Wyciskarka do soków SKG 2088
Tym razem przyszła pora na kolejną bardzo fajną wyciskarkę wolnoobrotową do soków. Jest to wyciskarka SKG 2088. Zainteresowała mnie z kilku powodów. Po pierwsze ma szeroki wpust, co jest wielkim ułatwieniem dla użytkownika, gdy często wyciskamy soki. Po drugie pierwszy raz spotkałam się z tym, że istnieje możliwość zwrotu urządzenia przez 30 dni od zakupu wyciskarki, jeśli nie spełni ona oczekiwań kupującego. Po trzecie ma 10 letnią gwarancję na silnik i części „door to door”, co oznacza, że w przypadku awarii dystrybutor odbiera wyciskarkę na swój koszt. Postanowiłam i kupiłam. I tak oto czerwona jak wóz strażacki, ciężka, masywna i mocna wyciskarka SKG 2088 znalazła się na moim blacie w kuchni!
Wyciskarka do soków SKG 2088 jest pionową wyciskarką wolnoobrotową, mocną, stabilną, ciężką i elegancką. Wielki i zaskakująco masywny wał wyciska bez problemu sok z buraków, marchii, lekkich oraz twardych owoców i warzyw. Wyciskarka do soków SKG 2088 nie zatrzymała się ani razu po prostu gniecie, miażdży i produkuje zdrowy sok dla całej rodziny.
Zazwyczaj wybieram wyciskarki, blendery i wszelaki sprzęt kuchenny biały, tym razem nie miałam wyboru i zdecydowałam się na czerwoną wyciskarkę. Muszę napisać, że nie żałuję nic a nic. Kolor jest zaskakująco ładny, żywy, jasny i świecący. Taki wesoły :) Nie wiem, czy nie zmienię swoich preferencji kolorystycznych. Gdy wyciskarka do soków SKG 2088 stoi na blacie aż odruchowo się ją głaszcze. Fajna jest i już!
SKG ELECTRICT Co. Ltd. To jeden z największych producentów wyciskarek wolnoobrotowych do soków.
Główne zalety wyciskarki do soków SKG 2088:
*****
Stabilności, estetyka wykonania i masywność
Trzeba przyznać, że wyciskarka do soków SKG 2088 jest masywna, ciężka i jednocześnie łatwa do przestawiania. Mój mąż twierdzi nawet, że jest mobilna dzięki tej charakterystyczniej rączce, która znacznie pomaga w przenoszeniu i chwytaniu. Co do tej mobilności, to wszystko zależy od siły jaką noszący dysponuje. Waga wyciskarki SKG to aż 7,3 kg więc rączka wyjątkowo jest przydatna. Ułatwia podnoszenie i to bardzo. Nie ma obawy, że wyciskarka nieopatrznie wysunie się na przykład ze śliskich lub mokrych rąk.
Szeroki wpust
Ponieważ szeroki wypust znacznie ułatwia wyciskanie owoców i warzyw i taką codzienną prace przygotowawczą do produkcji soków, dlatego warto jest zawrócić na niego uwagę. Otwór wsadowy ma aż 75mm szerokości. Mieści z łatwością pomarańcze, jabłka i nieduże buraki. W środku znajduje się metalowy nóż tnący, który przecina owoc na pół. Ja osobiście wolę sama przekroić na pół produkty, nie muszę wtedy używać dodatkowej siły, aby rozłupać owoc. Mój mąż nie ma tego problemu, ja po prostu jestem słabsza fizycznie. W każdym razie przekrojenie na pół w zupełności wystarcza. Można tak i tak :)
Sita w zestawie dające wiele możliwości
Już w samym zestawie wyciskarki SKG 2088 znajdują się łącznie trzy sita wyciskające! Dwa sita do soków z mniejszymi i większymi otworami oraz jedno sito, a właściwie mincer do robienia sorbetów owocowych i naturalnych lodów. Można w związku z tym przygotowywać soki klarowne, soku z musem i kawałkami owoców, przeciery, dżemy, konfitury, marmolady, shake’i, drinki, papki dla dzieci i lodowe desery.
