Jesienne zapiekanki
Zapraszam dzisiaj na moje ulubione jesienne zapiekanki. Postanowiłam pokazać ryżż zapiekany z jabłkami, makaron z włoskimi warzywami i lasagne z dynią. Osobiście uwielbiam wszelkie dania warzywne takie ciepłe, aromatyczne, pikantne i pożywne. Często mieszam różne ilości przypraw dostosowując smak dla dzieci, jednak gdy tylko mogę, to sobie dodaję dodatkowo sambal albo pikantną paprykę w proszku.Czasami wspominam zapiekanki ze swojego dzieciństwa. Były one zazwyczaj na bazie makaronu, jajek i śmietany. Z czasem, gdy zaczęłam sama gotować urozmaicałam swoje dania znacznie większą ilością warzyw sezonowych i całorocznych, zieleniny i owoców. Metodą prób i błędów oraz okresowych upodobań na różne smaki powstały setki moich przepisów. Co więcej, powstają przez cały czas, ponieważ codziennie gotuję dla swojej rodziny. Dzieciaki też wiedzą dobrze co lubią, nie ma łatwo, trzeba się nagimnastykować czasami, ale o tym doskonale wiedzą wszystkie mamy :) Jeśli miałabym wymienić smaki jesieni to dla mnie jabłka, gruszki dynia i warzywa korzeniowe. Na co dzień jemy bardzo dużo warzyw, minimum 3 razy dziennie! Każde nasze danie jest pełne warzyw! Tak lubimy najbardziej!
Makaron zapiekany z warzywami
Składniki przepisu potrzebne na makaron zapiekany z warzywami:
- 500 g makaronu
- 2 cukinie
- 5 pieczonych papryk
- kilka suszonych pomidorów
- garść czarnych oliwek
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- bazylia, tymianek, rozmaryn, oregano i sól do smaku
- ser żółty zwierzęcy lub roślinny do posypania
- masło do wysmarowania formy i bułka tarta do wsypania formy
Zapiekanka z makaronem
Przygotowanie przepisu:
- Makaron gotuję w osolonej wodzie.
- Warzywa kroję w kostkę i w razie potrzeby w paski, tak jak widać na zdjęciu w przypadku papryki.
- W dużej misce mieszam wszystkie składniki.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką tartą. Makaron przekładam do formy, wyrównuję. Posypuję startym serem i zapiekam w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 25 minut.
- Podaję na ciepło.
Zapiekany ryż z jabłkiem
Składniki przepisu:
- 1,5 szklanki ryżu długoziarnistego i 4 szklanki wody
- 400 ml tłustej śmietany zwierzęcej lub roślinnej
- 6 dużych jabłek
- 2 łyżeczki cynamonu
- 2 łyżki cukru
- masło do wysmarowania formy i bułka tarta do wsypania formy
Ryż zapiekany z jabłkami
Przygotowanie przepisu:
- Ryż gotuję w osolonej wodzie.
- Jabłka obieram i wydrążam gniazdo nasienne.
- Następnie jabłka ścieram na tarce oraz mieszam z cukrem i cynamonem.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką tartą.
- Na dnie układam pół ugotowanego, gorącego ryżu, równo rozprowadzam. Rozkładam jabłka i drugą cześć ryżu. Polewam śmietaną.
- Przykrywam folią aluminiową. Zapiekam w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 25-30 minut.
- Podaję z jogurtem lub porcją śmietany.
Lasagne z dynią i serem
Składniki przepisu:
- 250 g płatów lasagne
- 1 kg dyni
- 600-700 g białego soczystego sera
- 100-120g masła
- 6 łyżek mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej
- 1 litr ciepłego mleka zwierzęcego lub roślinnego
- gałka muszkatowa do smaku
- sól i czarny pieprz do smaku
- ser żółty zwierzęcy lub roślinny do posypania
- masło do wysmarowania i bułka tarta do wsypania formy
Lasagne z dynią
Przygotowanie przepisu:
- Dynie myję, obieram i kroję w kostkę.
- Przygotowuję zasmażkę. W garnku o grubym dnie rozpuszczam masło. Kiedy się stopi, a piana opadnie, dosypuję mąkę i mieszam. Gotuję przez około 3 minuty. Zdejmuję z ognia i pozostawiam, aby zasmażka lekko przestygła przez 1 minutę! Mleko podgrzewam. Następnie wlewam równomiernie do zasmażki mleko, cienkim strumieniem ciągle ubijając. Wstawiam na gaz, ciągle mieszam bardzo dokładnie, aż do momentu gdy sos zgęstnieje. Zajmie to około 8 minut. Na koniec dodaję pokruszony ser biały. Doprawiam solą, pieprzem i startą gałką.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką. Na dno wlewam łyżkę sosu, układam warstwę makaronu, wsypuję 1/3 porcji dyni oraz wlewam 1/4 sosu. Znowu układam makaron, dynię i sos. Czynność powtarzam. Na koniec układam makaron, polewam sosem i posypuję startym serem.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę przez 55 minut.
