Domowe zapiekanki
Zapiekanki mają dla mnie szczególne znaczenie. Kojarzą mi się bezpośrednio z domem rodzinnym i moimi pierwszymi kulinarnymi przepisami. Jak dziś pamiętam, gdy rodzice poszli do sąsiadów na kawę, a ja wpadłam na pomysł zrobienia zapiekanek dla całej rodziny w urządzeniu będącym metalowym pudełkiem z dwoma grzałkami. Był to pierwowzór dzisiejszych opiekaczy ;) No ale trzeba mu wybaczyć kształt i estetykę. Owe urządzenie miało dwie opcje włącz i wyłącz. Zapiekanki układało się na małej tacy i czekało. No ja też czekałam, w końcu miała być to niespodzianka, ale w trakcie oczekiwania poszłam do pokoju obejrzeć dobranockę, dokładnie jak dziś pamiętam Krecika. W pewnym momencie usłyszałam głośny huk, pobiegłam do kuchni, akurat weszła również moja mama do mieszkania. W kuchni była masa dymu, pokrywa opiekacza odstrzeliła opiekacz był czarny no i cała jego tak pieczołowicie przygotowana zawartość się spaliła. Ja płakałam, mama mnie pocieszała i wietrzyła mieszkanie. Na samą myśl o zapiekankach przypominam sobie moje pierwsze i samodzielne „zapiekankowanie”. Zapiekanki uwielbiam od dziecka. Robiłam je z mamą, gdy byłam młodsza, sama gdy byłam trochę starsza i teraz dla swojej rodziny. Każdy z nas ma swoja ulubioną zapiekankę. Czasami zapiekanki robimy z udziałem bułek, takich długich i okrągłych. Gdy nie mam ich akurat w domu, to może być bułka paryska, krojona na kromki lub dobry chleb.
Dla nas podstawą zapiekanki jest oczywiście pieczywo i ser. Tu mam dobrą wiadomość dla osób uczulonych na nabiał lub unikających nabiału z jakiegoś innego powodu. W niektórych sklepach eko i wege pojawiły się wegańskie zamienniki sera i są bardzo smaczne. Topią się i smakują wyśmienicie! Nawet dzieciaki jedzące na co dzień ser krowi nie wyczuły różnicy :D Ale wracając do składników: chleb, ser, ja bardzo lubię szpinak, który także często znajduje się w naszych zapiekankach w towarzystwie cebuli. Mąż bardziej klasycznie – pieczarki, ser i ketchup. Dzieciaki lubią różne dodatki, czasami warzywa pieczone, innym razem więcej sera. Gdy ostatnio robiłam zapiekanki dla całej bandy dzieciaków i dorosłych mój piekarnik dosłownie pękał w szwach. Jako dodatki mieliśmy jak zawsze pieczarki, wędlinę wieprzową i wegetariańską szynkę świetnie pachnącą i dobrze smakującą, szpinak, fetę i ser, całą górę startego sera bo on jest najważniejszy! Do tego kawa, herbata, Coca-Cola, woda i można siedzieć, rozmawiać i jeść do woli, a po chwili znowu zjeść :)
Zapiekanki z serem
Zapiekanka z serem, a dokładniej trzema serami. W tej wersji jest dobra na każdą okazję. W przepisie stosuję sery klasyczne, pleśniowe lub fetę i czerwony wyrazisty w smaku ser. Taką zapiekankę pokochają wszyscy, którzy lubią też pizzę quattro stagioni. To jej zapiekankowy odpowiednik. Szybka, prosta do zrobienia i smaczna. Można podać do niej ketchup lub ostry sos, ale wiem, że dla niektórych osób z sosem to zniewaga idealnej zapiekanki.
Składniki:
- garść startego sera żółtego łagodnego
- trochę sera pleśniowego lub fety
- garść tartego sera o bardziej wyrazistym smaku
- bułka
Bułkę przekrawam na pół, wyjmuję trochę miękkiego wnętrza i podpiekam w piekarniku, około 5 minut. Nakładam ser i podpiekam znowu, aż rozpuści się i lekko przyrumieni na brzegach. Podaję z sosami, dla tych, którzy sosy uwielbiają!
