Przepis na barszcz czerwony
Są zupy do których się wraca. Przepis na barszcz czerwony mam od wielu, wielu lat. Taki domowy, aromatyczny i pyszny. Muszę przyznać, że taki przepis na barszcz czerwony to mój przepis na wigilijny barszcz z buraków na zakwasie. Przepis na barszcz czerwony jest w mojej rodzinie od lat. Barszcz czerwony z zakwasem z buraków jest pyszny! Polecam go z całego serca! Kwaskowy, słodki, aromatyczny, wspaniały. Ja lubię go zabielać, ale jestem odosobniona, więc wlewam porcję sobie, bezpośrednio do talerza. Barszcz czerwony robiła moja babcia. W moich wspomnieniach dziecięcych święta prawdziwe to te, które odbywały się u Babci na warszawskiej Ochocie. Dzisiaj nie ma już z nami babci i dziadka, dwóch wujków. My, jako dzieci dorośliśmy, wszyscy moi bracia i siostry cioteczne są rodzicami. Święta mamy nadal, tylko inne dla każdej rodziny. Czasu nie da się zatrzymać, trzeba się cieszyć dniem i chwilą. Póki pali się płomień …
Barszcz czerwony przepis
Barszcz czerwony – składniki:
- 4 litry wody
- 1 litra zakwasu z buraków na barszcz
- 2 kg buraków
- 6 dużych kapeluszy grzybów suszonych
- 5-7 marchewek
- 3 pietruszki
- 1 mały seler
- 1 mały por
- 3 średnie cebule
- 3 czubate łyżki cukru, miodu lub melasy
- 4 ząbki czosnku
- sól
- czarny pieprz do smaku
- 4 listki laurowe
- kilka kulek ziela angielskiego
- opcjonalnie sok z ½ cytryny (jeśli zakwas jest za mało kwaśny)
- paszteciki, ugotowane ziemniaki lub fasola Jaś do podania
- śmietana do zabielenia, jeśli lubicie, u mnie jest to tłuste mleko kokosowe
Barszcz czerwony – przygotowanie:
Teraz przepis na barszcz
- Marchew, pietruszkę oraz selera obieram i kroję na pół.
- Cebulę podsmażam na patelni lub gazie.
- Buraki myję, kroję w cienkie plasterki.
- Do dużego garnka wkładam wszystkie warzywa, buraki, cebule, ziele i listek, grzyby oraz śliwki. Dolewam 4 litry wody. Solę, dodaję pieprzu i gotuję około 1 godziny.
- Po ugotowaniu wyławiam warzywa. Do barszczu dolewam zakwas na barszcz, dodaję rozgniecione ząbki czosnku, cukier i w razie potrzeby jeszcze doprawiam do smaku. Przykrywam i pozwalam odpocząć barszczowi przez 10 minut, aby wszystkie smaki się przeniknęły.
- Szykuję paszteciki, ugotowane ziemniaki lub fasolę Jaś do podania. Ja lubię barszcz zabielany, dlatego stawiam na stole jeszcze śmietanę.
BARSZCZ CZERWONY przepisy
Barszcz czerwony – zakwas z buraków na barszcz czerwony
Zakwas z buraków na barszcz czerwony jest nieodzownym elementem smacznego wigilijnego barszczu czerwonego. Dokładnie takiego barszczu, jaki kiedyś robiła się z zakwasem buraczanym. Sam zakwas można pić, jest skarbnica witamin, minerałów i kwasu mlekowego.
Barszcz czerwony
Barszcz czerwony klasyczny, prawdziwy, taki jak za dawnych lat. Jest on moim wspomnieniem czasów dziecinnych, świat spędzanych u babci z całą rodziną.
Czerwony barszcz
Czerwony barszcz to wspaniały barszcz wigilijny. Pojawia się na stołach w całej Polsce. Każda rodzina ma swój własny, sprawdzony przepis. Jeśli macie ochotę, to polecam ten barszcz czerwony.
Barszcz czerwony – barszczyk
Barszcz czerwony – barszczyk to zupa podobna do tradycyjnego barszczu czerwonego. Ja osobiście wole barszcz czerwony na zakwasie ale barszczyk świetnie nadaje się w kuchni codziennej, jako danie obiadowe, lub tak zwyczajnie do popijania z kubeczka.
Barszcz czerwony z uszkamiBarszcz czerwony z uszkami to klasyczne danie kuchni polskiej. Uszka misternie lepione przez mamy i babcie zawsze cieszyły pływając w świątecznym barszczu czerwonym.
Barszcz czerwony z makaronem jest pyszny! Co prawda dorośli wolą barszcz z uszkami, krokiecikami albo fasola ale dzieciaki zawsze u mnie wybierają ziemniaki albo makaron.
Tym razem zapraszam na barszcz czerwony z fasolą. U mnie w domu rodzinnym barszcz czerwony jadło się właściwie tylko z fasolą a z okazji świat z kruchymi pasztecikami
Pitkowa napisał
W te święta to będą na sole same pani przepisy. Fajnie i smacznie będzie :)
Nana napisał
Dobrze, że nastawiłam zakwas według Pani przepisu trzy dni temu. Będzie na mojej Wigilii :))))
vala napisał
Boski mi wyszedł!!!!!!
Camilla napisał
Witaj Olgo ten barszcz czerwony wygląda naprawdę bardzo apetycznie :D
Doris napisał
Uwielbiam barszcz czerwony mojej babci, taki właśnie był, tylko chyba jeszcze z majerankiem?
olcik napisał
Serce mi rośnie jak widzę takie smakowite przepisy. Olguś moja kochana, wspaniały barszcz. Ja tez lubię zabielany najbardziej ;)
Majka napisał
Idę po buraki, będzie zakwas i potem barszcz :D
Ptak napisał
Wygląda bardzo apetycznie :)
Anna Koczur na FaceBook napisał
zrobilam na swieta – najlepszy barszcz jaki kiledykolwiek jadlam – mega. jedynie co dodalam dodatkowo to kawalek obranego korzenia chcrzanu dla podkrecenia smaku :)
Marylka napisał
Byłam kiedyś u koleżanki w Przemyślu a właściwie to za Przemyślem bardziej na wschód i gotowałam dzieciakom moim, i koleżanki. Właśnie gotowałam barszcz ale nie miałam zakwasu buraczanego. Też dałam włoszczyznę , cebulę, czosnek ,angielskie ziele, pieprz ziarnisty . Buraki surowe obrałam i pokroiłam w plasterki na tarce. Zalałam wodą i gotowałam… Wtedy mama koleżanki powiedziała mi,że nie tak się gotuje barszcz. Następnym razem ona gotowała. Zrobiła wywar na jarzynach i przyprawach. Buraki ugotowała w skórce, obrała , potarła na grubej tarce i wsypała do bulionu warzywnego. Odstawiła do zimnego miejsca. Na drugi dzień tylko podgrzewała ale tak by się nie zagotowały bo barszczyk straciłby smak i kolor. Jak jest zakwas to się dolewa ale też się nie gotuje bo zakwas jest robiony na wodzie przegotowanej. Jak były dzieciaki to barszcz zakwaszaliśmy przegotowanym sokiem z kiszonych ogórków lub cytryną ale można zagotować wody z octem i cukrem a w miarę potrzeby dolewać. Doprawić do smaku. Można go odcedzić i zabielić a buraczki wymieszać z odrobina majonezu, dodać chrzanu i pyszna sałatka. Moje dzieciaki i wnuki uwielbiają ten barszcz ale robię tez wywar na wędzonce. Jarzyny z wywaru wykorzystuje do sałatki jarzynowej. Pozdrawiam.