SZYBKIE DANIA Z MAKARONEM PAPPARDELLE
Mam dzisiaj dla was cztery propozycje na szybkie dania z makaronem pappardelle. Przepisy są w sam raz do podania nad ranem na imprezie lub na szybki obiad. Sycą, wprawiają w dobry nastrój i sprawiają, że odzyskujemy siły do dalszej zabawy. Nie mogłam się zdecydować czy przygotować szybkie dania z makaronem wegetariańskie czy klasyczne, w sensie mięsne. Jak to u mnie bywa, doszłam do wniosku, że każdy znaleźć musi u mnie coś dla siebie. Z tego powodu powstały dwie propozycje wege i dwie mięsne.
Ach te sosy!!! Są kolorowe, smaczne, ale bardzo różnią się od siebie: wyglądem, konsystencją, smakiem i aromatem. Właśnie to w gotowaniu staram się promować, że można śmiało eksperymentować ze składnikami. Łączyć je, mieszać i dobierać według własnego uznania lub według sezonowości produktów. Zawsze staram się tworzyć przepisy uniwersalne, ponadczasowe, takie, które będą smakowały dzisiaj oraz za kilka lat bez względu na porę roku. Wiem doskonale, że co roku pojawiają się jakieś konkretne trendy w gotowaniu, czy łączeniu składników. Ja lubię, gdy danie nie przemija na aktualności. Mam na myśli sytuacje, że co roku chce się wracać do danego przepisu i z przyjemnością nakłada się kolejne porcje na talerze.
Przygotowałam dania z makaronem FESTAIOLA PAPPARDELLE marki Agnesi, widać go dobrze na zdjęciach. Makaron Festaiola wytwarzany jest z bardzo wysokiej jakości pszenicy durum (odmiana Kronos). Do makaronu dodawane są wyłącznie świeże jaja w proporcji 6 jaj na 1 kg mąki. Dzięki takiej proporcji składników makaron charakteryzuje się wyjątkowym, delikatnym smakiem i doskonałą przyczepnością do sosu. No to zaczynamy imprezę! Makaron FESTAIOLA PAPPARDELLE marki Agnesi, został u mnie połączony z czterema szybkimi sosami. Jako warunek wyboru dania do tego wpisu uznałam czas przygotowania, oczywiście smak, wygląd i konsystencja, też są bardzo ważne. Makaron pappardelle jest najszerszym z makaronów, wspaniale oblepiają go kremowe sosy, więc warto się postarać, aby były one wyraziste w smaku, kremowe i pełne aromatów. Jeśli macie ochotę spróbować makaron jajeczny Festaiola to od razu powiem wam, że jest on dostępny w największych sieciach handlowych np. Auchan, Carrefour, Leclerc, Makro oraz w dobrze zaopatrzonych mniejszych sklepach np. Lewiatan, API, Top Market oraz Piotr i Paweł
MAKARON PAPPARDELLE Z boczkiem PANCETTA lub innym BOCZKIEM
Zaczynamy od sosu na bazie boczku pancetta, śmietany, porów i sera. Do tego zioła, przyprawy i makaron pappardelle. Danie wyszło rewelacyjnie! Przygotowanie zajęło tylko tyle czasu, ile zagotowywała się woda na makaron i potem sam makaron. To właśnie jest cudowne w daniach kuchni włoskiej i w różnych sosach z makaronem. Mam na myśli szybkość i smak oraz wrażenie, że włożyło się bardzo dużo pracy i wysiłku, aby powstał tak fantastyczny efekt. Lubię aromat wędzonki w daniach. Moim zdaniem: pory są znacznie łagodniejsze niż cebula, biały i czarny pieprz rewelacyjnie kontrastuje z delikatnością śmietany, a duża ilość startego sera typu parmezan jest najlepszym zwieńczeniem takiego sosu.
MAKARON PAPPARDELLE Z PANCETTA LUB z innym BOCZKIEM – składniki:
- 300 g boczku pancetta lub innego boczku
- 2 pory
- 400 ml śmietany tłustej, najlepiej 30-36% tłuszczu
- 1 łyżka oleju lub masła
- 3 łyżeczki listków tymianku (świeży niezastąpiony)
- starty ser parmigiano-reggiano lub grana padano
- sól do smaku i kolorowy pieprz
- 1 lub 2 opakowania makaronu FESTAIOLA PAPPARDELLE marki Agnesi
MAKARON PAPPARDELLE Z PANCETTA LUB innym BOCZKIEM – przygotowanie przepisu:
- Pory myję, przekrawam na pół i jasną część kroję w talarki.