Można również pokusić się o przygotowywanie napojów i mleka roślinnego, począwszy od orzechowych, migdałowych a na sojowym skończywszy. A jeśli już będziecie mieć mleko sojowe, to tylko jeden krok do przygotowania domowego, wspaniałego, zdrowego i pełnego białka tofu! Osobiście polecam, sama robię tofu, które potem zjadamy w dzieciątkach przepisów, od smażenia zaczynając, przez placki, a nawet sernik kończąc. Tofu pozwala na zastąpienie nabiału oraz czasami nawet jajek w wielu, wielu przepisach. To idealne rozwiązanie dla osób będących na dietach, uczulonych na nabiał lub tych, którzy nabiału po prostu nie chcą lub nie lubią jeść. Dlaczego piszę o tofu? A to dlatego, że w dodatkowo w zestawie znajduje się koszyk na tofu! To właściwie taki pojemnik do kształtowania masy ze ściętego mleka sojowego, tak aby powstała zgrabna kostka tofu. Bardzo pomocne! Bardzo!
Teraz zapraszam na soki, zobaczcie sami:
Sok melon z ananasem
Jeśli lubicie soki słodkie i mocno owocowe wtedy polecam sok melon z ananasem. Jest żółty, wesoły i świeży w smaku! Bardzo smakuje mojej rodzinnie. Ma w sobie masę dobroczynnych składników ukrytych w ananasie i wakacyjną nutę świeżości za sprawą melona. Dla mnie to połączenie lata ze zdrowiem :)
- ½ ananasa
- ½ melona
Obieram ze skórki melona i ananasa. Włączam wyciskarkę i wyciskam sok. Przelewam do szklanki i podaję :)

Wyciskarka do soków SKG 2088
Wyciskarka do soków SKG 2088 wyciśnie sok między innymi z:
- Liści – sałaty, jarmużu, szpinaku, kapusty, pokrzywy, trawy pszenicznej.
- Miękkich owoców i warzyw jak: pomidory, maliny, truskawki, porzeczki, winogrona, ogórki, jabłka.
- Twardych owoców i warzyw jak: marchew, korzeń selera, pietruszka, burak, brokuł, cukinia.
UWAGA – owoce z większymi pestkami jak wiśnie, czereśnie, śliwki, brzoskwinie czy mango muszą mieć usuniętą pestkę, ponieważ mogą uszkodzić wyciskarkę!
Sok z pomidorów
Muszę napisać, że sok z pomidorów uwielbia mój mąż. Pijemy go właściwie codziennie. Czasami łączymy go z papryką, lub kilkoma plastrami korzenia chrzanu, innym razem z selerem naciowym lub bazylią i czosnkiem. Dzieci wolą zazwyczaj jeszcze połączenie z pietruszką lub szpinakiem. Jednak wtedy diametralnie sok zmienia swój kolor.
Składniki:
- kilka pomidorów mogą być czerwone lub pomarańczowe
- opcjonalnie: czerwona papryka, seler naciowy do smaku.
Przygotowanie:
Warzywa myję. Wkładam partiami do wyciskarki do soków SKG 2088. Wyciskam sok. Przelewam do szklanki i dekoruję selerem naciowym. Podaję natychmiast.
Wałek wyciskający – świder
Wałek wyciskający jest jedną z najważniejszych części każdej wyciskarce wolnoobrotowej. To jego konstrukcja, wielkość oraz budowa decyduje o tym ile soku jesteśmy w stanie uzyskać i jak mocno uda się odcisnąć pulpę warzywną i owocową. Wyciskarka do soków SKG 2088 ma wałek duży, ciężki i mocny. Jak można przeczytać na stronie sklepu w którym kupiłam wyciskarkę „…dzięki zastosowaniu 5 stopniowego świdra wydajność wyciskarki wynosi nawet do 95% soku z owoców. SKG posiada wałek ślimakowy nowej generacji, wykonany z super trwałego Ultemu, materiału używanego do wytwarzania narzędzi chirurgicznych. Jego waga i rozmiar czynią go liderem wśród wyciskarek pionowych. Zarówno dzięki jego rozmiarowi jak i zastosowaniu mikro rozdrabniaczy wydajność w wyciskaniu soków jest niesamowita. Dzięki innowacyjnemu kształtowi po zakończonej pracy wałek jest nawet do 80% czystszy w porównaniu z innymi wałkami …” Mając porównanie wałków z kilku wyciskarek pionowych muszę napisać, że rzeczywiście jest on duży i ciężki. Ma dodatkowe wypustki w kształcie piramidek, które pomagają w miażdżeniu owoców i warzyw, więc tym samym pomagają również w wyciskaniu soku. Nie zauważyłam natomiast, aby wałek był czystszy. Po prostu wałki z wyciskarek pionowych są czyste same w sobie, mycie ich polega na opłukaniu pod wodą :) Prosta czynność nieprzysparzająca żadnych zupełnie trudności.
