PIEROGI Z MIĘSEM
Dzisiaj przygotowałam pierogi z mięsem bezglutenowe takie dla moich rodziców. Ponieważ pierogi z mięsem przewijały się ostatnio w naszych wspomnieniach smaków z dawnych lat, stwierdziłam, że czas najwyższy przygotować je tak, jak należy. Ugotowałam porcję mięsa wołowego, zgodnie z przepisem mojej już nieżyjącej już babci. Wyroiłam ciasto i ulepiłam całą stertę pierogów. Oczywiście pierogi z mięsem bezglutenowe są trudniejsze do ukształtowania niż klasyczne pierogi pszenne, dla chcącego, jak mówi porzekadło „nie ma nic trudnego”. Kontynuując domową tradycje mojej babci, rozłożyłam stolnicę, wysypałam mąkę i wałkowałam ciasto wałkiem z dawnych lat. To takie miłe uczucie trwania przepisów, mimo, że zmieniają się one na potrzeby diety eliminacyjnej przy alergiach i celiakii. Ponieważ znaczna część moich czytelników jeść glutenu nie może a drugiej gluten nie straszny, to specjalnie przygotowałam dwa przepisy na ciasto, żeby było łatwiej. Czasami się zastanawiam, z jakim nadzieniem pierogi są najpopularniejsze w rodzinach moich czytelników? Które lubisz? U nas pierogi z mięsem, pierogi z kapustą no i oczywiście pierogi z owocami. Wszystkie uwielbiamy. Jednak dzisiaj zapraszam na pierogi z mięsem na dwa sposoby!
PIEROGI Z MIĘSEM
PIEROGI Z MIĘSEM bezglutenowe:
- 1000 g mąki Schar MixIt
- 600 ml zagotowanej wody
- 120 ml oleju
- szczypta soli
- – skrobia lub mąka bezglutenowa do wysypania stolnicy
- – woda do smarowania brzegów
PIEROGI Z MIĘSEM pszenne:
- 1000 g mąki pszennej 500 + mąka do posypywania stolnicy
- 1 łyżeczka soli
- 120 ml oleju
- około 400 ml bardzo gorącej wody (zagotowanej i odstawionej na 2-5 minut)
NADZIENIE:
Mięso wołowe do pierogów. I to takie wołowe jakie kupujecie na rosół polecam wpis -> Jakie mięso na rosół. Babcia nauczyła mnie, że mięso z rosołu (około 1500 g) najlepiej jest wykorzystać właśnie do pierogów, pyz, krokietów i naleśników z mięsem. Proste! Do zmielonego mięsa w maszynce( zaraz po ugotowaniu) dodawałam zawsze podsmażoną cebulę (średnio 4-5 sztuk), sól i dużo mielonego pieprzu. Masę wyrabiałam po dodaniu wszystkich składników, przez 30 sekund, tak mniej więcej. Powinna być dość zwarta i dawać się ugniatać. Jeśli jest za rzadka, masę trzeba przesmażyć na patelni. Jeśli za gęsta rozrzedzić delikatnie i ostrożnie łyżką lub kilkoma rosołu.
PIEROGI Z MIĘSEM BEZGLUTENOWE – przygotowanie:
- Do miski wsypuję mąkę, dodaję sól, olej i wlewam odmierzona zagotowaną przed chwilą wodę. Mieszam. Masa powinna być delikatna i plastyczna niczym plastelina. Jeśli jest zbyt sucha dolej 2-4 łyżki wody, jeśli zbyt mokra, dosyp troszkę mąki. Zawijam w torebkę foliowa i odstawiam na 10-15 minut. W tym czasie zawsze przygotowuję farsz.
- Stolnicę wysypuję skrobią, kładę 1/3 ciasta i delikatnie wałkuję wałkiem posypanym także skrobią. Ciasto powinno być troszkę grubsze niż pszenne, tak mniej więcej mieć 2,5 milimetra grubości. Wycinam kółka, układam farsz, szybko smaruje wewnętrznego brzegu zwilżonym pędzelkiem i zlepiam bez specjalnego naciągania. Układam na wysypanej skrobią ściereczce lub talerzu. A właśnie, jeśli gdzieś zrobi się dziurką, posmaruj to miejsce woda i naklej kawałek ciasta, dobrze dociskając palcem i tak zacierając paznokciem.
- Pierogi wkładam do wrzątku, gotuję około 3 minut. Wyławiam i podaję polane olejem lub masłem z usmażoną cebulką. Uważam, że pierogi bezglutenowe z mięsem z gotowej mieszanki mąk niczym nie ustępują pierogom pszennym!
PIEROGI Z MIĘSEM pszenne – przepis:
- Mąkę łączę z solą, olejem i ciągle mieszając z mikserze z hakiem lub ręcznie na stolnicy dodaję po trochu bardzo gorąca wodę. Jeśli robicie ręcznie trzeba uważać, żeby się nie poparzyć! Wyrabiam gładkie, elastyczne ciasto łatwo dochodzące od ręki. Przykrywam ściereczką i pozostawiam na 10-15 minut, aby odpoczęło.
- Wałkuję i nadziewam ulubionym farszem.
- Jeśli lubisz pierogi z mięsem, to ten przepis jest dla Ciebie!
Kartesis napisał
A co jeśli nie mam ugotowanego wcześniej mięsa i maszynki do mielenia? ?
Hubert napisał
Kilka pytań mi się nasunęło. Czy pierogi gotować w lekko osolonej wodzie czy na parniku bambusowym? Jeśli któryś z tych sposobów to jaki czas gotowania?
Czy takie pierogi nadają się do zamrożenia? Czy można zamrażać takie pierogi?
jeśli tak to ciasto z farszem surowe, zblanszowane czy ugotowane?
Hubert napisał
Kilka pytań mam jako laik:)
Czy pierogi takie lepiej gotować we wodzie czy np w parniku bambusowym?
Jeśli tak to jak długo aby były idealne, nie kleiste i rozgotowane.
Druga sprawa to czy można takie pierogi mrozić i czy po rozmrożeniu będą odpowiedniej jakości?
Jeśli można mrozić to w jakim stanie?Surowe, zblanszowane czy ugotowane?
Dziękuję za odpowiedzi
Hubert napisał
Dlaczego komentarze nie pokazują się?
Olga Smile napisał
Hubert – ja gotuję w wodzie. Mrożę po obgotowaniu, nie mrożę surowych.
Olga Smile napisał
Hubert – bo muszę na nie odpowiedzieć, inaczej setki bym przegapiła i bez odpowiedzi zostawiła :)
Hubert napisał
Olga Smile – dziękuję za odpowiedź. Proszę usunąć zbędne komentarze, bo wprowadziłem bałagan :)
Piszesz, że mrozisz po obgotowaniu. Czy to jest tylko sparzenie czy ugotowanie? Jeśli ugotowanie to nie będą się rozlatywać podczas podgrzewania po rozmrożeniu? Pytam bo weekend atakuję stolnicę :)
Olga Smile napisał
Hubert – właściwie czekam aż wypłyną i po minucie wyławiam, układam na płasko na natłuszczonym talerzu, pierogi tez natłuszczam, żeby nie schły i studzę. Tak też mrożę. Dopiero potem wkładam w torebki, wtedy mają ładny kształt :) Powodzenia!!!