Kotlety z indyka
Czasami pytam was, czy wolicie mielone kotlety z indyka, czy kotlety z kurczaka. Ile osób tyle opinii. Kotlety z indyka, przygotowane z mięsa mielonego, zwłaszcza zmielonego z udźca są świetne w smaku i konsystencji. Generalnie przyjmuje się, że mięso z indyka jest zdrowsze niż z kurczaka, chociażby ze względu a długość wzrostu i ilość podawanych antybiotyków. Ja sama zawsze wolałam indyka niż kurczaka. Przez lata bardzo często piekłam udźce z indyka, piersi, golonki, gotowałam zupy na skrzydłach i sama mieliłam mięso w domu. Kiedyś na bazarku, gdzie zawsze kupowałam mięso, pani za ladą mieliła od razu wybrany kawałek i to było świetne rozwiązanie. Kotlety z indyka można przygotować na wiele sposobów, właściwie jak wszystkie inne kotlety mielone. Osobiście uważam, że do indyka świetnie pasuje smażona cebula, ugotowane jajka na twardo, czasami dodatek gęstej śmietany lub kilku łyżek majonezu. Kotlety z indyka zazwyczaj są soczyste, znacznie bardziej, niż te typowe z kurczaka. To kwestia ilości kolagenu w mięsie, jego struktury no i samej zawartości tłuszczu rzecz jasna. A ty wolisz kotlety z indyka czy kotlety z kurczaka?
Kotlety z indyka
Kotlety z indyka – składniki:
- 1 kg mielonego mięsa z indyka
- 3 jajka (ostatecznie można pominąć)
- 4 cebule
- 1/2 – 1 szklanki bułki tartej tradycyjnej pszennej lub bezglutenowej (moja mama zawsze moczyła 2 kajzerki w mleku, odciskała i mieliła z mięsem)
- 1 łyżka słodkiej papryki
- 4 łyżki majonezu lub tłustej śmietany (opcja ale bardzo udana)
- sól oraz pieprz do smaku (średnio wychodzi 1 łyżka soli i 1,5 łyżeczki pieprzu)
- olej do smażenia
- bułka tarta do obtaczania
- wersja dla tych co uwielbiają ser -> 250-300 g startego na tarce żółtego sera
Kotlety z indyka – przepis:
- Cebulę obieram, szatkuję dość drobno w malakserze lub kroję w kostkę. Smażę na złoto na oleju.
- Mięso z indyka wkładam do szerokiej miski, dodaję usmażoną cebulę, rozbite jajka, bułkę tartą lub zmielone z mięsem namoczone kajzerki, przyprawy, majonez lub śmietanę i ser jeśli go dodajesz. Tu ważny etap, mięso trzeba wyrobić, stanie się kleiste! I tak ma być.
- Kotlety formuje w zwilżonych wodą dłoniach, obtaczam w bułce tartej i smażę partiami na rozgrzanym oleju z obu stron. Czasami przekładam je jeszcze do garnka, dolewam 1 szklankę bulionu i podduszam do miękkości przez 20 minut na małym gazie – to wersja mojej mamy.
- Kotlety z indyka podawać można jako klasyczny element obiadu!
KOTLETY MIELONE przepisy
Te tradycyjne kotlety mielone są popularnym daniem w wielu domach. Podane z surówką i tłuczonymi ziemniakami często pojawiają się na stołach w całej Polsce.
są soczyste i stanowią smaczną odmianę dla klasycznych kotletów mielonych. Takie kotlety mielone często podają babcie.
to absolutna klasyka kuchni domowej, polskiej. Takie kotlety mielone z cebulą są chyba jednymi z najpopularniejszych kotletów mielonych.
są świeże w smaku, soczyste i smaczne. Podane w ten sposób zaskakują i często nawet osoba jedząca nie ma pojęcia, że w kotletach jest ketchup. Za to mówi, że są bardzo smaczne.
to przepis na kotlety mielone o nieco innym smaku. Pieczarki pasują świetnie do mięsa mielonego. Kotlety mielone z pieczarkami często robiła moja mama, gdy była dzieckiem.
są znane mi z dzieciństwa. Pamiętam, że takie kotlety mielone z koperkiem przygotowywała dla mnie moja babcia, potem mama.
z boczkiem, usmażoną cebulką i kawałkiem piersi z kurczaka są troszkę innymi kotletami mielonymi. Polecane na imprezy, ważne uroczystości domowe, gdy obiad musi być smaczny i ładny.
Kotlety mielone z indyka to dietetyczne kotlety mielone, które robiła moja mama, gdy ja byłam dzieckiem. To popularne kotlety mielone!
Kotlety mielone z kurczaka, przez niektórych nazywane kotletami pożarskimi są jednymi z delikatniejszych kotletów mielonych jakie można zrobić w domu i podać rodzinie na obiad.
Zapraszam dzisiaj na przepis na kotlety mielone, który znalazłam w notatkach mojej teściowej. Pamiętam takie kotlety mielone z obiadów u niej w domu, do dzisiaj są to dla mnie miłe i smaczne wspomnienia!
Kotlety mielone z ryby pamiętam doskonale z mojego domu rodzinnego. Sama też wiele razy je robiłam z dorsza, tołypygi, łososia lub innej białej ryby, którą właśnie miałam gotową do zjedzenia.
Kotlety mielone tradycyjne są dla mnie wspomnieniem domu moje mamy, kuchni babci i rodzinnych obiadów.
Kotlety mielone z mięsa wołowego
Kotlety mielone z mięsa wołowego są dla mnie wspomnieniem dzieciństwa. No nie ma co ukrywać wychowałam się na mielonych schabowych i gulaszach mięsnych. Tak się jadało! W tej chwili bardziej niż kotlety mielone z mięsa wołowego wolę roślinne, elastyczna jestem kulinarnie niczym gumka w gatkach ;) Nasi znajomi są tak mięsożerni, że oni dla odmiany praktycznie warzyw nie jedzą więc dla nich smażę, duszę i pichcę. Kotlety mielone z mięsa wołowego to element tradycyjnego polskiego obiadu!
Nieumilone kotlety z indyka są soczyste, miękkie, dość delikatne i bardzo smaczne. Pasują wyśmienicie do obiadu tego odświętnego i codziennego. Zdecydowanie, uważam, że mielone kotlety z indyka są znacznie smaczniejsze niż te mielone kotlety z kurczaka.
Zuzanna Masalska napisał
Żadne!
Dorota Kolodziej napisał
Noga indyka
Kasia Rygiel napisał
Kurczak
Beata Druzd napisał
Indyk
Dominika Przyborowska-Stopa napisał
Indyk
Olga Smile napisał
z serem na przykład :) albo z jajkiem na twardo, z majonezem lub śmietaną :) Do wyboru do koloru :D
Magda Zdanowska napisał
Indyki nie są tak faszerowane antybiotykami jak kurczaki więc jak dla mnie lepsze jest mięso z indyka.
Dorota Siemieniuk napisał
Z indyka
Aleksandra Wrońska napisał
Indyk :)
Kaśka Orlikowska napisał
Smak indyka nie na moje kubki smakowe …