Proces tłoczenia 5-etapowy
Jeśli kiedyś zastanawialiście jak to się dzieje, że po włożeniu owocu wypływa sok w wyciskarce pionowej, to proces wyciskania soku w wyciskarce SKG 2088 jest 5-etapowy. To:
- Cięcie
- Zgniatanie
- Miażdżenie
- Tłoczenie
- Mielenie
Jest to zupełnie inne działanie niż w sokowirówkach, gdzie następuje ścieranie i odwirowanie. W procesie ścierania i wirowania owoce i warzywa są często podgrzewane oraz sok jest natleniany. Nie działa to na korzyść soków. Dlatego właśnie sok z wyciskarek jest tyle lepszy od soku uzyskanego z sokowirówek.
Sok z buraków
Powszechnie wiadomo, że sok z buraków ma wiele cennych składników dla naszego zdrowia. Warto jest wybierać warzywa ekologiczne lub kupować u zaprzyjaźnionych rolników. Ja osobiście bardzo lubię sok z buraków łączyć z sokiem pomarańczowym. W takim zestawieniu chętnie piją go dzieci, co ma dla mnie duże znaczenie.
Składniki:
- 4 pomarańcze
- 2 duże lub 4 małe buraki
- 1 cytryna
Przygotowanie:
Pomarańcze obieram ze skórki. Buraki dokładnie szoruję. Partiami wkładam do Wyciskarki SKG 2088 i wyciskam skok. Wlewam do wysokich szklanek. Podaję!
Wolne obroty – co oznacza sformułowanie wolnoobrotowa wyciskarka?
Wyciskarka do soków SKG 2088 jest typową wyciskarką wolnoobrotową. Cytowane za sklepem: „Silnik wyciskarki SKG działa z prędkością 60 RPM co oznacza 60 obrotów na minutę. Takie wolne obroty powodują, że sok podczas wyciskania nie nagrzewa się, dzięki temu w soku pozostają cenne wartości odżywcze…”.
Dlaczego wato kupić wyciskarkę wolnoobrotową SKG 2088
- bardzo dużą przydatność zdrowotną
- wałek ślimakowy wolno się obraca nie niszcząc enzymów
- soki dzięki zawartym enzymom są wysokiej jakości, nie rozwarstwiają się szybko, można przechowywać je do 3 dni w lodówce
- minimalna ilość odpadu
- można wyciskać warzywa liściaste, kiełki, trawy oraz zioła
- cicha praca
- łatwa w myciu, system Fast Clean
- można w niej robić lody, sorbety, tofu
- gwarancja 10 lat.
Zdrowy syrop imbirowy
Syrop imbirowy robię przez cały rok. Można dodawać go do herbaty, do soków, deserów oraz do rozmaitych drinków. W sezonie zimowym jest niezastąpiony! Rozgrzewa dosłownie w kila minut. My go uwielbiamy.
Składniki:
- 500 g korzenia imbiru
- 1-2 cytryny
- 2 szklanka wody
- 1 szklanka cukru
Przygotowanie:
Imbir myję. Cytryny obieram ze skórki. Uruchamiam wyciskarkę do soków SKG 2088. Wkładam partiami kawałki korzenia imbiru, dodaję cytrynę. W garnku mieszam sok z imbiru i cytryny z cukrem i wodą. Zagotowuję. W razie potrzeby dodaję jeszcze wodę. Gotuję 3-5 minut. Przelewam do słoików i wekuję. Otwarte słoiki przetrzymuję w lodówce. Syrop jest bardzo mocny, pikantny i wyrazisty, wspaniale rozgrzewa!!!
Silnik:
Wiem, że temat silnika dla kobiet nie jest zbyt fascynujący ale może dla męża lub partnera będzie ;) Dlatego też postanowiłam napisać o nim kilka słów. Silnik wyciskarki SKG 2088 waży 4,3 kg. Ma moc 240 W. To bardzo dużo jak na wyciskarki pionowe. Emituje hałas w granicach 60 db, co w przypadku wyciskarek oznacza, że jest to ciche urządzenie.
Bezpieczeństwo i jakość zastosowanych materiałów:
- Wałek tłoczący, jak już pisałam wcześniej wykonany jest z bezpiecznego dla zdrowia i nie wchodzącego w reakcje z pożywieniem Ultemu.
