Ser wegański
Od wielu miesięcy eksperymentuję z serami wegańskimi, czyli roślinną alternatywą dla nabiału. Pokazywałam już kilka moich serów w przepisie na Deska serów wegańskich, Ser z migdałów z pieprzem, Serek z tofu, Serek a dokładniej twarożek z migdałów. Lubię takie zamienniki pasują świetnie do warzyw i owoców. Moje dziecko, jak to dziecko lubi pizzę i zapiekanki, wiec ser jest konieczny. Idąc tym tropem, robię kilkanaście serów naprzemiennie z różnych składników. Wykorzystując w codziennej kuchni pestki, orzechy, mleka roślinne, tofu, emulgatory w postaci lecytyny lub zagęstniki jak agar agar. Mam na swoim koncie zapewne kilkadziesiąt, jak nie kilkaset różnych serów. Zaszczepianych bakteriami, kulturami serowarskimi, na sposób azjatycki, chłopski i zupełnie wykombinowane od zera tak według zasad logiki. Dojrzewające lub świeże, podsuszane, obtaczane w ziołach czy pieprzu. O konsystencji od serka wiejskiego po twarde i suche w typie parmezanu. Czasami kupuję ser plasterkowany bezmleczny, ale skład mnie przeraża i z dużą dozą nieśmiałości go stosuję. Zauważyłam pewną prawidłowość, że im częściej kupię taki ser, tym z większym zapałem podchodzę do swoich domowych serów i eksperymentów kulinarnych. Nie ma jak etykietowa motywacja. Przeczytasz i ze strachu przed składem, już działasz hihihi. Absolutnym faworytem jest mój ser wegański z kefirem wodnym. Jego konsystencja zależna jest od ilości agar agar i kefiru wodnego. Agar dość trudno go łapie, dlatego czasem dodaję go mniej, a dzięki temu powstaje serek o konsystencji serka topionego. Łatwo się smaruje i dobrze wygląda. Ważnym składników moich serów jest kefir wodny, który nadaje im charakterystycznego, serowatego posmaku. Pamiętacie Kefir wodny? Jeśli nie macie jeszcze kryształków, to kupcie jak najprędzej. Od razu podpowiem, że na allegro wpiszcie ‘kryształ* japońskie’. Na dniach będę pokazywać kilka przepisów z owym kefirem, ponieważ jest on mega ważnym składnikiem, tak jak w wypadku tego sera. Czekają na opublikowanie cudowne twarde i dobrze topniejące, sery roślinne, zapiekanki, masła, wspaniałe sery topione, kremy do ciast i same ciasta :) Będzie w czym wybierać.
Ser wegański
Ser wegański – składniki:
• kubek, czyli jakieś 350 ml orzechów nerkowca
• 250 ml mleka sojowego lub innego roślinnego
• 450 ml kefiru wodnego (to bardzo ważny składnik nadaje intensywnego serowego posmaku, dodaje słodu i kwaskowatości równocześnie oraz aromatu. Kefir powinien być tali minimum 3 dniowy, intensywny. Czasami do celu ‘serowarstwa’ przetrzymuję kefir 5 dni, czyli zostawiam kryształki aby przerobiły cały cukier.)
• 100 ml suszonych płatków drożdżowych (dezaktywowanych drożdży nie piekarniczych!)
• 80 ml oleju
• 2 łyżeczki kurkumy
• 2 łyżeczki wędzonej papryki słodkiej lub pikantnej, jeśli wolicie ser pikantny, ja najczęściej wsypuję łagodna bo taka lubi moje dziecko a zapiekanka to najulubieńsze danie :)
• 2 łyżeczki soli morskiej
• 1 łyżeczka czosnku suszonego
• 1 łyżeczka suszonych pomidorów
• 30 g agar agar aby konsystencja była twarda a 20 g aby dała się smarować
Ser wegański – przygotowanie:
1. Do garnka wlewam mleko, kefir wodny, olej i wsypuję agar agar i sól. Ciągle mieszając zagotowuję. Masa będzie dość gęsta.
2. Do blendera kielichowego wsypuję orzechy, płatki drożdżowe oraz wszystkie przyprawy. Mielę przez chwilę tak, aby się rozdrobniły ale nie zrobiło masło.
3. Gorącą masę wlewam do blendera. Miksuję na najwyższych obrotach około 2-3 minut. Jeśli jest konieczność popycham masę lub odskrobuję sylikonową łyżką.
4. Formę o pojemności około 1 litra wykładam folią spożywczą, wylewam masę, wydłubuję łyżką resztki z blendera, powstrzymuję się przed zjedzeniem na ciepło i wygładzam powierzchnie. Wstawiam do lodówki. Ścina się po około 2 godzinach.
5. Kroję w plastry, ścieram na tarce, dowolnie i zapiekam lub daje do jedzenia na kanapkach.
maya napisał
Olgo, czym mogę zastąpić nerkowce ? Niestety okazało się że mam na nie nietolerancję :-(
Olga Smile napisał
maya – migdałami :) albo orzechami brazylijskimi :)
maya napisał
Dziękuję za podpowiedź. Będę musiała użyć migdałów bo brazylijskie też u mnie wyszły na teście.
Dudzio napisał
bardzo ciekawy przepis na ser!
venia napisał
Ten wodny kefir jest dla mnie nowością – zdrową nowością! Dziękuję!!!
Olga Smile napisał
pasta – nadaje się :)
Olga Smile napisał
Kryska – da się spokojnie, ale chyba poleciłabym bardziej z zielonym pieprzem niż czosnkiem.
maya napisał
Olgo, poradź proszę gdzie mogłam popełnić błąd. Zrobiłam ser ale wyszedł zupełnie nie serowy, tzn. konsystencja mało twarda – na pewno nie do tarcia (dałam 30 g agaru), smak i zapach zupełnie nie przypominający ser (kefir był 4 dniowy). Feta z Twojego przepisu wyszła bosko a ten serek niestety chyba mi się nie udał :-(
Olga Smile napisał
maya – a ile dałaś suchych drożdży? I jakiej marki? I co z przyprawami?
maya napisał
Olgo, suchych drożdży dałam ok 100 ml (wsypałam na wysokość 100 ml do pojemnika z podziałką). Z przypraw dałam takie jakie sugerujesz oprócz papryki pikantnej i kurkumy bo niestety zapomniałam kupić, cała reszta chyba tak jak w przepisie.