ZIEMNIAKI Z WODY
Muszę się przyznać, że ziemniaki z wody, takie po prostu gotowane są u nas w domu zawsze mile widziane. Latem ziemniaki z wody lubię podawać tak zwyczajnie z koperkiem, skropione oliwą albo jakimś masłem, do tego jogurt naturalny albo jajo sadzone i najlepszy obiad na szybko gotowy. Teraz znajduję już w sklepach młode ziemniaki, och tak! Całą zimę czekam na nie z utęsknieniem, ten smak, aromat, jest w naszym odczuciu czymś szczególnym. Mam w lodówce zielone szparagi, młode ziemniaki i jogurt sojowy, wiem co będzie na obiad. Prosto, prościej i najprościej ziemniaki z wody z koperkiem, jogurtem i szparagami. Znak wiosny, nadchodzących ciepłych dni, słońca i cudownego lata. Jestem zdecydowanie kobietą lata, kocham upały, dobrze się czuję przy temperaturze +30 stopni i nic a nic mi nie przeszkadza. Zimno przechodzi przeze mnie na wskroś. Kiedyś jeszcze jeździłam na nartach teraz nie, więc zimę uznaję za trudną porę roku i czekam aż przeminie ;) Ziemniaki z wody przygotowujemy sobie czasami na śniadanie, ot tak, po prostu, z ciecierzyca, soczewica, z warzywami, które akurat są pod ręką smakują nam zawsze. Właściwie gdybym miała napisać bez jakiego warzywa nie wyobrażam sobie gotowania, to właśnie byłby to ziemniaki! A Ty – jakie wybierzesz? Dzisiaj przepis na proste, najprostsze, taka podstawa absolutna czyli ziemniaki z wody, bez których nie ma dobrego, rodzinnego obiadu u nas w domu!!
ZIEMNIAKI Z WODY
ZIEMNIAKI Z WODY – składniki:
- 2 kg ziemniaków
- 2 łyżeczki soli
ZIEMNIAKI Z WODY – przepis:
- Do gotowania wybieram ziemniaki równej wielkości.
- Obieram ziemniaki za pomocą noża lub obieraczki do warzyw. Duże ziemniaki kroję na cztery, wtedy szybciej się ugotują.
- Obrane, myję pod kranem, tak aby pozbyć się drobinek piasku.
- W garnku zagotowuję na 2 kg ziemniaków około 3 litrów wody. Solę 2 łyżeczki.
- Wkładam ostrożnie ziemniaki i przykrywamy garnek pokrywką. Ziemniaki można też włożyć do zimnej wody i zagotować, jednak wtedy sporo cennych substancji przedostanie się do wody i zostanie wypłukanych. Włożenie do gorącej gwarantuje, że ziemniaki zachowają maksymalnie dużo smaku i wartości.
- Gotuję na umiarkowanym ogniu, równomiernie.
- Po zagotowaniu zmniejszam gaz tak, żeby ziemniaki ciągle się gotowały, ale woda nie pryskała spod pokrywki.
- Ziemniaki gotuję przez ok. 20-30 minut, w zależności od odmiany i mocy kuchenki. Sprawdzam ostro zakończonym nożem, czy ziemniaki są ugotowane. Jeśli wchodzi gładko, to znak, że czas odcedzać ziemniaki.
- Po ugotowaniu ziemniaki odcedzam na sicie, a potem jeszcze na chwilę wrzucam do garnka, stawiam na gazie bez pokrywki i pozwalam, by odparowała woda z dna garnka. Nie jest to konieczne ale tak lubię.
- Ziemniaki z wody, takie gorące i parujące podaję do obiadu lub wykorzystuję do innych przepisów.
Anonim napisał
mojej kuchni nie wyobrażam sobie bez pora, papryki czerwonej, papryki ostrej, bez ziemniaka, bez białej kapusty, w tym młodej, bez sałaty, bez pomidorów (szczególnie malinowych), bez ogórka zielonego i kwaszonego, bez kalafiora, bez selera i pietruszki, bez pieczarek (tak, wiem, to nie warzywo, tylko grzyb, ale i tak sobie nie wyobrażam mojej kuchni bez nich). I już.
Anonim napisał
Cebula marchew czosnek ziemniak pomidora ogórka
Anonim napisał
Nie mogę żadnego wyróżnić bo innym będzie przykro
Anonim napisał
pomidora
Anonim napisał
Cebula, cukinia, pomidory
Anonim napisał
Marchewka, marchewka, marchewka :)))
Anonim napisał
Ziemniaka ;-)
Anonim napisał
moje serduszko tez z cebuli <3
Anonim napisał
Nastazja Pacuła tak tak tak
Anonim napisał
Prędzej bez jakiego wyobrażam sobie kuchnie – gotowany por, najgorsze co próbowałam