Paszteciki z pieczarkami
Zapraszam na przepis paszteciki z pieczarkami. Znam go doskonale. Paszteciki z pieczarkami były jednym z popisowych dań mojej teściowej, zaraz obok sernika na zimno, sałatek i kilku ciast. Była świetną kucharką lubiła kuchnię i znała czar dobrego jedzenia. O ile barszcz kupowała czy to biały, czy czerwony, o tyle paszteciki z pieczarkami zawsze przygotowywała sama od podstaw. Lubiła dzielić się przepisami, rozmawiać o gotowaniu, piec. I mimo, że nie ma jej z nami od kilku lat, wspominamy z dużymi emocjami jej przepisy, żarty, powiedzenia. Dla mnie już zawsze paszteciki z pieczarkami będą kojarzyły się z teściową, wspólnym czasem przy stole, opowieściami i ciepłą domowa atmosferą. A TY barszcz czerwony podajesz z ziemniakami, fasolą, uszkami, naleśnikowymi krokietami czy pasztecikami z pieczarkami?
Paszteciki z pieczarkami:
Paszteciki z pieczarkami – składniki:
- CIASTO NA PASZTECIKI:
- 100 g masła miękkiego
- 650 g mąki pszennej
- 200 ml mleka
- 3 jajka + 1 jajko do smarowania
- szczypta soli
- 2 łyżeczki cukru
- 50 g drożdży
- kminek do posypania
- NADZIENIE DO PASZTECIKÓW:
- 800 g pieczarek
- 3 cebule
- sól
- kilka łyżek oleju do smażenia
Paszteciki z pieczarkami – przygotowanie:
- Do miski robota kuchennego wrzucam masło, dodaję jajka, mąkę, sól, ciepłe mleko, drożdże i cukier. Wyrabiam przez 3-4 minuty. Ciasto będzie sprężyste i delikatne. Przykrywam je ściereczką i zostawiam do wyrośnięcia na 35 minut.
- W tym czasie rozgrzewam patelnię z olejem, wrzucam obrane i pokrojone w kostkę cebule, smażę je na złoto. Zdejmuję do miski. Teraz wrzucam pokrojone w talarki pieczarki. Muszą się usmażyć na dużym ogniu. Łączę w misce z cebulą, doprawiam solą i pieprzem do smaku.
- Wyrośnięte ciasto dzielę na dwie części. Rozwałkowuję placek o wymiarach 30 cm na 20 cm i grubość ½ centymetra. Przekrawam na dwie części, tak aby powstały prostokąty 30 cm na 10 cm.
- Nakładam farsz na środek, zostawiając po 2 cm od brzegów i zwijam na kształt wałka.
- Wałek lekko spłaszczam, przekładam na wyłożoną papierem do pieczenia formę. Przekrawam wałek tak, aby utworzyły się paszteciki. Odstawiam na 15-20 minut do wyrośnięcia. Tak samo postępuję z 2 częścią ciasta.
- Przed wstawieniem do piekarnika paszteciki smaruję rozmieszanym jajkiem lub mlekiem. Piekę w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 20-30 minut. Paszteciki z pieczarkami po upieczeniu rozdzielam ostatecznie na porcje.
Małgorzata Wernicka napisał
Uszka z kapusta i grzybami
Agata Sinczykowska napisał
W domu rodzinnym zawsze z pasztecikiem krucho-drożdżowym. Teraz podaje z uszkami. Ale paszteciki (trochę inne niż mamowe) też będą bo uwielbiam je do barszczu nawet na zimno.
Anna Adamus napisał
w wigilię z uszkami , dawniej robiłam jeszcze z nadziewanymi pieczarkami albo babeczkami na słono ;)
Olga Smile napisał
Weronika Sadowska jako dziecko uwielbiałam z kruchymi pasztecikami babci, ale skoro nie mogę ani mąki ani masła to protestuje i podam z ziemniakami albo fasolą.
Olga Smile napisał
Agata Ch – ooo a jaka jest zupa? Grzybowa?
Sylwia Skiżewska napisał
Uszka, pierogi, paszteciki drożdżowe :)
Weronika Sadowska napisał
Olga Smile no tak, to wiele tłumaczy. Z ziemniaczkami też są pyszne <3
Marta Radej napisał
A ja w kubku do picia po prostu, do tego pierogi odsmażane.
Ania Wiktor napisał
Z uszkami, a jak nie umiem zrobić, to z tortellini z grzybami
Olga Smile napisał
jako dziecko uwielbiałam z kruchymi pasztecikami babci, ale skoro nie mogę ani mąki ani masła to protestuję i podam z ziemniakami albo fasolą :)