Pasztet gryczany
To bardzo smaczny pasztet gryczany z fasolą, grzybami duszonymi, orzechami włoskimi i aromatycznymi przyprawami. Pięknym prawda :D Muszę się przyznać, że upiekłam go z pozostałości kaszy gryczanej niepalonej, która zostałam mi z obiadu. Duszonych grzybów, z których powstał wcześniej sos i fasoli białej, która po zmieleniu, w blenderze pięknie mi zagęściła i wzbogaciła konsystencję całej masy. Liście kapusty zostały z gołąbków. Dosłownie to pasztet z resztek, ale jaki smaczny!
Często wykładam formy do pieczenia na chlebów, pasztetów liśćmi. W sezonie zbieram liście chrzanu, są świetne do gołąbków, chlebów i pasztetów. Liście botwinki sprawdzają się do dolmades, rewelacyjnie zastępując liście winogron. Liście kalafiora można z powodzeniem używać również w pasztetach, wykładając nimi formy. To dobry sposób, naturalny na zastąpienie papieru do pieczenia, który często bielony jest za pomocą chloru. Moje formy do pieczenia dzielą się na dwa gatunki: te, z których jedzenie ładnie wychodzi i te, które oddać go nigdy w jednym kawałku nie chcą. Im bardziej mi zależy, tym większe prawdopodobieństwo, że pasztety się rozpadną lub chleby rozwarstwią. Normalnie jak z prawdopodobieństwem upadku kanapki masłem w dół ;) No nic, dlatego właśnie najczęściej formy wykładam papierem, liśćmi lub smaruję i wysypuję mąką ale gruboziarnistą lub otrębami. Do pasztetów dodaje najczęściej suszone owoce niesiarkowane i orzechy. Pokazywałam już pasztet jaglany z orzechami laskowymi, jednak od kilku miesięcy przerzuciłam się w zupełności na orzechy włoskie po tym, jak okazało się, że moje dziecko ma alergię na orzechy laskowe. Nie jest łatwo, trzeba podnosić sobie poprzeczkę ;) I eliminując składniki rozwijać się dalej :) Tak właśnie wygląda samomotywacja :D Skuteczna, serio :D
Przepis na Pasztet gryczany
Pasztet gryczany – składniki:
- 3 szklanki ugotowanej kaszy gryczanej
- 1 szklanka mąki gryczanej
- 5 łyżek mąki ziemniaczanej lub tapioki
- 2 szklanki białej fasoli ugotowanej
- 3 ziemniaki
- około 300 g duszonych grzybów (u mnie to mrożone podgrzybki ale mogą być i pieczarki)
- 4 cebule
- sól do smaku
- 1 łyżka lubczyku
- 2 łyżeczki mielonej kozieradki
- 2 łyżeczki majeranku
- 3 listki laurowe i 6 kulek ziela angielskiego
- 80 ml oleju
- woda lub bulion warzywny około 2 szklanek
- ½ szklanki przebranych orzechów włoskich łuskanych, mogą być też laskowe prażone, które są maksymalnie genialne!
- liście kapusty włoskiej, chrzanu, botwiny, kalafiora lub inne jadalne blanszowane
Jak przygotować Pasztet gryczany – przepis:
- Cebulę obieram, kroję w talarki i podsmażam na oleju. Dodaję grzyby i duszę razem. Przekładam do garnka, dolewam szklankę wody i gotuję jakieś 15-20 minut, aż grzyby zmiękną i zaczną się rozpadać.
- Szklankę kaszy gryczanej gotuję -> jak ugotować kaszę gryczaną
- Fasolę białą odlewam z puszki, słoika lub płynu, w którym się gotowała.
- Do malaksera wkładam grzyby z cebulą i rozdrabniam na masę. Dodaję fasolę i kaszę, dolewam około 1 szklanki bulionu, ale tylko, jeśli jest taka konieczność. Pasztet powinien być jak najbardziej kremowy!
- Mielę w młynku do kawy liście laurowe i ziele angielskie.
- Ugotowane i zimne już ziemniaki przepuszczam przez prasę do ziemniaków.
- Masę przekładam do miski, dodaję ziemniaki i na tym etapie doprawiam przyprawami dodając sól, majeranek, kozieradkę oraz zmielone w młynku przyprawy i lubczyk. Przyprawy można zwiększyć dwukrotnie, jeśli lubicie takie smaki, ale najpierw spróbujcie!
- Gdy masa jest doprawiona dodaję mąkę gryczaną, orzechy i skrobię ziemniaczaną.
- Mieszam ponownie bardzo dokładnie.
- Dwie formy do pieczenia wykładam blanszowanymi liśćmi, przekładam masę, ugniatam i zakrywam liśćmi, jeśli mi jeszcze zostały.
- Wstawiam do piernika i piekę około 1,5 godziny w 180 stopniach Celsjusza. Studzę, wyjmuję z formy, kroję w plastry i podaję.
MOgli7 napisał
Smakowicie wygląda!
Buldog napisał
To mi się podoba! Tak mi gotuj :)
Luzaczka napisał
Dziękuję za ten rewelacyjny przepis!
Iwona C. napisał
Witam – ile ma być kaszy? 3 szklanki czy 1 szklanka? ciut się zgubiłam więc proszę o pomoc. Zostało mi dużo kaszy z obiadu i chcę spróbować po raz pierwszy zrobić pasztet. Pani Olgo co można zrobić z jarzynami z rosołu?
Olga Smile napisał
Iwona C. – 1 szklanka suche, to troszkę ponad 3 ugotowanej.
Jolka napisał
Inspiracja przednia z tym pasztetem :-) Trochę pokombinowałam z tym,co miałam pod ręką ;-) Zamiast fasoli użyłam ciecierzycy.A ponieważ miałam tylko ostatniego ziemniaka,to ugotowałam jeszcze marchewkę i sporo selera i także zmiksowałam.Miałam tylko grzyby suszone ale po namoczeniu „zmaterializowały” się w ilości niezbędnej ;-) Reszta mniej więcej zgodnie z przepisem. Dodałam całe jajko na koniec.Może pasztet się nie rozpadnie? A teraz właśnie zapieka się w piekarniku:-) Dziękuje za przepis :-
Monika napisał
W punkcie 11 powinno być „piekarnik”, a nie „piernik” ;)
Olga Smile napisał
Monika – :D dzięki, poprawię :D
Iwona napisał
Pasztet wyglada aetycznie, mam zamiar go zrobic. Szkoda, ze nie ma mozliwosci drukowania przepisow wprost ze strony, byloby to duze ulatwienie.
Pozdrawiam
Piotr napisał
Czy ten pasztet mozna zamrozic?