Puree ziemniaczane
Zapraszam na przepis na puree ziemniaczane czyli tłuczone lub gniecione ziemniaki. Moje dziecko puree ziemniaczane może jeść tak codzienne i właściwie samo, bez żadnych dodatków, ot tak, nałożone w głęboki talerz, posypane solą lub pieprzem. W porywie szaleństwa puree ziemniaczane wzbogacam jogurtem albo kilkoma łyżkami masła krowiego lub wegańskiego, na które przepis dawałam już dawno, dawno temu. W każdym razie, od kilku lat puree ziemniaczane jest u nas numerem jeden, nawet przed frytkami, ziemniakami pieczonymi i tymi z ogniska. Były u nas kilka dni temu dzieci znajomych, to puree ziemniaczane podawałam do każdego obiadu, w towarzystwie klopsików z soczewicy albo ciecierzycy i sosu pomidorowego były zachwalanym daniem, że hej! Także polecam, nawet dla niejadków puree ziemniaczane ma swoje mocne strony :) Co dzisiaj zrobisz na obiad? Pytam z ciekawości, bo u mnie dzisiaj puree ziemniaczane, mizeria i smażone tofu w nori.
Puree ziemniaczane
Puree ziemniaczane składniki
- 1 kg mączystych ziemniaków
- 100 g masła krowiego (dla tych co mogą) lub margaryny bezmlecznej ekologicznej świetnie sprawdza się taka na bazie oleju kokosowego podpowiadam wszystkim osobom na diecie bezmlecznej – moja margaryna wegańska
- kilka łyżek oleju (to opcja dla tych, którzy lubią jego dodatek lub chcą zamienić masło, margarynę na olej)
- 200 ml śmietany zwierzęcej (dla tych co mogą), śmietany gęstej roślinnej lub mleka ja lubię dodać jogurt tłusty sojowy albo śmietanę kokosową a jeszcze lepiej śmietanę orzechową
- 2 łyżeczki soli
Puree ziemniaczane – przepis:
- Ziemniaki obieram, gotuję w lekko osolonej wodzie. Gdy są miękkie odlewam wodę, ziemniaki przekładam ponownie do garnka i trzymam przez chwilę na gazie aby odparowały.
- Gorące ziemniaki zgniatam – przepuszczam przez prasę do ziemniaków. Przekładam do miski, dodaję miękkie masło lub margarynę, śmietanę lub mleko i kilka szczyp soli. Mieszam dokładnie i podaję puree ziemniaczane jako dodatek do zupy lub sosu warzywnego albo samo do jedzenia ewentualnie jako element obiadu.
Agata Neumann napisał
To ja również poproszę ten przepis na ciastka i sos prosze?
Asia Czikita Turzyńska napisał
Ja chyba jednak zrobię ten z serem, o którym dziś Ci mówiłam:p
Bozena Szonowska napisał
Risotto z brokułami wg Olga Smile:)
Ania Lewicka napisał
Zapiekankę ziemniaczaną
Zosia Sikorska napisał
Na sos: łyżka tahini, łyżka oliwy, mały ząbek czosnku, łyżeczka syropu klonowego i soku z cytryny, szczypta soli.
Na ciastka: utrzeć razem 1/2 szklanki masła orzechowego, 5 łyżek cukru, 2 duże jajka, łyżeczkę ekstraktu waniliowego. Dodać pół paczki kleiku ryżowego, 3 kopiaste łyżki mąki i 1/2 łyżeczki sody. Zagnieść ciasto. Robić kulki wielkości orzecha włoskiego, układać na blaszcze, spłaszczyć i zrobić małe wgłębienie, nałożyć do każdego płaską łyżeczkę dżemu truskawkowego i piec ok 20 min w. 190 stopniach.
Sama je wymyśliłam ??
Iza Miros napisał
Prażuchy byly
Dagmara Szymszon napisał
Jak zwykle nic. Mąż gotuje ;-)
Anna Kasprowicz napisał
potrawka….:)
Agnieszka Daroszewska napisał
Młoda kapusta z marchewką w sosie pomidorowympychota przepis mojej babci
Emilia Piotrowicz napisał
Chińskie, ale w dwóch wersjach- wege i z kurczakiem.