MAKARON Z SOSEM GRZYBOWYM
Klasyką jesiennych dań jest makaron z sosem grzybowym ze świeżych grzybów leśnych. Makaron z sosem grzybowym można przygotować na na wiele różnych sposobów. Jednak najpopularniejszy jest chyba taki najbardziej standardowy sos z grzybów, cebuli, śmietany lub w wersji wegańskiej ze śmietany roślinnej. Doprawiony solą, pieprzem, zielem angielskim i listkami laurowymi stanowi podawany jest w towarzystwie ziemniaków, makaronu, ryżu lub chleba. Pasują do niego również placki ziemniaczane, które usmażone na złoto konkurować mogą śmiało z podsmażonymi kopytkami, kluskami śląskimi lub pyzami. Czasami wspominam gdy w sklepie wiejskim na działce kupowaliśmy taki chleb pieczony z form wiklinowych, smakował nieziemsko ze świeżym masłem i gorącym sosem grzybowym. Ja sama najczęściej przygotowuję makaron z sosem grzybowym lub ziemniaki z sosem grzybowym w obu wersjach jest super. CZY LUBISZ ZBIERAĆ GRZYBY? Nie jeść czy obierać ale samo grzybobranie? Ja jestem zakręcona na punkcie zbierania, jeśc nie muszę, obierać nie lubię ale zbierać – ooo tak! Zawsze i wszędzie z wielką przyjemnością. Tymczasem powrocie lasu zapraszam na przepis znany i lubiany czyli na makaron z sosem grzybowym ze świeżych grzybów leśnych!
MAKARON Z SOSEM GRZYBOWYM
MAKARON Z SOSEM GRZYBOWYM – składniki:
- 500 g podgrzybków, prawdziwków, koźlaków lub maślaków (mogą być też mieszane gatunki grzybów)
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- 300 ml śmietany zwierzęcej lub roślinnej, tu polecam śmietanę orzechową
- kilka szczypt estragonu
- kilka szczypt tymianku
- sól i czarny pieprz do smaku
- kilka łyżek masła, oleju lub margaryny bezmlecznej ekologicznej, oczywiści może być również moje masło -> margaryna bezmleczna wegańska
- makaron pszenny lub bezglutenowy
- ser parmezan lub ser w typie parmezanu zwierzęcy lub wegański (opcja generalnie)
MAKARON Z SOSEM GRZYBOWYM – przepis:
- Grzyby czyszczę, kroję w plasterki. Cebule obieram i kroję w kostkę lub też w plasterki, zależnie od humoru.
- Na patelni rozgrzewam tłuszcz, wrzucam cebule, lekko solę i delikatnie rumienię. Zdejmuję z patelni. Wrzucam podgrzybki i smażę na dużym gazie. Zależy mi aby się zrumieniły a nie puściły sok.
- Po kilku minutach, gdy grzyby są gotowe, dodaje cebulę, przepuszczony przez praskę ząbek czosnku. Smażę przez 2-3 minuty. Dolewam śmietanę, próbuję. Doprawiam do smaku roztartymi w dłoniach przyprawami. Bardzo mocno podgrzewam i zostawiam pod przykryciem na kilka minut.
- Makaron gotuję według instrukcji na opakowaniu. Przed odlaniem go na sicie nabieram 1 szklankę wody z gotowania.
- Makaron odcedzam i wrzucam na patelnię z podgrzybkami i dolewam trochę wody. Mieszam energicznie podrzucając zawartość na patelni.
- Makaron z sosem grzybowym i śmietaną nakładam na talerze i podaję.
Aleksandra napisał
Taaaaak ?
Małgorzata napisał
Kocham zbierać i czyścić ale nie lubię ich jeść.
Katarzyna napisał
Najlepsza część grzybobrania to zbieranie grzybów!
Beata napisał
Ja nie. Nie lubię chodzić do lasu. Panicznie boję się kleszczy. Moja fobia. Ale zjeść to bardzo chętnie ?
Katarzyna napisał
Beata bardzo polecam Tickless takie sprytne urządzenie, testuje na dzieciach i bardzo działa… Wystarczy, że raz nie założyłam :(((jedno dziecko miało wbite 3 kleszcze
Magda napisał
Baaardzo ?
Katarzyna napisał
Uwielbiam!!!
Urszula napisał
Uwielbiam???
Urszula napisał
Najbardziej lubię zbierać i jeść, natomiast ten etap środkowy czyli odbieranie to nie znoszę, przyrządzanie to już lepiej ?
Maria napisał
Urszula Ja podobnie ?