Gazpacho tradycyjne
Są zupy, które wyjątkowo lubię! Gazpacho tradycyjne, uwielbiam! To typowa letnia, zimna zupa, która gasi pragnienie i syci w trakcie upałów. Jest wiele odmian gazpacho. Najbardziej tradycyjne jest gazpacho andaluzyjskie, które stanowi swoistą odpowiedź na upały i palące słońce południowej Hiszpanii. Podstawą każde tego gazpacho jest czosnek, oliwa z oliwek, biały chleb, pomidory i ocet z sherry, który w naszych warunkach można zastąpić octem jabłkowym lub winnym. Gazpacho pierwotnie było daniem biedoty, hiszpańskich robotników, z czasem zaczęło pojawiać się na stołach miłośników ciekawych smaków z całej Europy. Dawniej przygotowanie zimnego gazpacho było bardzo pracochłonne, gospodynie wszystkie składniki, musiały utłuc ręcznie w dużym moździerzu. Dzisiaj jest łatwiej, blender pomaga w przygotowania wspaniałego gazpacho zaledwie w kilka chwil. Na facebooku pytałam, które pokazać gazpacho bo jest do wyboru wiele jego odmian. Każdy region Hiszpanii ma swoje, każda rodzina ulubiony przepis, który jest dla nich oczywiście jedynie prawdziwym i właściwym. Z bogatego menu gazpacho można wybrać gazpacho andaluzyjskie, bardzo, bardzo tradycyjne, gazpacho porra z szynką serrano, gazpacho salmorejro z tuńczykiem, gazpacho z jajkiem, zawiesiste gazpacho salmorejo cordobes z szynką i jajkami, ciepłe gazpacho tostado z pomarańczą czy gazpacho ajo blanco z migdałów, jedyne w swoim rodzaju białe gazpacho przygotowane na bazie czosnku, białego chleba, oliwy z oliwek i octu sherry. A właśnie, gazpacho można podawać jako przekąskę między posiłkami, chłodzący napój, lub jako przystawkę do dania głównego. Ja lubię podawać je w upalne dni mocno schłodzone w towarzystwie ciepłego chleba opieczonego na grillu lub patelni grillowej.
Gazpacho tradycyjne
Gazpacho tradycyjne – składniki:
• 4 ząbki czosnku
• 5 łyżek oliwy
• 1 łyżeczka drobnej soli
• 500 g pomidorów (4 pomidory)
• 1 ogórek
• 1 papryka
• 1 cebula
• 4 kromki białego chleba bezglutenowego lub pszennego
• 500 ml przegotowanej zimnej wody
• 2 łyżki octu sherry lub octu jabłkowego ewentualnie winnego
• chleb lub bułka do podania
Gazpacho tradycyjne – przygotowanie:
1. Czosnek obieram, rozcieram z solą. Mieszam dokładnie z porwanymi na drobne kawałki 3 kromkami białego chleba i 5 łyżkami oliwy. Jeśli powstała pasta jest zbyt gęsta to dolewam 200-300 ml przegotowanej wody i odstawiam na 20-30 minut.
2. Pomidory – jednego pomidora oparzam wrzątkiem i zdejmuję z niego skórkę. Gniazdo nasienne wkładam do blendera a pomidora kroje w drobna kostkę. Pozostałe pomidory kroję na większe kawałki i wkładam do blendera.
3. Ogórka obieram ze skórki – 1/3 ogórka kroje w kostkę, pozostałą część wkładam do blendera.
4. Paprykę czyszczę z nasion – 1/3 papryki kroje w kostkę, pozostała część wkładam do blendera.
5. Cebule obieram i wkładam do blendera.
6. Jedną kromkę chleba kroję w kosteczkę i opiekam na patelni.
7. Blenduję pomidory, paprykę, ogórka, cebulę z pastą z chleba, czosnku i oliwy. Dodaje ocet, pozostałą wodę i miksuję kilka sekund. Gazpacho przelewam przez sitko i przecieram. Osiorki wyrzucam a gazpacho schładzam kilka godzin w lodówce, powinno być bardzo zimne. Podaję z pokrojonymi wcześniej kawałkami warzyw i opieczonym chlebem.
