Ogórki kiszone
Od kilkunastu lat robię ogórki kiszone na zimę. Nie tam kilka kilogramów, tak z rozmachem. Ogórki kiszone na początku swojej drogi z przetworami kisiłam w słoikach, z czasem przeszłam na beczki 10 i 15 litrowe. Po kilku latach kupiłam 60 litrowe beczki na ogórki kiszone i to nie okazało się świetnym rozwiązaniem, ponieważ odbicie beczki wymagało przełożenia wszystkich ogórków do słoików i trzymania ich w zimnie. No i pojawiły się u mnie lodówki na kiszonki :) Od 5 lat ogórki kiszone powstają u mnie w butelkach po wodzie źródlanej lub mineralnej. To jedno z wygodniejszych rozwiązań jakie znam, ponieważ można ukisić porcję, zakręcić i trzymać w zimnie lub dla tych co mogą, zatopić takie butelki w studni. Studnia ma zimną wodę, więc ogórki idealnie przechowują się przez cały rok. Po otwarciu butelki, ogórki kiszone przekładam do słoików, zalewam sokiem z kiszenia i wstawiam do lodówki. I już, zjadamy ich zdecydowanie sporo! Co roku kiszę około 100 kg ogórków, z 30 kg wkładam do słoików do octu i minimum drugie tyle zmienia się w ogórki kanapkowe. No i jeszcze sałatka z ogórków na dwa sposoby. Jak to napisałam, to widzę, że jednak sporo jemy :D No kocham przetwory! Dla wygody przepis na ogórki kiszone podam w słoikach, zdaję sobie sprawę, nie każdy może chcieć, móc lub lubić kisić w beczkach czy butlach 6 litrowych. Robisz OGÓRKI KISZONE?
Ogórki kiszone
Ogórki kiszone – składniki
- 15-17 kg ogórków gruntowych
- 600 g soli kamiennej niejodowanej
- 10–12 l wody
- pęczek kopru z nasionami
- 2 główki czosnku
- 2–3 łyżki gorczycy (opcjonalnie, ja nie oddaję odkąd wiem o alergii jednego członka rodziny na gorczycę)
- paczka listków laurowych
- paczka ziela angielskiego
- paczka czarnego pieprzu ziarnistego
- duże 3 korzenie chrzanu.
Ogórki kiszone – przepis
- Ogórki myję i płuczę w zimnej wodzie. W małym garnku zagotowuję 2 litry wody z 600 g soli — solankę studzę.
- Do plastikowej beczki, butelki lub słoików wkładam ogórki, przekrojone w poprzek ząbki czosnku, kilka ziarenek pieprzu, ziela, kilka listków laurowych oraz koper i chrzan.
- Do słoika 0,8 litra dodaję 5-7 łyżek solanki i uzupełniam zimną wodą w takiej ilości, aby przykryła ogórki. Próbuję czy taka słoność mi odpowiada. Jeśli jest za słono, to do drugiego słoika dodaję mniej, jeśli zbyt słodka woda z mało wyczuwalna słonością, dodaję więcej solanki. Ogórki obciążam talerzem z kamieniem (jeśli to beczka), w przypadku słoika nie ma takiej potrzeby. Butelkę, beczkę lub słoiki delikatnie zakręcam i pozostawiam na tydzień lub dwa w temperaturze pokojowej. Można zostawić w cieniu na dworze, ponieważ ogórki lubią kipieć ;) Woda powinna sięgać pod sam korek lub pokrywkę.
- Jeśli ogórki są już dostatecznie ukiszone, zakręcam mocno słoiki i zostawiam w piwniczce na zimę. Można równie słoiki pasteryzować przez 10–15 minut w wodzie nagrzanej do 70 – 80 stopni. Przerwie to proces kiszenia i ogórki pozostaną chrupiące przez kilka miesięcy, a nawet lat.
Ogórki kiszone są super!
