Jak zrobić naleśniki
Pytanie o to jak zrobić naleśniki i jak zrobić najlepsze ciasto naleśnikowe pojawia się często w mojej korespondencji z czytelnikami. Przepisów na naleśniki jest dużo, ja dzisiaj pokażę, jak zrobić naleśniki w domu, szybko, prosto i łatwo. Ponadto zapraszam do odwiedzenia moich innych przepisów na naleśniki. Dla każdego coś dobrego! Ciasto naleśnikowe można przygotować z mleka, wody lub mieszanki mleka z wodą. Do tego używając wody mineralnej gazowanej lub nawet piwa. Ponieważ część dzieci z założenia wybiera słodkie smaki do ciasta można pokusić się o dodanie porcji soku zamiast mleka. Jak zrobić naleśniki? Odpowiedź jest właściwie banalna. Kilka najprostszych składników, trochę cierpliwości, dobra patelnia i wprawa zdobywana w miarę smażenia. Wiele osób lubi naleśniki z serem, naleśniki ze szpinakiem, naleśniki zapiekane, naleśniki czekoladowe, pozostaje powiedzieć smacznego! Więc jeśli zastanawiasz się jak zrobić naleśniki, wybierz koniecznie któryś z moich przepisów!
JAK ZROBIĆ NALEŚNIKI
JAK ZROBIĆ NALEŚNIKI – składniki:
- 2 szklanki wody
- 2 szklanki mleka krowiego lub sojowego
- 2,5 – 3,5 szklanki mąki (pszennej lub mieszanki bezglutenowej) – ilość mąki zależy od tego, jaka jest to maka. Im wyższy symbol, tym bardziej wchłania wodę. Konsystencję ciasta poznacie dopiero po 15 minutach od jego przygotowania. Wtedy można dosypać maki lub dolać trochę wody.
- 1 lub 2 jajka (opcjonalnie)
- duża szczypta soli
- około 50 ml oleju
JAK ZROBIĆ NALEŚNIKI – przepis:
- W misce mieszam dokładnie wodę, mleko, jajka i mąkę ze szczyptą soli. Ciasto musi być lejące i gładkie. Odstawiam je na 15-30 minut, aby ulotniły się bąbelki powietrza i gluten związał.
2. Po odpoczynku ciasto lekko zgęstnieje. Do ciasta naleśnikowego dodaję olej i mieszam ponownie bardzo dokładnie do czasu, aż połączy się z ciastem. W razie potrzeby dolewam wodę.
3. Mocno rozgrzewam patelnię. Pierwszego naleśnika smażę na odrobinie oleju tak, aby łatwo odszedł od patelni. Naleśniki przewracam drewnianą szpatułką. Wykładam na talerz i podaję jeszcze ciepłe!
NALEŚNIKI przepisy:
Jak zrobić naleśniki i jak przygotować idealne ciasto naleśnikowe, to częste pytania, które pojawiają się w mojej korespondencji z czytelnikami.
Naleśniki bezglutenowe to moje ulubione naleśniki, które często przygotowuję dla swojej rodziny. Ciasto naleśnikowe powstaje z mieszanki mąk własnych a nie gotowego miksu.
Naleśniki czekoladowe uwielbiane przez dzieci i dorosłych. Smakują wyśmienicie na słodko i z wytrawną czekoladą!
Naleśniki to klasyczny przepis na domowe naleśniki takie, jakie przygotowywała moja babcia i mama.
Naleśniki z serem na słodko, to klasyczne danie kuchni polskiej. Często pojawia się na stołach i cieszy swoim smakiem dorosłych i dzieci.
Naleśniki gryczane to moje ulubione naleśniki bezglutenowe, które przygotowuję bez jajek, mleka krowiego, skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej. Są elastyczne, miękkie, lekko orzechowe w smaku. Pyszne!
Naleśniki ze szpinakiem. To ciekawe, smaczne i zdrowe naleśniki. Dzieci mówią na nie zielone naleśniki, co w pełni odpowiada ich oszałamianej barwie. Jak każde naleśniki, te również można podawać na słodko i słono.
Naleśniki z ciecierzycy bezglutenowe, bez jajek, bez białek mleka. Do tego fantastycznie elastyczne, nadają się świetnie do krokietów, zapiekania i faszerowania! Na słodko i wytrawnie!
Zdrowe naleśniki bezglutenowe przygotowałam dla wszystkich! Moje zdrowe naleśniki są ekologiczne, bezglutenowe, nie zawierają skrobi, kazeiny i jajek. Co ważne, są elastyczne, delikatnie orzechowe i pyszne.
Zapraszam dzisiaj na naleśniki ruskie. No tak, z wielką przyjemnością muszę przyznać, że naleśniki ruskie, czyli naleśniki z nadzieniem z ziemniaków, sera lub tofu, więc takim jak do pierogów ruskich, zrobiły furorę wśród moich domowników.
Każdy ma swój ulubiony przepis na ciasto na naleśniki. Lekkie, delikatne i aksamitne. Z jajkiem lub bez jajka, z mlekiem zwierzęcym, roślinnym, sokiem lub wodą. Pszenne, gryczane lub bezglutenowe. Możliwości jest wiele!
Zapraszam również na naleśniki bez jajek, to dobry i sprawdzony przepis na ciasto naleśnikowe, takie, jakie pokochają wasze dzieci, mężowie, żony i przyjaciele. lekkie, delikatne i pyszne!
