Kiszone cytryny
Są smaki niecodzienne. Kiszone cytryny zadziwiają, smakiem, aromatem i intensywnością. O proszę, tak wyglądają moje kiszone cytryny o których wczoraj rozmailiśmy na facebooku. Apetyczne, prawda? To świetny dodatek do gulaszu, pieczeni, sosów. Są oszałamiająco mocno cytrynowe, jakby perfumowane. Zmysły szaleją normalnie, ślinianki pracują pełna parą. W kuchni marokańskiej takie kiszone cytryny używane są jako składnik tagine z kurczakiem lub jagnięciną. Ja duszę z nimi warzywa, są wtedy świeże, aromatyczne i wspaniałe. Albo ryż lub kaszę, z kuskusem świetnie się dogaduje, z sałatkami, sosami, owocami. Do cytryn pasuje chili, cynamon, pieprz, można swobodnie łączyć smaki. Kiszone cytryny robię w styczniu, bo wtedy są najlepsze, zresztą tak się u mnie utarło. Nie oznacza to, ze teraz nie można, bo można, ponieważ ekologiczne cytryny niewoskowane dostępne są przez cały rok. Mam ich jeszcze wielki słoik. Już odpowiadam na pytanie: do czego dodaje cytryny? Do sosów głownie, długie pieczenie lub duszenie im służy dodają intensywnego cytrynowego smaku potrawie. Są słone ale nie na tyle aby nie dało się jeść ćwiartki lub połowy cytryny na kanapce z masłem. Ups, wydałam się, jak ja lubię je jadać :D Kiszone cytryny pasują idealnie do mięsnych i wage gulaszy, zwłaszcza tych tłuściejszych a jak podkręcają bakłażana mniam! Jedliście kiedyś kiszone cytryny? Tak teraz się zastanawiam, czy jestem reliktem przeszłości bo kiszę w domu warzywa i owoce, na przykład: kapustę białą i fioletową, ogórki, buraki, czosnek, cytryny, fasolkę i pomidory. Może wy też coś kisicie?
Kiszone cytryny
Kiszone cytryny – składniki:
Proporcje na słoik 4250 ml
• 16 cytryn niewoskowanych do zakiszenia
• 8 cytryn do wyciśnięcia soku
• 300 g grubej soli najlepiej morskiej (około ale o tym dalej)
• 1-2 ostre papryki opcjonalnie
• garstka kolorowego pieprzu ja najbardziej lubię dodać tylko czerwony
• 1 laska cynamonu
• kilka listków laurowych
• woda mineralna lub przegotowana
Kiszone cytryny – przygotowanie:
1. Cytryny myję, wszystkie bez wyjątku. Najładniejsze wybieram do kiszenia. Przekrawam na krzyż ale nie do końca, tak żeby się jeszcze trzymały. Można powiedzieć, że kroję do 2/3 wysokości. Do każdej cytryny wkładam do środka łyżkę soli i zamykam cytrynę. Wkładam do słoika i układam ciasno. W słoiku 4 litrowym wchodzą 4 rzędy po 4 cytryny.
2. Z 8 pozostałych cytryn wyciskam sok.
3. Pieprz, cynamon, chili i listki laurowe dodaję do słoja. Dolewam sok wyciśnięty z cytryn. Jeśli została mi jeszcze sól, dosypuję ją do słoika.
4. Dolewam taka ilość wody aby cytryny były przykryte. Zakręcam słoik, ustawiam na talerzu w zacienionym miejscu. Co kilka dni potrząsam, tak aby sól rozchodziła się równomiernie. Cytryny kiszę minimum 4 tygodnie. Potem wstawiam do lodówki lub przekładam do mniejszych słoików. Żeby nie było, co jakiś czas odkręcałam słoik i wąchałam cudowny zapach, czasami próbowałam zalewę łyżeczką. Zaskakujący smak!
KISZONE WARZYWA:
Kapusta kiszonaKapusta kiszona jest u mnie na szczycie domowych przetworów. Przygotowuję ja raz w roku w całkiem dużych ilościach. Czasami nie mogę wyjść z podziwu, że potrafimy jej aż tyle zjeść!
Kiszona kapusta czerwonaKiszona kapusta czerwona jest dla mnie wspomnieniem dzieciństwa, zakupów gdy miałam 6-7 lat w osiedlowej drewnianej budce. Wróciłam do tego przepisu kilka lat temu i kiszę czerwoną kapustę co roku. Jest pyszna!