- Rozgrzewam na patelni olej lub masło, dodaję pokrojoną w paseczki lub kostkę pancettę i smażę do czasu aż stanie się chrupiąca.
- Dodaję pokrojone pory. Smażę pory przez kilka (6-8) minut na średnim ogniu, aż będą delikatne i miękkie.
- Na patelnię wlewam śmietanę, dodaję posiekany tymianek, sól, pieprz i mieszam składniki razem. Doprowadzam do wrzenia i wyłączam gaz.
- Gotuję w osolonej wodzie makaron pappardelle, mieszając co kilka minut, aż stanie się al dente.
- Odlewam pół szklanki wody z gotowania makaronu. Za pomocą szczypiec lub sitka przenoszę makaron bezpośrednio z garnka na patelnię ze śmietanowym kremowym sosem. Dolewam wodę z makaronu.
- Wyłączam gaz pod patelnią. Delikatnie mieszam makaron z sosem, aż będzie równomiernie pokryty.
- Podaję natychmiast, posypuję startym serem oraz dekoruję świeżymi listkami tymianku.
MAKARON PAPPARDELLE Z PIECZARKAMI
Uwielbiam grzyby. Te leśne i te hodowlane. W naszej codziennej kuchni pieczarki białe, brunatne i portabello są na porządku dziennym. Do zup, sosów i gulaszy dodaję też grzyby suszone leśne, również te mrożone. Od lat dostępne są w sklepach podgrzybki, prawdziwki, kurki i rydze. Można śmiało wybierać i przebiegać. Cieszę się, że grzyby leśne, nazywane również smakami jesieni, tak bardzo lubiane przez Polaków, można teraz jeść przez okrągły rok. Tym razem jednak podstawiłam na nasze znane, lubiane, rodzime pieczarki. Kupiłam odmianę brunatną, bardziej wyrazistą w smaku, jednak jeśli takiej nie dostaniecie, to spokojnie zstąpcie ją odmianą białą, klasyczną, dostępną w każdym sklepie. Dania wegetariańskie przygotowuję niezwykle chętnie. Tysiące moich czytelników, znajomych, przyjaciół i członków rodziny jest na diecie bezmięsnej. Staram się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i pokazywać ciekawe w smaku propozycje dla wszystkich czytelników. Zobaczcie moje składniki:
MAKARON PAPPARDELLE Z PIECZARKAMI – składniki:
- 300-400 g pieczarek
- 2 cebule lub 4 szalotki
- 3 ząbki czosnku
- 2 łodygi rozmarynu
- 1/2 łyżeczki czerwonych płatków chili
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 1 łyżka octu balsamicznego
- 3 łyżki oleju lub masła
- 125 ml tłustej śmietany najlepiej 30-36% tłuszczu
- ser parmigiano-reggiano lub grana padano, starty do posypania
- 1 kulka mozzarelli
- sól do smaku i kolorowy pieprz
- 1 lub 2 opakowania makaronu FESTAIOLA PAPPARDELLE marki Agnesi
MAKARON PAPPARDELLE Z PIECZARKAMI – przygotowanie przepisu:
- Drobno siekam oderwane listki rozmarynu.
- Cebule obieram, kroję w kostkę lub szatkuję w malakserze.
- Na patelni rozgrzewam olej, wsypuję cebulę, szczyptę soli i smażę, aż cebula się zeszkli.
- Pieczarki czyszczę, a następnie kroję w plasterki. Dodaję na patelnię i smażę przez kilka minut, aż nabiorą złocistego koloru.
- Do pieczarek dodaję również obrane i przepuszczone przez praskę ząbki czosnku, listki rozmarynu, chili, koncentrat pomidorowy, śmietanę, sól, pieprz i ocet balsamiczny.
- Makaron gotuję w osolonej wodzie, mieszając co kilka minut, aż stanie się al dente.
- Odlewam 1/2 szklanki wody z gotowania makaronu. Za pomocą szczypiec lub sitka przenoszę makaron bezpośrednio z garnka na patelnię z sosem z pieczarkami. Dolewam wodę z makaronu.
- Wyłączam gaz pod patelnią. Delikatnie mieszam makaron z sosem, aż będzie równomiernie pokryty pieczarkami.
- Podaję natychmiast, posypuję serem, dekoruję porwaną na mniejsze kawałki mozzarellą i rozmarynem.
