Przygotowuję, co roku blisko 200 kg pomidorów. Zazwyczaj obierałam je ze skóry i zostawiałam gniazda nasienne, resztę gniotłam i powstawała Passata, czyli sos pomidorowy. W tym roku przyjechały do mnie cudowne ekologiczne pomidory ze wspominanej już wielokrotnie farmy Świętokrzyskiej. Zachęcona możliwościami, smakiem i coraz większymi ilościami posiadanych pomidorów doszłam do wniosku, że muszę poszukać elektrycznego przecieraka lub wyciskarki, którą wcześniej znałam pod nazwą tomato machine. Prosiłam swoich czytelników aby pomogli mi takie cudo znaleźć u nas w Polsce i po chwili dostałam link do maszyny do przecierów, Reber Professional 500W. Kupiłam, mam, sprawdziłam i dzielę się wszystkimi spostrzeżeniami z użytku domowego.
Maszyna do przecierów elektryczna model Reber Professional 500W
Wygląd i elementy:
+ Urządzenie jest dość siermiężne, ale estetyczne, ciężkie i solidne, waży ponad 16 kg. Takie lubię! Pojemnik na pomidory duży, konkretny, ze stali nierdzewnej, przykręcany do korpusu z uszczelką.
+ Wpust do wałka, czyli dysza podająca jest szeroka, nie wymaga jakiegoś nadmiernego rozdrabniania pomidorów, no chyba, że są bardzo duże. Popychak plastikowy, wygodny, bez ostrych krawędzi.
+ Korpus żeliwny, malowany na szaro.
+ Wałek przecierający z tworzywa, twardy i mega wytrzymały.
+ Sito z nierdzewnej stali, ja mam klasyczne, jedno z trzech dostępnych w sprzedaży o gramaturze przeznaczonej do pomidorów.
Głośność:
+ Osobiście spodziewałam się głośniejszego urządzenia, całkiem spokojnie wytrzymuje się ten poziom hałasu nawet w kuchni. Na zewnątrz na pewno jest ciszej.
Użytkowość:
+ Jestem zaskoczona na plus, bardzo wydajne, silne, sok płynie szerokim strumieniem i trzeba nadążyć tylko z myciem i krojeniem pomidorów oraz podawaniem popychaczem.
+ Składanie, rozkładanie dość proste, tak samo jak mycie. Opłaca się uruchomić wyciskarkę / przecierak nawet na kilka kilogramów pomidorów.
+ Sok wypływa gładki, bez grudek, skór i pestek. Masa składająca się ze skór dość sucha (w granicach przyzwoitości) przepuszczona na koniec drugi raz przez wyciskarkę oddała jeszcze sporo soku. Z masy powstałej z 80 kg pomidorów podczas drugiego przepuszczenia uzyskałam około 7 litrów soku. Łącznie z 80 kg pomidorów mam 70 litrów soku.
+ Pomidory można przecierać ugotowane lub surowe, ja przecierałam surowe!
– Sito jest dość ostre na końcówkach, trzeba uważać przy myciu (jest to opisane w instrukcji). Tak samo jak blacha górna osłaniająca użytkownika przed chlapaniem soku.
Przed użyciem:
Trzeba przeczytać instrukcję!
Podczas składania i rozkładania należy pamiętać o śrubie blokującej przekładnię olejową. Brzmi trudno, ale źle nie jest! Cytuję z opakowania: „…Przed włączeniem maszynki do prądu, należy usunąć blokadę maszynki – wykręcić dołączonym do maszynki kluczem czerwoną śrubę blokującą przekładnię olejową. W jej miejsce należy wkręcić właściwy korek wraz z uszczelką, który znajduje się w plastikowej torebce przyczepionej do przewodu elektrycznego …”
Cena:
Maszyna do przecierów elektryczna Reber Professional 500W kosztuje 1600 zł brutto. W komplecie jest jedno sito.
Inne sita do marmolad lub musów kosztują po 120 zł każde. Łącznie można nabyć 3 sita do tego modelu.
Czy kupiłabym raz jeszcze?
TAK i to kilka lat temu. Wygoda w porównaniu z parzeniem pomidorów, obieraniem ze skórek i krojeniem do passaty i ortolany.
Sep napisał
Nie jestem przekonana, ale widziałam takie cudo za 1,5 tyś.
miro napisał
Mam podobna wyciskarke, tylko ze na korbke. Naprawde wspaniala rzecz. W 30 min. mozna wycisnac sosu pomidorowego na 20 sloikow.
Cena recznej wyciskarki ok. 100 zl.
Rowniez waga recznej jest mala I latwo ja myc I schowac po pracy.
madgamm napisał
Mam tę przystawkę do KA i na 20-30 kg w sezonie zupełnie wystarcza. Nie gotuję pomidorów. Rzeczywiście trochę chlapie, zależy jakie naczynie się podstawi. U Pani to produkcja prawie przemysłowa:)
Tak się zastanawiam, gdzie Pani trzyma te wszystkie sprzęty?
Miro, gdzie można kupić taką ręczną?
Olga Smile napisał
madgamm – no upycham, gdzie się da :) :) :) Ta wyciskarka używana jest 2-3 razy w sezonie ale jest dla nas niezastąpiona! Ręczne widziałam na allegro :)
Sylwia napisał
Jak przygotować passate z użyciem tej maszyny ? Czy pomidory gotować po przetarciu?
Olga Smile napisał
Sylwia – tak, do garnka, zagotować, pogot0ować z 10 minut. Ja wlewam wrzące do słoików, ustawiam do góry nogami i przykrywam. Nie pasteryzuje dodatkowo.
Kamil napisał
Właśnie kupiłem te maszynę w komplecie ze stolikiem metalowym i 3 sitami. Proszę o poradę Pani Olgo
1. Wrzuca Pani całe pomidory umyte, czy je jakoś kroi i wyjmuje nasiona?
2. Czy ten powstały przecier gotuje pani póżniej z solą czy całkowicie bez niczego?
3. Jakie warzywa/owoce jeszcze pani w tym przeciera?
Pozdrawiam
Olga Smile napisał
Kamil – osobiście robię TYLKO pomidory, ale ja ją do pomidorów kupiłam.
1. Myję pomidory, zazwyczaj duże przekrawam na pół lub cztery ale jak są mniejsze nic nie robię.
2. Przecier zagotowuję z solą, wlewam do słoików wrzący i zakręcam – zobacz u mnie wpis passata
3. tylko pomidory
Pozdrawiam również
Kamil napisał
Dziękuje, a jeszcze dopytam czy myje Pani w zmywarce te rzeczy (czy w ogóle można) ?
Chyba zapomnieli mi dorzucić ten korek do przekładni. Bez tego maszyna pewnie nie zadziała albo się zatrze. A czy używa Pani jakiegoś specjalnego oleju do tej przekładni i jak to Pani aplikuje?
Olga Smile napisał
Kamil – myjemy ręcznie, nie sądzę aby ten zestaw nadawał się do zmywarki … strach ryzykować, zresztą te elementy są wielkie! Oleju jeszcze ani nie zmienialiśmy, ani nie dolewaliśmy. Ona u nas działa raz lub dwa razy w roku :D Wtedy po 100 kg pomidorów przerabia :)