BARSZCZ CZERWONY Z FASOLĄ
W moim domu rodzinnym jadało się barszcz czerwony z fasolą. Tylko i wyłącznie! Taki barszcz czerwony z fasolą podawany był na Wigilię, od święta ale również i na co dzień. Gotowany był na zakwasie, a tak dokładnie – zakwas dodawany był do niego po ugotowaniu – jak należy :) Pamiętam jak babcia z dziadkiem mieli ba parapecie okna kuchennego właśnie zakwas z buraków. Ja sama nastawiam go od lat. Dla mnie barszcz czerwony z fasolą musi być lekko kwaśny, słodki i wyrazisty w smaku. Co ciekawe moja teściowa gotowała barszcz z dodatkiem soku jabłkowego i dla odmiany zawsze podawany był z pasztecikami. To przyjemne, że co dom to inna tradycja podawania lub przygotowywania tych samych dań. A u Ciebie z czym podaje się barszcz czerwony? Najpopularniejszy jest chyba barszcz czerwony z fasolą, z pasztecikami, z kołdunami, z ziemniakami, makaronem lub pierożkami.
BARSZCZ CZERWONY Z FASOLĄ
BARSZCZ CZERWONY Z FASOLĄ – składniki:
- 3 litry wody
- 1 litr zakwasu z buraków na barszcz to bardzo ważny składnik tego barszczu. Ostatecznie jeśli nie macie, może być sok z 1 cytryny albo jeszcze lepiej ocet balsamiczny tak 2-4 łyżki zależnie od jego kwaśności i wieku i smaku owego octu. Moja przyjaciółka dodaje krem balsamico taki jak używa się do sałatek, więc też się da.
- 2-2,5 kg buraków
- 2 gruszki
- 5 marchewek
- 2 korzenie pietruszki
- 1 mały seler lub kilka łodyg selera naciowego
- 2 średnie cebule
- 8-10 śliwek suszonych lub daktyli
- czasami potrzebne są do smaku 2-3 czubate łyżki cukru, miodu lub melasy – zalezy od smaku buraków i zawartości w nich cukrów
- 2 ząbki czosnku
- sól i pieprz do smaku oraz majeranek
- 4 listki laurowe oraz kilka kulek ziela angielskiego
- śmietana zwierzęca lub roślinna do zabielenia, jeśli lubicie, może być też tłuste mleko kokosowe lub śmietana orzechowa
- do podania ugotowana fasola, zazwyczaj biała, jednak tym razem to Kidney odmiana fasoli -> jak ugotować fasolę Jeśli nie macie ochoty na moczenie czy gotowanie fasoli użyjcie takiej z puszki, trzeba ja jednak wypłukać na sicie i wrzucić do wrządku na minutę lub dwie aby zyskała temperaturę
BARSZCZ CZERWONY Z FASOLĄ – przepis:
- Marchew, pietruszkę oraz selera obieram i kroję na pół.
- Cebulę podsmażam na patelni lub gazie, tak jak robi się do rosołu.
- Buraki myję, kroję w malakserze na cienkie plasterki. Im cieniej tym lepiej.
- Do dużego garnka wkładam wszystkie warzywa, buraki, cebule, ziele i listek, jabłka oraz śliwki lub daktyle. Dolewam tyle wody, żeby zakryła wszystkie warzywa na trzy palce. Solę, dodaję pieprz i gotuję około 60-70 minut na bardzo małym gazie.
- Po ugotowaniu wyławiam warzywa. Do barszczu dolewam zakwas na barszcz (lub ocet balsamiczny – w trakcie dolewania mieszam i próbuję!), dodaję rozgniecione ząbki czosnku, cukier i w razie potrzeby jeszcze doprawiam do smaku. Przykrywam i pozwalam odpocząć barszczowi przez 10 minut, aby wszystkie smaki się przegryzły. Na tym etapie barszczu już nie gotuję!
- Gotuję fasolę -> jak ugotować fasolę, nakładam na talerze i wlewam barszcz. Osobiście uważam, że barszcz czerwony z fasolą powinien być zabielony podobnie jak zupa grzybowa ale zrobiłam to po zdjęciach bo inaczej barszcz kolorem barszczu nie przypomina :D
Iga napisał
W wigilię z fasolą, czysty zabielany z gniecionymi ziemniakami i suszoną cebulką,
czysty niezabielany z pasztecikami lub krokietami.
Bazia napisał
Z zasmażanymi ziemniakami, czasem do tego smażone wędzone tofu z cebulką
Agnieszka napisał
Ziemniaki i koperek albo jajo albo paszteciki z ciasta drożdżowego z mięsem z rosołu
Izabela napisał
Z uszkami ?
Sylwia napisał
Z ziemniakami, z uszkami jako czysty do pierogów, mąż lubi z białą fasolą
Aśka napisał
Zabielony barszcz podaję z ziemniakami tłuczonymi okraszonymi cabulką i skwarkami z np boczku wędzonego, ale bardzo lubię z kluskami lanymi czysty barszcz.
OL napisał
Ziemniaki, uszka, fasola. Dawniej moja babcia podawała z jajkiem.
Joanna napisał
W święta barszcz czerwony do picia z krokietami lub pierogami z kapustą i grzybami. Na codzień z dobieranymi ziemniakami- ziemniaki na osobnej misce z boczkiem i cebulką.
Katarzyna napisał
Najczęściej z ziemniakami w środku a jeśli taki zupełnie czysty to z krokietami ? zarówno mięsnymi jak i z kapustą i grzybami ? albo z uszkami ?
Kasia napisał
Jeśli do popicia to podaję z krokietami z kiszoną kapustą albo z muffinami serowymi Jako zupę na talerzu – z ziemniakami i jajkiem, czasami z kiełbasą. Ziemniaki ubite zajmują cześć talerza, na którym też jest zupa. Najbardziej lubię ten wigilijny z uszkami robionymi przez moją mamę ♥️ Do każdego barszczu dolewam szklankę soku z kiszonych buraków.