Jesienne zapiekanki
Zapraszam dzisiaj na moje ulubione jesienne zapiekanki. Postanowiłam pokazać ryżż zapiekany z jabłkami, makaron z włoskimi warzywami i lasagne z dynią. Osobiście uwielbiam wszelkie dania warzywne takie ciepłe, aromatyczne, pikantne i pożywne. Często mieszam różne ilości przypraw dostosowując smak dla dzieci, jednak gdy tylko mogę, to sobie dodaję dodatkowo sambal albo pikantną paprykę w proszku.Czasami wspominam zapiekanki ze swojego dzieciństwa. Były one zazwyczaj na bazie makaronu, jajek i śmietany. Z czasem, gdy zaczęłam sama gotować urozmaicałam swoje dania znacznie większą ilością warzyw sezonowych i całorocznych, zieleniny i owoców. Metodą prób i błędów oraz okresowych upodobań na różne smaki powstały setki moich przepisów. Co więcej, powstają przez cały czas, ponieważ codziennie gotuję dla swojej rodziny. Dzieciaki też wiedzą dobrze co lubią, nie ma łatwo, trzeba się nagimnastykować czasami, ale o tym doskonale wiedzą wszystkie mamy :) Jeśli miałabym wymienić smaki jesieni to dla mnie jabłka, gruszki dynia i warzywa korzeniowe. Na co dzień jemy bardzo dużo warzyw, minimum 3 razy dziennie! Każde nasze danie jest pełne warzyw! Tak lubimy najbardziej!
Makaron zapiekany z warzywami
Składniki przepisu potrzebne na makaron zapiekany z warzywami:
- 500 g makaronu
- 2 cukinie
- 5 pieczonych papryk
- kilka suszonych pomidorów
- garść czarnych oliwek
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- bazylia, tymianek, rozmaryn, oregano i sól do smaku
- ser żółty zwierzęcy lub roślinny do posypania
- masło do wysmarowania formy i bułka tarta do wsypania formy
Zapiekanka z makaronem
Przygotowanie przepisu:
- Makaron gotuję w osolonej wodzie.
- Warzywa kroję w kostkę i w razie potrzeby w paski, tak jak widać na zdjęciu w przypadku papryki.
- W dużej misce mieszam wszystkie składniki.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką tartą. Makaron przekładam do formy, wyrównuję. Posypuję startym serem i zapiekam w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 25 minut.
- Podaję na ciepło.
Zapiekany ryż z jabłkiem
Składniki przepisu:
- 1,5 szklanki ryżu długoziarnistego i 4 szklanki wody
- 400 ml tłustej śmietany zwierzęcej lub roślinnej
- 6 dużych jabłek
- 2 łyżeczki cynamonu
- 2 łyżki cukru
- masło do wysmarowania formy i bułka tarta do wsypania formy
Ryż zapiekany z jabłkami
Przygotowanie przepisu:
- Ryż gotuję w osolonej wodzie.
- Jabłka obieram i wydrążam gniazdo nasienne.
- Następnie jabłka ścieram na tarce oraz mieszam z cukrem i cynamonem.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką tartą.
- Na dnie układam pół ugotowanego, gorącego ryżu, równo rozprowadzam. Rozkładam jabłka i drugą cześć ryżu. Polewam śmietaną.
- Przykrywam folią aluminiową. Zapiekam w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 25-30 minut.
- Podaję z jogurtem lub porcją śmietany.
Lasagne z dynią i serem
Składniki przepisu:
- 250 g płatów lasagne
- 1 kg dyni
- 600-700 g białego soczystego sera
- 100-120g masła
- 6 łyżek mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej
- 1 litr ciepłego mleka zwierzęcego lub roślinnego
- gałka muszkatowa do smaku
- sól i czarny pieprz do smaku
- ser żółty zwierzęcy lub roślinny do posypania
- masło do wysmarowania i bułka tarta do wsypania formy
Lasagne z dynią
Przygotowanie przepisu:
- Dynie myję, obieram i kroję w kostkę.
