Jak ugotować fasolę
Jak ugotować fasolę, aby uniknąć wzdęć? Pytacie mnie jak ugotować fasolę i prosicie o zwięzłą instrukcję. W takim razie dzisiaj będzie krótko, zwięźle i prosto o tym, jak ugotować fasolę. Fasolę, bez względu na gatunek najczęściej gotuje się w dużej ilości wody. Namoczoną wcześniej, odcedzoną i zalaną świeżą wodą. Można także ugotować ją w wywarze warzywnym, rosole drobiowym lub wołowym. Trzeba jednak pamiętać, że ugotowanie fasoli w bulionie, w przeciwieństwie do wody, zmieni jej smak. W dużej mierze przejmie ona jego smak i aromat. Istnieje wiele gatunków fasoli, które różnią się między sobą smakiem i mięsistością. Najpopularniejszymi jest fasola biała, bób, fasola czarna czerwona, mung, perłowa, adzuki, pinto, ciecierzyca, groch i soczewica w różnych odmianach.
Jak ugotować fasolę
1. Fasolę wsypuję do garnka i zalewam poczwórną ilością wody. Zależnie od gatunku moczę 8-12 godzi. Fasolę białą moczę przez noc. Generalnie zasada jest taka, że żadnej fasoli bez względu na gatunek nie powinno się moczyć ponad 12 godzin, ponieważ po tym czasie zaczynają się procesy fermentacyjne. Ponadto moczenie fasoli zmiękcza jej skórkę. Dodatkowo powoduje puchnięcie nawet czterokrotnie! Również dzięki temu przyśpiesza się jej gotowanie.
2. Rano odlewam wodę, płucze fasolę i wlewam nową wodą. Poziom wody powinien sięgać na 3 palce nad fasolę. Podmiana wody wiąże się z utratą części składników mineralnych i witaminy B. Jednak wtedy fasola jest lżej strawna.
3. Garnek wstawiam na gaz i zagotowuje bez pokrywki. Tak gotuję na dużym gazie przez 10 minut. Następnie przykrywam pokrywkę i gotuję 60-90 minut, zależnie, czy jest to odmiana Piękny Jaś czy drobniejsza na przykład Perłowa. Po 60 minutach wyławiam jedną fasolę i próbuję.
4. Fasolę schładzam w wodzie, w której się gotowała. Garnek wstawiam do zlewu napełnianego wodą. Nie można odlać fasoli na sicie jak ziemniaków, ponieważ cała skórka na niej popęka.
5. Fasolę zawsze solę po ugotowaniu, wtedy ma miękką skórkę w innym razie, jeśli posolicie w czasie gotowania, będzie gotowała się dłużej i stanie się twardsza.
Marika napisał
A jak gotowac czerwona fasole?czy tez musze wczesniej namoczyc na pare godz.?
guśka napisał
dziekuję, pierwszy raz mi wyszyła!
Marta napisał
Ugotowałam fasolę, ale gotowałam ją za długo (trochę ponad 2h) i pewnie w za dużej ilości wody.
Czy mogę z niej zrobić jakąś pastę, czy po takim czasie już będzie totalnie bez smaku?
Dzięki
Olga Smile napisał
Marta – odcedź i zrób jakąś pastę na kanapki :)
Julia napisał
Dziękuję za info o gotowaniu fasoli i życzę zdrowych i radosnych Świąt. Serdecznie pozdrawiam
robi napisał
solenie (lub nie) fasoli nie wpływa na długość procesu jej gotowania i jej twardość.. natomiast dodanie składników kwaśnych – owszem….
oluś napisał
No i miodzio :)
pnowinow napisał
Fasola staje się łatwiej strawna (o ile nie łatwo), po wypłukaniu saponin (to taki reduktor napięcia powierzchniowego), co dzieje się po namoczeniu (przez ok. 12 godzin) i przepłukaniu. Natomiast sól ( nie dotyczy to fasoli szparagowej), nie zwiększa znacznie czasu gotowania. Z octem nie próbowałem, ale teoretycznie może skrócić czas namaczania. Jeśli chcecie uniknąć „gazów” to namaczajcie i płuczcie.
Brygida napisał
Droga Pani Olgo,a mój patent na ugotowanie lekkostrawnej fasoli jest prosty do wody z fasola wsypuję szczyptę kminku i finito,miłego dnia ?
Goska napisał
Cytat: „Fasolę białą moczę przez noc. Generalnie zasada jest taka, że żadnej fasoli bez względu na gatunek nie powinno się moczyć ponad 12 godzin, ponieważ po tym czasie zaczynają się procesy fermentacyjne.”
Czy to oznacza, że fermentacja fasoli jest czymś niewłaściwym dla fasoli np gorzej strawna etc? Czy kisiła Pani kiedyś fasolę i z jakim efektem?