Jak zrobić kajmak z mleka roślinnego
Tyle razy dostawałam pytania o to jak zrobić kajmak z mleka roślinnego, jak zrobić kajmak wegański, bez mleka. Zbliżają się święta, będą mazurki, więc przepis na roślinny kajmak jest jak najbardziej na czasie. Ostatnio pytania o przepisy roślinne otrzymuję nie tylko w komentarzach ale także w korespondencji mailowej. Wiem, wiem, wszyscy lubią słodkości, toffi czy krówki ale nie każdy może lub chce jeść nabiał, dlatego też wersje roślinne są mile widziane :D Oczywiście kajmak najczęściej przygotowuje się z mleka krowiego, śmietany krowiej i cukru. Podobnie rzecz się ma w przypadku kajmaku roślinnego. Do przygotowania kajmaku można użyć mleka kokosowego, mleka ryżowego lub z komosy. Jeśli zdecydujecie się na inne mleko niż kokosowe, wtedy trzeba użyć podwójnej ilości i gotować dłużej, żeby smak się zintensyfikował.
Jak zrobić kajmak z mleka roślinnego
Składniki na kajmak
• 1 szklanka mleka kokosowego (tłustego, najlepiej ponad 20% tłuszczu) lub 2 szklanki innego mleka roślinnego
• 1 szklanka cukru trzcinowego jasnego lub białego
• 2 łyżki oleju kokosowego
Przygotowanie kajmaku
Na patelnię z grubym dnem wlewam mleko kokosowe, dodaję cukier i delikatnie mieszając gotuje przez około 20 minut, do czasu aż masa zgęstnieje. Na koniec dodaję olej kokosowy. Na początku olej się rozwarstwi, gdy kajmak lekko przestygnie, łatwiej się połączy z masą.
Zobacz również przepis:
Jak zrobić kajmak
Maria napisał
Zrobiłam właśnie z erytrolem. Wyszedł taki jak wnętrze krówki, która się nie ciągnie. I w smaku śmieszny, bo wydaje się zimny. Dałam jeszcze wiórki kokosowe do środka. Więc da się, ale to nie kajmak… :) zastanawiam się nad gorzką czekoladą na wierzch.
Maria napisał
Spieszę donieść o efektach, bo mazurek z erytrolowo- kokosowym kajmakiem został dziś zjedzony.
Dałam proporcje z przepisu, mleko kokosowe ok 18% i erytrol, gotowała godzinę (bo na patelni cały czas był rzadki), na koniec dałam ok 2 łyżki wiórków kokosowych.
Tak jak pisałam wczoraj, masa się nie ciągnie, scukrzyła się i jest mniej krucha niż kruchy spod od mazurka :) ale to jest całkiem ciekawe. Może za długo gotowałam. No i ten „zimny” smak :)
Ogólnie całość bardzo słodka, jak dla mnie za słodka, następnym razem dam mniej erytrolu. Za to wiórków do środka zdecydowanie więcej!
Eksperyment uważam za udany :)
Aga napisał
Robiłam już kajmak wg Twojego przepisu do krychych babeczek i był super. Teraz chciałabym spróbować z syropem z agawy. Uwielbiam eksperymentować, ale mam tylko jedną puszkę kokosowe śmietanki. W użyciu cukru chyba chodzi o 'scukszanie’ więc chyba z agawą nie wyjdzie. Będę wdzięczna za sugestie ?
Pozdrawiam.
Olga Smile napisał
Aga – dziękuję :) Oj nie mam pojęcia, agawa mi smakuje „dentystą” więc ostrożnie używam hahaha
Zuza napisał
Nie radzę korzystać z tego przepisu. To coś w niczym nie przypomina kajmak. Masa od razu po odstawieniu z ognia zastyga/”zcukrza się” i przykleja do patelni. Szkoda tylko produktów.
Olga Smile napisał
Zuza – po prostu źle wykonałaś kajmak. Nie obwiniaj przepisu, jeśli przylepia się do patelni i zcukrza to znak, że za mocno przegrzałaś masę i za bardzo odparowała. Nie wiem jakie mleko użyłaś musi mieć co najmniej 19% tłuszczu. Tu uniwersalny przepis używany przeze mnie od lat do mazurków i ciast, wychodzi za każdym razem.
Cesli napisał
Dam znać jaki efekt, ale na razie jestem wydygana, że to nie wyjdzie, ze wzgledu na przyzwyczajenie do 3-5 godz gotowania puszki ze słodkim mlekiem krowim. Ale poszłam w to – ryzykuje te 20+ minut ;) Spód się piecze.
Proszę – potwierdź, że te 20 min to nie jest błąd :D
Będzie, co będzie!
Olga Smile napisał
Cesli – tak ma być :D
Magda napisał
Zrobiłam iii chyba coś poszło nie tak…kolor super ale kiedy masa wystygła to zamieniła się w kamień. Czy użyłam niewłaściwego mleka kokosowego? A może za długo gotowałam? No i smak raczej jak cukierki z odpustu niż masa kajmkaowa :D
Olga Smile napisał
Magda = za długo gotowana, dodaj teraz trochę mleka i zagotuj razem ponownie :D