Naleśniki wegańskie
Dzisiaj zapraszam na bezglutenowe naleśniki wegańskie bez jajek, bez mleka i bez pszenicy. Bezglutenowe naleśniki wegańskie są dla nas tak smaczne i często lądują na stole, że nie wyobrażam sobie jedzenia na co dzień innych. Są najpopularniejsze z prostego powodu. Nie wszyscy w mojej rodzinie mogą jeść gluten, jajka i mleko. Co za tym idzie, zawsze staram się gotować jedno jedzenie dla wszystkich członków, tak, żeby nikt nie czuł się poszkodowany lub gorzej, że czegoś nie może. Jak wszyscy, to wszyscy są na diecie i już! Naleśniki wegańskie są jednymi z najprostszych naleśników, ja najczęściej przygotowuję je z ekologicznej maki gryczanej, kukurydzianej i skrobi ziemniaczanej. Jeśli chcecie mieć cienkie naleśniki wtedy ciasto musi być rzadkie a patelnia średnio rozgrzana, stojąc na odkręconym na 4/5 mocy największym palniku. Często pytacie mnie o patelnie do naleśników, ja nie mam jakiejś szczególnej, smażę na patelni z IKEA z serii +365 a także na patelni Elo ProfiLine ze wzmocnionym teflonem. Usmażyłam dzisiaj górę NALEŚNIKÓW blisko 100 sztuk. Rodzina zjada od śniadania, dziecko się cieszy, że zje ponownie na drugie śniadanie. Z CZYM TY NAJCHĘTNIEJ JADASZ NALEŚNIKI? Przepis poniżej jest na około 50-60 naleśników. Tym razem kubek miał u mnie jakiej 360 ml. Zapraszam zatem na bezglutenowe naleśniki wegańskie
Naleśniki wegańskie
Naleśniki wegańskie – składniki:
- 2 kubki mąki gryczanej
- 2 kubki mąki kukurydzianej
- 1 kubek mąki ziemniaczanej (skrobi) może być również mazeina lub tapioka
- 1 litr mleka roślinnego (u mnie sojowe ale może być kokosowe albo migdałowe)
- około 1 litra wody
- 200 ml oleju
Naleśniki wegańskie – przepis:
- Mieszam w misce wszystkie suche składniki. Dodaję mleko i około 500-600 ml wody. Mieszam. Jeśli są grudki, przecedzam ciasto jeszcze przez sito. Pozwalam ciastu odpocząć przez 15 minut. Jeśli jest zbyt gęste dodaję jeszcze wody i mieszam. Często dzieje się tak, że w czasie smażenia muszę również dolewać wodę, żeby ciasto było rzadkie. U mnie konsystencja ciasta przypomina maślankę, czyli jest gęściejsze niż woda ale absolutnie nie jest tak gęste jak śmietana. To właśnie płynność ciasta pozwala na zrobienie cienkich naleśników z charakterystycznymi dziurkami.
- Układam w stosik i podaje na stół, gdy są gotowe. Co ważne – patelnia musi być bardzo mocno rozgrzana. Wlewam wtedy łyżkę oleju i pierwszego naleśnika. Będzie skwierczał, kiepsko da się rozprowadzi, to normalne. Z drugim już nie będzie tego problemu. Tym razem nie trzeba lać oleju na patelnię ani później. Wlewam łyżkę ciasta na patelnię pokrytą teflonem, już wlewając rozprowadzam przechylając i robiąc kółka. Gaz musi być duży, ciasto musi natychmiast przywierać do patelni a woda odparowywać robiąc dziurki. Jeśli ciasto na mega gorącej patelni się ślizga się w trakcie rozprowadzania i ładnie nie osiada, oznacza to, że temperaturę smażenia trzeba trochę zmniejszyć. Musicie ją dobrać indywidualnie do kuchenki, temperatury otoczenia i patelni. Po wylaniu ciasta czekam aż rogi naleśnika zaczną się delikatnie podnosić, wkładam szpatułkę i przewracam na drugą stronę. Na niej smażę około 15 sekund.
- Naleśniki smażę partiami z obu stron.
NALEŚNIKI przepisy:
Jak zrobić naleśniki i jak przygotować idealne ciasto naleśnikowe, to częste pytania, które pojawiają się w mojej korespondencji z czytelnikami.
Naleśniki bezglutenowe to moje ulubione naleśniki, które często przygotowuję dla swojej rodziny. Ciasto naleśnikowe powstaje z mieszanki mąk własnych a nie gotowego miksu.
Naleśniki czekoladowe uwielbiane przez dzieci i dorosłych. Smakują wyśmienicie na słodko i z wytrawną czekoladą!
Naleśniki to klasyczny przepis na domowe naleśniki takie, jakie przygotowywała moja babcia i mama.
Naleśniki z serem na słodko, to klasyczne danie kuchni polskiej. Często pojawia się na stołach i cieszy swoim smakiem dorosłych i dzieci.
Naleśniki z sokiem to ciekawa propozycja smakowa, dla osób, które potrzebują odmiany od klasycznych naleśników lub naleśników czekoladowych.
Naleśniki amerykańskie Pancakes
Naleśniki amerykańskie Pancakes to puchate naleśniki, najczęściej podawane z masłem i syropem klonowym. Kaloryczne i smaczne. Pocieszające to danie ;)
Naleśniki gryczane to moje ulubione naleśniki bezglutenowe, które przygotowuję bez jajek, mleka krowiego, skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej. Są elastyczne, miękkie, lekko orzechowe w smaku. Pyszne!
Naleśniki ze szpinakiem. To ciekawe, smaczne i zdrowe naleśniki. Dzieci mówią na nie zielone naleśniki, co w pełni odpowiada ich oszałamianej barwie. Jak każde naleśniki, te również można podawać na słodko i słono.
