Pierogi z kaszą gryczaną i serem
Dzisiaj przyszedł cza na Pierogi z kaszą gryczaną i serem. Bardzo lubię lepić pierogi, to takie domowe zajęcie, uspokajające, wyciszające, relaksujące, no i niestety męczące fizycznie. Zazwyczaj porywam się na ilości wielce hurtowe, gdyż chętnych do zjedzenia nigdy nie jest mało. Jednak po pierwszej setce słabną moje ręce i mąż włącza się do pomagania, w końcu wałkowanie ciasta łatwe nie jest. Jak widać pierogi są świetną pracą dla zespołu, takie rodzinne, domowe gotowanie :) Gdy już się zdecyduje i robię pierogi z kaszą gryczaną to już w ilościach wielkich, tak, że zawsze zostaje jeszcze kilkadziesiąt pierogów, aby je zamrozić na potem. Goście są uprzedzeni, że pierogarnia w dniu dzisiejszym serwuje to i to, no i nie ma przebacz, zjeść wszystko trzeba. Lubię robić różne pierogi, najbardziej osobiście zajadam się ruskimi pierogami, pierogami z mięsem, pierogi z kaszą gryczaną, lub pierogi grzybami. Ale goście dostają najczęściej pierogi z kaszą gryczaną, miętą, cebulą i serem feta. Och pachną, są świetne, smaczne, ładne i takie pyszne …. Gotuję je wcześniej, potem studzę, przelewam oliwą i przekładam do dużego naczynia w tym przypadku blachy do pieczenia, przykrywam folią aluminiową i podgrzewam w piekarniku wszystkie naraz, gdy już goście zasiądą do stołu. Czas oczekiwania świetnie spożytkować można na to, co najlepsze zabawę i rozmowę w gronie znajomych.
Pierogi z kaszą gryczaną
Pierogi z kaszą gryczaną – składniki:
Ciasto na pierogi przygotowuję według przepisu:
- Jak zrobić ciasto na pierogi – tradycyjne pszenne
- Ciasto na pierogi bezglutenowe zaparzane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe gryczane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe mieszane
Farsz:
- 500 g kaszy gryczanej
- 300 g fety twardej
- 1 pęczek świeżej mięty, całkiem sporo
- kilka ząbków czosnku przepuszczonych przez prasę
- można dodać albo podsmażoną białą cebulę albo pociętą surową dymkę
- sól i pieprz do smaku
- ewentualnie trochę masła, margaryny lub oleju
Pierogi z kaszą gryczaną – przepis:
- Przygotowuję ciasto na pierogi.
- Kaszę gryczaną gotuję na sypko, gdy przestygnie dodaję do niej rozgniecioną widelcem fetę, pociętą mięte i cebulę jak również przepuszczony przez praskę czosnek. Wszystko dokładnie mieszam. Jeżeli jest zbyt sypki dodaje troszkę masła.
- Ciasto rozwałkowuję dość cienko, szklanką wycina kółka. W kółka nakładam farsz i zlepiam normalnie, bez jakich ceregieli, dogniatając ranty widelcem. Jeżeli ciasto się słabo lepi, należy brzeg posmarować wodą. Takie pierogi gotuję w osolonej wodzie a wypłyną a ciasto się ugotuje. Wyławiam, układam na talerzu, skrapiam oliwką i studzę. Najważniejsze to, żeby się pierogi nie skleiły, bo dziura murowana i farsz latający wszędzie. Takie pierogi można podgrzać w piekarniku lub podsmażyć na patelni. Ja często podgrzewam je również poukładane na blaszce pod grillem. Ogranicza mi to do minimum pracę i tylko włączyć i wyłączyć piekarnik muszę, a to tylko wtedy, kiedy czasowego wyłącznika nie nastawię.
- Podaję posypane solidnie fetą i cebulką dymką. Można je również lekko polać masłem, ale nie koniecznie. Takie pierogi fantastycznie wyglądają podane w wielkiej misce :)
PIEROGI BEZGLUTENOWE:
Ciasto na pierogi bezglutenoweCiasto na pierogi bezglutenowe Do przygotowania tego ciasta na pierogi bezglutenowe użyłam mąki z tapioki, czyli z korzenia manioku, skrobi kukurydzianej, skrobi ziemniaczanej i białej mąki ryżowej. Wszystkie te składniki kupuję w sklepach internetowych lub portalach aukcyjnych, bo nie sposób ich dostać w mniejszych miastach a nawet w całkiem dużych. Ciasto jest białe i przyjemne w dotyku.