Zapiekanki z pieczarkami
Zapiekanka z pieczarkami jest chyba jedną z najbardziej popularnych zapiekanek jaką można sobie wyobrazić. Kiedyś jadłam ją nawet w budkach z zapiekankami, gdy wracałam późno do domu. Teraz robię sama. Podstawą są pieczarki podsmażone. I tu zaczyna się dyskusja o technice. Oczywiście pieczarki można pokroić w plasterki i podsmażyć na złoto. Można też poszatkować je znacznie drobniej lub zmielić przed smażeniem albo po smażeniu. Gdy pieczarki są w plasterkach moim zdaniem są smaczniejsze niż te rozdrobnione. Za to rozdrobnione lepiej trzymają się bułki i można ich relatywnie więcej na bułkę nałożyć. Do tego sporo tartego sera i pieprzu czarnego mielonego i można jeść do woli!
Domowe zapiekanki
Składniki:
- 500 g pieczarek
- 100 g sera żółtego
- sól i czarny pieprz do smaku
- olej do smażenia pieczarek
- bułki
Pieczarki czyszczę -> jak oczyścić pieczarki. Kroję je w plasterki lub szatkuję drobno w malakserze z wirującym nożem. Wkładam na patelnię z rozgrzanym olejem i smażę na złoto lub do czasu aż cała woda odparuje. Na koniec sole i doprawiam pieprzem.
Bułkę przekrawam na pół, wyjmuję trochę miękkiego wnętrza i podpiekam w piekarniku, około 5 minut. Nakładam pieczarki, posypuję pieprzem oraz serem i podpiekam znowu przez kilka minut. Ser musi się rozpuścić i lekko przyrumieni się na brzegach. Podaję z ketchupem lub ostrym sosem pomidorowym!
Zapiekanki ze szpinakiem
Zapiekanka ze szpinakiem będzie smakowała tym, którzy lubią szpinak, aromat gałki muszkatowej i wyraźny słony smak sera feta. Znajomi stwierdzili, że jest najsmaczniejsza z tych, które robiliśmy podczas naszej zapiekankowej uczty. Nadzienie ze szpinaku można przygotować z mrożonych lub świeżych liści. Ze świeżych idzie to szybciej i mam wrażenie, że jest smaczniejsze. Do szpinaku trzeba dodać sól, sporo gałki muszkatowej, pieprz czarny mielony oraz na koniec sporo rozdrobnionego sera feta lub słonego sera z orzechów nerkowca, bo też sprawdza się świetnie dla tych, którzy nabiału nie mogą lub nie jedzą.
Domowe zapiekanki – zapiekanki ze szpinakiem
Składniki:
- 400 g liści szpinaku
- 2 cebule
- 100 g sera żółtego
- około 150 g sera feta lub słonego sera z orzechów lub migdałów
- starta gałka, sól i czarny pieprz do smaku
- bułki
- 1 łyżka masła lub oleju
Cebule obieram i bardzo drobno siekam. Na patelni rozgrzewam olej i wrzucam cebulę. Szklę ją przez kilka minut, aż zrobi się miękka i delikatna. Dodaję liście szpinaku, mieszam i czekam aż woda, która zacznie się wydzielać odparuje. Szpinak studzę. Przekładam do miski, solę, doprawiam pieprzem i gałką. Mieszam dokładnie z pokruszonym drobno serem. Bułkę przekrawam na pół, wyjmuję trochę miękkiego wnętrza i podpiekam w piekarniku, około 5 minut. Nakładam farsz ze szpinaku i fety, posypuję serem i podpiekam znowu przez kilka minut. Ser musi się rozpuścić i lekko przyrumienić na brzegach. Podaję z pikantnym sosem pieprzowym.