- Dodatkowo cała wyciskarka jest zupełnie wolna od BPA czyli BPA Free! „… BPA to organiczny związek z grupy fenoli, który jest często stosowany przy produkcji tworzyw sztucznych i może być przyczyną nieprawidłowego rozwoju dzieci, wad wrodzonych, nadpobudliwości, obniżenia płodności, otyłości, oraz większego ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych…” Generalnie Bisfenol A ma bardzo toksyczny wpływ na układ nerwowy. Występuje w plastikach! Dopiero kilka lat temu pojawiły się na przykład w sprzedaży butelki do karmienia dzieci z oznaczeniem BPA Free. Już nie mówię o tym, że znalezienie termosów BPA free jest nie lada wyczynem, ale się da. W teście ważne jest, że wyciskarka jest wolna od BPA.
- Dodatkowo sam włącznik wyciskarki jest wodoodporny, co pozwala na większe zachowanie bezpieczeństwa użytkowania, gdy ręce są mokre podczas wyciskania :)
- Wyciskarka do soków SKG 2088 posiada automatyczny system, który wyłączy urządzenie jeżeli będzie istniała możliwość przegrzania.
Łatwość czyszczenia i wygoda
Musze przyznać, że wyciskarka do soków SKG 2088 jest prosta do czyszczenia. Cytując za producentem „.. Dzięki zastosowaniu systemu Fast Clean SKG 2088 czyści się łatwo i przyjemnie. Nie trzeba rozkręcać całego urządzenia aby wycisnąć sok z innych owoców lub warzyw. Wystarczy wlać (przy zamkniętym niekapku) przez otwór wlotowy około 400 ml wody i poczekać 10-15 sekund zanim wyciskarka sama się przepłucze. Następnie otworzyć niekapek i wylać wodę…” Trzeba przyznać, że system Fast Clean oszczędza bardzo dużo czasu, ponieważ nie trzeba za każdym razem rozkładać urządzenia. W ciągu dnia można go tylko przepłukiwać a dokładnie umyć na noc, aby nie stał nie używamy przez całą noc na blacie kuchennym. Takie rozwiązanie z przepłukiwaniem wodą, pozwala na ciągłe używanie wyciskarki przez cały dzień. Wystarczy podejść, wrzucić owoc poczekać chwilę i gotowe.
Zapomniałam jeszcze napisać o zatyczce – niekapku. Dzięki takiemu rozwiązaniu sok nie wycieka nieopatrznie na blat kuchenny, nie ma konieczności posiadania przez cały czas podstawionego pojemnika. Sok wyciska się i miesza w wyciskarce. Gdy trzeba zlać go do szklanki, wystarczy podstawić naczynie i otworzyć niekapek.
Zielony sok dla dzieci
Sok, który wychodzi z połączenia jabłek, szpinaku i liści jarmużu smakuje wszystkim dzieciom. To hit ostatniego tygodnia, gdy miałam w domu gromadkę szkolnych dzieciaków. Co ciekawe, nie krzywiły się dzieci, nawet te, które do warzyw i owoców podchodzą z dystansem. I dobrze, bardzo dobrze, chlorofilu w codziennej diecie nigdy za wiele jak ciągle w domu powtarzam!
Składniki:
- kilka jabłek ulubionego gatunku
- 1 szklanka liści jarmużu
- 1 szklanka liści szpinaku
Przygotowanie:
Jabłka myję. Przekrawam na pół, ale nie ma do końca takiej konieczności. Owoce i liście wkładam naprzemiennie do wyciskarki do soków SKG 2088. Wyciskam cudownie zielony i pyszny sok! Podaję na stół.
Wyciskarka do soków SKG 2088 – Parametry techniczne:
- Model: Wyciskarka do soków SKG 2088 Big Calibre
- Napięcie: 220V
- Moc: 240W
- Wielkość otworu wsadowego: 75mm
- Nóż tnący w otworze wsadowym: Tak
- Waga brutto: 9,4 kg
- Waga netto: 7,3 kg
- Głośność: 60db
- Wymiary: 165x235x475mm
- Czas ciągłej pracy: 30 minut
- Prędkość obrotów wałka na minutę: 60
- System zabezpieczający przed przegrzaniem: Tak
- Korek niekapek: Tak
- Sito do lodów i sorbetów: Tak
- Sito do doków i musów: Tak
- Wałek z Ultemu
- BPA free
Czy kupiłabym raz jeszcze?
TAK. Jak wiecie i możecie przeczytać, cena tej wyciskarki jest niska. Dodatkowo gwarancja jest 10 letnia. A sama wyciskarka ma aż trzy sita w komplecie, a z wyciskaniem soku radzi sobie dobrze.