- Lasagne podaję pokrojoną w kostkę.
*****
Zapraszam na KONKURS :)
Napisz „Jakie są Twoje smaki jesieni”
Każda osoba może udzielić kilka odpowiedzi, które należy zamieszczać w oddzielnych komentarzach (zgłoszeniach) tak, aby było widać, za którą odpowiedź dana osoba biorąca udział w zabawie, została nagrodzona.
Smaki jesieni…nieodłącznie mam w swojej głowie wspólne wyprawy rowerami nad pobliski zalew. Piękny jesienny poranek, bardzo ciepło, godzina 6 na zegarku, a my małe „szkraby” budzimy tatę aby wybrać się na jesienną wędrówkę na ryby. Pierwsze metry porannej jazdy, kolory rudości i brązu pojawiające się na drzewach, błękitne, rozgrzewające promykami słońca niebo powodowało ogromny przypływ energii w uczestnikach wyprawy. Samo miejsce, rytuał jak tylko przyjedzie się na miejsce. Ogromna cisza, słychać leciutki podmuch wiatru, gdzieniegdzie pojawiające się oka na wodzie. I my. Wtapiamy się. Stajemy jak zaczarowani i łykamy całą piersią tą chwilę. Smak jesieni, to szczęście, to radość z przebywania z osobą którą kocham, to chwile które pamiętamy na całe życie.
Moje smaki jesieni to rozgrzewający rosół, grzane wino, gorąca herbata z dodatkiem cytryny, gorąca czekolada, szarlotka oraz pomarańcze.
ja nie będę pisała bajek i esejów… mi jesień kojarzy się
– z pieczonymi jabłkami z miodem i cynamonem podawanymi zwykle wieczorkiem (cudownie smakują a cynamon dodatkowo rozgrzewa, czego w takie bure i chłodne dni nam brakuje a czego najbardziej potrzeba),
– z domowym plackiem ze śliwkami popijanym dobrą herbatką,
– kremem z dyni ..
Smaki jesieni hmm… jesienią często jest zimno, więc może jakaś zupa lub krem np. Krem z dyni na HALLOWEEN. Wieczorami można sięgnąć po kubek kawy,herbaty lub gorącej czekolady. Mniam :). Jesień po zjedzeniu zupy lub wypiciu pysznej czekolady staje się przyjemniejsza i napewno mniej ponura.
Moje smaki jesieni to wszelkie dania z grzybkami i świeżutki własnoręcznie pieczony chlebek.
Dla mnie idealnym smakiem jesieni jest szarlotka. Pyszne ciasto zrobione z jabłek zrywanych we własnym sadzie. Jako dziecko zawsze w jesienne dni piekłyśmy z mamą ten placek. To ciasto przypomina mi czasy, kiedy byłam jeszcze małą dziewczynką z wielkimi ambicjami i marzeniami. Wspominam momenty, kiedy mama była dla mnie bohaterką i kobietą, która nauczyła mnie wszystkiego. Nauczyła mnie jak kochać, wybaczać, żyć. I nauczyła mnie jak się piecze szarlotkę w jesienne i zimne dni.
Smaki jesieni hmm… Jesienią często jest zimno, więc może jakaś zupa lub krem np.krem z dyni na HALLOWEEN. A wieczorem można sięgnąć po kubek kawy, herbaty lub gorącej czekolady. Mniam :). Jesień po wypiciu zupy lub pysznej czekolady staje się przyjemniejsza i napewno mniej ponura.
Smakiem jesieni jest:
– gorąca czekolada
– zupa grzybowa
– herbata jabłkowa
– i ciasto jabłkowe /śliwkowe
Ale, także atmosfera panująca wokoło nas: kolorowe liście spadające z drzew, dzieci bawiące się w śród liści, ludzie chodzący bez celu, a w domu panują te przecudne zapachy.
Moim smakiem jesieni jest gorąca zupa, którą przygotował mi mój mężczyzna :) Jesień to czas chłodu, melancholii i szarości. Nic lepiej nie poprawia humoru i nie rozgrzewa jak wielki gar kolorowej zupy, wypełnionej warzywami i soczystym mięskiem. Mój luby gotuje swój wywar zwykle na boczku i kurczaku bądź wołowinie. Kiedy wracam pod wieczór z pracy, zła, zziębnięta i zmęczona i gdy już od progu wita mnie pyszny zapach takiej zupki, zły humor znika, tak jak mój głód. Micha gorącej zupy potrafi wyrazić więcej niż przysłowiowe tysiąc słów :)
Moje smaki jesieni:
-lupanie wieczorami orzechów laskowych…
-kompot z suszonych jabłek…
-herbatka z dodatkiem pigwy…
i oczywiście świeży rosolek z kury mniam!
Mamusia robiła i robi najlepszy:)