Kruche rogaliki drożdżowe
Dzisiaj mam dla was kruche rogaliki drożdżowe – cudowne! Przypomniał mi kruche rogaliki drożdżowe wypiekane przez teściową. Wypieki robiła świetne. Gotowanie było jej hobby więc z przepisów mogę korzystać właściwie codziennie. Co ciekawe kruche rogaliki drożdżowe są szczególe w smaku, w sumie nie spodziewałam się takiego efektu. Aż chciałoby się powiedzieć, efekt wow normalnie. Delikatne, kruche, lekko elastyczne, miękkie. Słodkie ale nie za bardzo, o fantastycznej strukturze i ciekawym wnętrzu. Lubię takie domowe wypieki. Przywodzą mi one na myśl dzieciństwo, ciasta na których się wychowałam. Wprowadzają tradycję i spokój ww mojej głowie i na stole. A Ty jakie ciasto lubisz i wspominasz? Może tak jak ja makowca, pleśniaka, ciasto kruche i keksa lub jak mój mąż kruche rogaliki drożdżowe, ciasto z kruszoną lub śmietanowca.
Kruche rogaliki drożdżowe
Kruche rogaliki drożdżowe – składniki:
- 500 g mąki pszennej
- 1 kostka margaryny lub masła 250 g
- 80 g drożdży
- 250 ml śmietany tłustej (lub naturalnego jogurtu to mój wkład do przepisu)
- szczypta soli
- kilka łyżek marmolady, dżemu, powideł lub kremu czekoladowego
- 2 jajka
- kilka łyżek cukru
Kruche rogaliki drożdżowe – przygotowanie:
- Do miski wsypuję mąkę i dodaję masło lub margarynę, śmietanę, rozkruszone drożdże, szczyptę soli i wyrabiam gładkie ciasto. Czasami trzeba dodać jeszcze 2-4 łyżki mąki, aby ciasto się nie lepiło za bardzo.
- Ciasto wkładam w torebkę foliową i umieszczam w lodówce na godzinę. W przepisie teściowej było napisane: Uformować kulę i włożyć do zimnej wody – ciasto najpierw opadnie na dno a później po godzinie wypłynie na wierzch. Ja jednak włożyłam do lodówki, tak jak to robię z innymi ciastami.
- Ciasto wyjąć na posypaną mąką stolnicę, rozwałkować dość cienko, wyciąć niewielkie kwadraty, cienko posmarować dżemem. Następnie ukośnie zwinąć (zacząć od rogu) formując rogaliki.
- Rogaliki układać na blasze posmarowanej tłuszczem do pieczenia (lub wyłożonej papierem). Każdy z rogalików posmarować rozmąconym jajkiem i posypać cukrem.
- Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 190 stopni i piec na zloty kolor, około 15 minut. Trzeba pilnować, żeby się nie przypaliły za bardzo.
- Kruche rogaliki drożdżowe są gotowe do jedzenia!
Kasia W. Dzialkowska napisał
Z Kasia??? Nic nie wiem
Olga Smile napisał
Kasia – pieczemy :) to Ogólnopolska akcja, szykuj się :D
Agnieszka Kalawska napisał
Gdy byłam dzieckiem hitem jaki robiła moja mama były smażone róże z ciasta podobnego do nalenikowego ..usmażone w głębokim tłuszczu i posypane cukrem pudrem ..uwielbialam ich smak i pamiętam go dziś
Magdalena Rogalewska napisał
np. karpatkę :-) gdy jadam, jestem w gościach ;-©
Marianna Majda napisał
Wypieki to tylko na masle
Olga Smile napisał
jak ktoś chce może, to przecież przepis, zawsze można go zmienić nie ma zabraniania. Ja zrobiłam według przepisu mojej teściowej z przepisu sprzed 30 lat, mąż mówi, że smakują identycznie :) I o to chodziło!
Krystyna Czaplińska napisał
A jajka tylko do posmarowania rogalików? Nie dodaje się do ciasta?
Krystyna Salwowska napisał
Stary przepis na ciasto topielec dziękuję bardzo!!!
Olga Smile napisał
Krystyna tak, tylko do smarowania Aby się świeciło i cukier trzymał :)
Krystyna Czaplińska napisał
Dziękuję. Zaraz będę piekła Twoje rogaliki.