Podziękowania: Opisy cytowane zamieściłam za wiedzą i zgodą sklepu emidas24.pl
Podsumowanie:
Wyciskarka do soków SKG 2088 to wszechstronnie użytkowa wyciskarka domowa z zestawem sit do skoków, musów i sorbetów. Pozwala na komponowanie ulubionych soków z sezonowych i całorocznych warzyw i owoców. Wolnoobrotowy silnik, mocny i solidny wałek miażdżącym z pięciostopniowym etapem wyciskania pozwala uzyskać zdrowy i pełnowartościowy sok. Ułatwiający codzienną pracę system łatwego czyszczenia pozwala na łatwe przepłukiwanie wyciskarki. Wszystkie materiały użyte do produkcji wyciskarki są wolne od bisfenolu A, do tego starannie wykonane. Wałek z Ultemu ciężki i mocny radzi sobie nawet z twardymi marchewkami i burakami, ponieważ moc wyciskarki to 240W. Silnik wyciskarki pozwala na półgodzinna ciągłą pracę.
Trzeba przyznać, że wyciskarka do soków SKG 2088 jest estetyczna i ładna, po prostu ładna. Czerwony kolor świecący mocny z klasą przyciąga wzrok i stanowi ozdobę blatu kuchennego. Rączka wbudowana w urządzenie ułatwia przestawianie wyciskarki oraz noszenie po kuchni. Wyciskarka kosztuje 1699,99 zł więc jest to jedna z tańszych wyciskarek pionowych, wolnoobrotowych na naszym rynku!
*****
A ty, jaki sok zrobisz w wyciskarce SKG 2088
Wyciskarkę kupiłam w sklepie:
Ja bym zrobił świąteczno-szarlotkowy sok – jabłka, cynamon, trochę imbiru :)
Moj przepis na sok to pyszny koktajl tropikalny, uwielbiam z mężem cytrusy i dlatego często goszczą one w naszym menu. Może to przechowalki ale ostatnio nawet sam przygotował dla mnie sok z pomarańczy! Imię było moje zdziwienie gdy rano przy łóżku stała szklanka soku! No ale do rzeczy, bo przecież wyciskania sama się nie wygra a moj mąż musi mieć pole do popisu z nową wyciskania! Polecam serdecznie już wypróbowany sok,: ananas, pomarańcza, granat, mięta, pół limonki i mięta. Dla lasuchowb polecam dodać syrop klonowy lub miod. Aromat wypełnia kubki smakowe od razu! Wariacją na temat tego koktajlu będzie dodanie likieru lub martini które dodatkowo podkreślają smak!
„Świąteczny sok dla niespodziewanego gościa”
Nastawiłam piekarnik na dwadzieścia minut i włożyłam do niego moje ulubione czekoladowe ciastka. Już po chwili w kuchni zaczął unosić się słodki i przyjemny aromat cukru muscovado. Odkryłam go dosyć niedawno, nigdy wcześniej nie pomyślałabym, że cukier może tak pięknie pachnieć. Wszystko dzięki przepisowi znalezionemu na stronie Olgi Smile. Często zaglądałam na jej stronę w poszukiwani inspirujących kulinarnych receptur. I pomyśleć, że jeszcze do niedawna uważałam się za kucharski antytalent. A teraz każdą wolną chwilę poświęcałam na pichcenie.
Za oknem szalały kryształki śniegu. Spojrzałam na termometr – temperatura na zewnątrz wynosiła minus piętnaście stopni Celsjusza. Dokładnie za tyle samo minut moje ciasteczka miały być gotowe. Brr, jak tam musi być zimno – pomyślałam. I ucieszyłam się, że mogę krzątać się po ciepłej kuchni. Właśnie miałam nastawić wodę na herbatę i zabrać się za świąteczne dekoracje, kiedy ktoś zadzwonił do drzwi. Byłam lekko zaskoczona, bo nikogo się nie spodziewałam.
Otworzyłam, a w progu stanęła elegancka szatynka, która szeroko się do mnie uśmiechała.
– Dzień dobry – przywitałam się z nieznajomą. – Co Panią do mnie sprowadza?
– Przez tę śnieżycę nie mogę się stąd wydostać. Błądzę samochodem po okolicy już od prawie godziny – odpowiedziała. Nawigacja mi szaleje, a jakby tego było mało rozładował mi się telefon. Czy mogłabym od Pani zadzwonić?
