STEK – jak usmażyć stek
Dziś ma dla was przepis na stek wołowy, który usmażyłam specjalne dla taty. Jak usmażyć stek, które mięso wybrać na stek? Jak długo smażyć stek? Czasami dostaję od was takie pytania. Ponieważ stek to jedno z ulubionych dań mojego taty, które może jeść codziennie, to smażę go od czasu do czasu. Od czego powinnam zacząć, może od tego, że dość trudno jest o typowe dojrzewające mięso stekowe. Ponieważ świeża wołowina na steki się nie nadaje, powinna ona być sezonowana średnio przez 21 lub więcej dni. W restauracjach znajdziecie: stek z polędwicy, steki z antrykotu z kością lub bez kości, stek z rostbefu. Co ciekawe to właśnie stek z antrykotu z dłuższą kością nazywa się Stek Tomahawk i można go dość rzadko spotkać w ofercie restauracyjnej. Częściej dostaniecie rostbef z kością lub bez, tak samo jak Stek Rib Eye z antrykotu, zawiera on kawałek tłuszczu (tłuste oczko) stąd nazwa. Do wyboru jest też Stek New York z rostbefu z którego uprzednio odcina się polędwicą wraz z kością. Stek Bavette przygotowany jest z łaty wołowej. Rzeźnik wycina kawałek mięsa o grubych włóknach, jest on znacznie chudszy niż poprzednie steki i potrafi być bardziej twardy. Jednak znajdziecie spokojnie ich wielbicieli! Stek Hanger lub Stek Onglet jest wycięty z wołowej przepony. Mięso jest dość delikatne i bez znacznych przerostów tłuszczowych. Stek Filet Mignon to typowy stek z polędwicy, a dokładnie jej środkowej części, jest świetny w wersji krwistej i mniej wysmażonej, przy wysmażeniu średnim i większym staje się twardy i suchy. Stek T-bone to stek będący połączeniem soczystego mięsa z rostbefu przedzielonego niedużą kością z kawałkiem polędwicy. Jak widzicie, do wyboru jest całkiem dużo wersji steków. Należy zapamiętać, że typowy stek przygotowuje się z sezonowanego wołowego antrykotu lub rostbefu w wersji z kością lub bez kości. A Ty – lubisz stek? Kupujesz, chodzisz na stek do restauracji czy przygotowujesz w domu?
Jak usmażyć stek – stopnie wysmażenia steku
Mięso na stek kroimy, powinno mieć od 3 do 5 cm grubości. Ja smaruję olejem i kładę na patelnię grillową Na patelni posypuję pieprzem kolorowym, solę dopiero na talerzu.
- Blue – to stek praktycznie surowy, lekko obsmażony z każdej strony, tak, że ma 2 mm warstwę podsmażenia, jednak mięso w środku całkiem surowe i delikatnie ciepłe. Temperatura w środku 28-38 stopni.
- Rare czyli słabo wysmażony – mięso czerwone w środku i surowe z rozpoczętym procesem ścinania białka. W koło usmażona warstwa na grubość 5 milimetrów. Temperatura w środku ok. 30-51 stopni.
- Medium rare – to chyba najpopularniejszy stek zaraz obok medium. Mięso w środku osiąga temperaturę 57-63 stopi i zmienia kolor na ciemniejszy, osocze staje się brunatne.
- Medium czyli klasyczny stek najczęściej wybierany nazywany również jako średnio wysmażony. Mięso staje się bardziej jędrne, w środku lekko ścięte, temperatura wynosi około 63-68 stopni.
- Medium Well inaczej dobrze wysmażony. Stek staje się twardy pod palcem i dość elastyczny, mięso osiąga temperaturę około 74 stopni w środku, osocze jest ciemne.
- Well done czyli bardzo dobrze wysmażony. Temperatura mięsa wewnątrz powyżej 77+ stopni, mięso jest twarde, brunatne, nie ma wypływającego osocza, powiem tak, że niestety najczęściej w domach tak właśnie przygotowuje się wołowinę ?
Ile czasu smażyć stek – przygotowanie:
- Blue – smażyć średnio 1 minutę z każdej strony na dużym gazie i mocno rozgrzanej patelni grillowej.
- Rare smażyć średnio 2 minuty z każdej strony na dużym gazie i mocno rozgrzanej patelni grillowej.
- Medium rare – smażyć średnio 3-4 minuty z każdej strony na dużym gazie i mocno rozgrzanej patelni grillowej.
- Medium – smażyć średnio 4 minuty z każdej strony na dużym gazie i mocno rozgrzanej patelni grillowej.
- Medium Well smażyć średnio 5 minut z każdej strony na dużym gazie i mocno rozgrzanej patelni grillowej.
- Well done smażyć średnio powyżej 6 minut z każdej strony na dużym gazie i mocno rozgrzanej patelni grillowej.
I a koniec ważna informacja, każdy stek musi odpocząć po smażeniu przed krojeniem, odłóż go na ciepły talerz, przykryj drugim i zostaw na 4-5 minut. Podawaj STEK!
Anonim napisał
Artur
Anonim napisał
My robimy metoda sous vide
Anonim napisał
Piotr Tamkun
Anonim napisał
Ooo… Steki. Nie potrafię.
Agnieszka napisał
Nie lubię wołowiny. Jak dla mnie brzydko pachnie podobnie jak wieprzowina.
Anonim napisał
O skrzydełkach z kalafiora tak,ale stekach??
Anonim napisał
Najlepszy z jelenia!
Anonim napisał
Martwe ciało krowy
Anonim napisał
Ponczek w maśle
Angelika napisał
Dzięki za wskazówki, może uda mi się w końcu zrobić dobry stek…