Rosół z grzybami
Dla mnie jest jedna właściwa zupa w ostatnim czasie, jest to rosół z grzybami. Moje dziecko uwielbia rosół z grzybami, ja również, zresztą cała rodzina też. Nikt nie narzeka, gdy na kuchence soi rosół, no a jak jest rosół, to na drugi dzień … No co, właśnie co? Pewnie zgodnie ze słowami jednej z zasłyszanych piosenek „…Jutro znowu będzie pomidorowa, zrobiona z rosołu z wczoraj…” ;) A rosół szczególny ponieważ to ROSÓŁ Z GRZYBAMI, który ostatnio robię kilka razy w miesiącu JAKI ROSÓŁ ROBISZ NAJCZĘŚCIEJ? No i co robisz z rosołem z dnia poprzedniego?
Rosół z grzybami
Rosół z grzybami składniki:
- 10-12 marchwi
- 3-4 korzenie pietruszki
- ½ korzenia selera średniej wielkości
- 1 duży por czasami dodaję 2 pory
- dwie gałązki lubczyku, może być też mały pęczek natki pietruszki
- kilka gałązek kolendry (opcjonalnie ja lubię)
- ½ kapusty włoskiej jeśli jest duża, jeśli mała, to całą
- 2-3 cebule
- garść jagód goji
- garść suszonych żurawin
- 1 suszona gruszka (taka jak na kompot)
- 3-4 ząbki czosnku
- 5 listków laurowych
- 10 kulek ziela angielskiego
- 10 śliwek suszonych (u mnie suszone w domu, twarde i ciemne)
- kilka plastrów korzenia imbiru
- około 12 kapeluszy grzybów (podgrzybki, borowiki)
- 1 pikantna papryka
- 5 litrów wody
- sól i pieprz do smaku
- 3 łyżki oleju
Rosół z grzybami przygotowanie:
- Warzywa korzeniowe – marchew, pietruszkę, selera i pora obrać, przekroić na pół w grubości.
- Do dużego garnka włożyć wszystkie warzywa, niedobrane cebule, przyprawy, dodatki i grzyby. Dolać zimną wodę, wrzucić listki, 1 płaską łyżkę soli oraz ziele angielskie. Na tym etapie należy również dołożyć natkę pietruszki zwiniętą sznurkiem i lubczyku jeśli to również dodajecie.
- Garnek postawić na gaz, po zagotowaniu, zmniejszyć gaz i przykryć pokrywką. Rosół z grzybami musi się przez cały czas gotować ale bardzo delikatnie.
- Rosół z grzybami ja gotuję minimum 90 minut, a najlepiej do 2 godziny.
ROSÓŁ przepisy
Muszę przyznać, że Rosół bez mięsa, czyli rosół wegetariański gości minimum 3-4 razy z miesiącu na naszym stole. Lubi go cała moja rodzina, wszyscy członkowie, bez wyjątku! Za co tak go lubimy? Za jego smak, zapach i mocny aromat, ciemny głęboki kolor, konsystencję, za wszystko, dosłownie za wszystko!
Rosół wegetariański wspaniały, aromatyczny, zdrowy. Jeden z najlepszych jakie dotychczas zrobiłam. Cały czas zmieniam proporcje, dodaje jakieś składniki ale ten rosół jest nadrosołem ;) Inne rosoły mówią do niego „szefie”.
Rosół wegetariański z warzywami
Rosół wegetariański z warzywami – taki rosół gotuję najczęściej, ponieważ jest prosty i szybki do zrobienia. Nawet ostatnio dzieci znajomych, które przyzwyczajone są do rosołu z mięsa powiedziały, że jest znacznie lepszy niż babci mięsny. Oj czas uważać na babcie ;)
Rosół domowy jest jedna z popularniejszych zup w naszym domu. Jego smak zmienia się z porami roku, temperatura panująca na dworze i zawartością spiżarni. Czasami rosół domowy wzbogacony zostanie suszonymi pieczarkami, borowikami, podgrzybkami lub azjatyckimi grzybami shitake. Do tego klasycznie listki, ziele, imbir, natka pietruszki i powstaje pyszna, sycąca o głębokim kolorze zupa.
Rosół z kaczki jest jednym z popularniejszych rosołów wśród moich znajomych. W moim domu rodzinnym mama nie gotowała rosołu z kaczki. U nas były wołowe, z kury, kurczaka, indyka i inne.