MAKARON PAPPARDELLE Z SOSEM Z INDYKA
Tym razem klasyka, czyli sos pomidorowy z mięsem mielonym, taki w sam raz do każdego typu i rodzaju makaronu. Sos pomidorowy z mięsem można spotkać w wielu wersjach smakowych, najbardziej popularny jest sos bolognese. Zresztą bardzo lubiany na całym świecie, co dziwne nie jest, ponieważ ma swój urok. No, ale jednak smak prawdziwego bolognese trzeba przyznać, że jest zdecydowanie inny niż popularny u nas w Polsce sos pomidorowy z mięsem. Napiszę jeszcze słów kilka o mięsie. Generalnie może być wołowe w sosie, jednak nikt nie zabrania użycia mięsa wieprzowego, drobiowego, z indyka, kurczaka lub mieszanego. Możliwości jest dużo, co więcej sam smak sosu zmieni się również bardzo w zależności od wykorzystanego mięsa. Czasami warto dodać do niego także wędzony boczek, ponieważ on znacznie wzbogaca smak dania. Podstawę stanowią pomidory, cebula, mięso i zioła. Tyle na dobry początek. Z przypraw u nas najczęściej jest to wędzona papryka, pieczona papryka lub na przykład suszone pomidory. Ach te możliwości! Ja zdecydowałam się pokazać wam makaron pappardelle z sosem z mięsa indyka. Dlaczego? Ponieważ wśród moich czytelników mam wrażenie, że indyk jest nawet bardziej popularny niż kurczak. Co ważne, mięso z indyka gotuje się szybciej i nie bywa twarde po ugotowaniu. W takiej wersji sos pomidorowy z mięsem indyka staje się daniem ekspresowym.
MAKARON PAPPARDELLE Z SOSEM Z INDYKA – składniki:
- 500 g mielonego mięsa z indyka
- 400-500 g pomidorów lub pomidorów z puszki
- 2 łodygi selera naciowego
- 2 ząbki czosnku
- 2 cebule
- wędzona słodka papryka do smaku, średnio 2 łyżeczki
- 150g koncentratu pomidorowego
- 2 łyżki masła lub oleju
- 1 łyżeczka oregano
- szczypta cynamonu
- 1 kulka mozzarelli
- świeża bazylia
- sól do smaku i kolorowy pieprz
- starty ser parmigiano-reggiano lub grana padano
- 1 lub 2 opakowania makaronu FESTAIOLA PAPPARDELLE marki Agnesi
MAKARON PAPPARDELLE Z SOSEM Z INDYKA – przygotowanie przepisu:
- Pomidory obieram ze skórki i kroję na kawałki, należy je rozdrobnić. Jeśli używam pomidorów z puszki wystarczy tą puszkę lub kartonik otworzyć.
- Cebule obieram i kroję w drobną kostkę. Solę i smażę na złoty kolor.
- Łodygi selera bardzo drobno kroję i dodaję do cebuli. Smażę razem kilka minut na średnim ogniu.
- Mięso mielone dodaję do cebuli, mieszam dokładnie, rozdrabniam widelcem i podsmażam. Jeśli masz ochotę na bardziej maślany smak, to dodaj jeszcze ze dwie łyżki masła.
- Pod sam koniec dodaję do mięsa z cebulą przeciśnięty przez praskę czosnek, ale tylko na 15 sekund przed włożeniem pomidorów.
- Łączę mięso z pomidorami i cebulą. Doprawiam solą, oregano i cynamonem. Duszę około 15 minut, pod koniec dodaję koncentrat i mieszam.
- Gotuję w osolonej wodzie makaron pappardelle i mieszam co kilka minut, aż stanie się al dente.
- Odlewam pół szklanki wody z gotowania makaronu.
- Za pomocą szczypiec lub sitka przenoszę makaron bezpośrednio z garnka na patelnię z sosem z pieczarkami. Dolewam wodę z makaronu.
- Wyłączam gaz pod patelnią. Delikatnie zamieszam makaron z sosem z mięsem z indyka.
- Podaję natychmiast, posypuję serem, dekoruję porwaną na mniejsze kawałki mozzarellą i listkami bazylii.
