Jak zrobić pierogi ruskie
Jak zrobić pierogi ruskie? To proste! Pierogi ruskie są w ścisłej czołówce moich ulubionych domowych pierogów. Kiedyś robiła je moja mama, potem gdy pytałam ją jak zrobić pierogi ruskie, to dostałam od niej przepis do skopiowania z zeszytu. Pamiętam jak siedziałam przy stole i przepisywałam. Potem lekko modyfikując przepis zaczęłam robić swoje. Ponieważ pierogi ruskie są bardzo pracochłonne do zrobienia, dlatego raz na jakiś czas robię ich więcej i mrożę. Mój przepis na pierogi ruskie powstał metodą prób i błędów. Można przygotować je z ciasta klasycznego lub bezglutenowego, zależnie od możliwości i preferencji. Do tego farsz może być mleczny z serem białym i ziemniakami, lub serem tofu lub innym bezmlecznym serem fermentowanym. Do tego ugotowane, gniecione ziemniaki, smażona na złoto cebulka i już można zajadać aż się uczy trzęsą. A ty, jakie pierogi najbardziej lubisz?
Jak zrobić pierogi ruskie
Farsz do pierogów ruskich – składniki:
• 300 g ugotowanych ziemniaków
• 300 g sera białego lub serka tofu ewentualnie innego fermentowanego sera roślinnego
• 4 cebule
• kilka łyżek oleju
• sól i czarny pieprz
Jak zrobić pierogi ruskie – przygotowanie:
- Przygotowuję ciasto na pierogi.
- Ziemniaki obieram, gotuję i przeciskam przez prasę.
- Cebule obieram, kroję w kostkę i podsmażam na złoto na oliwie.
- W misce łączę rozdrobnione ziemniaki z cebulą, serem białym, solą oraz pieprzem i wrabiam farsz tak, aby był zwięzły.
- Stolnicę posypuję mąką i wałkuję na niej cienkie ciasto. Wycinam kółka wycinarkami lub szklanką. Na środek każdego kółka układam czubatą łyżeczkę farszu. Rogi ciasta smaruję wodą i zlepiam robiąc falbankę lub dociskając widelcem, co jest łatwiejsze ale mniej atrakcyjne wizualnie.
- Pierogi układam na ściereczce wysypanej mąką i przykrywam, aby nie wysychały. Gotuję partiami kilka minut aż wypłyną i zrobią się miękkie.
- Pierogi podaję z wody lub po wystudzeniu odsmażam na patelni i polewam roztopionymi skwarkami lub podsmażoną na złoto cebulką.
Ciasto na pierogi przygotowuję według przepisu:
- Jak zrobić ciasto na pierogi – tradycyjne pszenne
- Ciasto na pierogi bezglutenowe zaparzane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe gryczane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe mieszane
PIEROGI BEZGLUTENOWE:
Ciasto na pierogi bezglutenoweCiasto na pierogi bezglutenowe Do przygotowania tego ciasta na pierogi bezglutenowe użyłam mąki z tapioki, czyli z korzenia manioku, skrobi kukurydzianej, skrobi ziemniaczanej i białej mąki ryżowej. Wszystkie te składniki kupuję w sklepach internetowych lub portalach aukcyjnych, bo nie sposób ich dostać w mniejszych miastach a nawet w całkiem dużych. Ciasto jest białe i przyjemne w dotyku.
Pierogi wigilijne bezglutenowePierogi wigilijne bezglutenowe z kapustą i grzybami, przygotowane na bazie ciasta bezglutenowego z tapioki bardzo lubi cała nasza rodzina. Są delikatne, chrupkie i pyszne
Pierogi ruskie bezglutenowePierogi ruskie bezglutenowe nadziane farszem z ziemniaków, sera białego lub tofu i podsmażonej cebulki zawsze są smaczne. Najlepiej smakują zaraz po zrobieniu, tak prosto z wody!
Pierogi bezglutenowe gryczane
Pierogi bezglutenowe gryczane ciemne i delikatne ciasto rozpływające się dosłownie w ustach. Są jednymi z najprostszych do przygotowania pierogów bezglutenowych. Smaczne i efektowne! Wszyscy je polubicie!
Pierogi bezglutenowe z kapustą
Pierogi bezglutenowe z kapustą należą do tych pierogów, które uwielbia cała moja rodzina. W końcu nie dziwne, delikatne ciasto, aromatyczny i intensywny w smaku miąższ, wszystko sprawia, że bezglutenowe pierogi z kapustą są wręcz idealne!
Pierogi ze szpinakiem
Pierogi bezglutenowe ze szpinakiem soczyste, delikatne i pyszne. Moje dziecko uwielbia pierogi ze szpinakiem, musiałam więc stanąć na wysokości zadania.
Pierogi bezglutenowe z soczewicą
Pierogi z soczewicą pojawiają się na naszym stole zawsze, gdy zabieram się za robienie pierogów na większą skalę. Jak wiele razy już pisałam, robię wtedy za jednym zamachem 100-200 pierogów, mrożę i mam na zapas. Pierogi z soczewicą bardzo lubią dzieci, nie ma się czemu dziwić, ponieważ są pyszne!