Rosół z kury dla wielu osób jest najbardziej tradycyjną zupą w kuchni polskiej. Taki typowy rosół z kury przygotowuje się z całej kury zagrodowej czyli wiejskiej.
Znacie? Robiliście? Rosół z gęsi to jeden z tych rosołów, których nie jadało się codziennie, był to rosół od świetny.
Rosół wołowy to klasyczny i tradycyjny rosół z mięsem wołowym i warzywami. Intensywny w smaku, jego zapach pamiętam z czasów dzieciństwa.
Rosół z kurczaka – to popularniejszy rosół ostatniego 5 lecia wśród znajomych. Przygotowuje się z kurczaka lub porcji rosołowej. Dość delikatny w smaku jednak mocno aromatyczny.
Jakie mięso na rosół to wpis mówiący o rodzajach mięsa rosołowego, rodzajach rosołów i tym, jak należy przygotować klasyczny rosół.
Modna ostatnio w naszym kraju i coraz bardziej popularna w restauracjach Zupa ramen jest właściwie rosołem japońskim. Esencjonalnym, smacznym i aromatycznym. Podawana ze świeżymi warzywami wygląda trochę inaczej niż nasz rosół polski.
Niezwykle aromatyczna i pyszna zupa pho jest w istocie typowym wietnamskim rosołem. Najczęściej przygotowuje się ją na rosole wołowym lub kościach wieprzowych. Ja pokazuję zupę pho – rosół wietnamski na sposób wegetariański!
Rosół azjatycki z mlekiem koksowym
Oj tak, polubicie go na pewno. Aromatyczny, wspaniale zaokrąglony za sprawa mleka, pikantny i pyszny.
Jest jedna z tych zup, którą robię właściwie naprzemiennie z pho. Niezwykle aromatyczny z charakterystycznym posmakiem wędzonki za sprawą wędzonego kardamonu, cynamonem, anyżem gwiazdkowym, goździkami, trawą cytrynową, imbirem, chili i grzybami. Nie da się go nie lubić, nie ma takiej możliwość!
Rosół z grzybami esencjonalny, pyszny, gorący, słodki, pikantny i aromatyczny, Taki dokładnie powinien być. Polecam, bo to jednej z najsmaczniejszych rosołów pod słońcem!
Zapraszam na rosół warzywny z selerem naciowym, pieczarkami, suszonymi pomidorami i aromatycznymi przyprawami. To mój kolejny rosół bez mięsa czyli wegetariański. Dzieciaki przepadają za takim rosołem, ja tam się im nie dziwię, serio :D
Dzisiaj zapraszam na rosół nieco inny ponieważ z jabłkami. Jabłka, gruszki i generalnie owoce suszone oraz świeże bardzo pasują do rosołów drobiowych, ja jednak z ich udziałem przygotowuję również rosoły warzywne. Jest pysznie!
W moim odczuciu rosół z indyka jest znacznie delikatniejszy w smaku niż rosół z kaczki, kury lub gęsi. Jest również mniej tłusty. Co ciekawe aromat ma bardzo wyrazisty a kolor słomkowy. Oczywiście jeśli chcecie mieć mocniejszy kolor, wystarczy dodać więcej marchwi lub nie obierać cebuli z łupin. Taki prostszy trik a zawsze działa. Zapraszam na rosół!
Weronika Rydning napisał
W zeszłym roku byłam już wysoko w ciąży jak był sezon na grzyby i niestety już nic się nie uzbieralo ale już zacieram ręce i tocze ślinę. skuszę się bez wachania na taki wspaniały przepis
Marzena Jaworska napisał
Pomidorowa albo nadal rosół – zależy czy wyszedł niebiańsko dobry czy tylko dobry
Sylwia Schon napisał
Jemy że smakiem na drugi dzień!!
Magdalena Brzozowska napisał
Buraczkowa krem pycha z koperkiem i jogurtem naturalnym
Beatka Cendrowska napisał
Wypijam albo przygotowuja na nim inna zupe.
Olga Smile napisał
Anna Śnieg polecam, u nas to obowiązkowy dodatek, czasami bardziej pod azjatycki smakiem pochodzi, gdy jeszcze czarny kardamon, anyż i cynamon dodam :)
Ela Jakuć napisał
Pomidorową.
pawelk120 napisał
To zdjecie rosolu jest sztuka sama w sobie.Zobacze czy tak samo pieknie smakuje-to oczywiscie czysta formalnosc bo kazdy Pani przepis jest bez zarzutu.
Sylwia Dolata napisał
Pysznie wygląda