– Oczywiście! – odparłam entuzjastycznie i zaprosiłam kobietę do środka. Przez cały czas miałam wrażenie, że gdzieś ją już widziałam. Przyglądałam się jej chyba zbyt nachalnie, bo szybko to zauważyła.
– Proszę mi wybaczyć, że nie spuszczam z Pani oczu, ale jest Pani bardzo podobna do mojej ulubionej blogerki kulinarnej.
Kobieta uśmiechnęła się jeszcze serdeczniej, a mnie jakby olśniło. Nie mogłam w to uwierzyć. Czy to… Olga Smile w mojej kuchni? Ta sama, której bloga śledzę w internecie?
– A więc Pani to Pani? – dopytywałam z niedowierzaniem. A jej uśmiech wystarczył mi za odpowiedź. – To niemożliwe – zaczęłam wachlować twarz dłońmi, bo z tego podekscytowania zrobiło mi się gorąco.
Poprosiłam ją, żeby ściągnęła płaszcz i zaprosiłam do swoje kuchni. Od zawsze bardzo lubiłam przyjmować gości i częstować ich swoimi wyrobami. A zwłaszcza w okresie świątecznym, kiedy wszędzie panowała taka domowa, spokojna i serdeczna atmosfera. Piekarnik akurat dał znać, że ciasteczka czekoladowe są już gotowe.
– Pani Olgo, nie wypuszczę Pani bez gorącej herbaty, nie w taki mroźny dzień. A w dodatku właśnie upiekłam ciasteczka według Pani przepisu. Byłoby mi bardzo miło, gdyby zechciała Pani je skosztować.
– Skoro według mojego przepisu, to nie mogę odmówić – zażartowała Pani Olga, jak zwykle pogodnie się uśmiechając.
Trochę się stresowałam obecnością mojej kulinarnej idolki, więc ciągle popełniałam jakąś gafę. A to upuściłam łyżeczkę, a to lekko oparzyłam się wyciągając blaszkę prosto z rozgrzanego piekarnika. Na szczęście Pani Olga była dla mnie bardzo wyrozumiała. Nawet kiedy okazało się, że moja puszka na herbatę jest pusta… Cóż, iście perfekcyjna Pani domu ze mnie. Ale wpadłam na o wiele lepszy pomysł!
– Pani Olgo, ugoszczę Panią w wyjątkowy sposób – nie czekając na nic, wyciągnęłam z szafki wyciskarkę SKG 2088. – Zrobię dla Pani rozgrzewający sok, w dodatku pachnący świętami. Na pewno doda Pani energii na dalszą podróż.
Kiedy mój gość zajadał się ciastkami według własnej receptury, ja przygotowywałam sok.
Do wyciskarki wrzuciłam dwa jabłka, które mój sąsiad podarował mi ze swojego sadu. Pyszne i ekologiczne. Bez żadnych oprysków. Następnie dwie szklanki czerwonych winogron. Ostatnio przeczytałam w książce na temat chińskiej diety pięciu przemian, że ciemne winogrona ogrzewają i wzmacniają życiową energię „chi”. Dlatego włączyłam je do swojego rozgrzewającego soku. Z parapetu ściągnęłam doniczkę, w której hoduję pokrzywę. Zerwałam dwie garści młodych listków, które również powędrowały do wyciskarki. Niektórzy nazywają pokrzywę chwastem, ale ta niepozorna roślinka ma wspaniałą moc. Wzmacnia układ odpornościowy, leczy nerki, wspomaga oczyszczanie organizmu, zapobiega nowotworom, i co ważne zwłaszcza dla kobiet – odmładza. Właściwości soku z pokrzywy mogłabym wymieniać bez końca, dlatego przez cały rok mam pokrzywę na domowym parapecie. Na sam koniec we wpuście wyciskarki zniknął kawałek imbiru. Ten niepozorny korzeń, to prawdziwy bohater. W błyskawicznym tempie poprawia krążenie w całym naszym organizmie, dzięki czemu rozgrzewamy się od środka.
Sok był już prawie gotowy. Starłam jeszcze trochę cynamonu i dodałam go do swojej mikstury. Cynamon także zapewnia wewnętrzne ciepełko, ale przede wszystkim jego aromat to zapach świąt. Zwłaszcza w połączeniu z jabłkami.
Z drżącymi rękami podałam szklankę Pani Oldze.
