Pasta z kaszy jaglanej do kanapek
Codziennie ciężko pracuję nad nową, szóstą już moją książką. Wymyślam przepisy, gotuję po kilka razy, sprawdzam, zbieram opinie i opisuję. Spać nie mogę od tego natłoku myśli, przez kłębiące się w głowie pomysły, przez różne rozważania, co jest ciekawe dla czytelnika, a co mniej. Ale są takie dni, kiedy zmęczona wstaję rano, jakbym się w ogóle nie kładła, nic mi się nie chce, a do głowy przychodzi mi tylko pomysł na rosół warzywny. Tak, żeby zrobić, dać rodzinie zjeść i mieć chwilę dla siebie. Wtedy moje dziecko przychodzi mi z pomocą ;) Dzisiaj rano mówi do mnie: „mamuś – zrób jakąś pastę z kaszy jaglanej, pieczonej papryki i syropu daktylowego, tak żeby słodka była na kanapkach”. Uwielbiam dziecięce pomysły, wyczucie smaku i taką chęć do jedzenia czegoś nowego, ale jednak w smaku bezpiecznego, znanego. Spełniając dziecięca prośbę, pastę przygotowałam, jest bardzo smaczna, lekko pikantna za sprawa imbiru, paprykowa i słodka. Sprawdzona na kanapkach z plasterkami świeżego ogórka. Pycha! Kasza jaglana gości w naszym menu przez cały czas. Powstają z niej śniadania, obiady, kolacje, napoje, oszukany nabiał i ciasta. Kiedyś śmiałam się z koleżanką, że jak powstanie dezodorant z kaszy jaglanej to będzie komplet ;)
Pasta z kaszy jaglanej do kanapek
Pasta z kaszy jaglanej do kanapek – składniki:
• 3 czerwone papryki
• 2/3 szklanki kaszy jaglanej
• ½ łyżeczki imbiru w proszku
• 1 łyżeczka słodkiej papryki
• 4 łyżki syropu daktylowego, ksylitolu, cukru lub miodu
• szczypta soli
• 2 łyżki oleju
Pasta z kaszy jaglanej do kanapek – przygotowanie:
1. Papryki myję, suszę i układam na blasze w rozgrzanym do max piekarniku. Najczęściej blachę umieszczam wysoko, pod samą grzałką, aby papryka się szybko przypiekła, ale jeszcze pozostała jędrna. Po kilku minutach, gdy skórka się przypali, przekładam papryki na drugą stronę. Po opieczeniu, wkładam do miski i przykrywam pokrywką lub talerzem, aby się zaparzyła a skórka łatwo odeszła. Papryki obieram ze skóry, pestki wyrzucam, ale cały sok i miąższ zachowuję.
2. Kaszę jaglaną płuczę na sicie pod bieżącą wodą, najlepiej gorącą. Zagotowuje kilka szklanek wody, wrzucam kaszę, czekam minutę, odlewam na sicie i przelewam zimna wodą płucząc jeszcze przez chwilę.
3. W garnku zagotowuję 2,5 szklanki wody, wsypuję kaszę, przykręcam gaz i gotuję około 20 minut.
4. Do blendera wkładam upieczoną paprykę razem z sokiem i miksuje na papkę, dodaję kaszę jaglaną, syrop, sól, olej, imbir i słodką paprykę. Miksuję na gładką pastę na tyle, na ile blender pozwala. Jeśli jest konieczność rozrzedzam pastę kilkoma łyżkami wody. Przekładam do słoików i trzymam w lodówce.
Aneta napisał
Olga, fajny przepis – mojemu dziecku pewnie też się spodoba. I jeszcze jedno, kiedyś pytałam Cię o użycie mąki jęczmiennej w torcie czekoladowym. Twoja podpowiedź była trafiona :) TORT BYŁ (i jest, bo część zamroziłam)PRZEPYSZNY :)
Pozdrawiam i przesyła trochę dobrej energii – dla lepszych efektów w pisaniu książki!!! :)
Mimu napisał
Pani Olu piękne danie warzywne!
Popka napisał
Pyszna aż dziw bierze!
Dotti napisał
Dziękuję za wszystkie przepisy bezglutenowe i bezmleczne! Dzięki Pani moje dziecko ma szansę na zjedzenie czegoś smacznego choć niestandardowego. Chylę czoła za te kulinarne wariacje :)
Olga Smile napisał
Dotti – dziekuję bardzo za ten komentarz. Motywuje mnie on do dalszego działania.
batlan napisał
Fajny przepis, trafia w moje gusta!
Noe napisał
Oh wyszła przepyszna Olgo – dziekuję!
hotka napisał
Oop ale pysznie wygląda!
asia napisał
Oj, jutro biegne po papryke! Nigdy nie robilam pasty paprykowej… Zawsze wykorystuje papryke to fajitas, curry, leczo czy po prostu nadziewam je itp. Tego przepisu nie odpuszcze ;-)
Dropik napisał
Fantastyczna!!!