OGÓRKI przepisy:
Ogórki kiszone są co rok na mojej liście przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku takich ogórków wykorzystuję do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Ogórki konserwowe jest to podstawowy przepis na ogórki konserwowe. Sama robię je w kilku wersjach smakowych, ta należy uznać za najbardziej klasyczną i i znaną :D
Ogórki małosolne muszą być i już. Przez cały sezon ogórkowy mam na blacie w kuchni słoik małosolnych a drugi w lodówce. Aż czasami nie wiem jak to się dzieje, że taką ilość ogórków małosolnych potrafimy zjeść w ciągu kilku dni!
Ogórki kanapkowe uwielbiam, przygotowuję je co roku i co roku jest ich za mało. Możecie więc z powodzeniem przygotować ich całą spiżarnię!
Ogórki w formie sałatki szwedzkiej uwielbiam! To ten smak, którego poszukuję w domowych przetworach, ta słodycz, ostrość, smak i aromat!
Takie ogórki kiszone co roku przygotowuję w butelkach do wody, takich 6 litrowych. Kiedyś kisiłam tak w beczce ale również kiszę w słoikach, więc macie wybór!
KISZONE WARZYWA:
Kapusta kiszonaKapusta kiszona jest u mnie na szczycie domowych przetworów. Przygotowuję ja raz w roku w całkiem dużych ilościach. Czasami nie mogę wyjść z podziwu, że potrafimy jej aż tyle zjeść!
Kiszona kapusta czerwonaKiszona kapusta czerwona jest dla mnie wspomnieniem dzieciństwa, zakupów gdy miałam 6-7 lat w osiedlowej drewnianej budce. Wróciłam do tego przepisu kilka lat temu i kiszę czerwoną kapustę co roku. Jest pyszna!
Kiszone ogórkiKiszone ogórki są nieodzowną, coroczną częścią moich przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku z takich ogórków wykorzystuje do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Kiszone ogórki małosolneKiszone ogórki małosolne muszą być i już. Przez cały sezon ogórkowy mam na blacie w kuchni słoik małosolnych a drugi w lodówce. Aż czasami nie wiem jak to się dzieje, że taką ilość ogórków małosolnych potrafimy zjeść w ciągu kilku dni!
Kiszone ogórki małosolneJak zrobić ogórki małosolne to prosty przepis na domowe, smaczne i twarde ogórki małosolne
Kiszone cytryny
Cytryny kiszone aromatyczne, smaczne, dają gulaszom i daniom duszonym pięknego, cytrusowego aromatu. Warto mieć w domu kilka cytryn kiszonych, bo zmienią one zwykłe danie w mistrzostwo świata :)
Kiszone kimchiKimchi to kiszona kapusta azjatycka. Przygotowuje się ją w procesie kiszenia kapusty pekińskiej, cebuli, czosnki z bardzo pikantną papryką.
To zdecydowanie mój ulubiony przepis na ogórki kiszone. Wspaniałe, domowe, pełne smaku, zdrowia i probiotyków. Dokładnie takie, jak powinny być.
Kiszona papryka latem stoi u mnie w dużym słoiku na środku kuchni. Jest pyszna. W zeszłym sezonie ukisiłam kilkadziesiąt kilogramów papryki. Musze przyznać jest wyjątkowo pyszna!
Staram się aby kiszone buraki były na stałe obecne w naszym menu. Zarówno sok z buraków jak i same buraczki, które rewelacyjnie sprawdzają się do sałatek, surówek, do bigosów i innych wspaniałych, pożywnych i zdrowych dań!
Kiszony sok z buraków – Zakwas z buraków
Kiszony sok z buraków, czyli powszechnie znany zakwas z buraków do picia, taki robiła moja babcia, nadaje smak barszczowi czerwonemu i stanowi skarbnicę witamin wprost do picia.
