Wędlina z kurczaka
Dzisiaj pokażę wam jak wygląda moja wędlina z kurczaka z szynkowara. Domowa, aromatyczna wędlina z kurczaka pasuje na kanapki jak ulał. Jest delikatna ale z charakterem. Elastyczna, soczysta i taka prawdziwa w smaku, tak powiedzieli o niej moim przyjaciele i znajomi. Mam takie ogólne pytanie, CZY CHCESZ PRZEPISY NA WĘDLINY Z SZYNKOWARA? Co jakiś czas przyjeżdżają do nas znajomi na wspólne gotowanie. Bywały weekendy serowarstwa, robiliśmy wtedy z 2 baniek mleka, tak średnio z 50-60 litrów na raz sery: koryciński, ricottę, masło, śmietanę, bunz a nawet oscypki. Ostatni weekend dla odmiany był weekendem robienia wędlin, takich domowych z szynkowara. Praca w miłym towarzystwie :D Powstało 8 wędlin różnych: z kurczaka, indyka, wieprzowych, smakowych, pikantnych, mielonki itd. Znajomi przeszczęśliwi, zabrali wszystko do domu, no a ja wymyśliłam przepisy, wykonałam i zrobiłam zdjęcia, więc mam co pokazać. Dzisiaj zaczynamy od przepisu – wędlina z kurczaka. Generalnie kurczak jest mięsem delikatnym, dość kruchym i chudym, no pomijając skórę. Wędlina z kurczaka powstała z mięsa z udek. Można kupić mięso z udek bez kości w Biedronce na przykład, tam my kupiliśmy akurat. Ponieważ ja mam szynkowar, który mieści maksymalnie 1,2 mięsa, to zrobiłam blok wędliny z kurczaka o masie około 1 kilograma. Zapraszam zatem, oto na zdjęciu moja domowa wędlina z kurczaka.
Wędlina z kurczaka przepis
Wędlina z kurczaka – składniki:
- 1 kg mięsa bez skóry z udka kurczaka
- 2 łyżki miodu
- 1 łyżka dowolnej o dobrym ziołowym składzie przyprawy do kurczaka (ja dodałam grillową)
- 1 łyżka żelatyny w proszku
- 2,5 łyżeczki soli peklowej [średnio stosuje się do peklowania na sucho 15-18 g soli peklowej na 1 kg mięsa ale zawsze czytajcie zalecenia producenta owej soli!] Sól peklową ja dodaję, bo wtedy jest większa pewność stabilności i czystości biologicznej mięsa. To bardzo ważne w przypadku jadu kiełbasianego. Jeśli zdecydujecie się pominąć sól peklową użyjcie 2,5-3 łyżeczki soli morskiej/kamiennej. Jednak wtedy mięso będzie szare po przygotowaniu wędliny. UWAGA 1 łyżeczka to 5 ml soli peklowej!
- około 50 ml wody
Wędlina z kurczaka – przygotowanie:
- Mięso myję pod kranem suszę i kroję na kawałki wielkości około 1,5 cm.
2. W misce mieszam, wręcz wyrabiam przez kilka minut pokrojone mięso z solą peklową, miodem, żelatyna i przyprawami. Wkładam do torebki lub przykrywam folią i wstawiam na 24 godziny do lodówki. Spokojnie może postać 2 dni w lodówce.
3. Tak zapeklowanym mięsem z udek kurczaka napełniam szynkowar, dokładnie dociskając mięso (ubijając) aby nie było powietrza pomiędzy kawałkami bo wtedy powstaje dziura w wędlinie. Zamykam szynkowar.
4. Wstawiam do garnka z wodą o temperaturze 80 stopni. Przykręcam gaz pilnując temperatury. Mięso parzę przez 2 godziny, czasami 2,5 godziny. Wyjmuję, schładzam w zimnej wodzie szynkowar. Wstawiam go do lodówki na minimum 18 godzin, najlepiej na 24 godziny. Wędlinę wyjmuję i kroję na kawałki.
Wędlina domowa
Domowa wędlina na kanapki przygotowana z mięsa wieprzowego, jest połączeniem mielonki i szybki. Aromatyczna, mocno przyprawiana w kanapkach sprawdza się wyśmienicie!
Tym razem przyszła pora na wędlinę z kurczaka. Przygotowana z miodem, przyprawami z udek kurczaka dobrze komponuje się w kanapkach, zapiekankach i jajecznicy.
Zapraszam na cykl przepisów WĘDLINY DOMOWE na stronie OlgaSmile.com
Gabriela Kizoń napisał
https://www.youtube.com/watch?v=nMDcvDght8Q rewelacja :)
Gabriela Kizoń napisał
Olga odpuść fanatyka nie zmienisz ;)
Doula Karolina Skrońska napisał
Warto ! :)
Doula Karolina Skrońska napisał
Szczególnie że u Olgi większość przepisów jednak jest bez mięsa…
Doula Karolina Skrońska napisał
Biowin jest fajny
Doula Karolina Skrońska napisał
Polecam jednak biowin. Plastik mnie osobiście nie przekonuje
Kleopatra Czyli Małgorzata napisał
Anna Zielińska – nie, ludzkość nie jest od zawsze mięsożerna. Proponuję dokształcenie się, a nie powielanie plotek internetowych. Czyjś apetyt nie usprawiedliwia mordowania torturowwanych od urodzenia zwierząt, bo to jest gorsze od obozów koncentracyjnych. Mnie dziwi, że współcześni ludzie, uważającyc się za jako tako rozwiniętych udają, że tego KATOWANIA nie ma i że uczą swoje dzieci od małego jedzenia stworzeń, które mają takie samo prawo do życia. Osoba rozwinięta nie jest samolubem, który wszystko zeżre, jak jaskiniowiec, byle tylko zaspokoić swój apett. WSTYD. Tym bardziej, że nie ma to nic wspólnego ze zdrowiem. Natomiast zanieczyszczenie środowiska z wymuszanej 'produkcji’ zwierząt jest KO-LO-SAL-NE. Proponuję sobie pooglądać, jak traktowane są zwierzęta odbierane zaraz po urodzeniu od MATEK – bite, kopane, skacze się po nich a potem morduje podwieszając nogami do góry. Nie ma co udawać, że tego nie ma – jest pełno filmów o tym. Zwierzę ma takie samo prawo do życia na tej Planecie, jak ludzie. A ludzie są niestety największymi pasożytami, które wszystko niszczą: tępią gatunki, dewastują przyrodę.
Olga Smile napisał
Gabriela Kizoń ja zdaję sobie sprawę, że jak ktoś nie je mięsa, to może nie lubić z nim przepisów, przynajmniej cześć młodych wegan i wegetarian tak ma. Nie mówię jeść ale widzieć. Chociaż ja nie jem, to nie mam problemów z przygotowaniem wędlin dla przyjaciół, którzy głównie mięso jedzą. Oni dla odmiany na nabiale, mięsie, bez warzyw i węglowodanów. Ich wybór, ich wola, ich decyzja.
Tylko, że oni jakoś potrafią dla mnie jedzenie zrobić, gdy do nich przychodzę i nie wciskają mi udźca wieprzowego do ust, tak jak ja nie wtykam im sałaty :D
Olga Smile napisał
Agnieszka Fluderska – ja mam ten sam Gabriela Kizoń. Osobiście wolę go niż metalowy, bo nie trzeba worków wsadzać do środka.
Gabriela Kizoń napisał
Olga Smile ale to trzeba do tego dorosnąć ;)