Placki ziemniaczane
Czy znacie kogoś, kto jak dostanie na talerzu placki ziemniaczane to powie, nie ja dziękuję? Ej tam, nie ma takich ludzi. Ja też uwielbiam placki ziemniaczane. Są proste do przygotowania, smaczne, sycące, podane z kwaśną śmietaną stają się wspaniałym, przaśnym daniem biesiadnym. Placki ziemniaczane przywołują wiele wspomnień. Podczas ferii zimowych w górach, gdy wyjeżdżałam z rodzicami do Zakopanego lub Bukowiny Tatrzańskiej, aby śmigać na nartach, żywiliśmy się w pensjonatach u gaździn lub w nielicznych wówczas restauracjach domowych na Gubałówce. Blisko trzydzieści lat temu Zakopane w niczym nie przypomniało dzisiejszej stolicy sportów zimowych. Dość senne miasto z góralami ubranymi w stroje ludowe wprawdzie cieszyło się popularnością już wtedy, jednak dwa większe hotele i kilkanaście prywatnych pensjonatów oferujących kwatery funkcjonowało w okresie zimowym bardzo spokojnie. Gdy odwiedziłam kilka lat temu Zakopane, oniemiałam ze zdziwienia. Krupówki niczym główne ulice największych miast pełne turystów. Ale to nie tak, ja pamiętam Zakopane po swojemu, widziane oczami dziecka z restauracją w domu jednej z rodzin, gdzie podawano zawiesiste zupy i wspaniały placek po węgiersku. Mięso i sos zsuwałam na bok talerza, aby dostać się do okazałego placka ziemniaczanego. Rozpisałam się o historii a nic nie powiedziałam o plackach ziemniaczanych. W moim domu rodzinnym placki ziemniaczane były na porządku dziennym. Ja tarłam ziemniaki, mama nakładała placki na patelnię i przekładała na drugą stronę. Mimo, że w dzieciństwie byłam niejadkiem to placki ziemniaczane jadałam zawsze bardzo chętnie. W moim domu dzieciaki też zajadają się plackami, w końcu nie ma się czemu dziwić, proste smaki są zawsze najsmaczniejsze! Zapraszam w takim razie na placki ziemniaczane rodem z lat 70 i 80 :D
Placki ziemniaczane
Placki ziemniaczane – składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 6 łyżek mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej
- 1 jajko (opcjonalnie)
- 2 cebule
- olej do smażenia
- 2 kubki gęstej kwaśnej śmietany lub jogurtu naturalnego sojowego lub zwierzęcego
- sól i cukier do smaku
Placki ziemniaczane – przygotowanie:
1. Ziemniaki obieram, myję pod bieżącą wodą i ścieram na tarce o drobnych oczkach. Odciskam dokładnie płyn, który zbieram do miseczki. Na dnie osadzi się skrobia,
którą dodaję do startych ziemniaków.
2. Cebule obieram i ścieram na tarce o grubych oczkach.
3. Ziemniaki mieszam z jajkiem, mąką, startą cebulą, doprawiam do smaku solą i smażę partiami na gorącym tłuszczu.
4. Placki ziemniaczane podaję ze śmietaną, cukrem lub solą.
PLACKI przepisy:
Placki z jabłkami lekkie i aromatyczne. Można przygotować je z mąki pszennej lub bezglutenowej mieszanki. To jedne z niewielu placków, w które można przygotować bez mleka a to wielki plus dla osób unikających nabiału w diecie.
Placki z bananami są pyszne i już. Bez jajek, bez glutenu, bez mleka krowiego i cukru. Wymiatają po całości/ Dzieciaki zajadają się, że aż im się uszy trzęsą.
Placki z dyni lubi cała moja rodzina. Najczęściej robię placki z dyni na słodko. Drugie w kolejności są placki z dyni na słono. Ja chyba najbardziej lubię placki z dyni na ostro, takie pikantne i mocno aromatyczne.
Placki jaglane są świetne! To propozycja dla osób będących na różnych dietach i chcących zwiększyć ilość kaszy jaglanej w codziennej diecie dorosłych i dzieci.
Placki owsiane z bananami, słodkie, rumiane, uchate i pyszne. Karmelizujące się cukry z bananów podczas procesu smażenia dają wrażenie karmelowego smaku. Pychota!
Placki z borówkami taka pyszna klasyka. Lubie, lubię i jeszcze raz lubię! Placki z borówkami podaję w sezonie, gdy borówki są dostępne w sprzedaży a nawet poza sezonem, wykorzystując zamrożone owoce.