- Przygotowuję zasmażkę. W garnku o grubym dnie rozpuszczam masło. Kiedy się stopi, a piana opadnie, dosypuję mąkę i mieszam. Gotuję przez około 3 minuty. Zdejmuję z ognia i pozostawiam, aby zasmażka lekko przestygła przez 1 minutę! Mleko podgrzewam. Następnie wlewam równomiernie do zasmażki mleko, cienkim strumieniem ciągle ubijając. Wstawiam na gaz, ciągle mieszam bardzo dokładnie, aż do momentu gdy sos zgęstnieje. Zajmie to około 8 minut. Na koniec dodaję pokruszony ser biały. Doprawiam solą, pieprzem i startą gałką.
- Formę wysmarowuję masłem i wysypuję bułką. Na dno wlewam łyżkę sosu, układam warstwę makaronu, wsypuję 1/3 porcji dyni oraz wlewam 1/4 sosu. Znowu układam makaron, dynię i sos. Czynność powtarzam. Na koniec układam makaron, polewam sosem i posypuję startym serem.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę przez 55 minut.
- Lasagne podaję pokrojoną w kostkę.
*****
Zapraszam na KONKURS :)
Napisz „Jakie są Twoje smaki jesieni”
Każda osoba może udzielić kilka odpowiedzi, które należy zamieszczać w oddzielnych komentarzach (zgłoszeniach) tak, aby było widać, za którą odpowiedź dana osoba biorąca udział w zabawie, została nagrodzona.
Jesień to juz ten czas, że brzuszek rośnie nam nie ubłagalnie. To moment przed zimowym pasibrzustwem :) więc aż trudno wybrać jakieś jedno małe jesienne danie. Ja uwielbiam gotować! Tą pasję odziedziczyłam po mamie i babci. Jesień u babci wspominam pyszną dyniową zupą krem, o boskim aromacie imbiru i chrupkimi grzankami. Jej zapach roznosił sie po całym domu. Nawet zapracowany dziadek biegł na obiad. Mama zawsze urzeka mnie przepyszną łopatką w sosie myśliwskim z suszonymi grzybami, które każdej jesieni same zbieramy. A mojej jesiennej kuchni faworytem jest deser. Taki łasuch ze mnie. Tarta z orzechami włoskimi z własnego sadu i żurawiną w karmelu własnej roboty. Mniami!
Jesień ma specjalny smak.
A właściwie kilka smaków, które sprawiają, że lubię jesień jeszcze bardziej. Smak numer jeden to absolutnie grzyby! Uwielbiam grzyby i lubię je zbierać.Czyszczę te prawdziwki, smażę i duszę w cebuli, i tylko prawdziwki jesienią mogłabym jeść.
Innym smakiem, który kojarzy mi się z jesienią to smak dyni. Gorąca zupa krem z odrobiną ostrej i rozgrzewającej chilli w chłodne jesienne dni jest wyśmienita.
No i oczywiście – smak numer trzy – jabłka!
Zjadam cały rok, ale jesienią chce mi się je przerabiać na różne sposoby – piec, smażyć, suszyć i słodzić, i tym samym osładzać jesień. Robię z nich różne rzeczy szarlotkę, jabłecznik albo zapiekam z ryżem i cynamonem w piekarniku.
Smak jesieni to smak herbaty, od której nogi są miękkie jak z waty.
Bo jest ona nie dość że cudowna to i efektowna.
Herbata jesienna się nazywa i moje serce co dzień zdobywa.
Do szklanki trochę owoców jałowca trzeba wrzucić i do nich niewiele goździków dorzucić.
No i ciut żurawiny dodać,żeby z charakterystycznym smakiem ją podać.
A do tego ćwiartkę pomarańczy wrzucić i plasterek cytryny dorzucić.
Następnie trochę miodu wlać i czarną zaparzoną herbatą zalać.
Tak herbata sporządzona, jest przeze mnie w jesienne wieczory wymarzona.
Bo swym wyglądem mnie zachwyca, aż za serce mnie chwyta.
A do tego szybko rozgrzewa i falą radości oblewa.