MAKARON PAPPARDELLE Z SUSZONYMI POMIDORAMI i SZPINAKIEM
Mam dla was także makaron z pomidorami koktajlowymi, suszonymi i sowią ilością szpinaku. Najprostszy na świecie. Fantastycznie sprawdza się latem, wiosną, zimą i jesienią, gdy w sprzedaży dostępne są wspaniałe, słodkie i aromatyczne małe pomidorki koktajlowe, cherry, wiśniowe lub malinowe. Smak pomidorów w tym daniu jest najważniejszy. Dlatego wybierzcie też dobrej jakości suszone pomidorowy, bo to bardzo ważne! Taki sos do makaronu pappardelle można przygotować także z różnymi dodatkami, pasują wspaniale listki bazylii, tymianku, kilka szczypt cynamonu, świeżo mielony pieprz, ser twardy jak starty ser parmigiano-reggiano lub grana padano. Również miękka mozzarella pasuje idealnie! Bardzo dobrej jakości oliwa także jest pożądana! Och tak, taki makaron z pomidorami, szpinakiem to ja bym mogła jeść codziennie!
MAKARON PAPPARDELLE Z SUSZONYMI POMIDORAMI – składniki:
- 300 g pomidorków koktajlowych lub innych, wybierz takie, które w danym momencie są najsmaczniejsze
- 100 g listków szpinaku
- 1 cebulka
- 10-15 suszonych pomidorów z zalewy oliwnej
- 1 ostra papryka lub płatki ostrej papryki
- 2 ząbki czosnku
- 2-4 łyżeczki oliwy (ja lubię dodać więcej, ale oliwę uwielbiam)
- 1 cytryna (sok z połówki i skórka otarta z całej cytryny)
- 1 kulka mozzarelli
- świeża bazylia
- sól do smaku i kolorowy pieprz
- starty ser parmigiano-reggiano lub grana padano
- świeży mielony pieprz
- 1 łyżeczka soli
- 1 lub 2 opakowania makaronu FESTAIOLA PAPPARDELLE marki Agnesi
MAKARON PAPPARDELLE Z SUSZONYMI POMIDORAMI – przygotowanie przepisu:
- Pomidorki myję, osuszam i kroję na kawałki.
- Cebule obieram i kroję w kostkę lub cieniutkie plasterki.
- Cytryne myję, ocieram z niej skórkę i wyciskam z połówki sok.
- Suszone pomidory wyławiam z zalewy oliwnej i kroję w paseczki.
- Na patelni rozgrzewam olej, wsypuję cebulę, szczyptę soli i smażę, aż cebula się zeszkli . Dodaję pomidory koktajlowe, pomidory suszone, przepuszczone przez praskę ząbki czosnku.
- Przesmażam razem. Dodaję skórkę i sok z cytryny, pokrojoną drobniutko ostrą papryką, porwane listkami bazylii, szpinak, sól i pieprz.
- Podgrzewam razem.
- Gotuję w osolonej wodzie makaron pappardelle, mieszając co kilka minut, aż stanie się al dente.
- Odlewam pół szklanki wody z gotowania makaronu. Za pomocą szczypiec lub sitka przenoszę makaron bezpośrednio z garnka na patelnię z pomidorami i szpinakiem. Dolewam wodę z makaronu.
- Wyłączam gaz pod patelnią. Delikatnie mieszam.
- Podaję natychmiast, dodatkowo posypuję serem oraz dekoruję porwaną na mniejsze kawałki mozzarellą i listkami bazylii.
A Ty, jakie dodatki do makaronu lubisz? Jakie lubisz sosy? Napisz proszę odpowiedź w komentarzu poniżej.
Pozdrawiam Olga Smile
* wpis zawiera lokowanie produktu
Sylwia napisał
Pesto pietruszkowe i bazyliowe pycha
Anielka napisał
Tylko z pesto lub zapiekany z jabłkami.?
Ewa napisał
Lubię makaron ze szpinakiem z dodatkiem śmietanki i dużo czosnku i na wierzch orzechy np włoskie
Kasia napisał
Aglio olio. Ostatnio Wloch podal go z bulka tarta
Justyna napisał
Z pesto z rukoli chyba najczęściej;) Ale jako mama muszę tez umieć zrobić dobry bolognese i carbonare;)
Kasia napisał
Parmezan i śmietanka ? ale rzadko Za dobry jest ?
Karolina napisał
Z cukinią i krewetkami w kremowym sosie z serka mascarpone ?
Agnieszka napisał
Ten sos jest też dobry z wędzonym łososiem i brokułami
Agnieszka napisał
CUDO nie makarony!
Anna napisał
Będę robiła ten z boczkiem i ten z pieczarkami