Paulina napisał
Ja lubię najbadziej zapiekanki z bułek lub chleba tostowego posmarowe lekko masłem, następnie układam na nich przesmażone pieczarki z cebulką, dokładam pomidor i dodaję ser. Mmmmm palce lizać :)
Karo napisał
Nie ma to jak rodzinne zapiekanki. Ja uwielbiam robić je z miłością…czyli moim mężem, ja kroję bagietkę na kromki, on sieka dodatki: oliwki, trze ser, miesza masło z rozdrobnionym czosnkiem. Zawsze wygłupiamy się przy tym, on uwielbia się we mnie wtulać i razem: ja z lewej strony posypuje lub smaruje dwa rzędy na blasze on z prawej. Zawsze są zapieknki z masłem czosnkowym, albo z serem i krojonymi oliwkami. To nasza ulubiona kolacja i najlepsza bo zrobiona z miłością! Nawet odkąd jest na świecie nasza pół roczna córeczka nie szczędzimy sobie czułości w naszym zapiekankowym świecie. Dzisiaj były na podwieczorek, bo kto powiedział że musi być na słodko? Skusiłaś nas! Ściskamy z naszej rodzinnej kuchni! :)
Karo napisał
Poza tym lubimy zapiekanki z czerstwego chleba. Do naczynia żaroodpornego wkładam chleb i zalewam go rozbełtanymi dwoma jajkami ze szklanką mleką, szczyptą soli, cukrem i startym jabłkiem. Czekam aż chleb nasiąknie i pieke aż będzie zapiekanka złocista. Mmmm idealne na szybki obiad i ekonomiczne! :)
Marta napisał
Najpyszniejsze domowe zapiekanki robi mój narzeczony. Przygotowuje je zawsze kiedy mam naprawdę ciężki dzień, wie że uwielbiam chrupiącą bagietkę z pieczarkami, posypaną świeżo startym serem i odrobiną cieniutko pokrojonego w kostkę kurczaka. Zawsze dostaję je z namalowanym serduszkiem z ketchupu. Dzięki tym wszystkim czynnikom zapiekanki Pana R z dodatkowym składnikiem jakim jest miłośc sprawiają, że to z pozoru zwykłe danie staje się najlepsze na świecie. <3
Benek napisał
Najprostsze i zarazem najlepsze
Zapiekaneczki z pieczarkami,serem i keczupem
wera napisał
Droga Olgo Twoje przepisy na zapiekanki są tak apetyczne, że aż ślinka mi cieknie czytając je. Cóż mogę powiedzieć, nasze ulubione zapiekanki to te domowe, robione razem, gdy na dworzu już szaruga jesienna. Dużo sera mają w sobie i chyba wszystko to co jest w naszej lodówce.Mój synek cierpi na nietolerancję glutenu więc nasze potrawy są w dużej mierze bezglutenowe również zapiekanki ;)
Piotr W napisał
Co za pytanie… moja zapiekanka to jest niemałe kulinarne wyzwanie.. Ciasto odpowiednio przyrządzone – sprężyste. Pieczarki soczyste… Pierś z kurczaka z warzywami około 20 minut gotowana, dużo dobrego ryckiego sera… upieczone ciasto przypiecz teraz trochę razem z farszem oraz serem i gotowe. Szczegóły są tajemnicą, jeśli jesteś zainteresowana na mój mail zaklikaj :)
Dominik napisał
Jeżeli chodzi o zapiekanki, jeżeli to nie są zwykłe tosty i włączy mi się kreatywność. Robię chętnie pieczywo posmarowane masłem czosnkowym, nakładam na to szpinak (wcześniej zrobione na patelni liście świeżego szpinaku) kurczak w marynacie z dodatkami papryki ostrej, pieprzu czarnego mielonego oraz whiskey i miodu, na samą górę dokladam plasterki mozarelli i wkładam do piekarnika aż roztopi się ser oraz pieczywo będzie chrupkie. Dla koneserów zieleniny dodaje czasami rukolę(po wyciągnięciu z piekarnika) dla ozdoby lub dla smaku.
Można na koniec posypać to jeszcze jakimiś przyprawami i mamy super smaczną zapiekankę z dużą ilością składników i z niewiarygodnym smakiem!
Robaczek :) napisał
Zapiekanki są dla mnie o tyle ważne, że dzięki nim zakochałam się 2 lata temu w obecnym chłopaku, także od tamtej pory przyrządzam tego rodzaju przekąski inspirowana jego kreatywnym pomysłem. A pomysł był w sumie śmieszny: postanowił dodawać do zapiekanek każdą przyprawę znalezioną w kuchni. W ten sposób otrzymałam zapiekankę (ser, chleb) z ogromną ilością bazylii i przyprawy z kurczaka. Może to dziwne, ale dość smaczne. Teraz robię te zapiekanki nawet nie ze względu na jakieś niesamowite walory smakowe, ale można rzec, że tego rodzaju zapiekanki mają dla mnie wartość sentymentalną.
Taka moja refleksja: jeśli chcecie zapamiętać coś na zawsze, tak, żeby można było tę chwilę odtwarzać później w pamięci, to w danym momencie podajcie jedzenie o charakterystycznym, oryginalnym smaku – smak danej chwili naprawdę pomaga wrócić do wspomnień. Pozdrawiam :)
Gosia PP napisał
Moja ulubiona zapiekanka: kromki bagietki krojonej po skosie – na to ser pleśniowy Lazur, odrobinka oliwy z oliwek i do piekarnika. Po wyjęciu na wierzchu układam przekrojone na pół winogrona (najlepiej białe). Polecam :)