Zobacz inne moje przepisy na CHŁODNIK
Przepis na chłodnik taki domowy lekki chłodnik z ogórkiem, koperkiem i rzodkiewką. Ja lubię, gdy jest pikantny, dzieciaki wolą słodszy.
Chłodnik ogórkowy to chłodnik, który szczególnie zapadł mi w pamięci w ciągu ostatnich lat. Jeśli lubicie chłodnik ogórkowy, koniecznie zajrzyjcie do tego przepisu.
Chłodnik z grzankami to typowy letni chłodnik. Bez ziemniaków za to z grzankami. Pyszny, lubię jego gęstość, konsystencje i smak!
Chłodnik litewski klasyka rocka aż chciałoby się napisać. Chłodnik litewski i chłodnik z botwinka to typowe tradycyjne chłodniki. Podane z jajkiem lub bez cieszą smakiem w upalne dni.
Chłodnik lubczykowy to jeden z tych chłodników, który poznałam kilka lat temu a bardzo chętnie wracam do tego smaku i chwil, gdy jadłam go pierwszy raz. Delikatny kolor i konsystencja chłodnika lubczykowego zachęca do częstego jedzenia!
Chłodnik botwinkowy klasyczny i wspaniały chłodnik z buraków. Z młodej botwiny lub buraków, podany z koperkiem, delikatny i kremowy. Część osób lubi go jeśc z jajkiem ugotowanym na tardo, tak tradycyjnie.
Gazpacho cóż można napisać, gazpacho jest jednym z tych chłodników, które jak zjesz pierwszy raz, to będziesz chcieć jeść częściej i częściej. Każdy ma swój przepis na gazpacho, ten jest moim ulubionym!
Chłodnik lekki, zimny, delikatny. Można przygotować go dosłownie w kilka chwil. Na upału – idealny!
Tym razem zapraszam na chłodnik z botwinki, ogórków i cukinii. Lekki pachnący czosnkiem i orzeźwiający. Ot taki prosty chłodnik domowy, podany z gorącymi młodymi ziemniakami, który lubią wszytskie dzieci!
Smacznego!
Justa napisał
Ja robiłam wczoraj i wyszło mi mniej wodniste, dodałam także tylko jeden ząbek czosnku, a już wydaje mi się, że było go za dużo- także nie wyobrażam jak musi palić po 4 ząbkach. Kolor natomiast wyszedł ci pierwsza klasa!
Olga Smile napisał
Justa – to zawsze kwestia gatunku czosnku, w tej chwili w sprzedaży jest ponad 30 odmian :D
Iwona napisał
Bardzo rzadko się zdarza, żeby naprawdę smakowało mi gazpacho w polskich restauracjach. Ja metodą prób i błędów stworzyłam idealny dla mnie przepis i to mi bardoz przypomina gazpacho, które jadłam w Hiszpanii: https://wyszukanysmak.blogspot.com/2016/07/najlepszy-przepis-na-gazpacho.html
Krzysztof napisał
Za dużo czosnku, za mało pomidorów, za dużo wody!
kasiak napisał
Wyciągam przepis do góry
jest upał nieziemski, a my wcinamy pyszne gazpacho i jesteśmy najedzeni jak bąki :-)
Tak się zastanawiam czy te nieprzetarte resztki można by dołożyć do leczo z cukinii i poddusić czy raczej będzie to zbyt gorzkie bo już pod koniec spijania robiło się gorzkawe od zmiksowanej cebuli i czosnku.
Alicja napisał
to hiszpańska zupa, wywodząca się z Andaluzji.
uwa napisał
ja uwielbiam charakterne gazpacho, o wyrazistym smaku warzyw
edzia napisał
Pyszny i orzeźwiający chłodnik z pomidorów jest niezastąpiony latem :D
Ola napisał
hiszpański chłodnik :)
afka napisał
Nie wymaga gotowania i jest podawana na zimno w upały sprawdziła się w tym roku w sam raz :*