Makowiec
Makowiec drożdżowy jest dla mnie wspomnieniem dzieciństwa, świąt w rodzinnym domu i wolnego czasu. Ta cała atmosfera świąteczna pachniała makowcem i florentynkami. Makowiec zawsze pojawia się na naszym świątecznym stole, zarówno w trakcie rodzinnych uroczystości, jak też podczas Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia. To takie klasyczne ciasto, którego nie może zabraknąć na stole. Moja mama nigdy nie piekła sama makowca. Zapewne, dlatego, że nie podejmowała się wypieków drożdżowych i co jak co, ale makowiec zawsze kupowała. Jeszcze w czasach, gdy mieszkałam z rodzicami, podjęłam swoje pierwsze próby upieczenia makowca. Na początku nie wiedziałam, że ciasto musi rosnąć dwa razy, więc wychodził mi zakalec pierwszej klasy. Potem ciocia wsparła mnie przepisem i od wielu lat sama piekę makowce. Przepis wielokrotnie zmieniałam, teraz właściwie wszystkie składniki mieszam na oko, ale żeby nie było orientacyjnych ilości, to zważyłam wszystkie tak jak powinno być. Z podanej porcji wychodzą mi dwa całkiem okazałe makowce. Czasem trzy, gdy zdecyduje się zrobić mniejsze. Wcześniej zawijałam makowce w papier do pieczenia, ale kilka lat temu kupiłam sobie blaszki, co znacznie ułatwia utrzymanie makowca w ryzach, żeby zachował pożądane kształty. Moje klasyczne makowce są drożdżowe, moja teściowa piekła natomiast makowca z proszkiem do pieczenia i makowca bez ciasta.
Przepis na Makowiec
Składniki ciasta Makowiec
- Ciasto
• 500 g maki pszennej
• 150 g cukru
• 2 żółtka jajek
• 250 ml mleka
• 50 g margaryny lub masła
• 40 g drożdży
• 1 cukier waniliowy - Masa makowa
• 300 g maku
• 100 g cukru
• 2 łyżki masła
• 2 białka jajek
• 3 łyżki miodu
• garść lub dwie rodzynek
• zapach migdałowy
Przygotowanie ciasta Makowiec
1. Mak płuczę pod bieżącą wodą, zalewam wrzątkiem, przykrywam pokrywką i pozostawiam na noc do napęcznienia. Rano odcedzany mak, mielę trzykrotnie, dodaję miód, cukier, rodzynki, zapach i ubitą pianę z jajek.
2. Do połowy ciepło mleka skruszam drożdże, rozdrabiam z łyżką mąki, czubatą łyżką cukru i pozostawiam do wyrośnięcia na 15 minut.
3. Żółtka ucieram z cukrem, dodaję mąkę, rozczyn, sól, resztę mleka, wyrabiam dokładnie. Dodaję roztopione letnie masło, odstawiam do wyrośnięcia na 60 minut.
4. Ciasto dzielę na dwie części, rozwałkowuje na prostokąty. Na środku układam masę makową i zwijam ciasto w wałek. Oba boki dokładnie zalepiam.
5. Makowce przekładam w natłuszczone formy, odstawiam do ponownego wyrośnięcia na 35 minut. Wstawiam do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika i piekę około 40 minut.
Kamciss napisał
Mmm kocham makowce, chociaż kiedyś nie mogłam się do nich przekonać! :D
Gosia napisał
Pani Olgo, czy jak wstawiam drugi raz do wyrośnięcia gotowe już rolady to mogę je już owinąć w pergamin, urosnąć mi w tym pergaminie ? Z góry dziękuję za pomoc
Olga Smile napisał
Gosia – jasne, tak właśnie trzeba zrobić!
Gosia napisał
Pani Olgo, dziękuję za podpowiedź, już się pieką.Troszkę się obawiam, bo to mój pierwszy makowiec, ale dotychczas wszystkie Pani przepisy doskonale się sprawdzały.
Olga Smile napisał
Gosia – mam nadzieję że i ten nie zawiedzie :D
Gosia napisał
Piękne urosły (bo aż trzy wyszły z tego przepisu) i apetycznie wyglądają. Niestety toszkę popękały, mogłam dokładniej owinąć pergaminem. jutro jak ostygną spróbuję . Pozdrawiam
Gosia napisał
Nie mogę w to uwierzyć , upiekłam pyszne makowce. Wcale nie przeszkadza, że popękały. Polukrowałam je lukrem s sokiem pomarańczy i posypałam skórką. Dziękuję Pani Olgo i Wesołych Świąt.
Olga Smile napisał
Gosia – SUPER!!!! Dziękuje również i Wesołych Świąt :D
foszka napisał
Już niedługo wypróbuję przepis :)
Sandra napisał
Już czas zabrać się za makowiec. Oczywiście według Twojego przepisu, który jest fantastyczny! Zawsze robię wcześniej i mrożę, a i tak wychodzi wspaniale.