PIEROGI BEZGLUTENOWE
Mam dla was nowy przepis na ciasto na pierogi bezglutenowe. Ponieważ od rana pierogi bezglutenowe za mną chodziły, właściwie obudziłam się już z tą myślą, to nie miałam większego wyjścia i musiałam przystąpić do przygotowań. Sami wiecie że każde pierogi, czy te zwykłe czy pierogi bezglutenowe wymagają masę przygotowań, zwłaszcza jeśli chodzi o farsz. No taka prawda. Samo wyrobienie i podzielenie ciasta na pierogi bezglutenowe nie jest najtrudniejsze, chociaż dobry przepis to podstawa. Doszłam do wniosku, że zrobię pierogi ruskie bezglutenowe oraz pierogi z grzybami bezglutenowe. A ty, jakie pierogi lubisz najbardziej! Dzisiaj starczyło mi tylko animuszu na pierogi bezglutenowe ruskie, farsz został na jutro do drugiej części pierogów :) Zapraszam dzisiaj na przepis na pierogi bezglutenowe ciasto. W końcu to od dobrego ciasta zaczyna się cała przygoda. Moja babcia przekazała mi rewelacyjny przepis na pierogi ale pszenne. Ponieważ celiakia w domu to pierogi bezglutenowe ćwiczymy co jakiś czas w najróżniejszych kombinacjach. Tymczasem ja zapraszam na wpis pierogi bezglutenowe ciasto idealne!
PIEROGI BEZGLUTENOWE
PIEROGI BEZGLUTENOWE – składniki:
- 380 ml mąki ryżowej białej
- 380 ml mąki gryczanej drobnej (takiej puszystej) owsianej lub sorgo (wszystkie certyfikowane bg)
- 380 ml szklanki skrobi ziemniaczanej, tapioki lub skrobi kukurydzianej
- 4 łyżki oleju
- 250 ml wody + około 200 ml zależnie od typu mąki (czasami wymaga trochę więcej)
PIEROGI BEZGLUTENOWE – przepis:
- Do miski przesiewam wszystkie mąki. Mieszam bardzo dokładnie.
- Odsypuję z mieszanki 1 lekko czubatą szklankę mąki i zalewam 1 szklanką wrzątku. Mieszam widelcem, zrobi się dość twardy glut. Tak ma być. Zostawiam go na kilka minut aż osiągnie temperaturę, że można go wyrabiać dłonią.
- W misce robotem planetarnym lub na stolnicy wyrabiam zaparzony kawałek ciasta z pozostałą częścią mąki i olejem. W miarę jak ciasto uzyskuje konsystencję często dodaję jeszcze wodę ale o temperaturze pokojowej. Ma powstać plastyczne ciasto, gładkie o przyjemnej konsystencji. Czasami wymaga to większej ilości wody, czasami mniejszej. Ciasto wkładam do torebki foliowej.
- Na wysypanej mąką ryżową stolnicy (u mnie to po prostu blat kuchenny) wałkuję ciasto bezglutenowe na pierogi na grubość około 1,5-2 milimetrów. Wycinam kółkiem pierogi. Na środek nakładam farsz, smaruję boki wodą i zlepiam. Gdy ciasto lekko przesycha wyrabiam je ponownie zwilżoną dłonią. Średnio wychodzi mi około 40 pierogów z tej porcji ciasta.
- Polecam pierogi bezglutenowe są pyszne a ciasto ma swój urok!
PIEROGI BEZGLUTENOWE:
Ciasto na pierogi bezglutenoweCiasto na pierogi bezglutenowe Do przygotowania tego ciasta na pierogi bezglutenowe użyłam mąki z tapioki, czyli z korzenia manioku, skrobi kukurydzianej, skrobi ziemniaczanej i białej mąki ryżowej. Wszystkie te składniki kupuję w sklepach internetowych lub portalach aukcyjnych, bo nie sposób ich dostać w mniejszych miastach a nawet w całkiem dużych. Ciasto jest białe i przyjemne w dotyku.
Pierogi wigilijne bezglutenowePierogi wigilijne bezglutenowe z kapustą i grzybami, przygotowane na bazie ciasta bezglutenowego z tapioki bardzo lubi cała nasza rodzina. Są delikatne, chrupkie i pyszne
Pierogi ruskie bezglutenowePierogi ruskie bezglutenowe nadziane farszem z ziemniaków, sera białego lub tofu i podsmażonej cebulki zawsze są smaczne. Najlepiej smakują zaraz po zrobieniu, tak prosto z wody!
Pierogi bezglutenowe gryczane
Pierogi bezglutenowe gryczane ciemne i delikatne ciasto rozpływające się dosłownie w ustach. Są jednymi z najprostszych do przygotowania pierogów bezglutenowych. Smaczne i efektowne! Wszyscy je polubicie!
Pierogi bezglutenowe z kapustą
Pierogi bezglutenowe z kapustą należą do tych pierogów, które uwielbia cała moja rodzina. W końcu nie dziwne, delikatne ciasto, aromatyczny i intensywny w smaku miąższ, wszystko sprawia, że bezglutenowe pierogi z kapustą są wręcz idealne!
Pierogi ze szpinakiem
Pierogi bezglutenowe ze szpinakiem soczyste, delikatne i pyszne. Moje dziecko uwielbia pierogi ze szpinakiem, musiałam więc stanąć na wysokości zadania.
Pierogi bezglutenowe z soczewicą
Pierogi z soczewicą pojawiają się na naszym stole zawsze, gdy zabieram się za robienie pierogów na większą skalę. Jak wiele razy już pisałam, robię wtedy za jednym zamachem 100-200 pierogów, mrożę i mam na zapas. Pierogi z soczewicą bardzo lubią dzieci, nie ma się czemu dziwić, ponieważ są pyszne!
Mam dla was dzisiaj trzecie ciasto już na pierogi bezglutenowe. Do tej pory było zaparzane białe, gryczane a teraz mieszane z różnych mąk. Pierogi bezglutenowe są pyszne i stanowią ważny element tradycyjnej kuchni polskiej w wydaniu dla alergików.
Olga Smile napisał
ciasto proste, pyszne i elastyczne. Oczywiście nie tak bardzo jak pszenne ale spokojnie pierogi jak widać da się lepić :D U
Agnieszka Magda Lenart napisał
Mar Got – jakie proporcje?
Olga Smile napisał
jak to człowiek nie ma umiaru w jedzeniu pierogów … pewnie zjadłabym mniej zachłannie, gdybym częściej robiła, ale cóż … nie chce mi się, bo jak każdy wie, pierogi to zabawa na kilka godzin.
Kapibara Ania napisał
Link poproszę <3
Olga Smile napisał
Kapibara – się pisze ;)
Ilona Podstawka napisał
sęk w tym, ze każde :D ale ruskie ponad wszystko
Paulina Sekula napisał
Kiedys gdzies jadlam z soczewica I czyms jeszcze. Za zadne skarby nie pamietam ale było pyszne
Krystyna Jaworska napisał
ooo tez poprosze o linka zwlaszcza na ciasto
Aneta Klorek napisał
Z mięsem i kurkami mojej mamy. Lepszych nie jadłam nigdy i nigdzie.
Anna Gidyńska napisał
AMAGAD. Zjadłabym. <3