Szybkie gołąbki
Na prośbę mamy zrobiłam szybkie gołąbki bez zawijania. U mnie w domu rodzinnym szybkie gołąbki nie istniały. Mama zawsze pracowicie oddzielała liście kapusty i przygotowywała klasyczny gar gołąbków z mięsem i sosem pomidorowym. Gdy tak sobie przypominam, to wybierałam głównie kapustę a mięso z ryżem zostawiałam. Ja generalnie mało mięsna byłam, chociaż różne fazy w życiu przechodziłam. Szybkie gołąbki, inaczej mówi się na nie gołąbki bez zawijania są dość ciekawym daniem. W efekcie prostym do zrobienia, szybkim i wygodnym, znacznie łatwiejszym niż tradycyjne gołąbki z mięsem i ryżem. Pomija się etap oddzielania liści kapusty, żmudny i często kończący się poparzeniami. W efekcie szybkie gołąbki są fajnym zastępstwem dla tych, którzy nie mają czasu lub ochoty bawić się z gołąbkami zawijanymi w liście kapusty, a sos, sos można do nich zrobić taki sam – pomidorowy! A Ty, lubisz szybkie gołąbki, czyli takie oszukane bez zawijania?
Szybkie gołąbki
Szybkie gołąbki – składniki:
- 1,2 kg mięsa mielonego (u mnie wołowe ale może być wieprzowe, drobiowe lub mieszane)
- 800 g białej kapusty lub pekińskiej jak wolisz
- 500 g cebuli (możecie dać mniej u mnie wszyscy cebulę bardzo lubią)
- 3 jajka (opcja, jeśli nie możesz nie dodawaj)
- 1 szklanka ryżu długoziarnistego (suchego, surowego)
- 1 łyżka soli
- 1 łyżka lub 2 pieprzu ziołowego
- kilka łyżek oleju
- 1 litr soku pomidorowego
- 1 puszka krojonych pomidorów w puszce
- 1 łyżka ziół prowansalskich do sosu pomidorowego
Szybkie gołąbki – przepis:
- Cebule obieram, szatkuję na kawałki (u mnie w malakserze), solę i podsmażam z dodatkiem oleju na złoto.
- Kapustę szatkuję, powinna być tak drobno poszatkowana jak cebula. Dodaję ją do cebuli, solę i duszę z dodatkiem kilku łyżek wody przez 15 minut, ma całkowicie zmięknąć. Przekładam do miski.
- W małym garnku gotuję 1 szklankę ryżu w 2,2 szklankach wody. Można do mięsa dodać również surowy ryż, no ale zdarza się, że wewnątrz gołąbka pozostaje niedogotowany, dlatego ja gotuję ryż wcześniej.
- W dużej misce mieszam przestudzony ryż, cebulę, kapustę i mięso mielone, dodaję jajka oraz przyprawy. Wyrabiam, masa ma być lepiąca i kleista, z mięsa musi wydzielić się kolagen.
- Do dużej blachy wlewam sok z pomidorów, dodaję również puszkę pomidorów rozdrobnionych i 1 łyżkę ziół prowansalskich.
- Z mięsa kształtuję kulki lub kotlety, zależnie od fantazji. Układam je ciasno na blasze, skurczą się podczas pieczenia. Powinny być zanurzone w soku minimum do ½ wysokości. Wstawiam blaszkę do nagrzanego piekarnika do 180 stopni, piekę przez godzinę od czasu, gdy piekarnik osiągnął ponownie temperaturę.
- Szybkie gołąbki bez zawijania podaję na głębokich talerzach ze zmiksowanym blenderem sosem, w którym się piekły.
GOŁĄBKI PRZEPISY
Zapraszam na jedne z moich ulubionych gołąbków, bez mięsa, w wersji wegetariańskiej i wegańskiej. Gołąbki mają to do siebie, że w farszu mogą się spokojne znaleźć wszytskie ulubione warzywa a smak dostosowujemy do indywidualnych potrzeb i gustów. Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe!
Gołąbki z ziemniakami
to gołąbki wegetariańskie z kaszą gryczana, spajającymi ziemniakami oraz intensywnym sosem grzybowym. Bogactwo przypraw i pyszne wnętrze sprawia, że te gołąbki są zwyczajnie i nadzwyczajnie pyszne! Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe!
Wegetariańskie gołąbki z kaszą gryczaną, ciemną fasolą oraz suszonymi grzybami przygotowuję co jakiś czas, gdy mnie rodzina namawia bardzo prosi. Są pyszne, jednorazowo można przygotować ilość gołąbków potrzebna na kilka obiadów. Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe!
Gołąbki z fioletowej kapusty
Gołąbki z fioletowej kapusty to odmiana ciekawych, lekko słodkich gołąbków z mocno wyczuwalnym posmakiem imbiru. Duszone z tymiankiem i karmelizowanym imbirem mogą śmiało pojawić się na każdym odświętnym stole. Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe!
Od wielu lat przygotowuję gołąbki z ryżem, podobne do tych, jakie robiła moja mama, jednak zamiast mięsa dodaję proteinę sojową, czasami fasolą, ziemniakami lub ciecierzyca. Muszę przyznać, że w wersji z soczewica też są bardzo smaczne! Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe!
