Wyciskarka do soków wolnoobrotowa SKG 2059
Dzisiaj z wielką przyjemnością pokażę i opiszę najlepiej jak potrafię nową wyciskarkę wolnoobrotową marki SKG 2059. To już druga wyciskarka tej marki na mojej stronie, pierwsza była pokazywana jakiś czas temu w kolorze czerwonym SKG 2088. Tym razem model wyciskarki wolnoobrotowej SKG 2059 różni się trochę od poprzedniczki i co najważniejsze, zawiera cały, oddzielny zestaw tnący, który powoduje, że wyciskarka po zmianie przystawki staje się wolnoobrotowym malakserem. No, ale o tym za chwilę. Zacznę więc od początku, a nie od środka, chociaż środek SKG 2059 jest bardzo ciekawy, zwłaszcza, że pierwszy raz mam do czynienia z takim rozwiązaniem :)
Wyciskarka do soków SKG 2059 + zestaw tnący to dwa urządzenia w jednym!
Dzięki zastosowanej technologii, sposobie konstrukcji i zakresowi możliwości wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059 pozwala na wyciskanie soków z owoców i warzyw, no ale nie tylko. Można w wyciskarce SKG 2059 zrobić również: lody, sorbety, shake’i, przeciery, mleka roślinne na przykład orzechowe lub sojowe. Co ciekawe, można także szatkować owoce, warzywa, a także kroić sery, wędliny i rozdrabniać potrzebne składniki spożywcze. Zaskakujące? Tak! A jednak wszystko jest możliwe. W efekcie jest to jedno urządzenie, które pozwala na wiele zastosowań! Fajne, zdecydowanie fajne, zwłaszcza do małych kuchni, gdzie ograniczone miejsce na blacie kuchennym stwarza konieczność wyboru pomiędzy wyciskarką a malakserem. Tym razem wybierać nie trzeba! Dwa w jednym jak to się kiedyś mówiło!
W wyciskarce w SKG 2059 jest mocny wałek z Ultemu z nożami tnącymi, do tego cicho pracujący silnik emitujący hałas w granicach 38 decybeli, który ma wolne obroty wałka na poziomie 60 obrotów na minutę. Do tego płynna praca wyciskarki podczas tłoczenia soku oraz potwierdzony testami wynik wydajności na poziomie 80%. Wszystkie te cechy sprawiają, że jest to skuteczna wyciskarka domowa. Warto zainteresować się tym właśnie urządzeniem.
***** Co wyróżnia wyciskarkę SKG 2059 *****
Jak pisałam już we wstępie to nie tylko wyciskarka, ale również przy okazji urządzenie tnące. Zdecydowanie przyjemne rozwiązanie! Ja byłam miło zaskoczona, a wyciskarek kilkanaście już wdziałam. Jednak takie rozwiązanie konstrukcyjne zobaczyłam pierwszy raz. Jak każdy uwielbiam nowości i przyjemne zaskoczenia, ale trzeba przyznać, że wyciskarki i blendery to ja lubię chyba najbardziej z urządzeń kuchennych, chociaż jestem generalnie maniakiem kuchennych rozwiązań! I o czym, jak o czym, no ale o sprzęcie do kuchni to ja mogę godzinami rozmawiać!
Po pierwsze sok, to główny atut wyciskarki wolnoobrotowej SKG 2059:
Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059 przeznaczona jest do wyciskania soku z miękkich i twardych owoców oraz warzyw. Świetnie radzi sobie z marchwią, jabłkami, z cytrusami, liśćmi i pomidorami. Sok z winogron, gruszek, ananasów lub melonów też miło was zaskoczy. Co ciekawe bez problemu przygotujecie w niej mleko z migdałów, nerkowców, mleko sojowe lub każde inne mleko roślinne.
Trzy sita w zestawie to wiele możliwości!
Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę z tego, że to właśnie sita odpowiadają za gęstość, klarowność i zasobność soku w błonnik oraz w witaminy. To właśnie od sita zależy czy będziecie pić sok gęsty i zawiesisty, czy lekki i świeży bez żadnych kawałków. Wielkość dziurek pozwala na przepuszczanie czystego soku lub soku z miąższem. Im więcej sit w zestawie tym więcej możliwości.
Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059 została wyposażona w podstawowym zestawie aż w 3 sita do: soków klarownych, do soków gęstych, musów i przecierów oraz trzecie sito, w zasadzie to specjalna przystawka do lodów. Mincer do lodów bo taką nazwę nosi ta przystawka, nie jest często spotykany w wyciskarkach, więc warto na niego właśnie zwrócić również uwagę. Jeśli lubicie zdrowe, owocowe lody bez żadnych sztucznych dodatków, zagęstników, emulgatorów czy słodzików, to zdecydowanie ta opcja jest dla was!
A właśnie muszę wspomnieć, że zarówno sitka jak i wałek wyciskający, który jest takim sercem wyciskarki wolnoobrotowej wykonane są z Ultemu. Misa natomiast wykonana jest z Tritanu. Oba te elementy wolne są od BPA czyli od bisfenolu A, który ma toksyczny wpływ na układ neurologiczny człowieka.
Sito do soków klarownych
Wyciskarka wolnoobrotowa do soków SKG 2059
O sokach klarownych można pisać wiele. Każdy człowiek mały czy duży, zależnie od wieku i upodobań smakowych ma swój ulubiony sok. U nas dużym powodzeniem wśród dzieci cieszą się soki z cytrusów. Ja lubię sok grapefruitowy, albo z ogórka, który czasami dolewam do wody dodając kilka listków mięty. I wyciskam często sok cytrynowy jako zdrowy dodatek do lemoniady, wody smakowej lub herbaty. Lubimy tez soki z winogron, z brzoskwiń, z arbuzów, zielone będące połączeniem jabłka, jarmużu i imbiru. Mąż lubi ananasowy, gruszkowy albo mieszany.
Sok marchwiowy
Sok marchwiowy to chyba jeden z popularniejszych soków warzywnych jaki kojarzy się moim znajomym z czasów dziecięcych. Muszę jednak przyznać, że i ja piłam sok marchwiowy lub marchwiowo-jabłkowy, który robiła moja mama w wielkiej sokowirówce. Było wtedy bardzo głośno w kuchni, ale aromat świeżych owoców i warzyw wydostawał się aż na przedpokój. Już jako dziecko lubiłam takie nasze domowe soki, bardzo! Marchwiowy sok to bogactwo karotenoidów na co dzień, młodość, witalność i piękny wygląd skóry. Warto więc po niego sięgać i przygotowywać wersję domową takiego soku :)
Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059
Mleko migdałowe
Często pytacie o mnie mleka roślinne. Ja się wcale nie dziwię, ponieważ jest to temat niezwykle żywy i ciągle aktualny. Trzeba przyznać, że wyciskarki znacznie ułatwiają pracę jeśli chodzi o mleka roślinne. Nie trzeba szukać idealnie gęstego i zarazem wytrzymałego materiału do odcedzania kawałków orzechów lub soi. Ja osobiście odczułam znaczną zmianę i wielkie ułatwienie.
Ponieważ już kiedyś pokazywałam jak się przygotowuje mleko sojowe i tofu, to dzisiaj pokażę jedno z popularniejszych mlek roślinnych, czyli mleko migdałowe. Jest pyszne w smaku, zdrowe, pełne witamin i bardzo smaczne. Wyśmienicie pasuje do porannego śniadania, do płatków, do naleśników, gofrów, do dodawania do gulaszu i przestudzonych zup.
Przygotowanie mleka migdałowego:
Moczę przez noc 250 g migdałów bez skórki lub ze skórką. Rano odlewam wodę, migdały płuczę. Wrzucam po 2 łyżki namoczonych migdałów do dyszy wyciskarki i podlewam niewielka ilością wody. Na 250 migdałów zużywam około 3-4 szklanek filtrowanej lub przegotowanej wody. W ten sposób wyciskam całą zwartość nasion. Płyn zlewam do butelki, natomiast wytłoki suszę. Po zupełnym wysuszeniu i zmieleniu wytłoków w młynku lub blenderze otrzymuję mąkę migdałową, która jest idealna do ciast i wypieków.
Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059
Sito do soków gęstych, musów i przecierów
Gęste musy i przeciery warto przygotować na przykład ze starszych odmian jabłek. Takie mączyste ziemniaki naturalnie nadają się bardziej na musy niż na klarowne soki. Generalnie często czytelnicy pytają mnie właśnie o sok z jabłek, ponieważ to on budzi jakoś wiele kontrowersji.
