Szynka z indyka
Dzisiaj zapraszam na wędlinę szynka z indyka. Doskonale wiem, że szynka z indyka nie jest może najpoprawniejszą nazwą bowiem szynka to pośladek świnki a nie indyka no ale jakoś tak przyjęło się w sklepach i wiele wędlin nosi nazwę szynki, więc idąc tym tropem u mnie również szynka z indyka pojawić się musiała. Często gdy jestem w sklepie i obserwuję ludzi w dziale mięsnym wybierają właśnie kiełbasy i szynki, z indyka, kurczaka i wiejską. To jedne z popularniejszych wędlin, no może oprócz polędwicy sopockiej jakie sprzedają się w obserwowanym przeze mnie sklepie. Szynka z indyka przygotowana jest w piersi indyczej, ponieważ ona jest najchudsza a dzięki temu wędlina staje się dietetyczna i niskokaloryczna. Do tego przygotowana w warunkach domowych szynka z indyka jest świetna wędliną na kanapki, która świetnie smakuje w połączeniu z łagodnymi i wyrazistymi dodatkami. A właśnie, pewnie powinnam to tez teraz napisać. Szynka z indyka powinna się peklować co najmniej 7 dni ale jeśli planujecie robić domowe wędliny to oprócz szynkowaru warto zaopatrzeń się w pojemniki próżniowe z pompką lub zgrzewarkę wyposażoną w taką opcje odciągania powietrza. Po co pojemnik próżniowy, dla przyśpieszenia procesu peklowania. Można nawet przyjąć, że 1 doba w pojemniku próżniowym z zalewą peklująca to 5-7 dni klasycznego peklowania w garnku.
Szynka z indyka przepis:
Szynka z indyka – składniki:
- 1,2 kg pierś z indyka
- sól peklowa w odpowiedniej ilości do zalewy (kupcie opakowanie 600 g będzie na zapas do kolejnych domowych wyrobów)
- 2 ząbki czosnku
- 2 listki laurowe
- 6-7 kółek ziela angielskiego
- 1 łyżka ulubionej mieszanki przypraw (może być gotowa ze sklepu jak do wieprzowiny, do pieczeni, do indyka itd., lub własna mieszanki pieprzu, ziół oraz wędzonej lub słodkiej papryki)
- u mnie jeszcze 3 łyżki musztardy francuskiej i 2 łyżki siekanego koperku
- Potrzebne akcesoria:
- szynkowar o pojemności około 1,2 g
- woreczki do szynkowaru, otoczki termokurczliwe lub worki do zgrzewarek (jeśli do danego szynkowaru potrzebne są worki) jeśli szynkowar jest szczelny metalowy lub plastikowy worki można pominąć.
- kupiłam sobie opakowanie próżniowe (taki pojemnik z odciąganym powietrzem i zaworem) do peklowania, które przyspiesza proces peklowana, wygodne i fajne, skraca czas peklowania o kilka dni.
- termometr do mierzenia temperatury wody
- garnek głęboki
Szynka z indyka – przygotowanie:
- Pierś myję, osuszam ręcznikiem papierowym. Nakłuwam grubym widelcem w kilkudziesięciu miejscach. Im więcej tym lepiej. Musi być to naprawdę gęsto!
- W garnku zagotowuję około 2 litrów wody z czosnkiem, zielem i listkami. Studzę. Gdy osiągnie domową temperaturę wsypuję odpowiednią ilość soli peklującej. Trzeba sprawdzać na opakowaniu jaką ilość zaleca producent do 2 litrów wody (peklowanie na mokro). Pierś z indyka wkładam do wody, przykrywam talerzykiem aby cała była znużona. Wstawiam do lodówki na około 5-7 dni lub do pojemnika próżniowego na 1-2 dni. Raz dziennie sprawdzam czy ładnie pachnie, przekładam na drugą stronę i znowu zatapiam. Jeśli woda staje się mętna lub bardzo czerwona trzeba wtedy wymienić zalewę peklującą na nową.
- Pierś wyjmuję, płuczę pod bieżącą wodą. Kładę na kratce i pozwalam jej przeschnąć przez 30 minut. Po tym czasie nacieram ją dokładnie przyprawami, koperkiem i musztardą.
- Przystępuję do formowania szynki z indyka, zwijam dokładnie na tyle na ile się da i wkładam do szynkowaru. Ugniatam dokładnie wypieszczając jak najwięcej powietrza. Szynkowar zamykam .
- I teraz następuje moment obróbki cieplnej. Wstawiam szynkowar do garnka z wodą o temperaturze 80-85 stopni. Przykręcam gaz pilnując temperatury. Mięso parzę przez 1,5 godziny. Wyjmuję, schładzam w zimnej wodzie szynkowar. Wstawiam go do lodówki na minimum 18 godzin, najlepiej na 24 godziny. Szynkę z indyka wyjmuję i kroję na cienkie plasterki.
Wolisz kiełbasę wołową, drobiową czy wieprzową?
Zapraszam na cykl przepisów WĘDLINY DOMOWE na stronie OlgaSmile.com
esfarmi.com napisał
Wygląda super!
Ola napisał
Na soli peklującej dla peklowania na mokro mam 50 g soli na 0,5 l wody i 2,5 kg mięsa…przeliczyć to do ilości mięsa czy ilości wody?
Olga Smile napisał
Ola – napisz markę soli. Ja rozumiem tak, że 50 g soli jest na 500 ml wody na mokro. I 50 g soli jest do peklowania 2,5 kg mięsa na sucho. Napisz jaka to peklosól zerknę na etykietę.
Ola napisał
Sól peklowa prymat. Drugą mam jakąś no name (digesta) i nie ma niestety w ogóle jak używać.
Ola napisał
Hmm nie wiem czy mój poprzedni komentarz został dodany, a więc mam sól peklową prymat i drugą no name (digesta), na której nie jest napisane jak używać.
Martyna napisał
Jakie pojemniki próżniowe Pani poleca?
Olga Smile napisał
Martyna = ja mam taki https://allegro.pl/marynator-prozniowy-szynka-z-szynkowar-a-w-12godz-i6622718861.html nie jest idealny ale jest.
Martyna napisał
Mam jeszcze dwa pytania, ile czasu powinnam marynować mięso wieprzowe i mięso drobiowe w tym pojemniku próżniowym https://filtrosfera.pl/pojemnik-prozniowy-do-przechowywani-zywnosci-dafi-set3-zielony?gclid=CNnK57aistMCFRPgGQodxN8Jog ?
I czy jest różnica czasowa w marynowaniu mięsa na sucho i na mokro?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Olga Smile napisał
Martyna – marynuje się mniej więcej tyle samo czasu na sucho, z tym, że ja marynuję na sucho tylko kawałki ale nie całe mięsa w puckach.
billigt napisał
Smaczne, bardzo dziękuję!