Są dania, które zapadają w pamięć, te, które wspominamy z lat dziecinnych. Gołąbki są jednym z tych, na których się wychowałam. Moja mama często przygotowywała gołąbki. Ja również,a le robię to na wiele sposobów! Nie koniecznie zawsze są mięsne, częściej wegetariańskie, bezmięsne i pyszne! Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe lub po dostosowaniu w wersji mięsnej.
To kolejne pysze, domowe gołąbki, które bardzo chciałam wam pokazać. Są dania, do których się wraca, które są bardzo pracochłonne ale uśmiech rodziny wynagradza całą prace. Takie właśnie są moje gołąbki z warzywami. Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe.
Gołąbki tradycyjne z mięsem
Gołąbki te są gołąbkami przygotowanymi według tradycyjnego przepisu domowego. W każdej rodzinie mamy i babcie przygotowywały gołąbki z mięsa mielonego, ryżu lub kaszy jęczmiennej. Podawane z sosem pomidorowym stanowią tradycyjne danie kuchni polskiej. Gołąbki z mięsem, bezglutenowe!
Gołąbki z mięsem to tradycyjne polskie jedzenie domowe. Znane są ze stołów rodzinnych, przygotowywane przez mamy i babcie, serwowane podczas obiadów niedzielnych, uroczystości domowych i spotkań rodzinnych. Dla wielu są symbolem rodziny i smaków wyniesionych z domów. Gołąbki z mięsem, bezglutenowe, mogą również być bez jajek!
Zapraszam dzisiaj na znane mi doskonale z czasów dzieciństwa i dorosłości gołąbki tradycyjne z mięsem mielonym, tartą marchwią, mięsem mielonym i ryżem lub kaszą. Podane z sosem pomidorowym zawsze stanowiły przepyszne danie obiadowe, zawsze lubiłam gołąbki jeśc, robić mniej :) Gołąbki z mięsem, bezglutenowe, mogą również być bez jajek!
Zapraszam dzisiaj na gołąbki niby tradycyjne a jednak inne. Są to gołąbki bez ryżu i kaszy, idealne dla osób na diecie niskowęglowodanowej, Paleo i tym podobnej.
Dzisiaj przygotowałam gołąbki z rybą, dokładnie gołąbki z łososiem. Oczywiście takie gołąbki z rybą możecie przygotować także z dorsza, tołpygi, amura, nawet tuńczyka lub każdego innego gatunku ryb morskich czy słodkowodnych, który lubicie i chętnie zjadacie!
Gołąbki pieczone można przygotować na kilka sposobów. Na zdjęciu widać gołąbki pieczone w piekarniku w sosie pomidorowym. Można przygotować je z mięsem mielonym wieprzowym, wołowym lub drobiowym.
Gołąbki bez zawijania z sosem pomidorowym i pieczarkami. Ota taki proste i szybkie do zrobienia, nie wymagają parzenia kapusty i wszytskich zabiegów ze zdejmowaniem liści. Oczywiście ludzie dzielą się na tych, którzy wolą gołąbki bez zawijania lub klasyczne gołąbki tradycyjne.
No to zapraszam dzisiaj na gołąbki w sosie pomidorowym, klasyczne, domowe i tradycyjne. Przyznaję, że właśnie takie gołąbki w sosie pomidorowym są moim wspomnieniem dzieciństwa, kuchni babci i mamy!
Zapraszam dzisiaj na szybkie gołąbki bez zawijania w sosie pomidorowym. Idealne do zrobienia na weekend lub codzienny obiad po pracy. Ponieważ szybkie gołąbki są prostsze do przygotowania niż tradycyjne gołąbki, to znajdują wielu chętnych do robienia i jedzenia!
Gołąbki bez zawijania wegetariańskie
Nie wiedziałam, że chcecie abym pokazała gołąbki bez zawijania w wersji wegetariańskiej lub jak u mnie wegańskiej, wydawało mi się, że jest to mało atrakcyjny przepis. Jednak jak się okazuje gołąbki bez zawijania wegetariańskie, pozbawione zupełnie mięsa i produktów odzwierzęcych również znajdują rzeszę chętnych – super!
Edyta Piętka napisał
Bez zawijania ;)
Marta Klocek napisał
właśnie dziś robię ….tradycyjne…. :-)
Kamila Miotke napisał
Tylko zawijane
Katarzyna Baczynska napisał
Tradycyjnie !
Ksenia Stępień napisał
Bez zawijania bo mniej czasochlonne i pracochłonne a pozatym nie lubię lisci kapusty w całości a poszatkowane są ok
Magdalena Wojtanowicz napisał
Jak tradycyjne to tylko w wykonaniu mojej mamy a jak bez zawijania to z przepisu mojej drugiej mamy – teściowej ;)
Barbara Rogowski napisał
tradycyjne jednak smaczniejsze po podsmazeniu kapusty…
Agnieszka Ungurian napisał
Zdecydowanie tradycyjne ;-) odsmazane sa najlepsze
Anna Święch napisał
A ja Was zaskoczę gdyż uwielbiam gołąbki jaglane z grzybami zawijane w kiszone liście kapusty
Ela Wa Lichnowska napisał
Gołąb! Jeden – po co sie rozdrabniac!