Jak ugotować fasolę
Jak ugotować fasolę, aby uniknąć wzdęć? Pytacie mnie jak ugotować fasolę i prosicie o zwięzłą instrukcję. W takim razie dzisiaj będzie krótko, zwięźle i prosto o tym, jak ugotować fasolę. Fasolę, bez względu na gatunek najczęściej gotuje się w dużej ilości wody. Namoczoną wcześniej, odcedzoną i zalaną świeżą wodą. Można także ugotować ją w wywarze warzywnym, rosole drobiowym lub wołowym. Trzeba jednak pamiętać, że ugotowanie fasoli w bulionie, w przeciwieństwie do wody, zmieni jej smak. W dużej mierze przejmie ona jego smak i aromat. Istnieje wiele gatunków fasoli, które różnią się między sobą smakiem i mięsistością. Najpopularniejszymi jest fasola biała, bób, fasola czarna czerwona, mung, perłowa, adzuki, pinto, ciecierzyca, groch i soczewica w różnych odmianach.
Jak ugotować fasolę
1. Fasolę wsypuję do garnka i zalewam poczwórną ilością wody. Zależnie od gatunku moczę 8-12 godzi. Fasolę białą moczę przez noc. Generalnie zasada jest taka, że żadnej fasoli bez względu na gatunek nie powinno się moczyć ponad 12 godzin, ponieważ po tym czasie zaczynają się procesy fermentacyjne. Ponadto moczenie fasoli zmiękcza jej skórkę. Dodatkowo powoduje puchnięcie nawet czterokrotnie! Również dzięki temu przyśpiesza się jej gotowanie.
2. Rano odlewam wodę, płucze fasolę i wlewam nową wodą. Poziom wody powinien sięgać na 3 palce nad fasolę. Podmiana wody wiąże się z utratą części składników mineralnych i witaminy B. Jednak wtedy fasola jest lżej strawna.
3. Garnek wstawiam na gaz i zagotowuje bez pokrywki. Tak gotuję na dużym gazie przez 10 minut. Następnie przykrywam pokrywkę i gotuję 60-90 minut, zależnie, czy jest to odmiana Piękny Jaś czy drobniejsza na przykład Perłowa. Po 60 minutach wyławiam jedną fasolę i próbuję.
4. Fasolę schładzam w wodzie, w której się gotowała. Garnek wstawiam do zlewu napełnianego wodą. Nie można odlać fasoli na sicie jak ziemniaków, ponieważ cała skórka na niej popęka.
5. Fasolę zawsze solę po ugotowaniu, wtedy ma miękką skórkę w innym razie, jeśli posolicie w czasie gotowania, będzie gotowała się dłużej i stanie się twardsza.
Essia napisał
KOCHAM FASOLĘ
Taja napisał
Pierwszy raz w życiu zrobiłam i wyszła! dziękuje bardzo, dziękuje!
Trisia napisał
Ja tyko w puszkach kupuję, aż wstyd normalnie :(
Asia napisał
Olgo, a kombu? Ma sens dodawanie, czy to czary i zero wpływu?
Olga Smile napisał
Asia – o co dokładnie pytasz?
Asia napisał
Podobno dodanie glonów kombu sprawia, że jest bardziej lekkostrawna, ale jakoś nie zauważyłam różnicy..
Dominika napisał
a pani Janina Mołek znawczyni fasoli ( https://piekny-jas.pl/articles.php?cat_id=1 ), mówi, żeby absolutnie nie namaczać fasoli, zachęcam do obejrzenia reportażu w DDTVN https://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/cwibak-pyszne-ciasto-z-fasoli,149157.html
co o tym myślisz? :)
pozdr.
D.
Listonic napisał
Nie znaleźliśmy we wpisie ani słowa o dodawaniu octu jabłkowego do namaczanej fasoli: https://www.listonic.com/protips/get/hmvpdotusn? W końcu prawda to, czy mit? ;-) Z góry dzięki za odpowiedź! Pozdrawiamy, Listonic. :-)
Olga Smile napisał
Listonic – ja nigdy nie dodaję :)
Malina napisał
A co powiesz na te informacje o soleniu fasoli?
„Harold McGee uważa, że skoro sól zmiękcza skórkę fasoli, zatem przyczynia się do przyspieszenia procesu gotowania. Podczas gotowania, podobnie jak podczas moczenia w słonej wodzie, jony sodu wypierają jony magnezu i wapnia ze skóry, pozwalając wodzie na większą penetrację skórki i wnętrza fasoli. Jednak sól reaguje również z białkami fasoli i czyni fasolę twardszą powodując ziarnistość wnętrza. To prawda, ale przy długim czasie gotowania nie ma to znaczenia chyba, że fasola była bardzo stara albo użyto za dużo soli. Jedno jest pewne: dodanie soli na początku może skrócić czas gotowania niektórych strączkowych nawet o 25%.”