Sernik na zimno
Sernik na zimno jest wspaniałym deserem i wyjątkowo łatwym do przygotowania. Przepis na ten właśnie sernik na zimno dostałam wiele lat temu od mojej teściowej. Przygotowywała ona sernik na zimno z różnych okazji, czasami na święta, na imieniny lub urodziny albo tak zwyczajnie, gdy do niej przyjeżdżaliśmy na zwykłą herbatę i pogaduszki. Wypróbowałam wiele przepisów na sernik na zimno, ale ten nie ma sobie równych. Do sernika na zimno wykorzystuję ser półtłusty, który mielę dwukrotnie w maszynce elektrycznej lub ręcznej. Czasami idę na łatwiznę i kupuję w sklepie ser zmielony podwójnie lub potrójnie w wiaderku ewentualnie foliowym woreczku. Zawsze sprawdzam bardzo dokładnie skład takiego sera, musi on zawierać 100% sera w serze. To ważne, bo wtedy sernik na zimno jest najsmaczniejszy. Jeśli zaczniecie czytać dokładnie etykiety serów mielonych na serniki to możecie się bardzo zdziwić, co znajduje się w ich składzie, dlatego wybierajcie tylko te, w których skład wchodzi jedynie czysty twaróg. Mój sernik na zimno jest obłędny, delikatny, kremowy, wręcz rozpustny. Lubię ukroić sobie spory jego kawałek, zasiąść przed telewizorem, postawić całkiem niedaleko bitą śmietanę w syfonie lub butelce i cieszyć się życiem, smakiem i zajadać bez najmniejszych wyrzutów sumienia. W końcu coś się mi od życia smacznego należy :)
Przepis na sernik na zimno
Składniki przepisu sernik na zimno:
• 500 g białego sera
• 2 lub 3 galaretki
• 1 szklanka cukru pudru
• 120 g masła
• zapach migdałowy
• 3 jajka
• 2 paczki herbatników (opcjonalnie)
• 300 g truskawek lub 1 puszka moreli ewentualnie ananasów
Przygotowanie ciasta: sernik na zimno
1. Jajka myję i przelewam wrzątkiem, aby odkazić skorupki.
2. Ser mielę w maszynce lub kupuję potrójnie mielony.
3. Jedną galaretkę rozpuszczam w 100-150 ml wody. Studzę.
4. Cukier ucieram z masłem. Ciągle ucierając mikserem dodaję 3 żółtka, po chwili, ser łyżka po łyżce, a następnie galaretkę nadal ucierając mikserem.
5. Ubijam białka na sztywną pianę.
6. Do masy serowej dodaję białka oraz zapach i mieszam delikatnie, ale bardzo dokładnie.
7. Tortownicę o średnicy 22 cm smaruję masłem. Na dno tortownicy wykładam pokruszone herbatniki. Wylewam masę serową i wstawiam do lodówki minimum na 3-4 godziny.
8. Gdy masa tężeje, rozpuszczam drugą galaretkę lub dwie galaretki (zależnie od wielkości owoców, tak aby zostały przez nie przykryte) w odpowiedniej ilości wrzącej wody. Mieszam i zostawiam do przestudzenia.
9. Na serniku układam owoce i zalewam galaretką o temperaturze pokojowej. Sernik wstawiam ponownie do wystudzenia. W końcu to sernik na zimno.
Piotr napisał
Sernik na zimno jest świetny, bardzo go lubię.
Pozdro Piotr
katnaw napisał
W sobote mam zamiar zrobic na 40te urodziny meza..on uwielbia serniki..a ze pogoda swietna to ten na zimno z owocami bedzie idealny…oby tylko sie udal!!!
Jjjj napisał
Najlepiej dac 1.5 gakarerki do sera
Makówka napisał
niezła inspiracja na te mega-upały. Twaróg kupiony, ale jak sobie pomyślałam o rozgrzanym piekarniku, to od razu rzuciłam się do poszukiwań czegoś na zimno. Ten wygląda całkiem sympatycznie, dodatkowy plus za prostotę wykonania.Zastanawia mnie tylko o jakim smaku dać galaretkę.
No bo sernik to twaróg, ale jak do tego dam owocową galaretkę i aromat migdałowy, to czy nie wyjdzie smakowe pomieszanie z poplątaniem:)
adada napisał
Ser w tych wiaderkach jest slodzony wiec cukier puder do tego to już za dużo :/
Olga Smile napisał
adada – nie każdy jest słodzony, ja kupuję tylko naturalny!
Ola napisał
Chciałabym zrobić ten sernikczek z 1kg sera z wiadereczka. Czy podwajac proporcje?
Olga Smile napisał
Ola – tak dokładnie i blaszkę większą weź :)
Ola napisał
Serniczek w lodówce się chłodzi ??
Zrobiłam go jednak zgodnie z Twoim przepisem, gdyż stwierdziłam że jak zacznę kombinować i zwiększać proporcje to nie wyjdzie, a robię go dla wyjątkowej dla mnie osoby więc musi się udać!! Jutro dam znać czy smakował ☺
Ola napisał
Sernik wyszedł pyszny… Delikatny… Puszysty… Nie można się było oprzeć ☺