Jabłka, z których wyciska się sok klarowny bezwzględnie muszą być twarde, bardzo soczyste i młode. Jeśli jabłko poleży kilka miesięcy w chłodni lub jest z gatunku bardziej miękkiego, zawsze wtedy zamiast klarownego soku powstanie coś na pograniczu soku i musu. Ponieważ nie mam teraz idealnych jabłek sokowych, to przygotowuję w wyciskarce SKG 2059 musy z jabłek i cynamonu. Dzieciaki uwielbiają wyjadać je wprost z pucharków łyżką, zwłaszcza, gdy są mocno schłodzone lub nawet lekko pod mrożone!
Mus z mango
Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059
Pyszny, kremowy i słodki mus z mango pozwala na oderwanie się chociaż na chwilę od obowiązków, pracy i codzienności. Smakuje obłędnie, można pić go dosłownie bez końca. Można również mus z mango zamrozić, wtedy powstanie coś na kształt granity. Również świetne i zdrowe rozwiązanie. Takie lody i sorbety z soku owocowego są u mnie alternatywą dla popularnego teraz w sprzedaży napoju z kryształkami lodu, przypominającego wersje Margarity dla dzieci. Niestety najczęściej jest to mieszanina barwników, słodzików i wody. Z musu z mango albo z musu jabłkowego, ewentualnie melonowego otrzymacie idealny napój mrożony na lato. Także w wersji dla dorosłych do drinków i koktajli!
Mus jabłkowy
Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059
Przygotowanie musu jabłkowego
Jabłka kroję na 4 lub 8 części, usuwam gniazdo nasienne. Wyciskam sok, po wyciśnięciu zlewam go do pojemnika, doprawiam kilkoma szczyptami cynamonu i podaję.
A właśnie, ostatnio jedna z czytelniczek napisała mi, że suszy pozostałości z wytłaczania jabłek. Suszy, mieli i w ten sposób uzyskuje błonnik, który dodaje do różnych wypieków. Idąc za jej przykładem przygotowałam suszone wytłoczy z jabłek, jako domowy błonnik do wszechstronnego wykorzystania. Ja dodaję taki błonnik do chleba i jako zagęstnik do sosów obiadowych.
Przygotowanie błonnika jabłkowego: Jabłka kroję na 4 lub 8 części, usuwam gniazda nasienne. Wyciskam sok. Wytłoki z jabłek układam na macie w suszarce do owoców. Wysuszone wkładam do blendera lub do młynka na kawę i mielę na proszek. Przekładam do słoika, używam w miarę potrzeb.
Sito do lodów i sorbetów
Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059
Domowe lody zawsze są najlepsze. Można przygotować je w maszynce do lodów jeśli taką posiadacie. Ja nie mam maszynki do lodów, więc lody przygotowuję w blenderach lub właśnie w wyciskarkach, które mają w zestawie mincer do lodów. Jedną z takich wyciskarek jest właśnie SKG 2059. Na potrzeby tego wpisu zrobiłam lody truskawkowe z mrożonych truskawek, możecie śmiało zrobić malinowe, wiśniowe (uwaga na pestki), śliwkowe albo jagodowe. Świetnie smakują też lody bananowe, których przygotowanie obejmuje obranie bananów pokrojenie i zamrożenie. Potem już wyciskarka i mincer zrobi resztę. Prosty i zdrowy smak natury!
Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059
Przygotowanie sorbetu truskawkowego:
Zamrożone truskawki wysypuję do miski. Odstawiam na 10 minut. Wrzucam po jednej do otworu wyciskarki. Podstawiam pucharki i napełniam je sorbetem!
Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059
***** Krojenie i szatkowanie dzięki dodatkowej misie i tarczom tnącym *****
Jest to funkcja, którą doskonale znam z malakserów i robotów kuchennych, jednak jak już pisałam wcześniej, pierwszy raz spotkałam tą funkcję w przypadku wyciskarki i do tego jeszcze wolnoobrotowej. Ciekawe, fajne i przydatne w kuchni rozwiązanie. Podwójne ostrza tnące ze stali nierdzewnej w tarczach pozwalają na szatkowanie w plasterki, a kilkanaście wypukłości na ścieranie w wiórki. Co więcej, dodatkowa misa razem z nożami stanowi cały, oddzielny element wyciskarki!
Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059
Misa do cięcia i szatkowania
To oddzielna zupełnie misa od tej, w której wyciska się sok lub przygotowuje się lody i musy. Cały ten element jest dodatkowy, który wstawia się na silnik (korpus) wyciskarki. Wygodne połączenie możliwości i funkcjonalności!
Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059
Tarcze tnące znajdujące się w komplecie z wyciskarką SKG 2059 to:
1. Tarcza do szatkowania w wiórki
Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059
Tracza do ścierania lub inaczej szatkowania, poradzi sobie z marchwią na zupę, z ziemniakami na placki, z ogórkami do kiszenia, na zupę albo z serem do pizzy. Można ścierać wszystko, na co przyjdzie ochota. Wałek kręci się rytmicznie, nie słabnie nawet na twardej marchwi. Radzi sobie świetnie.
Starta marchew w zestawie tnącym
Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059
Starta marchew może zostać użyta do zupy, do ryby po grecku, do placków marchwiowych albo ciasta. To jedno z popularniejszych warzyw korzeniowych, wykorzystywane w codziennej, domowej kuchni Polaków.
Starte jabłko w zestawie tnącym
Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059
Skoro była marchew to zdecydowanie musi pojawić się również starte jabłko, wyjścia nie ma. W połączeniu z marchwią stanowić będzie najbardziej klasyczną i znaną surówkę z mojego domu rodzinnego. Same starte jabłka jedliśmy ze śmietaną i ryżem albo z kluskami kładzionymi, tak bardziej na słodko. Po dodaniu do racuchów, zmieniają zwykły placek drożdżowy w bajeczna ucztę dla dużych i małych. Śmiało jedzcie więc ze smakiem!
Starty ser żółty w zestawie tnącym
Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059
Starty żółty ser to dla mnie wspomnienie zapiekanek z piekarnika, bułek jedzonych na mieście, smak pizzy, sałatki z ananasem albo tuńczykiem. Wszyscy na pewno znajdziecie dla niego jeszcze dziesiątki innych zastosowań.
2. Druga tarcza do szatkowania
Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059
Tarcza tnąca szatkująca w plasterki jest jedną z tych tarcz, bez których nie wyobrażam sobie pracy w kuchni. Po pierwsze ogórki na mizerie, zawsze równo poszatkowane w cienkie plasterki, marchewka do kiszenia, parówki lub serdelki na leczo albo na przykład kapusta na surówkę lub pieczarki na wspaniały, domowy sos grzybowy.
Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059
Szatkowanie cebuli w zestawie tnącym
To proste, wygodne i przyjemne ułatwienie podczas codziennego przygotowywania posiłków dla siebie i członków rodziny.
Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059
Koniec z płakaniem podczas krojenia, z niebezpiecznym skaleczeniem, opcja szatkowania w plasterki jest wyjątkowo wygodna ponieważ cebula znajduje się w większości dań obiadowych. Dzięki temu, że wyciskarka SKG 2059 ma dostawkę do krojenia w plasterki można z łatwością przygotować na przykład francuską zupę cebulową, smażoną cebulę z pieczarkami albo klasycznego śledzia w oleju z cebulą. Możliwości jest mnóstwo!
Szatkowana marchew w zestawie tnącym
Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059
Plasterki z marchwi? Czemu nie! Gdy trzeba poszatkować kilka kilogramów ręcznie trwa to godzinami, tu prosto, łatwo i przyjemnie. W kilka minut powstanie kiszona prozdrowotna marchew, albo na przykład elementy do przygotowania gulaszu warzywnego czy warzyw do pieczeni wieprzowej.
Szatkowany ogórek w plasterkach
Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059
Idealnie nadaje się do przygotowania mizerii do obiadu lub dowolnej surówki. Lekko ugnieciony ogórek z dodatkiem soku z cytryny, cebuli i przepuszczonego przez praskę czosnku, do tego skropiony kilkoma łyżeczkami dobrej oliwy stanie się wspaniałą surówką obiadową!
***** Dbałość o szczegóły *****
O sitkach do soków i musów już pisałam, o tarczach tnących również, ale jeszcze kilka słów o sercu wyciskarki czyli wałku. To jego wielkość, twardość i grubość sprawia, że owoce i warzywa są łatwo cięte, zgniatane i wyciskany jest z nich sok. Wałek w wyciskarce wolnoobrotowej SKG 2059 wykonany jest z Ultemu, twardego, odpornego na ścieranie i zgniatanie plastiku. Co jest w nim wyjątkowego? Jest zbudowany w taki sposób, że posiada podwójne ostrza tnące wałka ślimakowe, które wpływają na lepszą wydajność, a co za tym idzie, wypływa na łatwość wyciskania soku, szybkość jego wyciskania oraz co ważne dla wszystkich większy jego uzysk z jednej porcji warzyw lub owoców.
Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059
Trzeba przyznać, że wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059 jest bardzo ładnie wykonana. Widać dbałość o szczegóły, zwracanie uwagi na najmniejsze detale. Zaczynając od kształtu, pięknego srebrnego koloru, po korek niekapek, blokadę ruchu i bieg wsteczny.
Łatwość czyszczenia i wygoda
Podobnie jak działo się to w wyciskarce SKG 2088, w tym modelu też zastosowano prosty, wygodny i niezwykle skuteczny system automatycznego mycia. Cytując za importerem „… Dzięki zastosowaniu systemu Fast Clean SKG 2059 czyści się łatwo, szybko i przyjemnie. Już nie trzeba rozkręcać całego urządzenia aby wycisnąć sok z innych owoców lub warzyw. Wystarczy wlać (przy zamkniętym niekapku) przez otwór wlotowy około 400 ml wody i poczekać 10-15 sekund zanim wyciskarka sama się przepłucze. Następnie otworzyć niekapek i wylać wodę. Jakie to proste!…”. Trzeba przyznać, że system Fast Clean oszczędza bardzo dużo czasu, ponieważ nie trzeba za każdym razem rozkładać urządzenia. To ważne zwłaszcza rano, gdy wyciska się sok na śniadanie, a każde dziecko chce inny smak. Znasz to z życia? Ja znam! Dlatego opcja Fast Clean pozwala w ciągu dnia na przepłukiwanie pojemnika a dokładne umycie można wykonać wieczorem, na noc, aby wyciskarka nie stała brudna przez całą noc na blacie kuchennym. Takie rozwiązanie z przepłukiwaniem wodą, pozwala na ciągłe używanie wyciskarki przez cały dzień. Wystarczy podejść, wrzucić owoc poczekać chwilę i gotowe. U mnie dzieci przyzwyczajone do wyciskania soków, same potrafią wycisnąć sobie sok, przepłukać i pójść dalej bawić się. Niestety deskę do krojenia i noże dzieci zostawiają na środku blatu, to jeszcze jest do szkolenia.
Dlaczego wato kupić wyciskarkę wolnoobrotową SKG 2059 z tarczami tnącymi
- Świeże soki mają bardzo dużą przydatność zdrowotną i łatwości w przyswajaniu.
- Nowatorski wałek ślimakowy o dwóch tnących ostrzach łatwo rozdrabnia warzywa i owoce.
- Wolno obracający się wałek z prędkością 60 obrotów na minutę z dużą mocą wyciska sok miażdżąc włókna, nie niszcząc przy tym żadnych enzymów.
- Świeże, zdrowe soki dzięki zawartym enzymom są najbardziej naturalne i zdrowe jak to tylko można sobie wyobrazić.
- Dodatkowo sok z wyciskarki jest bardzo wysokiej jakości, nie rozwarstwiają się szybko, dzięki czemu można przechowywać go do 3 dni w lodówce.
- Dzięki dobrze dobranym sitom, podczas procesu tłoczenia otrzymywana jest minimalna ilość odpadu z owoców i warzyw.
- W wyciskarce tej można z powodzeniem wyciskać warzywa liściaste, kiełki, trawy oraz zioła.
- Można przygotować w niej zdrowe, pełnowartościowe napoje mleczne, popularnie nazywane mlekiem roślinnym.
- Cicha praca wyciskarki, pozwala na jej używanie nawet w godzinach porannych, gdy część rodziny jeszcze śpi. To zaledwie 38 db
- Wyciskarka SKG 2059 jest łatwa w myciu, dzięki systemowi Fast Clean
- Dodatkowa misa do szatkowania zwiększa wszechstronność urządzenia.
- Dwie tarcze tnące z podwójnymi ostrzami pozwalają na tarcie, ścieranie i szatkowanie warzyw, owoców, wędlin oraz sera.
- W wyciskarce tej z powodzeniem można w warunkach domowych robić dla wszystkich członków rodziny soki klarowne, musy, shake’i, lody a także dzięki mincerowi sorbety i lody.
