Pasztet gryczany
To bardzo smaczny pasztet gryczany z fasolą, grzybami duszonymi, orzechami włoskimi i aromatycznymi przyprawami. Pięknym prawda :D Muszę się przyznać, że upiekłam go z pozostałości kaszy gryczanej niepalonej, która zostałam mi z obiadu. Duszonych grzybów, z których powstał wcześniej sos i fasoli białej, która po zmieleniu, w blenderze pięknie mi zagęściła i wzbogaciła konsystencję całej masy. Liście kapusty zostały z gołąbków. Dosłownie to pasztet z resztek, ale jaki smaczny!
Często wykładam formy do pieczenia na chlebów, pasztetów liśćmi. W sezonie zbieram liście chrzanu, są świetne do gołąbków, chlebów i pasztetów. Liście botwinki sprawdzają się do dolmades, rewelacyjnie zastępując liście winogron. Liście kalafiora można z powodzeniem używać również w pasztetach, wykładając nimi formy. To dobry sposób, naturalny na zastąpienie papieru do pieczenia, który często bielony jest za pomocą chloru. Moje formy do pieczenia dzielą się na dwa gatunki: te, z których jedzenie ładnie wychodzi i te, które oddać go nigdy w jednym kawałku nie chcą. Im bardziej mi zależy, tym większe prawdopodobieństwo, że pasztety się rozpadną lub chleby rozwarstwią. Normalnie jak z prawdopodobieństwem upadku kanapki masłem w dół ;) No nic, dlatego właśnie najczęściej formy wykładam papierem, liśćmi lub smaruję i wysypuję mąką ale gruboziarnistą lub otrębami. Do pasztetów dodaje najczęściej suszone owoce niesiarkowane i orzechy. Pokazywałam już pasztet jaglany z orzechami laskowymi, jednak od kilku miesięcy przerzuciłam się w zupełności na orzechy włoskie po tym, jak okazało się, że moje dziecko ma alergię na orzechy laskowe. Nie jest łatwo, trzeba podnosić sobie poprzeczkę ;) I eliminując składniki rozwijać się dalej :) Tak właśnie wygląda samomotywacja :D Skuteczna, serio :D
Przepis na Pasztet gryczany
Pasztet gryczany – składniki:
- 3 szklanki ugotowanej kaszy gryczanej
- 1 szklanka mąki gryczanej
- 5 łyżek mąki ziemniaczanej lub tapioki
- 2 szklanki białej fasoli ugotowanej
- 3 ziemniaki
- około 300 g duszonych grzybów (u mnie to mrożone podgrzybki ale mogą być i pieczarki)
- 4 cebule
- sól do smaku
- 1 łyżka lubczyku
- 2 łyżeczki mielonej kozieradki
- 2 łyżeczki majeranku
- 3 listki laurowe i 6 kulek ziela angielskiego
- 80 ml oleju
- woda lub bulion warzywny około 2 szklanek
- ½ szklanki przebranych orzechów włoskich łuskanych, mogą być też laskowe prażone, które są maksymalnie genialne!
- liście kapusty włoskiej, chrzanu, botwiny, kalafiora lub inne jadalne blanszowane
Jak przygotować Pasztet gryczany – przepis:
- Cebulę obieram, kroję w talarki i podsmażam na oleju. Dodaję grzyby i duszę razem. Przekładam do garnka, dolewam szklankę wody i gotuję jakieś 15-20 minut, aż grzyby zmiękną i zaczną się rozpadać.
- Szklankę kaszy gryczanej gotuję -> jak ugotować kaszę gryczaną
- Fasolę białą odlewam z puszki, słoika lub płynu, w którym się gotowała.
- Do malaksera wkładam grzyby z cebulą i rozdrabniam na masę. Dodaję fasolę i kaszę, dolewam około 1 szklanki bulionu, ale tylko, jeśli jest taka konieczność. Pasztet powinien być jak najbardziej kremowy!
- Mielę w młynku do kawy liście laurowe i ziele angielskie.
- Ugotowane i zimne już ziemniaki przepuszczam przez prasę do ziemniaków.
- Masę przekładam do miski, dodaję ziemniaki i na tym etapie doprawiam przyprawami dodając sól, majeranek, kozieradkę oraz zmielone w młynku przyprawy i lubczyk. Przyprawy można zwiększyć dwukrotnie, jeśli lubicie takie smaki, ale najpierw spróbujcie!
- Gdy masa jest doprawiona dodaję mąkę gryczaną, orzechy i skrobię ziemniaczaną.
- Mieszam ponownie bardzo dokładnie.
- Dwie formy do pieczenia wykładam blanszowanymi liśćmi, przekładam masę, ugniatam i zakrywam liśćmi, jeśli mi jeszcze zostały.
- Wstawiam do piernika i piekę około 1,5 godziny w 180 stopniach Celsjusza. Studzę, wyjmuję z formy, kroję w plastry i podaję.
Olga Smile napisał
Piotr – nie mroziłam nigdy, ale w sumie czemu nie?