Pierogi bezglutenowe
Dzisiaj mam dla was najprostsze w świecie pierogi bezglutenowe z kapustą i grzybami z gotowej mieszanki mąk. Wiem, że pierogi bezglutenowe dla osób początkujących stanowią nie lada wyzwanie, dlatego też postanowiłam, że sama przygotuję pierogi z gotowej mieszanki, testując kilka dostępnych na rynku tak, aby wybrać najlepszą moim zdaniem. No i jest. Te pierogi, które widzicie na zdjęciu powstały z mieszanki marki Schar Mix it Universal, praktycznie takie same wychodzą z mąki Schar mixB, chociaż mam wrażenie, że jednak z Mix It są smaczniejsze. Przygotowywałam chleby i pierogi bezglutenowe w ciągu ostatnich lat właściwie ze wszystkich głównych gotowych mieszanek, które można kupić w Polsce, USA i na Amazon.co.uk. Co ciekawe, z niektórych absolutnie nic mi nie wychodzi, nawet drożdże ich nie podnoszą. Jak widać, pewnie, nie każda mieszanka jest idealna i jakby dostosowana pod potrzeby konkretnego użytkownika. Uważam, że pierogi bezglutenowe z kapustą i grzybami z gotowej mieszanki mąk są świetną alternatywą dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z dietą bezglutenową. I wiem, że takie przepisy również są potrzebne, bo „nie od razu Kraków zbudowano” jak to mówi znane porzekadło. A ty jadasz pierogi pszenne czy bezglutenowe? Tak więc pierogi bezglutenowe z kapustą i grzybami z gotowej mieszanki mąk prezentuję wam w całej okazałości. Na zdjęciu widać właśnie pierogi bezglutenowe z kapustą i grzybami takie prosto po wyłowieniu z wody. Czym różnią się od pierogów klasycznych? Wiadomo, nie mają glutenu, jednak w smaku są dość podobne. Ciasto jest delikatne, mocniej skrobiowe i trzeba bardzo delikatnie się z nim obchodzić. Podczas sklejania pierogów nie można ciasta zbyt mocno naciągać bo zwyczajnie pęknie! Przed sklejeniem rogi smaruję wodą a sklejam suchymi palcami. Trzeba dość do wprawy, ale co ważne w smaku pierogi bezglutenowe z kapustą i grzybami z gotowej mieszanki mąk nie wiele się różnią od pszennych i chyba o to chodzi!
Pierogi bezglutenowe
Pierogi bezglutenowe – składniki:
- 500 g mąki Schar MixIt
- 300 ml zagotowanej wody
- 60 ml oleju
- szczypta soli
- – skrobia lub mąka bezglutenowa do wysypania stolnicy
- – woda do smarowania brzegów
- – dowolne nadzienie, tu kapusta z grzybami
Pierogi bezglutenowe – przepis:
- Do miski wsypuję mąkę, dodaję sól, olej i wlewam odmierzona zagotowaną przed chwilą wodę. Mieszam. Masa powinna być delikatna i plastyczna niczym plastelina. Jeśli jest zbyt sucha dolej 2-4 łyżki wody, jeśli zbyt mokra, dosyp troszkę mąki. Zawijam w torebkę foliowa i odstawiam na 10-15 minut. W tym czasie zawsze przygotowuję farsz.
- Stolnicę wysypuję skrobią, kładę 1/3 ciasta i delikatnie wałkuję wałkiem posypanym także skrobią. Ciasto powinno być troszkę grubsze niż pszenne, tak mniej więcej mieć 2,5 milimetra grubości. Wycinam kółka, układam farsz, szybko smaruje wewnętrznego brzegu zwilżonym pędzelkiem i zlepiam bez specjalnego naciągnia. Układam na wysypanej skrobią ściereczce lub talerzu. A właśnie, jeśli gdzieś zrobi się dziurką, posmaruj to miejsce woda i naklej kawałek ciasta, dobrze dociskając palcem i tak zacierając paznokciem.
- Pierogi wkładam do wrzątku, gotuję około 3 minut. Wyławiam i podaję polane olejem lub masłem z usmażoną cebulką. Uważam, że pierogi bezglutenowe z kapustą i grzybami z gotowej mieszanki mąk niczym nie ustępują pierogom pszennym!
PIEROGI – wersja BEZGLUTENOWE:
Ciasto na pierogi bezglutenoweCiasto na pierogi bezglutenowe Do przygotowania tego ciasta na pierogi bezglutenowe użyłam mąki z tapioki, czyli z korzenia manioku, skrobi kukurydzianej, skrobi ziemniaczanej i białej mąki ryżowej. Wszystkie te składniki kupuję w sklepach internetowych lub portalach aukcyjnych, bo nie sposób ich dostać w mniejszych miastach a nawet w całkiem dużych. Ciasto jest białe i przyjemne w dotyku.
Ciasto na pierogi bezglutenowe z gotowej mieszanki
Zdecydowałam się pokazać wam również ciasto na pierogi bezglutenowe przygotowane z gotowej mieszanki, która możecie kupić w niektórych sklepach. Ponieważ przetestowałam co najmniej kilkanaście gotowych mieszanek i ta uznałam za najlepszą, to pokazuję ja z pełnym przekonaniem! Uważam, że gotowa mieszanka mąk jest wygodnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kuchnią bezglutenową!
Zapraszam na pierogi ruskie bezglutenowe, pyszne, pachnące wędzonką, do przygotowania w wersji bezmlecznej, czyli z wędzonym tofu zamiast sera białego. osobiście uwielbiam taki zamiennik ale oczywiście wolność w kuchni panuje, i każde możne dobrać składniki tak, jak lubi najbardziej!
