BULION RYBNY
Dzisiaj przepis na bulion rybny taki krok po kroku. Bulion rybny lub inaczej wywar z ryb słodkowodnych i warzyw zawsze przygotowuję gdy zostają mi ości, głowy i ogony po filetowaniu ryb. Ostatnio z łososiem przyjechały do mnie karasie w lodzie. Ponieważ karaś należy do ryb karpiowatych, mocno ościstych to najczęściej przygotuję z niego filety do dalszej obróbki. Nie mam sumienia wyrzucać resztek, zresztą tak mnie mama nauczyła na przykładzie karpi, że zawsze na święta była jeszcze zupa na bulinie rybnym. Może cześć krótkiej teorii. Do bulionu rybnego nadają się ryby chude jak i tłuste, bardziej jasne niż na przykład łosoś, który da nam różowy bulion. Sam bulion rybny lub inaczej wywar z ryb można używać do zup, jako element sosów czy na przykład do risotto z owocami morza. Możliwości jest wiele. Wracając myślami do warzyw, ja do bulionu dodaje korzeń pietruszki, zieloną cześć pora, tymianek i jedna lub dwie marchewki, głównie do koloru. Przyda się kieliszek wina białego, ziele angielskie, listek laurowy oliwa lub masło i sól. Prosto i pysznie. Ciekawa jestem jaki bulion Ty lubisz? Do wyboru jest kilka podstawowych jak rybny, wołowy, drobiowy, z kurczaka lub warzywny. Każdy smaczny i każdy przydatny do innego celu lub dania. Jeszcze podpowiem, że bulion rybny można przechowywać kilka dni w lodówce w zamkniętym słoiku.
BULION RYBNY
BULION RYBNY – składniki:
- kilka kręgosłupów i/lub głów ryb słodkowodnych, płetwy i ości (wszystko co zostaje po filetowaniu). U mnie bulion przygotowany z kręgosłupów, płetw i ości z 6 karasi
- 2 marchewki
- 3 duże korzenie pietruszku
- kawałek pora
- 200 ml białego wina
- kilka gałązek tymianku
- 2 listki laurowe
- 5 kulek ziela angielskiego
- sól do smaku
- 2 łyżki masła
BULION RYBNY – przepis:
- Dokładnie myję kawałki ryb przygotowane do bulionu. Wkładam do garnka i zalewam lodowata wodą na kilka minut. W tym czasie przygotowuję sobie warzywa.
- Marchewki i korzenie pietruszki obieram i kroję w plasterki.
- Rozgrzewam masło lub olej, wkładam warzywa i duszę kilka minut. Powinny stać się słodsze ale nie przysmażyć się.
- Wkładam ryby do garnka z warzywami, dodaje pora, tymianek, listki, ziele, sól i wlewam wino. Zagotowuję. Dodaję około 1,5 litra wody i zagotowuję. Zdejmuję łyżką szumowiny. Pozwalam gotować się bulionowi przez 40 minut. Na małym gazie trzymam go często dłużej.
- Żeby uzyskać klarowny bulion nie należy składników mieszać i gaz musi być malutki. Jeśli jest większy to białka się rozpadają i bulion jest bardziej mętny. Mi to nie przeszkadza bo risotto i tak będzie świetnie smakować.
- Bulion rybny delikatnie przelewam przez sito wyściełane gazą, schładzam i przechowuję w lodówce.
Natalia napisał
Warzywny!!!!!!
Aneta napisał
Ryby z łososia lubię!
Jontek napisał
Nigdy nie kupowałam karasi … czas to zmienić :)
Izabela napisał
Wołowy :)
Urszula napisał
Odkąd poznałam smak warzywnego … to nie chce już innego ?
Renata napisał
Najbardziej lubię warzywny :D
Izabela napisał
Rybny lub z owoców morza
Aga napisał
Z krewetek, raków i homarów to znaczy z resztek :):):)
Ola napisał
Rybny, warzywny, drobiowy i wołowy
Anonim napisał
Warzywny i drobiowy