Pierogi wigilijne bezglutenowePierogi wigilijne bezglutenowe z kapustą i grzybami, przygotowane na bazie ciasta bezglutenowego z tapioki bardzo lubi cała nasza rodzina. Są delikatne, chrupkie i pyszne
Pierogi ruskie bezglutenowePierogi ruskie bezglutenowe nadziane farszem z ziemniaków, sera białego lub tofu i podsmażonej cebulki zawsze są smaczne. Najlepiej smakują zaraz po zrobieniu, tak prosto z wody!
Pierogi bezglutenowe gryczane
Pierogi bezglutenowe gryczane ciemne i delikatne ciasto rozpływające się dosłownie w ustach. Są jednymi z najprostszych do przygotowania pierogów bezglutenowych. Smaczne i efektowne! Wszyscy je polubicie!
Pierogi bezglutenowe z kapustą
Pierogi bezglutenowe z kapustą należą do tych pierogów, które uwielbia cała moja rodzina. W końcu nie dziwne, delikatne ciasto, aromatyczny i intensywny w smaku miąższ, wszystko sprawia, że bezglutenowe pierogi z kapustą są wręcz idealne!
Pierogi ze szpinakiem
Pierogi bezglutenowe ze szpinakiem soczyste, delikatne i pyszne. Moje dziecko uwielbia pierogi ze szpinakiem, musiałam więc stanąć na wysokości zadania.
Pierogi bezglutenowe z soczewicą
Pierogi z soczewicą pojawiają się na naszym stole zawsze, gdy zabieram się za robienie pierogów na większą skalę. Jak wiele razy już pisałam, robię wtedy za jednym zamachem 100-200 pierogów, mrożę i mam na zapas. Pierogi z soczewicą bardzo lubią dzieci, nie ma się czemu dziwić, ponieważ są pyszne!
Mam dla was dzisiaj trzecie ciasto już na pierogi bezglutenowe. Do tej pory było zaparzane białe, gryczane a teraz mieszane z różnych mąk. Pierogi bezglutenowe są pyszne i stanowią ważny element tradycyjnej kuchni polskiej w wydaniu dla alergików.
INNE PIEROGI
Jak zrobić ciasto na pierogiJak zrobić ciasto na pierogi To najlepszy przepis, aby zrobić idealne ciasto na pierogi. Tego, jak zrobić wspaniałe ciasto na pierogi nauczyła mnie moja babcia, od niej mam kilka najlepszych, sprawdzonych przepisów!
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami tradycyjne, miękkie, chrupiące. Najlepsze pierogi robiła moja babcia, miała kocią wprawę i jeden po drugim zgrabny pieróg wychodzi spod jej rąk.
Pierogi ruskie
Pierogi ruskie to jedne z moich ulubionych pierogów. Mam do nich wielki sentyment, ten smak, zapach i konsystencja przenosi mnie w świat dziecięcych wspomnień.
Pierogi z jagodami
Pierogi z jagodami to smak lata, wakacji, wolnego czasu. Muszę przyznać, że pierogi z jagodami zawsze są wyjątkowe, pełne wspomnień!
Pierogi z kaszą gryczaną
Pierogi z kaszą gryczaną i serem, to dobry farsz do miękkiego i delikatnego ciasta na pierogi. Muszę przyznać, że pierogi mogę jeść przez cały tydzień, nie ma przebacz!
Jak zrobić pierogi ruskieJak zrobić pierogi ruskie. Pierogi ruskie można zrobić co najmniej na kilka sposobów. Ich smak będzie się nieco różnił zależnie od użytego ciasta i proporcji nadzienia.
Pierogi z mięsem
Pierogi z mięsem to chyba jedne z najbardziej tradycyjnych polskich pierogów. W moim domu rodzinnym, gdy byłam dzieckiem pierogi z mięsem pojawiały się na zmianę z pierogami z kapusta i grzybami, pierogami ruskimi lub z serem.
Viola napisał
Dzięki, o to mi chodziło :) pozdrawiam przedświątecznie
Yoyas napisał
Czy mozna mrozic wszystkie pierogi czy zaleznie id farszu?
Olga Smile napisał
Yoyas – wszytskie można :)
yoyas napisał
Dziekuje
Edytka napisał
czy to kasza gryczana prażona,czy może być z jasną? zastanawiam się czy nie będą mniej wyraziste w smaku?;)
Olga Smile napisał
Edytka – może być niepalona.
Aneta napisał
Ile mniej więcej pierogów wychodzi z tego przepisu (chodzi mi o sztuki, wielkości klasycznej – ciasto wycięte szklanką)?
Aleksandra napisał
Dzień dobry, czy można zastąpić miętę bazylią albo innym zielem ?