SPÓD DO MAZURKA BEZGLUTENOWY
Przyszła pora na bezglutenowy spód do mazurka. Ponieważ ostatnio dostałam masę maili z prośbami o spód do mazura bezglutenowy to ponieważ za kilka dni święta podstawiłam pokazać jeden z prostszych, smaczniejszych i najmniej problematycznych. U nas zawsze mazurki się kupowało, jakoś nie było tradycji ich robienia, ani jakoś specjalnie apetytu na takie ciasta Odkąd dowiedziałam się, że mamy celiakię w domu kupno bezglutenowego i bezmlecznego mazurka graniczy z cudem. Fakt, przez kilka lat przyzwyczaiłam się i umiem właściwie większość przepisów zmodyfikować tak aby były dobre i nadawały się dla osoby, która glutenu jeść nie może. Taki spód do mazura bezglutenowy nadaje się wyśmienicie jako propozycja na święta ale także możecie śmiało przykryć go jabłkami i otrzymać świetna szarlotkę. Powiedziałabym, że takie bezglutenowe kruche ciasto jest po prostu uniwersalne! A Ty wolisz mazurki z cukierni, czy takie robione w domu? Co ciekawe, znam wiele osób, które za mazurkami nie przepadają ale i takie, które świat sobie bez nich nie wyobrażają. Także dzisiaj dla wszystkich osób na diecie spód do mazura bezglutenowy :)
SPÓD DO MAZURKA BEZGLUTENOWY
SPÓD DO MAZURKA BEZGLUTENOWY – składniki:
- 1 szklanka mąki ryżowej białej
- 1 szklanka mąki kukurydzianej drobnej
- 1 szklanka mąki ziemniaczanej, skrobi kukurydzianej lub z tapioki
- 1/2 szklanki cukru jasnego, trzcinowego, ksulitolu lub erytrolu
- 200 g masła ziemnego lub margaryny
- 60 ml proszku mleka w proszku może być krowie, sojowe, kokosowe, ryżowe
- około 80 ml śmietany lub kokosowego mleka albo jogurtu
- 2 jajka
SPÓD DO MAZURKA BEZGLUTENOWY – przepis:
- Wszystkie sypkie składniki ciasta wsypuję do miski. Dodaję jajka, masło lub margarynę, śmietanę i wyrabiam ugniatając ręką. Jeśli masa jest zbyt twarda (w przypadku masła) wystarczy chwile poczekać, aż masło stanie się miękkie lub możecie dodać łyżkę lub dwie śmietany. W przypadku bezmlecznej margaryny nie trzeba dodawać więcej mleka lub śmietany.
- Uklepuję tak powstałą kule i schładzam w lodówce przez 30-60 minut.
- Blaszkę do pieczenia wykładam papierem do pieczenia, jeśli się wam uda rozwałkujcie ciasto, jeśli nie, formę wylepcie po prostu. Nakłuwam ciasto widelcem i piekę przez 15-20 minut w 180-200 stopniach. Wyjmuję i studzę w blaszce.
- Spód do mazurka bezglutenowy można dowolnie udekorować!
Anonim napisał
no cóż…sklepowe są twarde, jak dla mnie przelukrowane :P
Anonim napisał
A jaki? ??
Anonim napisał
Tylko robiony w domu i to jedynie wg przepisu Karolina Głowacka :). Reszta mazurków może się schować :D
Anonim napisał
Zechce sie Izabela podzielic?
Anonim napisał
Adriana Adamowicz zechce ?
Anonim napisał
Dorota Kowalska Sulewski bardzo proszę. 1l mleka, ok 0,5 kg cukru (Ja daje mniej niż w przepisie mojej mamy), pół kostki masła. Mleko i cukier wlewam do szerokiego garnka (szybciej odparuje) . Zagotować zmniejszyć ogień i gotować. Na początku nie trzeba często mieszać. Pod koniec trzeba już mieszać cały czas bo łatwo się przypala. Gotować do momentu aż masa będzie gęsta. W połowie gotowania (zobaczy Pani jak już będzie gestniala masa) trzeba dodać masło. Życzę powodzenia i miłej pracy?
Anonim napisał
U mnie w domu też nie było tradycji na mazurka. Natomiast mąż robi taaaaaaakiego dobrego cytrynowego (równowaga smaków), że czekam cały rok z utęsknieniem. Lepsze są tylko pasteis de nata.
Anonim napisał
Adriana AdamowiczAdriana jak Bede w domu to podam :-)
Anonim napisał
Dorota Kowalska Sulewski dobrze żeby masło nie było prosto z lodowki
Anonim napisał
Kajmakowy, domowy i zawsze jeden z cukierni, z dużą ilością lukru – najczęściej zjadany jeszcze przed świętami