- Wszystkie części wyciskarki i szatkownicy wolne są od BPA. Wykonane z bezpiecznych, zdrowych i niewchodzących w reakcje z pożywieniem materiałów. Wałek wykonany jest z Ultemu, natomiast miski i sita z Tritanu.
- W skład zestawu wchodzą aż trzy sita do soków klarownych, musów i lodów.
- 3 lata gwarancji na urządzenie.
- Niska cena 999 zł. Zobacz w sklepie emidas24.pl
Podsumowanie:
Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059 z tarczami tnącymi i oddzielnym pojemnikiem do ścierania oraz szatkowania jest wszechstronnym urządzeniem kuchennym. Przyda się wszystkim osobom stawiającym na zdrowie, lubiącym gotowanie i chcącym zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że inwestycja w wyciskarkę to jednocześnie inwestycja w zdrowie własne i dzieci oraz wszystkich innych członków rodziny. Nie od dziś wiadomo, że świeże i żywe soki, przygotowane z dojrzałych owoców i warzyw, zaraz po wyciśnięciu są najzdrowsze. Nie mogą z nimi konkurować żadne, nawet najdroższe soki z kartonów czy butelek. Wyciskarka wolnoobrotowa SKG 2059 dzięki szerokiemu wyposażeniu pozwala na przygotowanie soków klarownych, musów, przecierów a nawet lodów i sorbetów. Dodatkowo jest możliwość szatkowania i ścierania. Trzy letnia gwarancja, niska cena 999 zł oraz wysokiej jakości materiały użyte do jej wytworzenia sprawiają, że jest to sprzęt, którym możecie cieszyć się w kuchni przez długie lata!
Ela napisał
Taka inspiracja na dziś – szpinak dla witaminy K, natka pietruszki dla witaminy C, marchew dla witaminy A, banan dla witaminy B6, awokado, by „dobroci” z warzyw i owoców mogły się rozpuścić
Joanna 32 napisał
Ja mam kilka wyśmienitych przepisów na zdrowe i pożywne soki przygotowywane za pomocą wyciskarki. Przeczytałam je kiedyś na forum o zdrowym żywieniu, trochę zmodyfikowałam i wyszło super, zresztą sami sprawdźcie, naprawdę zachęcam i polecam.
1- idealny na otaczająca nas ostatnio aurę, wzmacniający i podnoszący witalność organizmu, dzięki czemu możemy przygotować nasze ciało i duszę na nadchodzące zimne i mokre dni.
potrzebujemy:
kilka marchewek
mały pęczek szczawiu
czerwone buraki
łodyga selera naciowego
2 liście kapusty, łodygi kalafiora, brokuła lub liście gorczycy
1 ząbek czosnku
ilości dobieramy wg upodobań co do intensywności smaku warzyw. Domowy jesienny soczek, nie wymagający dużych nakładów
2- poprawiający kondycję organizmu, oczyszcza, zwiększa metabolizm przez co organizm ma zwiększoną przemianę materii i czujemy się lekko, a co najważniejsze wszystko w naszym ciele gra jak powinno
potrzebujemy:
burak czerwony
5 marchwi
kawałek świeżego ogórka
3 jabłka
mały pęczek natki lub kilka liści sałaty lub szpinaku
przyprawy do smaku – ja dodaję troszkę papryczki słodkiej
Idealny do picia na czczo
Zachęcam do robienia własnych kompozycji, ponieważ soki i koktajle owocowo- warzywne mają niesamowity wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu- na wygląd oraz samopoczucie. W dodatku wszelkich warzyw i owoców mamy jak na razie pod dostatkiem i warto to wykorzystać!
Zuza napisał
Od ponad roku staram się zdrowiej odżywiać i zachęcać do tego (stawiającą zaciekły opór!) rodzinę: moich rodziców i brata. Nie jem nabiału, mięsa ani glutenu, siłą rzeczy dużą rolę w mojej diecie odgrywają warzywa i owoce. Zjadanie przeze mnie dużej ilości roślin i „liści” – jak nazywają szpinak, jarmuż, pietruszkę itp. – kojarzą jednoznacznie z moim przejściem na weganizm i są do nich uprzedzeni. Podczas wspólnego obiadu mama nigdy nie zapomina wspomnieć „przy okazji”, że w domu babci jarmuż był zarezerwowany dla królików. A że natura obdarzyła mnie dużymi przednimi zębami, w domu przezwisko „królik” przylgnęło do mnie już chyba na dobre. Ale zawsze to lepsze niż bycie burakiem ;).