Zapraszam na naleśniki bez mleka, które są wspaniałą alternatywa dla wszytskich osób, które jeść nabiału nie mogą lub zwyczajnie nie chcą. Można śmiało przygotować je na soku, wodzie, wodzie gazowanej i dowolnym mleku roślinnym!
Naleśniki wegańskie to naleśniki bez mleka i jajek, dodatkowo można przygotować je w wersji bezglutenowej. Pyszne są delikatne i z dziurkami, jak koronka :)
Naleśniki z warzywami, ciepłe, delikatnie chrupiące z wypływającym wspaniałym farszem. Muszę przyznać, że jest to jedno ze smaczniejszych nadzień jakie miała okazję jeść.
Naleśniki ze szpinakiem i serem białym, twarogiem, fetą lub tofu są dla mnie wspaniałym daniem na śniadanie, obiad i kolacje. Dzieciaki zawsze zjadają co najmniej po 5 takich naleśników. Ja tam się wcale nie dziwię. Pyszne są i już!
Naleśniki z ryżu są odpowiedzią na prośby moich czytelników, którzy nie mogą jeśc glutenu, jajek, skrobi ziemniaczanej i mleka. To najprostszy z możliwych przepis na domowe naleśniki!
Naleśniki z czekolada można przygotować w wersji bezglutenowej, bez jajek, bez mleka lub zupełnej klasycznej, kiedy ciasto na naleśniki powstaje z maki pszennej, jajek i pełnotłustego mleka czyli tak jak robiły to nasze mamy i babcie. W tym przepisie najważniejszy jest krem czkoladowy przygotowany dosłownie w kilka chwil z powideł śliwkowych, gorzkiego kakao i syropu klonowego! A zdrowy naleśniki z czekoladą to nie codzienność!
Zapraszam na pyszne naleśniki z jabłkami prażonymi lub gotowanymi, mogą być też duszone Ja przygotowuję je bez tłuszczu ot tak, zwyczajnie jak w przepisie. Polecam takie naleśniki są pyszne!
Zapraszam na przepis na naleśniki jaglane przygotowane z kaszy jaglanej, ponieważ są znacznie smaczniejsze niż te, przygotowane z mąki. No taka prawda, nie ma co czarować naleśniki jaglane tylko z kaszy jaglanej!
Naleśniki z bananami świeżymi oraz tymi smażonymi zrobiłam dzisiaj dla dzieci. W porywach szaleństwa możecie podać je z bita śmietaną, miodem, czekoladą, jabłkami, serem lub zapiekane. Chociaż ja lubię najprostsze naleśniki z bananami byle byłyby ciepłe i miały cieniutką warstwę czekolady.
Dzisiaj na obiad przygotowałam naleśniki z jakiem, ziemniakami, suszonymi pomidorami. Podawane na ciepło, zapieczone lub odsmażane są świetnym daniem obiadowym. Prostym, postnym, jarskim i wegetariańskim. Polecam, naleśniki z jajkiem mają swój urok i niepowtarzalny smak!
Kacpero koziarz napisał
nie napisała pani że trzeba w lodówce
Kacpero koziarz napisał
Ale i tak wspomniałem sobie że trzeba wsadzić do lodówki i zeszły jak świeże bułeczki myślę że będzie pani nowe przepisy stawiać na tą stronę
Olga Smile napisał
Kacpero koziarz – ale co w lodówce?
Bijin napisał
Pierwszego naleśnika smażymy na odrobinie oleju, a pozostałe? Nie dolewamy już oleju? I cały czas duży ogień? Czy mogłaby Pani udzielić kilku wskazówek odnośnie samego smażenia? Robiłam już jedne naleśniki wg Pani przepisu i wyszły pyszne, ale niestety miałam ogromny problem ze smażeniem, a bardzo chciałabym jeszcze kiedyś je zrobić. Z resztą niezależnie czy są to naleśniki, racuchy czy pancakes, smażenie nigdy mi się nie udaje. Ciasto od razu przykleja się do patelni albo się rwie. Będę bardzo wdzięczna za jakieś porady.
Olga Smile napisał
Bijin – tak, pierwszego na oleju, olej wchłonie z patelni też drugi naleśnik. Od 3 naleśniki smaży się na suchej patelni (jeśli jest powleczona nieprzywieranym teflonem lub ceramiką) ponieważ olej masz w masie ciasta. U mnie ogień przez cały czas jest duży. Trzeba metoda prób i błędów z tym smażeniem sobie poradzić. W każdym razie u mnie duży ogień przez cały czas. Zdarza się, że jak rozprowadzisz naleśnika na patelni to przylepi się samymi krawędziami, wtedy trzeba oderwać go delikatnie drewnianym nożykiem.
Monika napisał
Pani Olgo, ile nalesnikow wychodzi z tego przepisu?
Olga Smile napisał
Monika – około 30 :D
Beata napisał
Ja do naleśników dodaję roztopione masło. Smażę pierwszego naleśnika na odrobinie oleju kokosowego.
rolka napisał
dziekuję, pierwszy raz mi wyszyły!
Genituram napisał
Dzięki za podpowiedź. Nigdy dotąd nie odstawiałem ciasta na 15-30 minut. Zawsze od razu robiłem naleśniki. Tym razem spróbowałem według twojego przepisu i naleśniki wydają się lepiej smakować. Jestem wdzięczny. Tak samo jak mój żołądek ;)