– Mam nadzieję, że będzie smakować – wydukałam cicho, jak zawstydzona uczennica odpowiadająca przed wymagającą nauczycielką. – To rozgrzewający sok z nutą świąt. W sam raz na takie chłodne dni. Sama wymyśliłam ten przepis.
Pani Olga upiła kilka łyków, chyba jej smakowało, bo przyjazny uśmiech nie schodził jej z twarzy.
Nawet nie zauważyłam, kiedy na zewnątrz zrobiło się ciemno. Tylko płatki śniegu nadal tańczyły na wietrze, tym razem w snopach latarnianych świateł. Mając tak urocze towarzystwo, nie czuje się jak szybko mija czas. Przy świeżym soku i domowych ciasteczkach można rozmawiać bez końca. Zwłaszcza jeśli dzieli się wspólną pasję do gotowania.
– Z pulpy, która zostaje mi po wyciskaniu soków, zawsze robię kotleciki albo ciacha – ciągnęłam kolejny temat. Stres już opadł i aktywowało się moje gadulstwo. – Nie lubię marnować jedzenia.
– Ups, jest już naprawdę późno – zerwała się Pani Olga. – Strasznie się zasiedziałam. A miałam przecież zadzwonić do domu, żeby się nie martwili.
Szybko podałam jej swój telefon. Pani Olga poinformowała swoją zaniepokojoną rodzinę, że miała drobne problemy an trasie, ale niedługo pojawi się w domu.
– Było mi bardzo miło Panią gościć – podziękowałam jej za niespodziewane odwiedziny, ale zrobiło mi się trochę przykro, że nasze spotkanie tak szybko się skończyło.
– To ja dziękuję za pyszny sok i ciasteczka – odparła Pani Olga, która ubierała już swój płaszcz i szykowała się do wyjścia.
– Eh, nie puszczę Pani w drogę z pustymi rękami – szybko pobiegłam do kuchni i zapakowałam pozostałe ciasteczka. – Proszę wziąć, gdyby Pani zgłodniała. Oj, zapomniałabym jeszcze… – znów wróciłam się do kuchni, i tym razem wróciłam z małą doniczką z pokrzywą, którą wręczyłam mojemu gościowi. – Gdyby posmakował Pani mój sok, bo przecież w zimie trudno o młoda pokrzywę, a to z mojej własnej, ekologicznej hodowli.
Pani Olga głośno się zaśmiała. Z rozbawieniem przyjęła mój szalony prezent. Zatrzymałam ją jeszcze na chwilkę i na kartce zapisałam przepis na mój rozgrzewający sok o zapachu świąt: „dwa jabłka, dwie szklanki ciemnych winogron, dwie garście młodych listków pokrzywy, kawałek imbiru, i szczypta świeżo startego cynamonu”.
– Pani Olgo, tak smutno mi się z Panią żegnać – rozczuliłam się odprowadzając ją do furtki.
– Zapraszam na mojego bloga, tam zawsze możemy się spotkać – odparła uprzejmie.
– Na pewno będę tam regularnie zaglądać!
Wytłumaczyłam jeszcze Pani Oldze jak najprościej wydostać się z mojego miasteczka i pożyczyłam jej bezpiecznej podróży. Ona jak zwykle podziękowała mi swoim szczerym uśmiechem. Pożegnałyśmy się i w końcu jej samochód zniknął gdzieś pomiędzy czernią nocy a bielą śniegu. To było naprawdę przesympatyczne spotkanie!
Wróciłam do domu i chyba dopiero wtedy naprawdę dotarło do mnie, że gościłam moją kulinarną mentorkę. Spojrzałam na nieruszone ozdoby świąteczne i zorientowałam się, że z Panią Olgą spędziłam cały dzień. A więc marzenia się spełniają? Świąteczne cuda istnieją naprawdę? Tak w biały dzień może zapukać do ciebie twoja ulubiona blogerka? I jeszcze daje zaprosić się na herbatę, yyy, to znaczy na sok? Czy może to tylko sen? Eh, chyba już zawsze będę się nad tym zastanawiała?
Z tych całych emocji byłam tak rozpalona, że zrezygnowałam już ze swojego rozgrzewającego soku… Wypiłam szklankę zimnej wody i wzięłam się za pieczenie drugiej tury czekoladowych ciasteczek. W końcu jutro wraca moja rodzinka. Ale będą mieli niespodziankę, kiedy opowiem im co działo się pod ich nieobecność. Pewnie mi nie uwierzą :)
Ja w takim rewelacyjnym urządzeniu wycisnęłabym sok z pokrzywy.
