Jak ugotować fasolę
Jak ugotować fasolę, aby uniknąć wzdęć? Pytacie mnie jak ugotować fasolę i prosicie o zwięzłą instrukcję. W takim razie dzisiaj będzie krótko, zwięźle i prosto o tym, jak ugotować fasolę. Fasolę, bez względu na gatunek najczęściej gotuje się w dużej ilości wody. Namoczoną wcześniej, odcedzoną i zalaną świeżą wodą. Można także ugotować ją w wywarze warzywnym, rosole drobiowym lub wołowym. Trzeba jednak pamiętać, że ugotowanie fasoli w bulionie, w przeciwieństwie do wody, zmieni jej smak. W dużej mierze przejmie ona jego smak i aromat. Istnieje wiele gatunków fasoli, które różnią się między sobą smakiem i mięsistością. Najpopularniejszymi jest fasola biała, bób, fasola czarna czerwona, mung, perłowa, adzuki, pinto, ciecierzyca, groch i soczewica w różnych odmianach.
Jak ugotować fasolę
1. Fasolę wsypuję do garnka i zalewam poczwórną ilością wody. Zależnie od gatunku moczę 8-12 godzi. Fasolę białą moczę przez noc. Generalnie zasada jest taka, że żadnej fasoli bez względu na gatunek nie powinno się moczyć ponad 12 godzin, ponieważ po tym czasie zaczynają się procesy fermentacyjne. Ponadto moczenie fasoli zmiękcza jej skórkę. Dodatkowo powoduje puchnięcie nawet czterokrotnie! Również dzięki temu przyśpiesza się jej gotowanie.
2. Rano odlewam wodę, płucze fasolę i wlewam nową wodą. Poziom wody powinien sięgać na 3 palce nad fasolę. Podmiana wody wiąże się z utratą części składników mineralnych i witaminy B. Jednak wtedy fasola jest lżej strawna.
3. Garnek wstawiam na gaz i zagotowuje bez pokrywki. Tak gotuję na dużym gazie przez 10 minut. Następnie przykrywam pokrywkę i gotuję 60-90 minut, zależnie, czy jest to odmiana Piękny Jaś czy drobniejsza na przykład Perłowa. Po 60 minutach wyławiam jedną fasolę i próbuję.
4. Fasolę schładzam w wodzie, w której się gotowała. Garnek wstawiam do zlewu napełnianego wodą. Nie można odlać fasoli na sicie jak ziemniaków, ponieważ cała skórka na niej popęka.
5. Fasolę zawsze solę po ugotowaniu, wtedy ma miękką skórkę w innym razie, jeśli posolicie w czasie gotowania, będzie gotowała się dłużej i stanie się twardsza.
kuba napisał
po ugotowaniu solenie guzik daje fasola nie wchłonie soli a co z wodą w której się gotowała można jej użyć np do zupy?
Olga Smile napisał
kuba – soli nie wchłonie też w trakcie gotowania za to będzie miała twarda łuskę :) ale nic to, ja woda używam do zupy, jak najbardziej!
Neti napisał
Moja fasolka chyba trochę sfermentowała. Co mam zrobić? Wyrzucić? Czy można ją odcedzić, przeplukac i ugotować?
Olga Smile napisał
Neti – ile czasu się moczyła?
Ola napisał
Pani Olgo, czy fasola jaś, ktora zdążyła puścić niepostrzeżenie w szafce korzenie będzie się nadawała do jedzenia?
Olga Smile napisał
Ola – ale jak? Musiałaby mieć wilgoć!
Ola napisał
Kupiłam w siatce z oczkami, położyłam do szafki kuchennej, potem chorowałam przez tydzień, dziś wyciągam celem namoczenia a ona podstępnie puściła wąsy… Może przyniosłam wilgotną. Nie wygląda to dobrze niestety.
M napisał
Gotuje juz dwie godziny i dalej w srodku twardy .. Nie znam sie kompletnie nie wiem czemu innym sie w 6o min zrobila a mi nie pomimo moczenia cała noc ;(
novalia napisał
Do Oli:
Byłam w identycznej sytuacji – dowiedziałam się ostatnio, że te siatkowane fasole są wcześniej namoczone i dlatego puszczają pędy. Teraz kupuję suche, bo nie wiem, kto, kiedy, jak długo i w czym moczył te w siateczkach. Pozdrowienia! :)
madd napisał
Szanowni Państwo polecam kupić szybkowar. Dzisiaj gotowałem fasolę „jaś” bez namaczania i zajęło mi to 40 min. a fasolkę szparagową też gotuję w szybkowarze, ale na parze ( o wiele zdrowsza) tylko 2min.
W szybkowarze można gotować prawie wszystko. Oszczędność czasu i energii.