Jak zrobić ciasto na pierogi
Jak zrobić ciasto na pierogi. To najlepszy przepis, aby zrobić idealne ciasto na pierogi. Tego, jak zrobić ciasto na pierogi nauczyła mnie moja babcia. To do niej kiedyś dzwoniłam pytając o proporcje mąki, wody i sekret, który sprawiał, że jej ciasto na pierogi było najlepsze. Babci nie ma już z nami, jej przepis pozostał, zapisany w moim nocie na pożółkłych i poplamionych kartkach. Jak dziś pamiętam, jak notowałam go stojąc przy parapecie, a było to około 24 lat temu. Ciasto na pierogi powinno być miękkie i elastyczne. Delikatne ale wytrzymałe. Na tyle aby można było cienko rozwałkować je i nadziać ulubionym farszem. To ciasto na pierogi jest najlepsze, po prostu najlepsze i już! Jakie pierogi najbardziej lubisz?
Jak zrobić ciasto na pierogi
Jak zrobić ciasto na pierogi – składniki:
- 1 kg mąki pszennej 500 + mąka do posypywania stolnicy
- 1 łyżeczka soli
- 120 ml oleju
- około 400 ml bardzo gorącej wody (zagotowanej i odstawionej na 2-5 minut)
Ciasto na pierogi – przygotowanie:
- Mąkę łączę z solą, olejem i ciągle mieszając z mikserze z hakiem lub ręcznie na stolnicy dodaję po trochu bardzo gorąca wodę. Jeśli robicie ręcznie trzeba uważać, żeby się nie poparzyć! Wyrabiam gładkie, elastyczne ciasto łatwo dochodzące od ręki. Przykrywam ściereczką i pozostawiam na 10-15 minut, aby odpoczęło.
- Wałkuję i nadziewam ulubionym farszem.
PIEROGI BEZGLUTENOWE:
Ciasto na pierogi bezglutenoweCiasto na pierogi bezglutenowe Do przygotowania tego ciasta na pierogi bezglutenowe użyłam mąki z tapioki, czyli z korzenia manioku, skrobi kukurydzianej, skrobi ziemniaczanej i białej mąki ryżowej. Wszystkie te składniki kupuję w sklepach internetowych lub portalach aukcyjnych, bo nie sposób ich dostać w mniejszych miastach a nawet w całkiem dużych. Ciasto jest białe i przyjemne w dotyku.
Pierogi wigilijne bezglutenowePierogi wigilijne bezglutenowe z kapustą i grzybami, przygotowane na bazie ciasta bezglutenowego z tapioki bardzo lubi cała nasza rodzina. Są delikatne, chrupkie i pyszne
Pierogi ruskie bezglutenowePierogi ruskie bezglutenowe nadziane farszem z ziemniaków, sera białego lub tofu i podsmażonej cebulki zawsze są smaczne. Najlepiej smakują zaraz po zrobieniu, tak prosto z wody!
Pierogi bezglutenowe gryczane
Pierogi bezglutenowe gryczane ciemne i delikatne ciasto rozpływające się dosłownie w ustach. Są jednymi z najprostszych do przygotowania pierogów bezglutenowych. Smaczne i efektowne! Wszyscy je polubicie!
Pierogi bezglutenowe z kapustą
Pierogi bezglutenowe z kapustą należą do tych pierogów, które uwielbia cała moja rodzina. W końcu nie dziwne, delikatne ciasto, aromatyczny i intensywny w smaku miąższ, wszystko sprawia, że bezglutenowe pierogi z kapustą są wręcz idealne!
Pierogi ze szpinakiem
Pierogi bezglutenowe ze szpinakiem soczyste, delikatne i pyszne. Moje dziecko uwielbia pierogi ze szpinakiem, musiałam więc stanąć na wysokości zadania.
Pierogi bezglutenowe z soczewicą
Pierogi z soczewicą pojawiają się na naszym stole zawsze, gdy zabieram się za robienie pierogów na większą skalę. Jak wiele razy już pisałam, robię wtedy za jednym zamachem 100-200 pierogów, mrożę i mam na zapas. Pierogi z soczewicą bardzo lubią dzieci, nie ma się czemu dziwić, ponieważ są pyszne!
Mam dla was dzisiaj trzecie ciasto już na pierogi bezglutenowe. Do tej pory było zaparzane białe, gryczane a teraz mieszane z różnych mąk. Pierogi bezglutenowe są pyszne i stanowią ważny element tradycyjnej kuchni polskiej w wydaniu dla alergików.
INNE PIEROGI
Jak zrobić ciasto na pierogiJak zrobić ciasto na pierogi To najlepszy przepis, aby zrobić idealne ciasto na pierogi. Tego, jak zrobić wspaniałe ciasto na pierogi nauczyła mnie moja babcia, od niej mam kilka najlepszych, sprawdzonych przepisów!
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami tradycyjne, miękkie, chrupiące. Najlepsze pierogi robiła moja babcia, miała kocią wprawę i jeden po drugim zgrabny pieróg wychodzi spod jej rąk.
Pierogi ruskie
Pierogi ruskie to jedne z moich ulubionych pierogów. Mam do nich wielki sentyment, ten smak, zapach i konsystencja przenosi mnie w świat dziecięcych wspomnień.