Placki gryczane dobre na wszystko aż chciałoby się powiedzieć. Delikatne, o chrupiących boczkach, miękkie w środku i pyszne. Lubimy jadać je na słodko lub od tak, trzymać w łapce i zajadać bez żadnych posypek, czy smarowideł.
Placuszki z rodzynkami o delikatnym i miękkim wnętrzu. Jeszcze nie spotkałam dziecka, które odmówiłoby zjedzenia chociaż dwóch placuszków!
Pancakes czyli amerykańskie naleśniki z syropem klonowym. Absolutna klasyka klasyków, czyli typowe danie rodem z USA. Na śniadanie idealne :)
Placki ziemniaczane przepisPlacki ziemniaczane przepis. Musze przyznać, że ostatnio korzystam głównie z tego przepisu. Jest on sprawdzony, wielokrotnie powtarzany i takie placki ziemniaczane smakują całej mojej rodzinie.
Placki ziemniaczane z cebulą fajnie wyglądają i bardzo dobrze smakują. cebula w talarkach robi bardzo apetyczne wrażenie!
Placki ziemniaczane z czosnkiem
Placki ziemniaczane z czosnkiem to mój kolejny przepis na placki ziemniaczane. Smaczne, wyraziste o chrupiących brzegach – mniam!
Placki ziemniaczane z marchwią
Placki ziemniaczane z marchwią kolorowe i wesołe. W sam raz dla dzieci, chociaż dorośli tez za nimi przepadają, są bowiem słodkie same z siebie. To propozycja dla tych, którzy lubią placki ziemniaczane na słodko.
Placki ziemniaczanePlacki ziemniaczane to klasyczny przepis na placki ziemniaczane, takie z jajkiem i mąka pszenną. Takie właśnie placki ziemniaczane robiła kiedyś moja mama, zanim zaczęłyśmy robić je w wersji bezglutenowej.
Placki z kaszy jaglanej często przygotowuję, gdy mam nadmiar kaszy, który został mi z obiadu, kolacji lub śniadania. Smaczny sposób na urozmaicenie menu!
Zapraszam na placki z ryżu. Delikatne, smaczne i cynamonowe, takie jakie tygryski lubią najbardziej!
Dzisiaj przygotowałam puchate, cudowne w smaku i konsystencji domowe placki z jogurtem i jabłkami. Poezja smaku!
Placki z kalafiora różnią się smakiem od klasycznych, znanych wszystkim placków. Nie należy się dziwić, w końcu to placki z warzyw a do tego pyszne!
Dzisiaj zrobiłam pyszne placki z warzyw, bezglutenowe, bez jajek, wystarczą tylko 3 składniki alby pyszne i chrupiące placki z warzyw pojawiły się na waszym stole!
Iwonka3011 napisał
A ja czasami´oblepiam´plasterek kielbasy ciastem z ziemniakow i smaze.Wygladaja jak najzwyklejsze placki ziemniaczane i z dodatkiem salatki sa rewelacyjne.
oleska napisał
Witam, ile placuszków wyjdzie z 1 kg ziemniaków? Pozdrawiam serdecznie :)
PawelK120 napisał
Olgo!!! Nic nie rozumiem. Podroz poslubna….caly dzien na szlaku,wieczorem padnieci planujecie nastepna wycieczke. Nie zalamuj mnie- to byla podroz poslubna. Wiem teraz dlaczego wyginely mamuty.Czyzby za duze odcinki tundry pokonywaly dziennie?.Apropos plackow ziemniaczanych. Mnie rowniez Zakopane kojarzy sie z plackiem ziemniaczanym w gospodzie pod Nosalem. Piekne zdjecia-placki wygladaja megaaperycznie.
Olga Smile napisał
PawelK120 – hahahahaha no cóż, jeszcze rotawirus był w tej podroży i upojne dni w łazience. Nie ma co, podróż poślubna było istne szaleństwo hahahaha do tego spotkaliśmy niedźwiedzia na szlaku :)
PawelK120 napisał
Olgo!!!! Moja podroz poslubna rowniez do Zakopanego to wspomnienie gigaanginy ktora zlapalem w pociagu i ktora mnie odpuscila ostatniego dnia pobytu. Jednak przed rotawirusem chyle kapelusza.
Piotr napisał
Placki ziemniaczane to podstawa polskiego obiadu :)
Pozdro Piotr
Piotr napisał
Ten nowy przepis na placki ziemniaczane też jest pyszny https://www.olgasmile.com/placki-ziemniaczane-przepis.html
papka napisał
Najlepsze placki ziemniaczane jakie jadłam!
papka napisał
Najlepsze :)
Michałka napisał
Można jeść i tyć :) te placki są wyśmienite!