Ale nie o tym chciałam napisać. Gdy myślę o zdrowym odżywianiu i codziennej porcji witamin z owoców i warzyw, sądzę, że do jedzenia owoców nikogo zachęcać nie trzeba – nawet największe małe niejadki lub równie uparci starsi ;) mają swoje ulubione i nikt nie pogardzi owocową sałatką czy sokiem. Inaczej sprawa ma się z warzywami i dlatego to ich wyciskanie marzy mi się najbardziej.
Moja pierwsza myśl to oczywiście sok marchewkowy, choć wiem, że to banał – ale inaczej być nie mogło. Bo jest tak prosty w przygotowaniu, że wiele osób zapomina dodać drugiego PODSTAWOWEGO składnika tworzącego jego niepowtarzalny smak: magii wspomnień dzieciństwa… U mnie wygląda ona tak: mama podawała sok z marchwi do obiadów, do których jej zdaniem nie pasowały surówki, np. do pierogów z serem na słodko. I choć jej pierogów nie jadłam od dawna, sok marchwiowy już zawsze będzie mi się kojarzył z domem, ogrodem, czasem spędzonym wspólnie z rodziną… Jedzenie gotowane przez mamę i babcię proste, robione z miłością, często z warzyw i owoców z naszego ogrodu – po nich żadne sklepowe nie smakują tak pysznie… Niby zwykła, codzienna rzecz – taki sok, a przywołuje za każdym razem wspomnienia moich najszczęśliwszych lat … Byłby tajną bronią w razie (ponownych) protestów rodziny przed warzywami – bo choć czasem wydają się o tym nie pamiętać, to właśnie oni nauczyli mnie miłości do warzyw i owoców oraz podstawowych zasad zdrowego odżywania i dbania o zdrowie.
Do pozostałej marchewkowej pulpy dodałabym masło migdałowe, nieco sosu tamari, odrobinę soku z cytryny lub octu ryżowego i zawinęła w nori zamiast ryżu – to mój sprawdzony przepis na najlepsze sushi świata! I danie dwa w jednym, bo nie trzeba robić dodatkowego sosu do maczania, więc takie sushi śmiało można wziąć „na wynos” np. na uczelnię lub do pracy. A teraz, jesienią, zrobiłabym też mocno korzenne, aromatyczne ciasto marchewkowe i podała ze szklanką mleka z migdałów „prosto od krowy” ;). Pulpa z orzechów, pulpa z marchewki – nic się nie zmarnuje, to prawie jak wymówka, żeby piec częściej ciasta!
Sprawiłabym rodzicom (zdrową!) przyjemność, a przy okazji zmusiła do przyznania, że nie tylko króliki lubią marchewkę ;). W sumie to zabawne, że w mojej rodzinie to DZIECKO pilnuje, żeby RODZICE (no i brat) zjadali porcje warzyw do posiłku, „bo nie będzie deseru” ;). Najprościej więc będzie połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli warzywa z deserem ;). Dla każdego coś dobrego!
Zuza napisał
Poza marchwią najwięcej w wyciskarce wyciskałabym chyba buraków. Śmieję się czasem, że niby burak, a to chyba najbardziej „towarzyskie” warzywo ;). Uwielbia grać zespołowo i sprawdza się w każdym, nawet najdziwaczniejszym połączeniu. Uwielbiam pieczone buraki z sosem z tahiny (z cytryną i czosnkiem) i wyobrażam sobie, jak pysznie musiałoby smakować świeże sezamowe mleko w połączeniu ze słodyczą i ostrością surowego buraka i korzenną nutą cynamonu. A na nadchodzące chłodne jesienne wieczory, marzy mi się rozgrzewający, słodki sok inspirowany carpaccio: buraki + pomarańcza + odrobina cytryny + odrobina imbiru + cynamon + szczypta chilli + miodek mniszkowy. Na pewno podałabym go też na wigilijnym stole!