Mam dla was dzisiaj trzecie ciasto już na pierogi bezglutenowe. Do tej pory było zaparzane białe, gryczane a teraz mieszane z różnych mąk. Pierogi bezglutenowe są pyszne i stanowią ważny element tradycyjnej kuchni polskiej w wydaniu dla alergików.
INNE PIEROGI
Jak zrobić ciasto na pierogiJak zrobić ciasto na pierogi To najlepszy przepis, aby zrobić idealne ciasto na pierogi. Tego, jak zrobić wspaniałe ciasto na pierogi nauczyła mnie moja babcia, od niej mam kilka najlepszych, sprawdzonych przepisów!
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami tradycyjne, miękkie, chrupiące. Najlepsze pierogi robiła moja babcia, miała kocią wprawę i jeden po drugim zgrabny pieróg wychodzi spod jej rąk.
Pierogi ruskie
Pierogi ruskie to jedne z moich ulubionych pierogów. Mam do nich wielki sentyment, ten smak, zapach i konsystencja przenosi mnie w świat dziecięcych wspomnień.
Pierogi z jagodami
Pierogi z jagodami to smak lata, wakacji, wolnego czasu. Muszę przyznać, że pierogi z jagodami zawsze są wyjątkowe, pełne wspomnień!
Pierogi z kaszą gryczaną
Pierogi z kaszą gryczaną i serem, to dobry farsz do miękkiego i delikatnego ciasta na pierogi. Muszę przyznać, że pierogi mogę jeść przez cały tydzień, nie ma przebacz!
Jak zrobić pierogi ruskieJak zrobić pierogi ruskie. Pierogi ruskie można zrobić co najmniej na kilka sposobów. Ich smak będzie się nieco różnił zależnie od użytego ciasta i proporcji nadzienia.
Pierogi z mięsem
Pierogi z mięsem to chyba jedne z najbardziej tradycyjnych polskich pierogów. W moim domu rodzinnym, gdy byłam dzieckiem pierogi z mięsem pojawiały się na zmianę z pierogami z kapusta i grzybami, pierogami ruskimi lub z serem.
Magda B. Furmanik napisał
Najlepsze pierogi!
Olga Pondo napisał
Pytanie raczej, czy jest ktoś, kto ich nie lubi? :P
Kinga Rumińska-Midziak napisał
Moje najulubiensze!
Olga Nieku napisał
W wersji wegańskiej warto dodać do fałszu nieco soku cytrynowego :-)
Ewa Biedroń napisał
Mnie teściowa nauczyła dodawać do farszu odrobinę suszonej mięty, są pyszne :-)
Olga Smile napisał
Ewa Biedroń – o fajnie, ja dodawałam w przypadku farszu z kasza gryczaną i serem :D
Marek Biedroń napisał
LUBIę..
Ewa napisał
Moja Mama dodaje do farszu pieprzu ziołowego. Nie wyobrażam sobie ruskich bez tego. Po prostu smak dzieciństwa :)
Slawka napisał
Ulepilam pierwszy raz i wyszły rewelacyjne, farsz na ruskie i samo ciasto trochę za mało słone. Dodałam do ciasta 0.5 łyżeczki gałki muszkatalowej. Dziękuję za sprawdzony i dopracowany przepis. Pozdrawiam.
he... napisał
Jeżeli piszemy na temat konkretnego dania, to należy się trzymać KONKRETNEGO przepisu! Jeśli ruskie – to ruskie, bez soku z cytryny, gałki muszkatołowej, mięty, czy sera tofu!
Rozumiem, że są różne smaki i wynalazki, ale na Boga nie nazywajmy ich ruskimi, to są różne wariacje nt. pierogów!
Kiedyś w restauracji zamówiłem ruskie, a dostałem „ruskie” zaprawione papryką! Może i były dobre, ale zjadłem z trudnością, bo jednak oczekiwałem czegoś innego (w karcie powinno być zaznaczone ruskie-doprawiane papryką! Zamówił bym co innego!)
Ruskie pierogi, to danie nie „ruskie”, tylko chłopskie i takimi prostymi metodami należy je wykonywać! Żadnych pras do ziemniaków, czy maszynki do mięsa – wyjdzie rozpływający się kit – nie nadzienie! Ziemniaki z serem i podsmażoną cebulką traktujemy tłuczkiem, na tyle dokładnie by dobrze się wszystko wymieszało. W farszu może pojawić się kawałeczek ziemniaczka, czy sera – to nie wada, a ich charakter! Ile cebuli? Może być tyle ile w przepisie, choć cebule bywają różnej wielkości, w każdym razie cebulę do przyprawionego farszu (lubię dużo pieprzu) dodaję stopniowo, badając go organoleptycznie. Jest taki moment, gdy cebula daje znakomity smak, ale nie jest jej za dużo, bo pierogi wówczas robią się cebulowe…
Sprawa podstawowa proporcje! Ziemniaki do sera jak 2:1 , inaczej wyjdą pierogi serowe! Niektórzy do farszu dodają skwarki nazywając taki farsz wyższą szkołą jazdy!
Próbowałem, ale mnie takie rozwiązanie nie przekonuje, jest to moim zdaniem przerost formy nad treścią…
Tyle moich uwag i życzę wszystkim
smacznego