Kiszona marchew należy do istnej czołówki kiszonych warzyw przygotowywanych u mnie w domu! Nie ma się co dziwić, dzieciaki za nią przepadają i często pół słoika znika ot tak, na śniadanie. Z dodatkiem imbiru, kopru i chrzanu smakuje obłędnie!
Ha, dzisiaj coś innego ale bardzo smacznego. Kiszony kalafior może nie jest jakoś szczególnie znany i lubiany a szkoda, wielka szkoda, jest bowiem pyszny, zdrowy i można go podjadać zupełnie bez żadnych wyrzutów sumienia :)
Kiszone warzywa uwielbiam w najróżniejszej postaci. Robię je dosłownie na dziesiątki sposobów w wielu kombinacjach, smakach, połączeniach. Są one dla nas cennym źródłem probiotyków, kwasu mlekowego i smaku. Polecam, kiszone warzywa są tanie i bardzo ale to bardzo zdrowe!
Ula napisał
O Bosze, nie mam pojęcia jak można lubić robić przetwory! Zazdraszczam wszystkim, którzy tak mają. Ja bardzo żałuję,ale niestety nie zostałam tym obdarzona.
AgaKa29 napisał
Witam serdecznie, chciałabym zapytać o pasteryzację. Jak utrzymać taka temperaturę jaką Pani zaleca. Słoiki do zimnej czy gorącej wody wstawić? Ja jak pasteryzuje to wkładam do gorącej i gotuje na lekkim ogniu kilka minut, a tu ma być temperatura 70stopni. Nie mogę sobie tego wyobrazić.
I jeszcze pytanie odnośnie kopru, bo zawsze mam dylemat. Jeśli na baldachimach są już żółte kwiatki to można używać ich do przetworów czy tylko te z zamkniętymi nasionami?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam ?
AgaKa29 napisał
Witam, często korzystam z różnych Pani przepisów, a dzisiaj robię te ogórki. Ale bardzo proszę mi wytłumaczyć dokładnie jak ma przebiegać ta pasteryzacja? Wstawić do nagrzanej wody i podgrzewać dalej, czy tak zostawić na 10 min bez podgrzewania? Nie wiem jak utrzymać taką temperaturę.
I proszę jeszcze mi odpowiedzieć, bo zawsze mnie to zastanawia, czy koper z żółtymi kwiatami nadaje się do słoików czy nie, czy tylko taki z zamkniętymi kuleczkami.
Krzsztof J. napisał
„Co roku kiszę około 100 kg ogórków, z 30 kg wkładam do słoików do octu i minimum drugie tyle zmienia się w ogórki kanapkowe. No i jeszcze sałatka z ogórków na dwa sposoby” to jeden cytat, a teraz drugi: ” W tym roku dokupiłam 3 beczki i kiszę ogórki na potęgę. Przerobiłam już 150 kg” CHRYSTE , TO ILE „DZIECEK” I MĘŻÓW MASZ ??????????????? ŻE TO JEST SKONSUMOWANE !! acha , + jeszcze papryki i sama Bozia wie co jeszcze !! OLA …….. HAMUJ !!!!
Olga Smile napisał
Krzsztof J. – u nas dużo przetworów, zawłaszcza ogórkowo-kapustowych, poraja na 5 osób na diecie roślinnej i wszystko schodzi do cna :) Ale nawet moja mama, której warzywa podrzucam słoik kapusty kiszonej w 2 dni wciąga :) Jeszcze zamroziłam już 70 kg bobu i kimchi robię na bieżąco po 15 kg na oko czasami 10 zależnie jak wyjdzie :)
Gesdur napisał
A ile solanki na butelkę 5 litrową?
Olga Smile napisał
Gesdur – ja bym dała 2 czubate łyżki do zupy :)
Irek napisał
Niestety nie mam tutaj (RPA) ogórków ziemnych, tylko takie długie, English cucumbers. Nie zrażając się tym jednak, zakisiłem je według Pani przepisu (well, mniej wiecej…) i wyszły całkiem dobre! Wielkie dzięki!