Pierogi wigilijne bezglutenowePierogi wigilijne bezglutenowe z kapustą i grzybami, przygotowane na bazie ciasta bezglutenowego z tapioki bardzo lubi cała nasza rodzina. Są delikatne, chrupkie i pyszne
Pierogi ruskie bezglutenowePierogi ruskie bezglutenowe nadziane farszem z ziemniaków, sera białego lub tofu i podsmażonej cebulki zawsze są smaczne. Najlepiej smakują zaraz po zrobieniu, tak prosto z wody!
Pierogi bezglutenowe gryczane
Pierogi bezglutenowe gryczane ciemne i delikatne ciasto rozpływające się dosłownie w ustach. Są jednymi z najprostszych do przygotowania pierogów bezglutenowych. Smaczne i efektowne! Wszyscy je polubicie!
Pierogi bezglutenowe z kapustą
Pierogi bezglutenowe z kapustą należą do tych pierogów, które uwielbia cała moja rodzina. W końcu nie dziwne, delikatne ciasto, aromatyczny i intensywny w smaku miąższ, wszystko sprawia, że bezglutenowe pierogi z kapustą są wręcz idealne!
Pierogi ze szpinakiem
Pierogi bezglutenowe ze szpinakiem soczyste, delikatne i pyszne. Moje dziecko uwielbia pierogi ze szpinakiem, musiałam więc stanąć na wysokości zadania.
Pierogi bezglutenowe z soczewicą
Pierogi z soczewicą pojawiają się na naszym stole zawsze, gdy zabieram się za robienie pierogów na większą skalę. Jak wiele razy już pisałam, robię wtedy za jednym zamachem 100-200 pierogów, mrożę i mam na zapas. Pierogi z soczewicą bardzo lubią dzieci, nie ma się czemu dziwić, ponieważ są pyszne!
Mam dla was dzisiaj trzecie ciasto już na pierogi bezglutenowe. Do tej pory było zaparzane białe, gryczane a teraz mieszane z różnych mąk. Pierogi bezglutenowe są pyszne i stanowią ważny element tradycyjnej kuchni polskiej w wydaniu dla alergików.
Pierogi z kapustą bezglutenowe
Pierogi z kapustą i grzybami bezglutenowe są zdecydowanie pyszne i w niczym nie ustępują pierogom pszennym. Korzystając z tego przepisu na pierogi z kapustą możesz je zrobić w wersji bezglutenowej oraz klasycznej, tradycyjnej pszennej, wybierając ulubione ciasto!
PIEROGI – pierogi pszenne:
Jak zrobić ciasto na pierogiJak zrobić ciasto na pierogi To najlepszy przepis, aby zrobić idealne ciasto na pierogi. Tego, jak zrobić wspaniałe ciasto na pierogi nauczyła mnie moja babcia, od niej mam kilka najlepszych, sprawdzonych przepisów!
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami tradycyjne, miękkie, chrupiące. Najlepsze pierogi robiła moja babcia, miała kocią wprawę i jeden po drugim zgrabny pieróg wychodzi spod jej rąk.
Pierogi ruskie
Pierogi ruskie to jedne z moich ulubionych pierogów. Mam do nich wielki sentyment, ten smak, zapach i konsystencja przenosi mnie w świat dziecięcych wspomnień.
Pierogi z jagodami
Pierogi z jagodami to smak lata, wakacji, wolnego czasu. Muszę przyznać, że pierogi z jagodami zawsze są wyjątkowe, pełne wspomnień!
Pierogi z kaszą gryczaną
Pierogi z kaszą gryczaną i serem, to dobry farsz do miękkiego i delikatnego ciasta na pierogi. Muszę przyznać, że pierogi mogę jeść przez cały tydzień, nie ma przebacz!
Jak zrobić pierogi ruskieJak zrobić pierogi ruskie. Pierogi ruskie można zrobić co najmniej na kilka sposobów. Ich smak będzie się nieco różnił zależnie od użytego ciasta i proporcji nadzienia.
Pierogi z mięsem
Pierogi z mięsem to chyba jedne z najbardziej tradycyjnych polskich pierogów. W moim domu rodzinnym, gdy byłam dzieckiem pierogi z mięsem pojawiały się na zmianę z pierogami z kapusta i grzybami, pierogami ruskimi lub z serem.
Renata Sajnóg napisał
Ja dokładnie tak samo…chyba przeczytałam jak chciałam ??
Jednak pszenne mimo wszystko pyszniejsze??
Olga Smile napisał
Justyna – bez ciasta było kilka z ciastem właśnie w piekarniku :)
Olga Smile napisał
Iwona – u mnie masz 5 przepisów na ciasta bezglutenowe do pierogów :D
Justyna Sawicka napisał
O to cudownie! Czekam na przepis, bo ten japoński już właśnie robilam i chciałabym tym razem porwać się na taki z ciastem ?
Olga Smile napisał
a dla odmiany do pieczonych pierogów używam ciasta do pizzy bezglutenowego, zresztą tego samego, co do pasztecików i makowców :D
Iwona Chruścielewska napisał
Dzięki Olga wypróbuję choć już nie dam rady przed świętami ? za dużo obowiązków i brak czasu na eksperymenty trudno obejde się smakiem
Joanna Sięka napisał
Urszula Gizicka ;) to możesz lepić.
Olga Smile napisał
a tu dokładnie pierogi z tej partii lepienia i tej mieszanki w wersji odsmażonej :) Więc podawać można jak się chce :D
Olga Smile napisał
a właśnie, jeszcze nie dopisałam z 500 g maki wyszło mi dokładnie 39 pierogów :)
Urszula Gizicka napisał
Te gotowe mieszanki to jakiś horror. Nigdy nic mi z nich nie wyszło. A skład jak tablica Mendelejewa ?