Grochówka
Dzisiaj u mnie na stronie klasyczna grochówka. Taka kaloryczna, pożywna, wojskowa grochówka z kiełbasą do tego na wędzonce. Oczywiście każdy robi taką grochówkę, jaką uważa za najlepszą i najzdrowszą dla siebie. A smak, jego pamięć często wiąże się z emocjami i wspomnieniami, dlatego dla każdego coś innego jest najsmaczniejsze! W moim domu rodzinnym grochówka zawsze była ugotowana na wędzonych żeberkach lub wędzonych kościach. Do tego wkrajana była podsmażona kiełbasa, albo boczek. W całym domu unosił się zapach wędzonki. Ja dla swojej rodziny zawsze przygotowuje wersje wege, bez mięsami kiełbasy czy boczku. Dla zapachu dodaje wędzone śliwki, sól wędzoną, paprykę wędzoną ale ten przepis pokażę za kilka dni. Dzisiaj natomiast u mnie grochówka wojskowa z kiełbasą dla tych, którzy preferują tradycyjną kuchnie polską. A jak jest u Ciebie – GROCHÓWKA jest z mięsem, bez mięsa, z kiełbasą, z wędzonymi śliwkami – jak robisz?
Grochówka zupa
Grochówka zupa – składniki:
- 400 g połówek grochu zielonego
- 400-500 g wędzonych żeberek lub kości wędzonych
- 500 g smacznej kiełbasy
- 4-5 marchewek
- 2 spore pietruszki
- 4 cebule
- ½ korzenia selera
- 600 g ziemniaków
- sól i pieprz czarny mielony
- 2 łyżki majeranku
- 2 ząbki czosnku
- olej do smażenia
- kilka listków laurowych i kulek ziela angielskiego
Grochówka zupa – przygotowanie:
-
- Do garnka wrzucam wędzony boczek lub żeberka, dodaję groch, listki laurowe, ziele, zalewam 3 litrami przefiltrowanej wody i gotuję jakieś 20-25 minut.
- W tym czasie cebule obieram, kroję w kostkę i podsmażam na złoto na patelni z olejem.
- Włoszczyznę obieram i ścieram na tarce o drobnych oczkach. Dodaję do cebuli i podsmażam. Następnie dodaję do gotujących się żeberek i grochu. Gotowanie z warzywami zajmie jakieś 15-20 minut.
- Ziemniaki obieram, kroję w kostkę i gotuje w podzielnym garnku. Gdy są miękkie to znak, że można dodać je do grochówki razem z wodą, w której się gotowały.
- kiełbasy kroję z kostkę, podsmażam na patelni i dodaję do zupy.
- Dosypuję roztarty w dłoniach majeranek oraz dodaję zgniecione przez praskę 2 ząbki czosnku.
- Nakładam na talerze, można podać go z chlebem, świetnie smakuje!
Grochówka przepisy
Tradycyjna grochówka, prosta i smaczna.
Prosta, pyszna, aromatyczna i bogata w smaku zupa grochówka, u nas cieszy się ciągle niesłabnąca popularnością!
Grochówka wojskowa z kiełbasą na wędzonce
To taka tradycyjna wojskowa grochówka, ugotowana na wędzonych żebrach lub kościach, boczku z dodatkiem podsmażonej kiełbasy, czosnku, ziemniaków i majeranku.
Sycąca, kremowa, pyszna! grochówka z dynia podbiła jakiś czas temu nasze podniebienia. Przygotowuję ją często w sezonie jesiennym, kiedy to mogę kupić piękne, słoneczne dynie.
GROCHÓWKA BEZ MIĘSA, wegetariańska, wegańska, bez glutenu, bez mleka, cudownie pachnąca wędzonką, kremowa, sycąca, rozgrzewająca i aromatyczna. Do tego czosnek i przyprawy …. mniam! Grochówka bez mięsa poleca się do zjedzenia :)
Zupa grochówka czyli inaczej grochowa, przygotowana z łuskanego żółtego grochu, z warzywami, grzybami i przyprawami. U mnie w wersji bez mięsa za to z wędzoną sola i śliwkami. Jeśli masz ochotę, dodaj wędzony boczek lub kiełbasę, wyjdzie bardziej tradycyjna.
Katarzyna Baścik napisał
wegetarianska z wedzona papryka i wedzonym czosnkiem uwielbiamy :)
Agnieszka Dryjas napisał
Wegetarianska ☺☺☺
Agnieszka Dryjas napisał
I z makaronem ☺☺☺
Kamila napisał
Hihi, właśnie wczoraj miałam grochówkę z dużym Jaśkiem;) pychota! W wersji wegańskiej z dużą ilością przypraw. Zatem obiad z głowy mam i na dziś:) Pozdrawiam:)
Olga Smile napisał
Kamila – a dodawałaś cześć wędzonego do smaku jak tofu, liquid, sól lub śliwki?
Asia napisał
Płatki drożdżowe = glutaminian sodu a nie gluten.
W mojej jest wszystko co u Olgi, ale ja wolę groch w całości a nie łuskany. Czasem robię tą zipe z soczewicą czerwoną lub fasolą. Ale baza jest zawsze taka. I duuużo majeranku.
Olga Smile napisał
Asia – płatki drożdżowe nie równają się ani glutaminian ani w wielu przypadkach gluten, chociaż na różnych podkładach mogą być prowadzone.
Kamila napisał
Olga Smile z pewnością będę pamiętać następnym razem by dorzucić coś więcej wędzonego:) bo rzeczywiście ze śliwkami jest pyszniutko:)) a miałam jedynie paprykę chilli wędzoną ostrą to się z Jaśkiem pogotowała i było rozgrzewająco:) ale wspominałaś coś o soli wędzonej, jakoś nigdzie nie spotkałam takiej..czas się rozglądnąć, bo brzmi dobrze:) A na talerzu dosypwałam jeszcze płatków drożdżowych, uwielbiam nimi zagęszczać potrawy:) tylko się muszę hamować by nie przesadzić;))) hihi:)))
Pozdrawiam jesiennie:)
Kamila napisał
..ciekawe, czy można by samemu sobie uwędzić taką sól;) ..mam możliwość korzystania z różnych gatunków drzew, to i smaki mogły by być różne..hmm… poczytam o tym „zabiegu” i kto wie, może akurat taka „domowa” będzie naj naj:))
The Natoorat napisał
Jeżeli ma to być grochówka „wojskowa” – należy koniecznie dodać ziarna jałowca.
Po drugie – kuchnia polowa ma jeden kocioł. Stąd wynika konieczność dodawania składników po kolei w miarę upływu czasu. Gotowanie ziemniaków w oddzielnym garnku nieco wypacza zarówno rytuał jak i smak zupy.
Po trzecie – w wojsku warzywa dodawane są od razu, do grochu i wędzonki ale – na ogół – w całości. Długi czas gotowania sprawia, że rozpadają się w zupie prawie całkowicie. To też ma wpływ na smak.
Po czwarte – grochówkę należy gotować bardzo powoli, tak, żeby tylko lekko bulgotała…
Pozdrawiam