SOK WARZYWNY
Czas na odnowę :) Sok warzywny wyciskam od rana, taki weekend to ja lubię. U nas sok warzywny powstaje zazwyczaj z kombinacji warzyw korzeniowych z zieleniną. To w sezonie zimowym, bo dniach największy mam dostęp. Połączenie marchew, pietruszka korzeniowa, seler i burak to klasyka! Często staram się ograniczać ilość owoców w sokach, a co za tym idzie cukrów i węglowodanów. Przez co powstają całe zestawy tylko warzywnych połączeń i to bardzo smacznych. Lubię na przykład połączenie burak, czerwone papryki, seler naciowy, cytryny i ostra papryka :) Albo na przykład pęczek pietruszki, ogórki, selery naciowe, cytryna,
jarmuż oraz imbir + kurkuma. Od czasu do czasu mieszam jabłka z selerem naciowym, ogórkami, 2 cytrynami i czosnkiem. Za każdym razem jest pycha! Sok warzywny wyciskam na cały dzień, przelewam do słoików i trzymam w lodówce. Podpowiem, że czasami dodaje jabłko dla podniesienia słodkości soku ale staram się nie przesadzać i pilnować, żeby 80% soku stanowiły warzywa, liście i zielenina wszelaka. Podpijamy je przez cały dzień! Rewelacja! Mało kalorii, masa witamin, mikroelementów i enzymów! Wow, po prostu wow!
SOK WARZYWNY – z wyciskarki czy sokowirówki?
Zapraszam Was na zbiorczy TESTY WYCISKAREK wolnoobrotowych, pokazywałam dotychczas 18 modeli wyciskarek i jest w czym wybierać w każdym przedziale cenowym! Do wyboru do koloru aż chciałabym powiedzieć!
UWAŻAM, że jeśli nie macie wyciskarki to lepiej wyciskać sok w sokowirówce niż w ogóle! O dziwo, różnica w zawartości witamin WEDŁUG BADAŃ jest znikoma! Takie badania opublikowała kilka lat temu marka Philips, która sprzedaje wyciskarki i sokowirówki więc nie miała interesu w naciskaniu na konkretny sprzęt Dla chętnych pokazywałam je tu Wyciskarka czy sokowirówka Porównując sokowirówkę do wyciskarki w ILOŚCI SOKU pozyskanego, oczywiście wygrywa wyciskarka i nie ma się tu co czarować! Uzysk jest znacznie większy, czasami nawet dwukrotnie! Piszę o tym, bo krążą w sieci mity o braku sensu picia soku z sokowirówki i o tym, że wytracane są bardzo witaminy. Warto jednak spojrzeć na badania, bo to nie prawda!!!!!! Więc jeśli masz sokowirówkę to wyciskaj do woli i na zdrowie!
Ja wyciskam soki w wyciskarce poziomej najczęściej, ona najlepiej sprawdza się do liści i korzeni, za to gorzej radzi sobie z cytrusami i miękkimi jabłkami. To niestety problem większości sprzętów. Zresztą miękkie jabłka są kiepskie dla każdej wyciskarki, bo zatykają sita robiąc mus! I trzeba czyścić częściej bo komora wsadowa się nie opróżnia. Za to do cytrusów najlepsza jest cytrusiarka ot tak i po prostu. Mam na blacie i muszę powiedzieć, że jest niezastąpiona. Nie trzeba obierać pomarańczy, wyjmować pestek. Wszystkie cytrusy tylko przekrawam na pół i wyciskam ot tak i po prostu!
Justyna napisał
Na zdrowie ?
Izabela napisał
Ja się zaraz zabieram ? mąż właśnie przywiózł buraczki i jabłka z bazarku ?
Bozena napisał
Oj też mam zamiar kupić wolnoobrotową i działać, piękna sprawa
Aneczka napisał
Ja też uwielbiam takie soki
Katarzyna napisał
Soki na surowo. Pychota. Wiele osób(nie ja) uważa, że wystarczy obrać warzywa i bez umycia ich można wyciskać soki, ścierać do sałatek itd. Może chcesz napisać coś na ten temat ?
Bozena napisał
Katarzyna myślę że myć trzeba, ale szkoda obierać
Katarzyna napisał
Bozena Też tak myślę. Oprócz buraków….dają ziemisty posmak.
Bozena napisał
Katarzyna , ja robię zakwas z buraków i nigdy nie odbierałam tylko porządnie wyszorowałam, soku nie robiłam więc nie będę się wypowiadać, dawniej w zwykłej sokowirowce z jabłkiem dla chorej mamy…
Justyna napisał
Śniło mi się dzisiaj, ze wyciskam soki! Chyba czas kupić wolnoobrotową!
Anna napisał
Justyna to najlepszy sprzęt w kuchni