Naleśniki z ciecierzycy bezglutenowe, bez jajek, bez białek mleka. Do tego fantastycznie elastyczne, nadają się świetnie do krokietów, zapiekania i faszerowania! Na słodko i wytrawnie!
Zdrowe naleśniki bezglutenowe przygotowałam dla wszystkich! Moje zdrowe naleśniki są ekologiczne, bezglutenowe, nie zawierają skrobi, kazeiny i jajek. Co ważne, są elastyczne, delikatnie orzechowe i pyszne.
Zapraszam dzisiaj na naleśniki ruskie. No tak, z wielką przyjemnością muszę przyznać, że naleśniki ruskie, czyli naleśniki z nadzieniem z ziemniaków, sera lub tofu, więc takim jak do pierogów ruskich, zrobiły furorę wśród moich domowników.
Każdy ma swój ulubiony przepis na ciasto na naleśniki. Lekkie, delikatne i aksamitne. Z jajkiem lub bez jajka, z mlekiem zwierzęcym, roślinnym, sokiem lub wodą. Pszenne, gryczane lub bezglutenowe. Możliwości jest wiele!
Zapraszam również na naleśniki bez jajek, to dobry i sprawdzony przepis na ciasto naleśnikowe, takie, jakie pokochają wasze dzieci, mężowie, żony i przyjaciele. lekkie, delikatne i pyszne!
Zapraszam na naleśniki bez mleka, które są wspaniałą alternatywa dla wszytskich osób, które jeść nabiału nie mogą lub zwyczajnie nie chcą. Można śmiało przygotować je na soku, wodzie, wodzie gazowanej i dowolnym mleku roślinnym!
Naleśniki wegańskie to naleśniki bez mleka i jajek, dodatkowo można przygotować je w wersji bezglutenowej. Pyszne są delikatne i z dziurkami, jak koronka :)
Naleśniki z warzywami, ciepłe, delikatnie chrupiące z wypływającym wspaniałym farszem. Muszę przyznać, że jest to jedno ze smaczniejszych nadzień jakie miała okazję jeść.
Naleśniki ze szpinakiem i serem białym, twarogiem, fetą lub tofu są dla mnie wspaniałym daniem na śniadanie, obiad i kolacje. Dzieciaki zawsze zjadają co najmniej po 5 takich naleśników. Ja tam się wcale nie dziwię. Pyszne są i już!
Naleśniki z ryżu są odpowiedzią na prośby moich czytelników, którzy nie mogą jeśc glutenu, jajek, skrobi ziemniaczanej i mleka. To najprostszy z możliwych przepis na domowe naleśniki!
Naleśniki z czekolada można przygotować w wersji bezglutenowej, bez jajek, bez mleka lub zupełnej klasycznej, kiedy ciasto na naleśniki powstaje z maki pszennej, jajek i pełnotłustego mleka czyli tak jak robiły to nasze mamy i babcie. W tym przepisie najważniejszy jest krem czekoladowy przygotowany dosłownie w kilka chwil z powideł śliwkowych, gorzkiego kakao i syropu klonowego! A zdrowy naleśniki z czekoladą to nie codzienność!
Zapraszam na pyszne naleśniki z jabłkami prażonymi lub gotowanymi, mogą być też duszone Ja przygotowuję je bez tłuszczu ot tak, zwyczajnie jak w przepisie. Polecam takie naleśniki są pyszne!
Zapraszam na przepis na naleśniki jaglane przygotowane z kaszy jaglanej, ponieważ są znacznie smaczniejsze niż te, przygotowane z mąki. No taka prawda, nie ma co czarować naleśniki jaglane tylko z kaszy jaglanej!
Olga Smile napisał
Paulina – tak, chociaz ja używam pół na pół mleka sojowego z wodą.
Karolina napisał
Czy olej podany w składnikach dodajemy do ciasta? Nigdzie nie zauważyłam o nim wzmianki. Jest tylko łyżka oleju na patelnię,ale to jakieś 15 ml a co z resztą?
Olga Smile napisał
Karolina – tak, miesza się z ciastem. Te 15 ml idzie na patelnie do smażenia pierwszego naleśnika.
Kasia napisał
Pani Olgo proszę o informacje czy używa Pani do przepisu po 1 l mleka roślinnego oraz dodatkowo 1 l wody, czy może płynne składniki to łącznie na początek 1 l, a później ewentualnie rozrzedza Pani ciasto?
Mówiąc szczerze dopiero zaczynam przygodę z kuchnią wegańską i nie dodałam wczoraj do ciasta oleju i nie ukrywam, że było ciężko je usmażyć…. ale wyszły. Dodałam jednak 1 l mleka owsianego i 500 ml wody. Ciasto było idealnie płynne, jednak naleśniki wyszły dużo ciemniejsze niż te u Pani na zdjęciu…. Pani są piękne żółciutkie, a moje sinawe….
Olga Smile napisał
Kasia – trudniej niż na owsianym się nie da, bo ono się dramatycznie do patelni lepi. Osobiście do naleśników nigdy takowego nie używam i szacun, że wyszły :) Ja na sojowym lub migdałowym smażę :D
Ewe napisał
Witam, robiłam już te naleśniki i wyszły boskie, ale dzisiaj nie mam mąki gryczanej. Czy mogę ją zastąpić ryżową? Dziękuję!
Olga Smile napisał
Ewe – a jaką masz?
Paulina napisał
Czy mogę użyć tylko mąki kukurydzianej? :)
Paulina napisał
Czy mogę użyć tylko mąki kukurydzianej i ziemniaczanej, bez gryczanej?
Olga Smile napisał
Paulina – tak :D