W głowie widzę też już wyciskanie ukochanych domowych kiszonek. Zawsze trzymam w zapasie przynajmniej jeden słój, choć przyznaję, że najbardziej lubię… wodę kiszonkową (zwłaszcza z buraków!), którą zdarza mi się ją wypić łyżką za jednym razem, niby to sprawdzając, czy warzywa już się ukisiły ;)… A warzywa czekają potem w lodówce na lepsze czasy… Dzięki wyciskarce miałabym jeszcze więcej kiszonkowego soku, a pozostałą pulpę zmieszałabym ze zmielonym siemieniem lnianym i przygotowała w dehydratorze najprostsze krakersy – inaczej niż zwykła pulpa warzywna, te już nawet nie wymagałyby doprawienia!
Zuza napisał
W sezonie jesienno-zimowym uwielbiam rozgrzewające, sycące zupy, ale zazwyczaj muszę się obyć bez bulionu, którego przygotowanie zajmuje mnóstwo czasu. Dzięki wyciskarce z pulpy pozostałej po soku warzywnym robiłabym szybki ratunkowy bulion – dodałabym tylko ziele angielskie, lubczyk, liść laurowy, zalała wodą i pogotowała. Od dawna marzy mi się także ajo blanco: domowe mleko migdałowe z czosnkiem, kromką mojego ulubionego gryczanego chleba na zakwasie z Pani przepisu (w ogóle marzy mi się wyciśnięcie CHLEBA, czy to nie brzmi magicznie?), z dodatkiem świeżego parapetowego tymianku, a na koniec polane odrobiną oliwy i podane z winogronami.
Ponieważ z warzyw moja rodzina najbardziej lubi pizzę ;), wycisnęłabym jeszcze teraz szybko sok pizzowy na pożegnanie sezonu pomidorowego. Pomidory, papryka czerwona, seler naciowy, szpinak, ze dwa ząbki czosnku i kawałek cebuli oraz parapetowe bazylia i oregano, wszystko doprawione solą i pieprzem. A pozostała pulpa poszłaby na… farsz do pizzy oczywiście ;). Lub do warzywnych klopsików z sosem, gdyby „pitna pizza” zaspokoiła pizzowe potrzeby mojej rodziny ;).
Maja Ch napisał
Wiosną nowa jest sałata i rzodkiewka na kanapkach jabłkowy soczek wyciśniemy i na śniadanko smacznie zjemy.
Agnieszka napisał
Byłby to sok, który doda sił na cały dzień! Wycisnęłabym czerwonego jak Miłość buraka, aby Bliscy mieli dużo sił. Wiadomo, że order uśmiechu otrzymuje się po wypiciu soku z cytryny, więc i witaminki C w tej postaci bym dodała, aby uśmiech gościł na buziakach cały dzień. Aby życie było słodsze dodałabym dojrzałą gruszkę :)
Maura napisał
W tę jesienną szarość sok z owoców egzotycznych poprawia Mi humor i samopoczucie już samym wyglądem. Połączenie ananasa, mango i papai przenosi mnie w myślach na rajską plażę, gdzie zanurzam się w wielkim błękicie Oceanu i… zapominam na moment o całym świecie!:)
kkkk napisał
Najchętniej stworzę sok truskawkowy, który przekształcę w syrop. Po wyciśnięciu soku z truskawek w wyciskarce, dodam do niego miodu i podgrzeję tak, by stworzył się gęsty syrop (tak, miód traci swoje właściwości w wysokiej temperaturze, jednak wciąż jest lepszy od cukru, gdyż jest naturalnym słodzikiem). Co będę mogła zrobić z takiego syropu? Wszystko. Na jego bazie lody truskawkowe lub polewę truskawkową do lodów. Syrop mogę dodać do herbaty lub przygotować roztwór wodny z syropem. Ewentualnie zostają moje eksperymenty, czyli duży, czerwony lizak (o którego wykonaniu ciągle myślę) lub truskawkowe kostki lodowe (które nie rozwodnią napoju, a go ochłodzą, tylko musi zrobić się troszkę lepiej).
Co dalej?
Ta sama próba z jagodami, malinami i w końcu bananami (których nie jestem pewna).
Pozdrawiam :)
AnkaG napisał
Soczek mój to przepis taki:
Weź cztery jabłka, marchew, buraki,
Selera cząstkę dodaj koniecznie,
Aby nasz soczek działał skutecznie.
Wrzucasz składniki do wyciskarki,
Wychodzi sok najlepszej marki!
Wypijaj szklankę soku codziennie
Zachowasz młodość, siłę, energię !!!!