Kiszone ogórkiKiszone ogórki są nieodzowną, coroczną częścią moich przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku z takich ogórków wykorzystuje do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Kiszone ogórki małosolneKiszone ogórki małosolne muszą być i już. Przez cały sezon ogórkowy mam na blacie w kuchni słoik małosolnych a drugi w lodówce. Aż czasami nie wiem jak to się dzieje, że taką ilość ogórków małosolnych potrafimy zjeść w ciągu kilku dni!
Kiszone ogórki małosolneJak zrobić ogórki małosolne to prosty przepis na domowe, smaczne i twarde ogórki małosolne
Kiszone cytryny
Cytryny kiszone aromatyczne, smaczne, dają gulaszom i daniom duszonym pięknego, cytrusowego aromatu. Warto mieć w domu kilka cytryn kiszonych, bo zmienią one zwykłe danie w mistrzostwo świata :)
Kiszone kimchiKimchi to kiszona kapusta azjatycka. Przygotowuje się ją w procesie kiszenia kapusty pekińskiej, cebuli, czosnki z bardzo pikantną papryką.
To zdecydowanie mój ulubiony przepis na ogórki kiszone. Wspaniałe, domowe, pełne smaku, zdrowia i probiotyków. Dokładnie takie, jak powinny być.
Kiszona papryka latem stoi u mnie w dużym słoiku na środku kuchni. Jest pyszna. W zeszłym sezonie ukisiłam kilkadziesiąt kilogramów papryki. Musze przyznać jest wyjątkowo pyszna!
Staram się aby kiszone buraki były na stałe obecne w naszym menu. Zarówno sok z buraków jak i same buraczki, które rewelacyjnie sprawdzają się do sałatek, surówek, do bigosów i innych wspaniałych, pożywnych i zdrowych dań!
Kiszony sok z buraków – Zakwas z buraków
Kiszony sok z buraków, czyli powszechnie znany zakwas z buraków do picia, taki robiła moja babcia, nadaje smak barszczowi czerwonemu i stanowi skarbnicę witamin wprost do picia.
Kiszona marchew należy do istnej czołówki kiszonych warzyw przygotowywanych u mnie w domu! Nie ma się co dziwić, dzieciaki za nią przepadają i często pół słoika znika ot tak, na śniadanie. Z dodatkiem imbiru, kopru i chrzanu smakuje obłędnie!
Ha, dzisiaj coś innego ale bardzo smacznego. Kiszony kalafior może nie jest jakoś szczególnie znany i lubiany a szkoda, wielka szkoda, jest bowiem pyszny, zdrowy i można go podjadać zupełnie bez żadnych wyrzutów sumienia :)
Kiszone warzywa uwielbiam w najróżniejszej postaci. Robię je dosłownie na dziesiątki sposobów w wielu kombinacjach, smakach, połączeniach. Są one dla nas cennym źródłem probiotyków, kwasu mlekowego i smaku. Polecam, kiszone warzywa są tanie i bardzo ale to bardzo zdrowe!
Olga Smile napisał
Agata – u mnie stoją po 6-10 miesięcy.
Migelon napisał
Do każdej cytryny wkładam do środka łyżkę woli ?
Migelon napisał
Łyżkę woli ?
Olga Smile napisał
Migelon – soli :D
Maria M. napisał
Ja kiszę marchewke, kalafior, topinambór, rzodkiewki (duże). Wszystko pysznie smakuje no i ma dobre bakterie. Polecam.
Badia napisał
Pani Olgo. Czy można kisić paprykę na zimę, do słoików 1 litrowych na tym samym przepisie?
Pozdrawiam
Basia
Olga Smile napisał
Badia – chyba tak, ja kiszę w dużych.
Nat napisał
Pierwszy tydzień cytryny przetrwały bez problemu (kiszone bez płynu najpierw), w poniedziałek dodałam sok z cytryny z wodą + przyprawy, I dziś na górze jest pleśń :( czy fakt, że zakretka nie jest bardzo szczelna mógł mieć wpływ?
Olga Smile napisał
Nat – nie mam pojęcia – wystają nad powierzchnię? U mnie dwa lata już stoją :D
Jacinto napisał
Nie powinno być pleśni. Niestety nadają się tylko do kosza.
Może za mało soli?
Ja robię z nieco innego przepisu (z Maroka) – dodaję jeszcze cukier i odrobine serwatki. I podobnie jak u Pani Olgi Nigdy się nie popsuły. Spokojnie wytrzymują kilka mcy. Więcej nie bo znikają w tym czasie. Pozdrawiam