Krokiety z pieczarkami w panierce
Mam dzisiaj dla Was coś nowego! Są to krokiety z pieczarkami w panierce bezglutenowej. Ponieważ moje własne dziecko jest bezglutenowe, to wszelkie nowe produkty, które pozwalają na eliminację glutenu z diety są dla nas ważne. O tak, po prostu cieszą! Jednak zacznę mój wpis od krokietów, bo chcę o nich kilka dodatkowych słów napisać. Po pierwsze w moim domu rodzinnym krokiety były z ziemniaków lub z mąki wypiekane, takie drożdżowe. W domu mojego męża, teściowa smażyła krokiety przygotowane z naleśników. Pamiętam jak pierwszy raz się zdziwiłam. Ale w sumie moja babcia też takie przygotowywała z taką różnicą, że były one z kapustą. Krokiety mogą być ziemniaczane, czyli generalnie wegetariańskie i wegańskie oraz mięsne. Ja zdecydowałam się na wersję roślinną. Sezon na ziemniaki w pełni, jesień koloruje liście a ciepłe, pożywne posiłki są zawsze na wagę złota. Na początku chciałam dla Was zrobić krokiety ze zwijanych naleśników. Jednak w trakcie doszłam do wniosku, że wersja ziemniaczana będzie znacznie lepsza. Po pierwsze dlatego, że dobrze zwijające się naleśniki i niepękające podczas smażenia są najczęściej pszenne lub ostatecznie przygotowane z różnych gotowych mieszanek. Ponieważ moje krokiety z pieczarkami w panierce są z założenia bezglutenowe, to wprowadzenie z premedytacją mąki pszennej akurat do tego przepisu wydało mi się z założenia dziwne i nie na miejscu. Kolejną sprawą jest smak, o ile krokiety naleśnikowe możecie kupić nawet gotowe w wielu wersjach smakowych w sklepach garmażeryjnych o tyle takich, jak ja zrobiłam, to nigdzie nie dostaniecie! Są smaczne i zdecydowanie warto zrobić ten przepis w domu! Krokiety z pieczarkami pasują wyśmienicie do zup. U nas w domu podaje się je do gęstej, gorącej i kremowej zupy grzybowej zamiast makaronu lub ziemniaków. Krokiety pasują do czerwonego barszczu zamiast ugotowanej białej fasoli albo zamiast drożdżowych lub kruchych pasztecików z kapustą. Można też podać takie krokiety do kremu ziemniaczanego z chili jako zagryzkę. Znajomi prosili, żebym wspominała, że nadają się także wyśmienicie jako dodatek do śledzika ;) Nie mogłam odmówić, więc napisałam również o takim połączeniu. U mnie dziecko najchętniej zjada krokiety z pieczarkami w panierce z ostrym sosem pomidorowym albo domowym ketchupem z wędzonymi śliwkami. Jak widać możliwości połączeń jest dużo. Najważniejsze, że smakują wyśmienicie. W mojej wersji wykonania są wegetariańskie, z opcją na wegańskie, ponieważ jajko wymienione w składnikach nie jest konieczne, no ale wspomnę o tym dopiero na etapie opisywania przepisu. Teraz czas powrócić do tytułowych krokietów. Prawda, że wyglądają obłędnie! Można je zjadać na ciepło i na zimno, z czego przyznam, że na ciepło są najsmaczniejsze! Ja podaję je do zup, do gęstych sosów, do gulaszu warzywnego, do kremowych sosów ala beszamelowe. W każdej wersji są świetne!
Krokiety z pieczarkami w panierce
Krokiety z pieczarkami w panierce – składniki:
- 1200 g ugotowanych ziemniaków
- 500 g pieczarek
- 3 cebule
- 1 szklanka panierki lub bułki tartej pszennej lub GF
- 4 jajka (opcja gdy nie możesz jajek użyć tyle samo łyżek mąki ziemniaczanej)
- 5 łyżek mąki z ciecierzycy (lub skrobi ziemniaczanej dodatkowo do obtaczania)
- 1 pęczek koperku
- sól i pieprz czarny mielony do smaku
- 1 łyżeczka mielonej kolendry (to jest opcja, ja lubię – pasuje bardzo)
- olej do smażenia
Krokiety z pieczarkami w panierce – przepis:
- Ziemniaki gotuję w mundurkach, obieram i przepuszczam przez praskę do ziemniaków.
- Cebule obieram, kroję w drobną kostkę i smażę na złoto, dodaję do ziemniaków.
- Pieczarki szatkuję w malakserze i smażę na patelni, także dokładam do miski z ziemniakami i cebulą.
- Koperek kroję cieniutko.
- W misce mieszam ziemniaki z pieczarkami, cebulą, koperkiem ½ szklanki panierki lub bułki tartej, 2 jajkami (lub dwoma czubatymi łyżkami skrobi ziemniaczanej) oraz przyprawami.
- Zostawiam na 15 minut, aby masa zgęstniała.
- Formuję rolki – krokiety. Następnie schładzam w lodówce przez 1 godzinę.
- Szykuję sobie trzy talerzyki. Na jeden wysypuję panierkę lub bułkę tartą, na drugi skrobie ziemniaczaną lub mąkę z ciecierzycy, a na trzeci rozbite jajka. (jeśli nie używasz jajek, rozmąć skrobię z woda tak aby otrzymać gęste ciasto jak naleśnikowe)
- Krokiety obtaczam w mące, jajku i panierze. Wałkuję w panierce przez chwilę tak, aby dobrze przylegała. Smażę na rozgrzanej patelni z olejem ze wszystkich stron.
- Krokiety z pieczarkami w panierce podaję do zup.
Anonim napisał
Ja robie różnie z naleśnikiem i farsz np miesny. Albo ziemniaczany z serem skwarkami w bułce tartej
Anonim napisał
W naleśniku z grzybami leśnymi
Anonim napisał
Ewa Wodynska otóż to ?
Anonim napisał
nalesnikowe z nadzieniem typu kebab (mieso kurczaka podsmazone w przyprawie gyros, papryka, troszke cebuli, sos jogurtowo-majonezowy), z nadzieniem z przepisu babci – slodka biala gotowana kapusta, duszona cebulka plus jajko na twardo, z nadzieniem z miesa z rosolu/innej zupy i wloszczyzna z tejze zupy plus przyprawy, ew. lyzka koncentratu pomidorowego do smaku, ze szpinakiem i ricotta/feta zapiekane pod beszamelem… ojjj lubie dużo ;)
Agnieszka napisał
Z naleśników :)
Basia napisał
Witam, panierkę kupiłam dzisiaj w Kauflandzie. Pozdrawiam
Zuza napisał
Kupiłam tą panierkę. Jest fantastyczna! Jej nie spodziewałam się aż tak dobrego smaku!!
Olga Smile napisał
UWAGA – Paniery są dostępne w sieciach: Kaufland, Stokrotka, Tesco i Makro :)
Anonim napisał
mam na liście zakupowej, dam znać jak wypróbuję
Mamut Polska S.A. napisał
Pani Joanno, Panier jest produkowany metodą ekstruzji, dzięki czemu jest bardziej chrupiący, niż mąka i posiada nieco większą granulację :)