Ser z migdałów
Kilka tygodni obiecała, że pokażę wegański ser z migdałów. Skoro tak, to dzisiaj ser z migdałów z pieprzem. Cudo nie serek! Trzy dni temu, z przyjemnością pokazywałam wam wegańską deskę serów. Czyli serów przygotowanych bez użycia produktów zwierzęcych a tym samym serów bezmlecznych, inaczej roślinnych. Sery bezmleczne powstają zawsze na bazie orzechów. Do wyboru są: migdały niełuskane, które trzeba sparzyć wodą i obrać z łusek. Ser przygotowanych z nich jest pyszny, delikatny i miękki. Można również kupić migdały obrane, ale są one trochę inne w smaku, bardziej „migdałowe” z takim charakterystycznym posmakiem amaretto. Nerkowce, wspaniale nadają się do przygotowywania serków, bowiem są kremowe i powstające z nich dania przypominają w konsystencji ser topiony, więc ciężko bez zagęszczaczy uzyskać ser o zwartej konsystencji. Tym razem zapraszam na ser z migdałów z kolorowym pieprzem. Jest on wyrazisty w smaku, pikantny, słonawy i kremowy. Po dobrym odcieknięciu staje się suchszy i daje się łatwo dzielić. Gdy ogrywa się kawałek sera przypomina w konsystencji fetę. Przygotowuję w domu kilkanaście serków bezmlecznych. Zasalam je, pozwalam lekko dojrzeć zaszczepiając bakteriami, piekę, suszę, schładzam. Przy niewielkim wysiłku można uzyskać bardzo fajne bezmleczne sery do sałatek, do kanapek a nawet zapiekanek. Wszystko się da, kwestia chęci i samozaparcia. Sery na bazie orzechów nie są tanie, tu główną rolę odgrywa cena materiału podstawowego, czyli migdałów lub nerkowców. No, ale coś za coś, dobrej jakości ser też tani nie jest, więc nie można się gniewać. Tym razem zapraszam na mój ulubiony i mojej mamy ser z migdałów z pieprzem kolorowym. Muszę wspomnieć, że do przygotowania serów z orzechów przydają się klasyczne formy do sera, takie, których używa się w serowarstwie. Można je kupić w internecie a dzięki temu uzyskiwać bardzo atrakcyjne formy w połączeniu ze świetnym smakiem. Polecam mój Ser z migdałów!
Ser z migdałów
Ser z migdałów – składniki:
• 1 szklanka migdałów obranych (pikantniejszy smak) ze skórką (łagodniejszy smak)
• 1 łyżka mielonego pieprzu kolorowego
• 1 łyżeczka soli
• 125 jogurtu sojowego z żywymi kulturami bakterii lub kefiru wodnego
Ser z migdałów – przepis:
1. Jeśli użyjecie migdałów obranych, należy zalać je wodą przegotowaną letnią i odstawić na 8-12 godzin do napęcznienia. Po przegryzieniu takiego migdała, cały musi być miękki. Jeśli macie migdały ze skórką, trzeba zagotować wodę, wrzucić migdały na 1 minutę, odłowić, wystudzić, obrać z łupin i zalać woda do napęcznienia.
2. Rano migdały włożyć do blendera, dodać jogurt, sól i miksować na gładka masę. Jeśli nie macie blendera z popychaczem i będzie potrzeba możecie dodać wodę ale tylko tyle aby masa dobrze się rozdrobniła.
3. Masę migdałową przekładam do sita zawieszonego nad miską i wyściełanego 2 warstwami gazy. Zawijam, kładę na to deseczkę i obciążam szklanką z wodą. Pozostawiam w lodówce na 12 godzin. Następnie masę przekładam do nowej gazy, robię tobołek, nakłuwam na wylot w wielu miejscach i zawieszam w lodówce na 24 godziny. Następnie formuję serek, obtaczam w pieprzu i wstawiam ponownie do lodówki na 12 godzin. Ser z migdałów jet świetny na kanapki – obłędny!
SER WEGAŃSKI
SEREK Z JOGURTU prosty do przygotowania, smaczny, słodki i lekko kwaśny! Nadaje się wyśmienicie jako baza do wegańskich serników, do wymieszania ze szczypiorkiem i rzodkiewką! Moja mama go uwielbia!