Tak, z pokrzywy, bo jest darmowa, rośnie wszędzie, łatwo ją zdobyć przez większość roku a ma wspaniałe właściwości i sok z niej jest pomocny w leczeniu dny moczanowej, przeciwdziała zatrzymywaniu się płynów w organizmie,ułatwia przemianę materii i pobudza apetyt, oczyszcza krew,wpływa korzystnie na pracę trzustki, wątroby i żołądka, obniża poziom cukru we krwi oraz pobudza działanie trzustki – wykazuje właściwości przeciwzapalne, przyspieszające regenerację tkanek dzięki dużej zawartości kwasu pantotenowego. Uprawiam miejsko-wiejskie zbieractwo i pokrzywę często wykorzystuję w kuchni. Taka piękna i wydajna wyciskarka umożliwiłaby mi produkcję soku z parzących a zdrowych listeczków dla całej rodzinki :)
Sok wspomagający odchudzanie – mój ulubiony. :)
Smacznego! :)
Na wyciskarce do soków przygotowałbym swój ulubiony soczek dla siebie i dla swojej ukochanej.
Soczek o smaku liczi-brzoskwiniowo-ananasowym :)
Jest to niezykłe słodkie o orzeźwiające połączenie tych dosyć egzotycznych owoców.
Liczi jako Chińska śliwka to owoc, który od niedawna stał się popularny w Polsce szybko podbił podniebienia swoich zwolenników. Brzoskwinia jako delikatna i soczysta perełka od dawna nam znana, na stałe gości w naszych kuchniach jako pyszny dodatek naszych sałatek, ciast czy deserów. I w końcu ananas, często niedoceniany, lub dodawany jedynie „od świętnie” do tortów czy sałatek warzywnych.
Idealne połączenie owoców mających w sobie pyszne wartości odżywcze.
Dobrze jest podawać na zimno, szczególnie sprawdza się w upalne dni :)
Gorąco polecam :)
ja zrobiłabym smoothie na bazie chłodnej zielonej herbaty, do tego: sok żurawinowy, ananas, korzeń pietruszki, algi morskie, maliny i migdały :)
Ja zrobiłabym sok, który obecnie robię w blenderze czyli sok z jabłek, gruszek, brzoskwini, marchwi i pomarańczy. Uwielbiam owoce, jednak zawsze zapominam o ich jedzeniu, a dzięki takiej mieszance w soku za jednym razem pochłaniam kilka sztuk owoców i to w takiej przepysznej postaci. Do rozdrobnionych owoców dodaję odrobinę wody, gdyż wolę rzadszą konsystencję, ale mus owocowy też jest przepyszny :)
Aby wiecznie młodą być, to może coś na opóźnienie starzenia?
Proponuję sok z arbuza, brokułów, selera naciowego, szpinaku, imbiru z dodatkiem nasion szałwii hiszpańskiej.
Dla zdrowych włosów, skóry i paznokci proponuję wszystkim Paniom sok z papai, cytryny, banana i z natką pietruszki i dodatkiem siemienia lnianego.
Na szczupłą sylwetkę można zrobić sok z awokado, bananem, jagodami i zielonymi warzywami np. selerem naciowym, szpinakiem czy jarmużem.
Kolejna propozycja to zrobienie mleczka migdałowego, z zielonymi warzywami: szpinak, jarmuż, seler naciowy, jagodami i gruszką.
Może jeszcze coś dla podniebienia: zielone warzywa z daktylami i kakao.
Przydałoby się też coś na poprawę nastroju: szpinak, jarmuż, banan, brzoskwinie, borówki i burak.
Prawdę mówiąc nie mam pojęcia jak takie soki by smakowały, bo nigdy ich nie piłam, ale z chęcią bym sobie takie eksperymentalne soczki w domu za pomocą wyciskarki SKG 2088 codziennie robiła :)
Jestem miłośniczką soków, jednak moim ulubionym na zawsze pozostanie sok z marchwi :) W dzieciństwie nie przepadałam za jego smakiem, jednak z czasem się do niego przekonałam, głównie za sprawą mojej mamy, która robiła mi go własnoręcznie, dodając do niego inne składniki, np. jabłko. Odpowiada mi nie tylko jego smak, ale również właściwości zdrowotne. Picie soku z marchwi jest dla nas bardzo dobre, oczywiście co jakiś czas ;) Dziś to ja przyrządzam sobie marchewkowy sok, robię to jednak jedynie w rodzinnym domu, gdyż u siebie nie mam wyciskarki… Jeszcze :)