Według mnie smakami jesieni są przedewszystkim ciepłe i pyszne ciastka domowej roboty. Ulubionym ciastem jest ciepła szarlotka. Jest to także gorąca herbata oraz kakao. Z jesienią kojaży mi sie także zabawa w liściach, robienie bukietów i obdarowywanie nimi bliskich osób. Jesień ma w sobie ten czar, który pozwala ją pokochać. ?
Mój smak jesieni to zapiekanka makaronowo-pieczarkowa.
1. Pieczarki kroimy w paseczki (ok.1,5kg) i podduszamy na cebulce z masełkiem (do smaku pieprz/sól/wegeta).
2. Gotujemy makaron, najlepiej świderki (całe opakowanie).
3. Ser żółty (0,5kg) trzemy na tarce na dużych oczkach.
4. Śmietanę 18% mieszamy ze szczyptą gałki muszkatołowej.
5. W żaroodpornym głębszym naczyniu warstwowo układamy na przemian makaron,pieczarki,ser żółty. Na końcu przykrywamy pierzynką ze śmietany.
6. Takie oto danie pieczemy w piekarniku przez 45min w 180st.
7. Smacznego!
Bez tego dania nie wyobrażam sobie jesieni, pieczarki wprost uwielbiam a ser i makaron to jak dla mnie doskonałe połączenie całości. Pozdrawiam ;)
Łosoś na czarnym tagliatelle ze szpinakiem Składniki na 4 porcje: 4 kawałki łososia po 150 g każdy, 4-5 ząbków czosnku, przyprawa do ryb, 400 g czarnego makaronu tagliatelle, kilka łyżek pesto bazyliowego, 20 g świeżego szpinaku, 20 g pomidorków cherry, sól, pieprz. Sposób przygotowania: Łososia doprawiamy przyprawą do ryb i grillujemy na patelni z roztartymi 2-3 ząbkami czosnku. Makaron gotujemy al dente w osolonej wodzie według instrukcji na opakowaniu, odcedzamy i mieszamy z bazyliowym pesto, resztą przeciśniętych przez praskę ząbków czosnku. Chwilę podgrzewamy na patelni, dodając liście szpinaku i pokrojone drobniej pomidorki cherry. Podajemy z paluszkami grissini.
Czytaj więcej: https://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/jedzenie-i-zabawa/kielce/art/8963103,wyjatkowe-smaki-jesieni-trzy-dania-poleca-lamore-ristorante-w-kielcach-przepisy,id,t.html
Moje smaki jesieni to smaczny jabłecznik, przepyszne gruszki oraz herbata z miodem i cytryną. Największym smakiem jesieni jest Coca-Cola w chłodne, jesienne wieczory.
Herbatka z miodem, cytryną i imbirem, gorąca mleczna czekolada, kocyk i mężuś obok mnie ;)
Smak jesieni to dla mnie szarlotka z cynamonem. Jabłka muszą być przykryte warstwą ciasta kruchego i posypane cukrem pudrem i cynamonem… pyszka:)
Jesień niby ponura, a jednak… Coś jest w niej takiego ze mamy tyle energii i ochoty na różne pyszne przysmaki, może to z powodu tych pięknych kolorowych liści i kasztanów za oknem?
Moimi smakami jesieni są oczywiście wszystkie kompoty, przede wszystkim śliwkowe. Uwielbiam także smak gorącej szarlotki z bitą śmietaną i lodami… Mmm… Juz sobie to wyobrażam… Na zimne wieczory bardzo rozgrzewająca jest herbatka z miodem i cytryną, a także moje ulubione kakałko. Lubie przy tym się zawinąć w koc z książką w ręku. Moim nałogiem są także przyprawy korzenne! Zwłaszcza cynamon… Ostatnio wraz z koleżanką robiłyśmy cynamonowe babeczki na szczytny cel, strasznie ładnie pachniało i wyglądało zwłaszcza ze były udekorowane posypką Tutti Frutti i z racji tego że miała ona kolor listków spadających z drzew, także kojarzy mi się z jesienią! Wszystkie te rzeczy są takie smaczne, i trudno by mi było się bez nich obejść zwłaszcza w tej pięknej porze roku!!! Bardzo lubię jesień i pluszaki również uwielbiam ❤
Dobranoc…