SER WEGAŃSKI – ser sojowy
Ten ser sojowy przygotowuje od podstaw. Chwalę się oto moje najnowsze „dziecko” WEGAŃSKI ROŚLINNY SER przygotowany z domowego mleka sojowego, jogurtu z żywymi kulturami, zakwaszony cytryną i doprawiony sowiecie solą oraz czarnuszką. Wspaniały na kanapki, wyrazisty i aromatyczny! Wzorowałam się smakiem i kształtem na serze korycińskim ale postarałam się aby w wersji bezmlecznej nadawał się dla osób na dietach Chwila samochwalenia „ale zdolniacha ze mnie” Cieszę się strasznie, bo uzyskałam taki efekt jak chciałam!
UWIELBIAM TEN PRZEPIS na SER WEGAŃSKI na kanapki, do zapiekania, do pizzy i makaronu. Topi się świetnie i równie dobrze smakuje! Konsystencję dobieracie sami agarem, u mnie średnio twardy na zdjęciu. Czasami robię bardzo twardy, tak, że kroję go na maszynie w cienkie plasterki, innym razem półpłynny o konsystencji topionego.
SER WEGAŃSKI – ser z mleka sojowego
TWAROŻEK Z MLEKA SOJOWEGO delikatny niczym ricotta! Używam go do kanapek, serników bezmlecznych i past na tosty!
Powiedziałabym, że wegański serek kokosowy wspaniale nadaje się jako element śniadania, do napełniania naleśników a także do dodawania do wszelakich farszy zapiekankowych :)
SER WEGAŃSKI – pikantny serek z nerkowców
Tym razem coś bajecznego na kanapki, czyli wegański ser w postaci pasty do smarowania z nerkowców. Przypomina w konsystencji i smaku ser topiony, jego końcowy smak zależy od tego, jakich przypraw dodasz!
Tym razem ulubiony ser wegański mojego dziecka, smakuje jak bardzo dobrze powszechnie znany serek waniliowy homogenizowany, oj ta! Cudowności moi mili!
SER WEGAŃSKI – ser z migdałów z pieprzem
A dla tych co nabiału nie mogą lub nie chcą klasycznego krowiego nabiały polecam wegański SER Z MIGDAŁÓW . Doszłam już do takiej wprawy, że robią hurtowo z migdałów lub nerkowców, z czego częściej z nerkowców :)
Uwielbiam takie przepisy, gdy mogę pokazać swoja kreatywność, pomysł i ulubione smaki. Własnie czasami wegańska deska serów jest potrzebna, gdy spotykamy się ze znajomymi. Powiem tak, jest sporo roboty, bo każdy ser wymaga dużo pracy jednak efekt jest tego warty.
To tym razem propozycja śniadaniowa, prosta i ekspresowa. Kolejny serek wegański w typie serka twarogowego!
Bardzo go lubię, taki prosty serek wegański ala twarożek, podany na śniadanie z syropem klonowym i cynamonem umili każdy weekendowy poranek! Poczujecie się jak na wakacjach!
SER WEGAŃSKI – ser wegański z nerkowców alal toczony
SER WEGAŃSKI tym razem z nerkowców ala toczony, prosty, pyszny z żywymi kulturami bakterii, którego smak możesz zmieniać dodając odpowiednią ilość przypraw!
Meg napisał
Świetny przepis :) Z chęcią bym zrobiła taki ser, zastanawiam się tylko jak długo go można przechowywać? :)
Olga Smile napisał
Meg – kilkanaście dni w lodówce :)
Anka napisał
A jak zawiesic ten ser w lodowce na 24 godziny?
Olga Smile napisał
Anka – nad miską, na łyżce drewnianej ;)
Anka napisał
Dziekuje.
Wiola napisał
coś chyba zrobiłam nie tak, bo mój ser to nie ser tylko „twarożek” raczej do smarowania niż krojenia :(
Olga Smile napisał
Wiola – za mało się ściął, co oznacza, że za mało odparował :(
Wiola napisał
czyli gdzie popełniłam błąd?
Olga Smile napisał
Wiola – moczyłaś migdały przed mieleniem?
Wiola napisał
Moczyłam całą noc. Potem zmiksowałam z jogurtem,zawinęłam w podwójną pieluchę tetrową i położyłam na sitku, przycisnęłam talerzykiem na którym położyłam kamyk(taki którym moja prababcia obciążała deskę do robienia sera)-może za bardzo się odcisnął? Chociaż niewiele tam wykapało. Tak zostawiłam na cały dzień, potem zawinęłam w pojedynczą pieluchę tetrową i ponakuwałam -może za mało..? i zawiesiłam na całą dobę w lodówce. W smaku jest super-tylko konsystencja twarożkowa bardziej