PLACKI Z KIEŁBASĄ
Wpadłam na pomysł niecodziennego przepisu. Dzisiejsze ziemniaczane placki z kiełbasą przygotowywałam 5-6 raz w życiu. Pierwszy przepis powstał jako eksperyment w momencie, gdy potrzebowałam na szybko wyczarować jakieś kotlety do bułek i kanapek. Jechaliśmy na wycieczkę do lasu. Dla mnie każda wycieczka równa się wałówka! Wyjścia nie było. Placki z kiełbasą, pierwotnie znacznie grubsze i obtoczone w bułce tartej miały wzięcie, że hej! Buła posmarowana majonezem, listek lub dwa sałaty, kotlet, znowu majonez lub musztarda, cebulka i pomidor lub ogórek. Klasyka w najlepszym wydaniu! Z czasem porzuciłam panierkę i smażyłam znacznie cieńsze kotlety, które zmieniły się w placki. I to dopiero był strzał w dziesiątkę, idealnie w środek tarczy! Gdy spotykaliśmy się ze znajomymi i mieliśmy w planach prace terenowe lub długie posiedzenie na dworze, takie placki z kiełbasą przychodziły nam z pomocą, gdy głód nie dawał spokojnie myśleć. Placki zjadaliśmy z solą lub pakowaliśmy w kajzerki. Przyznam, że w połączeniu ze świeżą bułką smakują przednio! Co ważne takie placki z kiełbasą sprawdzą się wyśmienicie jako element obiadu, zastąpią wam schabowego lub mielonego. Dzieciaki za nimi przepadają. Mają wyrazisty smak, mocny aromat i świetną strukturę. Skład ich też można śmiało modyfikować. Dodać koperek zamiast pietruszki albo na przykład szpinak. Dla chętnych, smaku dodadzą także jajka ugotowane na tardo. Wybierzcie fajny gatunek ziemniaków, takich sypkich, łatwiej będzie ukształtować masę. Najważniejszym elementem tego dania jest kiełbasa! No bez niej nie powstałaby tytułowe placki z kiełbasą! Ja do tego dania użyłam kiełbasy długiej. Śmiało możecie ilość kiełbasy zwiększyć lub zmniejszyć. Zależnie do upodobań! Jeszcze słów kilka o doprawieniu. U nas była łagodna wersja, sól, pieprz ziołowy, jeśli macie ochotę na ognistą ucztę, to można dodać pikantne papryczki, zwiększyć ilości czosnku lub dodać imbir starty na tarce. Jak widzicie można śmiało dostosować ten przepis pod własne upodobania smakowe.
PLACKI Z KIEŁBASĄ
PLACKI Z KIEŁBASĄ – składniki:
- 1 kg ugotowanych ziemniaków
- 1 opakowanie dowolnej kiełbasy około 700 g
- 2 marchewki
- 2 cebule
- 2-3 jajka
- 6 łyżek skrobi ziemniaczanej
- 3-4 łyżki śmietany
- 2-3 ząbki czosnku
- 1 pęczek koperku lub natki pietruszki (można pomieszać zieleninę)
- sól i pieprz do smaku
- olej do smażenia
PLACKI Z KIEŁBASĄ – przygotowanie:
- Ziemniaki gotuję w mundurkach, studzę, obieram i przepuszczam przez praskę do ziemniaków.
- Kiełbasę otwieram, kroję w cienkie plasterki i w niedużą kostkę.
- Cebule obieram, kroję w kostkę i podsmażam na kilku łyżkach oleju na złoty kolor.
- Natkę pietruszki szatkuję drobno.
- Marchewki obieram i ścieram na tarce o dużych oczkach.
- Czosnek obieram i rozdrabniam rozcierając z solą nożem lub przepuszczam przez praskę do czosnku.
- W misce mieszam ziemniaki, z rozbitymi jajkami, kiełbasą, cebulą, natką pietruszki, czosnkiem, przyprawami, skrobią i kilkoma łyżkami śmietany. Mieszam bardzo dokładnie. Masa będzie lepiąca i tak ma być.
- Rozgrzewam na patelni warstwę oleju, w zwilżonych dłoniach formuję placki z kiełbasą i układam je na patelni. Gdy staną się złote, przewracam je delikatnie na drugą stronę.
- I już, zdejmuję z patelni i podaję jako samodzielne danie, element obiadu lub nadzienie do bułki, które sprawdza się świetnie podczas podróży!
W moim rodzinnym domu zawsze przygotowywało się placki na dziesiątki sposobów. Te smażone na patelni w głębokim tłuszczu lub pieczone w piekarniku. Pomysłów nigdy nie było końca. Dzięki temu ja również staram się inspirować i zachęcać moich czytelników do gotowania. Ty, jakie placki albo dania z kiełbasą lubisz? Zapraszam na niecodzienne ale bardzo smaczne PLACKI Z KIEŁBASĄ :)
Ann napisał
Kocham placki
Asia napisał
Jaki rodzaj ziemniaków Pani użyła w tym przepisie?
Pozdrawiam, Joanna.
Anonim napisał
To nie są placki tylko kotlety!!!
Olga Smile napisał
Czytelnik – jak zwał, tak zwał :) U nas nazywane plackami :)
Olga Smile napisał
Asia – hmmmm chyba czerwone.