Pierogi z jagodami
Pierogi z jagodami to smak lata, wakacji, wolnego czasu. Muszę przyznać, że pierogi z jagodami zawsze są wyjątkowe, pełne wspomnień!
Pierogi z kaszą gryczaną
Pierogi z kaszą gryczaną i serem, to dobry farsz do miękkiego i delikatnego ciasta na pierogi. Muszę przyznać, że pierogi mogę jeść przez cały tydzień, nie ma przebacz!
Jak zrobić pierogi ruskieJak zrobić pierogi ruskie. Pierogi ruskie można zrobić co najmniej na kilka sposobów. Ich smak będzie się nieco różnił zależnie od użytego ciasta i proporcji nadzienia.
Pierogi z mięsem
Pierogi z mięsem to chyba jedne z najbardziej tradycyjnych polskich pierogów. W moim domu rodzinnym, gdy byłam dzieckiem pierogi z mięsem pojawiały się na zmianę z pierogami z kapusta i grzybami, pierogami ruskimi lub z serem.
Iza – zrób z połowy lub ćwiartki składników.
Zanim uwaga, najpierw cytata: „Pierogi z mięsem to chyba jedne z najbardziej tradycyjnych polskich pierogów. W moim domu rodzinnym, gdy byłam dzieckiem pierogi z mięsem pojawiały się na zmianę z pierogami z kapusta i grzybami, pierogami ruskimi lub z serem”. Obok tego tekstu widać na talerzu pierogi gotowane. Otóż tak mi się wydaje, że będące u nas w obiegu pojęcie „pierogi ruskie” odbiega semantycznie i historycznie od tego, jakie jest przyjęte u Ruskich (Rosjan), a tożsame z używanym na Ukrainie. Jako Polacy spotykaliśmy się z trzema tworami narodowościowymi i państwowymi dawnej Rusi, która jest kolebką trzech narodów: rosyjskiego, białoruskiego i rusińskiego, od niezbyt odległego czasu – ukraińskiego. Nasza historia dość mocno zazębiała się właśnie z Rusią Kijowską, a potem z Ukrainą. Stąd wzięły się także wpływy kulinarne, w postaci „ruskich pierogów”, czy „barszczu ukraińskiego”. Tymczasem te gotowane na wodzie „ruskie pierogi” nie odpowiadają temu znaczeniu, jakie funkcjonuje w Rosji. Tam „ruskie pierogi” powstają z ciasta drożdżowego lub w jego zastępstwie z ciasta pobudzanego połączeniem kefiru z sodą oczyszczoną. Nie są one gotowane w wodzie, jak popularne u nas „ruskie pierogi” (które powinny się raczej nazywać „ukraińskimi”), lecz smażone w tzw. głębokim tłuszczu. Jak się takie pierogi robi, pełno o tym przepisów i pokazów filmowych na YOUTUBE. Co ciekawe, można tam znaleźć przepisy autorstwa mieszkanek Rosji, ale także Niemki wywodzącej się z rodziny niemieckiej, która pochodzi z Niemców osiadłych w Rosji za caratu, a która wróciła z mężem do Niemiec i popularyzuje stamtąd „ruskie pierogi”, jak też Rosjanek, które znalazły się we Włoszech, czy we Francji. Wszystko to jest dostępne w j. rosyjskim.
Olgo powiedz proszę czy masz jakieś doświadczenia z pierogami z semoliny ? nie mogę jeść zwykłej pszenicy i zastanawiam się czy z mąki z pszenicy durum by się udało zrobić ciasto ? :)
ola – nie, nigdy nie robiłam.
Przepis na ciaato do pierogòw-rewelacja. Wyszły bardzo smaczne a robi się je naprawde szybko :) wszyatkie zjedzone-czas zrobić następne. Dziękuję :)
Przepis na ciasto pierogowe bomba. Pierogi wyszły pierwsza klasa. U mnie dziś farsz z mięsem drobiowym z rosołu, warzywami też z rosołu i szpinakiem :)
Na ile mniej więcej pierogów wystarcza ciasto przygotowane z takiej ilości mąki? :)
Olgo, wszystko z aptekarską dokładnością zrobiłam i rzeczywiście ciasto było bardzo elastyczne, nie przywierało, ale po ugotowaniu było gumowate i szare, nie takie mięciutkie białe jak u mojej mamy, która podejrzewa, że to wskutek takiej ilości oliwy. Użyłam mąki 650 pszennej. Czy to wina mąki?
Małgorzata – dlaczego szare bo mąka to mąka chlebowa ;) z takiej mąki robi się chleb a nie pierogi ;) chleb jest szarawy :) Następnym razem kup mąkę 500-550 pszenną i użyj oleju a nie oliwy :D
Zrobiłam dziś pierwszy raz ciasto na pierożki z tego przepisu i jestem zachwycona! Robiłam z mięsem, smakowały bardzo! Cudnie miękkie ciasto. Robiłam z połowy porcji, na początku miałam wrażenie, że ciasto jest troszkę za twarde, ale dodałam wody, zrobiłam i po ugotowaniu były wyśmienite. :) Dziękuję za ten przepis! A to już nie pierwszy, z którego korzystam od Pani, bo robiłam pyzy z Pani przepisu, również bardzo smaczne. :)