Zupa migdałowa
Lubię napoje roślinne. Zastępują mi one z powodzeniem w kuchni nabiał zwierzęcy. To zdrowa alternatywa dla osób niejedzących produktów mlecznych i odzwierzęcych z przyczyn zdrowotnych, alergicznych lub ideologicznych. Piramida żywienia opiera się na ziarnach, zbożach, warzywach, owocach, orzechach i kilku innych. W mojej kuchni orzechów jest aż nadmiar. Zawsze na stole stoi miseczka z orzechami. Najbardziej lubimy migdały, orzechy nerkowca, macadamia i nasze krajowe orzechy laskowe. Staram się, aby nasza codzienna dieta obfitowała również w suszone owoce. Jesteśmy jak te wiewiórki w dziupli hahahaha no z tym, że niestroniące od makaronów, ryżu, kaszy jaglanej, warzyw i owoców. Zupę migdałową przygotowuję od wielu lat. O ile sobie przypominam był to jeden z przepisów, jaki opublikowałam w pierwszych dniach istnienia mojego bloga, czyli przeszło osiem lat temu. Z czasem strona się rozwinął i większość przepisów również. Udoskonaliłam je, zmieniłam ich smak, dodałam coś, coś odjęłam dostosowując do naszych teraźniejszych upodobań smakowych i preferencji wszystkich członków rodziny. Dziś zapraszam na wyjątkową zupę migdałową, lekko pikantną, lekko słodką, aromatyczną, niezwykle kremową i sycącą. U nas pojawia się ona z okazji świąt, również jako zupa niedzielna i okolicznościowa, czyli imieninowo – urodzinowa. Zupa pięknie wygląda na stole oraz cieszy podniebienie wszystkich zasiadających do wspólnego obiadu.
Zupa migdałowa
Zupa migdałowa – składniki:
• 1 szklanka obranych ze skórki migdałów
• 2 łyżki masła lub margaryny bezmlecznej
• 2 czubate łyżki mąki pszennej lub 1 łyżka maki ryżowej z dodatkiem 1 łyżki skrobi ziemniaczanej
• 1 litr napoju migdałowego
• 100 ml gęstej śmietany krowiej lub śmietany roślinnej
• ½ łyżeczki białego pieprzu mielonego (ja lubię dodać całą łyżeczkę, ale preferuję ostrzejsze smaki
• 1 łyżeczka cukru lub ksylitolu
• ½ łyżeczki soli
• makaron do podania i podsmażone płatki migdałowe do posypania
Zupa migdałowa – przepis:
1. Do garnka wkładam masło i rozpuszczam, dodaję mąkę i smażę przez chwilę robiąc zasmażkę. Dolewam napój migdałowy i dokładnie mieszam rózgą. Podgrzewam do zagotowania. Dodaję całe migdały bez skórki, sól, cukier oraz pieprz i gotuję zupę na małym gazie przez około 15 minut.
2. Zupę przelewam do blendera i rozdrabniam na kremową masę doprawiając śmietaną.
3. Ugotowany makaron rozkładam do miseczek, nalewam zupę migdałową i ozdabiam płatkami migdałowymi.
Karola napisał
Alpro to najsmaczniejsze mleko pod słońcem, uwielbiam je! O matko, teraz jest migdałowe, szaleństwo smakowe, cudownie, cudownie! Pozdrawiam Pani Olgo
Ewka napisał
Zrobiłam tą zupę i jest świetna. Nie wiem jak żyłam bez niej tyle lat :) hahaha…., dzięki Olga.
Piotr69 napisał
Naprawdę fajna ta zupa migdałowa :)
soofa napisał
Kolejny wspaniały przepis. :)
Wafka napisał
Zapowiada się cudownie!